Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

YΠομονή. Από αύριο-μεθαύριο θα έχουμε update και πιθανολογείται ότι θα ελαφρύνουν κ άλλο τα cc και επομένως μπορεί να ανοίξει και το paypal.

Eχεις ελπίδες βλεπω

 

 

Σε αγορές που έγιναν κατευθείαν με χρέωση της χρεωστικής κάρτας visa(π.χ. alphabank) χωρίς paypal δηλαδή πως βρίσκουμε άκρη σε περίπτωση που χαθεί και δεν έρθει το δέμα? που και πως κάνουμε dispute?

Απλά το κλαις το χρήμα που έδωσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά.

Προσπαθώ να κάνω μία αγορά από amazon.com αλλά μου βγάζει πρόβλημα.Υπάρχει θέμα με την amazon στην Ελλάδα?

 

Ευχαριστώ

 

Επειδή η λέξη «πρόβλημα» μπορεί να σημαίνει δέκα διαφορετικά πράγματα και

επειδή το Amazon.com είναι αμερικάνικο (με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε θέματα αποστολών, μεταφορικών, δασμών κλπ, ακόμη και πρό cc):

 

γράψε λίγο πιο αναλυτικά το «πρόβλημα», μπας και βγάλουμε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με Virtual prepaid mastercard της εθνικης τραπεζας εχει δοκιμασει κανενας οποιαδηποτε αγορα!?κυριως για steam παιδια αν ξερετε καποιο τροπο με περισσοτερες πιθανοτητες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με Virtual prepaid mastercard της εθνικης τραπεζας εχει δοκιμασει κανενας οποιαδηποτε αγορα!?κυριως για steam παιδια αν ξερετε καποιο τροπο με περισσοτερες πιθανοτητες!

Δοκίμασε μήπως τα καταφέρεις. Τυχαία περνάνε έτσι και αλλιώς, δεν υπάρχει κάποιο κόλπο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος εδώ ο τρομπας, αλλα λεει ομως

 

Θα περάσουν ίσως αρκετά χρόνια για να αρθούν τα capital controls
http://www.news.gr/oikonomia/oikonomika-nea/article/235369/tha-perasoyn-isos-arketa-hronia-gia-na-arthoyn-ta-c.html

 

Εκτος απλα αν τα λεει για να μας φοβισει (ερχονται και εκλογες...πολλα παιχνιδια παιζονται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά την βοήθεια σας! Μόλις προσπάθησα να κάνω μια δοκιμή αγοράς στο amazon.co.uk για να δω αν περνάει η κάρτα. Τελικά πέρασε και πριν καν προλάβω να πατήσω cancel τα χρήματα τραβήχτηκαν από τον λογαριασμό. Τώρα φαίνονται στο σύνολο προβλέψεων. Στο amazon το ποσό νομίζω ήταν 125.55 όμως τραβήχτηκαν 128.55. Μετά από άμεση επικοινωνία μου είπαν ότι θα επιστραφούν. Σε πόσο καιρό θα γυρίσουν στο υπόλοιπο; Θα κρατήσει μέρος προμήθειας η τράπεζα;

Το ποσο θα επιστραφει μετα απο 2 εβδομαδες περιπου.Καμια προμηθεια δεν θα κρατησει η τραπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι είδα η Κατσέλη είπε ότι θα προσπαθήσουν μέχρι τέλους του χρόνου να τελειώσουν με τα cc.

 

Το ίδιο είχε πει προηγουμένως (3/9) και ο Χριστοδουλάκης αλλά με μια προυπόθεση

Την οικονομική σταθερότητα, που σημαίνει ότι, εκτός από την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών, πρέπει να επανακτηθεί και η εμπιστοσύνη των καταθετών, για να ξαναφέρουν σ' αυτές τα χρήματα που έχουν τα στρώματα. Και αυτά δεν είναι εύκολα να γίνουν αν δεν ολοκληρωθεί η 5η αξιολόγηση από τους δανειστές, που πάει πίσω πλέον, αφού έχουμε εκλογές.

 

Ας είμαστε ρεαλιστές, θέλει δρόμο ακόμη μέχρι την άρση των CC, ακόμη και με όρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος εδώ ο τρομπας, αλλα λεει ομως

 

Θα περάσουν ίσως αρκετά χρόνια για να αρθούν τα capital controls

http://www.news.gr/oikonomia/oikonomika-nea/article/235369/tha-perasoyn-isos-arketa-hronia-gia-na-arthoyn-ta-c.html

 

Εκτος απλα αν τα λεει για να μας φοβισει (ερχονται και εκλογες...πολλα παιχνιδια παιζονται)

Σαφώς κα εχει δίκιο, οι δικοί μας μας δουλεύουν λογο εκλογών, ως συνήθως βέβαια ακολουθούν τον εύκολο δρόμο αφου πρωτα διέλυσαν τα πάντα

 

Και πως δηλαδή θα φύγουν το cc εχει γινει κατι καλύτερο, κατα την γνώμη μου είμαστε σε χειρότερο σημείο απο τοτε που εφαρμόστηκαν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς κα εχει δίκιο, οι δικοί μας μας δουλεύουν λογο εκλογών, ως συνήθως βέβαια ακολουθούν τον εύκολο δρόμο αφου πρωτα διέλυσαν τα πάντα

 

Και πως δηλαδή θα φύγουν το cc εχει γινει κατι καλύτερο, κατα την γνώμη μου είμαστε σε χειρότερο σημείο απο τοτε που εφαρμόστηκαν

Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα ομως.

