Προς το περιεχόμενο

ΑΓΓΕΛΙΕΣ Μεταχειρισμένων και ΣΔΟΕ. Προσοχή κίνδυνος για πρόστιμα!!!!


doctorScien

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Τα τελευταία  χρόνια και ιδιαίτερα μετά το 2011  το ΣΔΟΕ/Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος  έχει ξεκινησει έναν έλεγχο αρχικά από site  με αποκλειστικό αντικείμενο τις αγοραπωλησείες (ενδεικτικα ricardo.gr) και τις έχει επεκτείνει και σε άλλα  site που φιλοξενούν αγγελίες πέραν των άλλων δραστηριοτήτων τους...

  Το όλο θέμα ΔΕΝ μου ήταν  γνωστό παρόλο που ήμουν για μια 10ετια μέλος του insomnia και ιδιαίτερα την τελευταία τετραετία που χρησιμοποιούσα τις αγγελίας αγοράζοντας μεταχειρισμένα και πολλές φορές πουλώντας τα πάλι από εδώ... αλλά και βλακωδώς (θα καταλαβεται διαβάζοντας παρακάτω..) βάζοντας και με το όνομα μου και πράγματα προς πώληση άλλων  φίλων που δεν είχαν πρόσβαση.

  Το πρόβλημα ΕΥΤΥΧΩΣ μου γνωστοποιήθηκε πριν απο λίγες μέρες από τον Link.png Site: HAL9000  όταν ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ μου απενεργοποίησε δύο λογαριασμούς (ένας δικός μου και ένας του γιού μου, θεωρώντας τους  κοινούς) μια και οι δύο δραστηριοποιούντουσαν στις αγγελίες.

 Το πρόβλημα έχεις ώς εξής: Το ΣΔΟΕ τόσο το 2011 όσο και μετα  θεωρεί αυθαίρετα μεν αλλά δεν έχει σημασία , ότι πέρα από Link.png Site: 20-25ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΑΝΑ ΕΤΟΣ ΘΕΩΡΗΣΕ ΕΠΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ.... και επομένως πρέπει να κόβεις αποδείξεις και αν ακόμη χειρότερα είσαι και ιδιώτης  πρέπει να κάνεις έναρξη εππαγγέλματος και να πληρώνεις και ασφαλιστικές εισφορές σε ΟΑΕΕ...

  Μάλιστα στην περίπτωση του  ricardo ... και .οχι μόνο επέβαλε πρόστιμα και αναδρομικά από το 2007 αναλύοντας αξιολογήσεις και ολοκληρωμενες πωλήσεις... Ενδεικτικά για 25 πωληθέντα αντικείμενα ανεξαρτήτως αξίας (απο 1 καλώδιο έως μια τηλεόραση..) έβαλε πρόστιμα 600€ αν περιπτωση *25  ενώ σε όσους δεν ήταν ήδη ελευθεροεπαγγελματιες (ανεξαρτητως εππαγγέλματος) τέθηκε και θεμα ασφαλιστικών εισφορών σε ΟΑΕΕ. Τα πρόστιμα βέβαια είναι μαχητά στα δικαστήρια αφού πληρώσεις ..το 50%... ή  ξεμπερδεύεις αν πληρώσεις  αυτοτελώς το 1/3 του ποσού....

   Όπως καταλαβαίνεται  ακόμη και το όριο του insomnia 2 αγγελίες/εβδομαδα  ξεπερνάει το  όριo του ΣΔΟΕ και θα έπρεπε κατα την γνώμη μου από τον moderator  των αγγελιών Link.png Site: PAREDWSE ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΧΡΗΣΗΣ των αγγελιών για τους ανυποψίαστους  που είτε ανοίγουν 3-4 λογαριασμούς και αυτοαξιολογούνται χωρίς να έχουν πουλήσει κάτι είτε για άλλους που έβγαζαν κατά  καιρούς και πράγματα άλλων για πώληση.... 

  Επιπλέων και λόγω της οικονομικής κρίσεις αλλά και του κλεισίματος  άλλων site  δημοπρασιών στο  insomnia γίνεται ένας χαμός με νέους ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΟΥΣ χρήστες που γράφονται μόνο για να πουλήσουν (είναι και απο τα λίγα site  που δεν έχουν όριο μυνημάτων...) είτε για να ξεφορτωθουν πλεονάζοντα αντικείμενα είτε για να βγάλουν και κανα φράγκο...

    Αυτό που παρακάλεσα τους  administrators  και παρακαλώ και την βοήθεια σας ειναι το site να μην αφήνει  ΕΚΘΕΤΟΥΣ τους χρήστες:

    1. Να επιτρέψει την ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΠΑΛΙΩΝ ΑΓΓΕΛΙΩΝ. Για πιο λόγο μία αγγελια του 2013 2014 να φαίνεται στο προφιλ του πωλητή είτε ειναι κελιδωμένη είτε ξεκλείδωτη? Να φαίνονται μόνο πχ αυτές του τελευταίου 6μηνου.... Τώρα αν κάποιος θέλει να τις κρατάει όλες δικαίωμά του...