Γιατι τα cc εχουν με τη σειρα τους, τσακισει την αγορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς κα εχει δίκιο, οι δικοί μας μας δουλεύουν λογο εκλογών, ως συνήθως βέβαια ακολουθούν τον εύκολο δρόμο αφου πρωτα διέλυσαν τα πάντα

 

Και πως δηλαδή θα φύγουν το cc εχει γινει κατι καλύτερο, κατα την γνώμη μου είμαστε σε χειρότερο σημείο απο τοτε που εφαρμόστηκαν

 

Κοίτα χειρότερα δεν είμαστε γιατί τουλάχιστον τώρα μπορείς να πάρεις μερικά λεφτά από την τράπεζα να πληρώσεις υπαλλήλους, να πληρωθείς και να μπορείς να πας στο σουπερμάρκετ να πάρεις τα απαραίτητα. Ακόμα και οι επιχειρήσεις έχουν διευκολυνθεί λίγο όχι όλες όχι πάντα. Αν είχαν μείνει κλειστές η τράπεζες με cc και δεν είχαν μπει διευκολύνσεις τώρα όλοι θα πεινάγαμε κυριολεκτικά και αυτήν την στιγμή δεν θα καθόσουν στο pc να γράφεις σε ένα φόρουμ, θα έψαχνες φαγητό για σένα και την οικογένεια σου. Μπορεί να γίνομαι λίγο δραματικός αλλά σκέψου να μην μπορεί να εισαχθεί τίποτα από έξω. Με τα τρόφιμα εκτός Ελλάδας ζούμε όλοι κυριολεκτικά. Με αυτά που παράγει η Ελλάδα δεν μπορούμε να ζήσουμε όλοι.

 

 

Οπότε κατά την άποψη μου είμαστε πολύ άσχημα αλλά όχι χειρότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι επειδή εκνευρίστηκα μ' αυτή την ιστορία, τους έστειλα χθες ένα μήνυμα -μέσω webform- απ' το λογαριασμό μου στο PayPal, όπου τους ρωτούσα γιατί δεν γίνεται confirmed μια χρεωστική κάρτα που έβαλα & πότε επιτέλους θα λήξει η ιστορία με την απαγόρευση χρήσης από το PayPal των πιστωτικών/χρεωστικών καρτών ελληνικών τραπεζών, αφού πλέον έχουν χαλαρώσει τα capital control & οι κάρτες μας γίνονται αποδεκτές για αγορές από διάφορα site του εξωτερικού.

 

Μου ήρθε μια αυτοματοποιημένη απάντηση που δεν έλεγε τίποτα. Παρέπεμπε σε FAQ's κι έλεγε ότι αν δεν με καλύπτουν να τους απαντήσω στο email που μου έστειλαν. Αυτό κι έκανα, στέλνοντας τους το ακόλουθο:

 

As I wrote, I' d like to know the reason I can't pay using a confirmed credit card in my PayPal account and why a new card I've added in my profile can't be confirmed.

 

I guess it must be because of PayPal's policy regarding credit/debit cards from Greek banks, a policy that rejects them due to the capital control situation in Greece.

 

As you I'm sure you must know, this situation is very "lighter" during the last weeks, allowing the holders of credit/debit cards issued from Greek banks to make purchases (up to a maximum amount of money) from abroad.

 

Please inform when PayPal will -finally!- allow purchases from members that are using confirmed (verified) credit/debit cards issued from Greek banks.

 

Νομίζω πως καλό θα ήταν όλοι οι Έλληνες-μέλη να πιέσουμε το PayPal με κάποια αντίστοιχη λογική. Άμα τους πρήξουμε στέλνοντας ένα κάρο μηνύματα που θα πρέπει ν' απαντάνε, κάτι μπορεί να γίνει.

 

 

Μου έστειλαν απάντηση που δίνει ένα εναλλακτικό τρόπο φόρτωσης χρημάτων στο PayPal, μέσω σύνδεσης (στο λογαριασμό μας του PayPal) τραπεζικού λογαριασμού μας, απ' τον οποίο θα τραβάμε χρήματα με τη διαδικασία "Top Up".

 

At this moment, due to the Capitol Controls placed on the Greek banks. Our Greek users can send payments only to other Greek accounts. This is as to why you cannot make this payment.

 

However, in order to try making an International Payment, you can top-up your PayPal account. In order to Top-up your account, you will need to add a bank to your PayPal account first.

 

Here’s how to add a bank account to your PayPal account:

  • Go to paypal.com and log in to your account.
  • Click ‘Profile’ near the top of the page.
  • Click ‘My money'.
  • Click ‘Update’ beside ‘Bank accounts’ and then click ‘Add'.
  • Enter the requested information and then click ‘Continue'.
  • Review your information and click ‘Add Bank Account'
Here’s how to top up your PayPal account:
  • Go to www.paypal.com and log in to your account.
  • Click Top Up Account.
  • Log in to your online bank account and follow your bank’s online instructions to start the transfer.
Your money will be in your PayPal account in 2 to 3 working days. We’ll email you when the money is in your PayPal account. We don’t charge a fee to transfer money from your bank account. Your bank may charge a fee to transfer the money.

 

We are currently working on a solution to have our Greek customers sending international payments from their Credit Card once again.

 

I trust the information I have provided has resolved this query for you.

 

Please let us know if you require any further assistance.

 

Yours sincerely,

 

Δεν το εφάρμοσα για την ώρα, γιατί δεν το ξέρω. Το έχει κάνει κάποιος; Είναι ok;

 

Το PayPal γράφει ότι δεν κρατάει προμήθεια. Γνωρίζει κανείς αν κρατάνε προμήθεια οι τράπεζες & πόσο είναι πάνω/κάτω αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...