    2. Οσοι διαθετουν πολλαπλούς λογαριασμούς με ιδιαίτερα μεγάλες αξιολογήσεις 60-70 και πάνω για το καλό τους  να  τους απενεργοποιήσουν ..οικοιοθελώς κατά την γνώμη μου  μια και site κρατάει ip αυτά ΔΙΝΟΝΤΑΙ  ΣΤΟ ΣΔΟΕ άν ζητηθούν και

    3. Πέρα από ένα όριο 30-40 αξιολογήσεων να μην ΖΗΤΑΜΕ ΑΛΛΕΣ ΘΕΤΙΚΕΣ  παρά μονο κάποιος να  αξιολογεί ΑΡΝΗΤΙΚΑ αν υπάρχει πρόβλημα. Τι διαφορά έχει αν έχεις 50 θετικές ή 100 θετικές  το ίδιο σημαίνει ότι είσαι αξιόπιστος , αν έχεις και 100 μάλλον είσαι και βλάκας (αναφέρομαι στον εαυτό μου..).

  Παρακαλώ τους moderators  να μην διαγράψουν το θέμα. 

 Σας ευχαριστώ όλους αν σας κούρασα με το μακροσκελές του θέματος  και αποχωρώ απο το site  αφού πλέον δεν θα έχω  προσωπικό λογαριασμό παρά μόνο αυτό ενός συνεργάτη και φίλου μου.. (για λόγους ευνόητους μην με ρωτήσετε ποιος ήμουν  γιατί το topic  το διαβάζει και το ΣΔΟΕ)  αν και για την ιστορία ήμουν για πάνω από  μία δεκαετία εδώ και  είχα 100% θετικές αξιολογήσεις  πάνω από 200 και στους δυο λογαριασμούς ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ

Καλή συνέχεια για αυτές τις δύσκολες εποχές  (σε κανα δυο μέρες θα απενεργοποιηθεί και αυτός ο λογαριασμός  απο τoν HAL9000) αλλά αν προλάβω θα απαντήσω σε όσους σχολιάσουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς και εγω έτσι νόμιζα.. έχουν βάλει άν όριο των 20-25 αντικειμένων/έτος ότι και να είναι..

Τα παραδείγματα που δίνεις είναι από "επαγγελματίες" πωλητές. Άμα εγώ θελήσω να πουλήσω τα πράγματα στο σπίτι μου δεν υπάρχει όριο στο τι και πόσα θα πουλήσω. Και δεν νομίζω ότι αυτό άλλαξε τα τελευταία χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Νομίζω δεν διάβασες το Link  στο  taxheaven.. ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΔΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ

''Γνωστός μου άρχισε από το 2007 μέχρι σήμερα (πέντε χρόνια) να πουλάει εξαρτήματα για υπολογιστές σε ένα site αγγελιών. Αγόραζε και πουλούσε στην αρχή μεταχειρισμένα και μετά καινούρια + μεταχειρισμένα. Το ΣΔΟΕ κάνοντας κατάσχεση των αρχείων (πωλήσεων και μελών) του site, είδε ότι είχε πάνω από 25 πωλήσεις κάθε χρόνο και τον φώναξε να πάει βιβλία έναρξης και καταστάσεις ΦΠΑ από το 2007 έως σήμερα. ''

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ  ΟΤΙ ΠΕΤΑΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  1. Νομίζω δεν διάβασες το Link  στο  taxheaven.. ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΔΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ
  2. ''Γνωστός μου άρχισε από το 2007 μέχρι σήμερα (πέντε χρόνια) να πουλάει εξαρτήματα για υπολογιστές σε ένα site αγγελιών. Αγόραζε και πουλούσε στην αρχή μεταχειρισμένα και μετά καινούρια + μεταχειρισμένα. Το ΣΔΟΕ κάνοντας κατάσχεση των αρχείων (πωλήσεων και μελών) του site, είδε ότι είχε πάνω από 25 πωλήσεις κάθε χρόνο και τον φώναξε να πάει βιβλία έναρξης και καταστάσεις ΦΠΑ από το 2007 έως σήμερα. ''

 

Ναι το διάβασα και ξαναλέω αυτός ήταν "επαγγελματίας" πωλητής. Στα "μάτια" του νόμου τουλάχιστον. Flipping profit κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνώ μαζί σου ότι ο τύπος μπορεί να είχε 1200 πωλήσεις και όντως να ήταν επαγγελματίας... ΤΟ ΣΔΟΕ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΕ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 25 ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΑΝΑ ΕΤΟΣ.... ΑΥΤΕΣ ΘΕΩΡΕΙ ΩΣ ΟΡΙΟ ΜΕΤΑΞΥ ΕΠΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΗ.

Βεβαίως εσένα δεν σε αφορά γιατι από ότι είδα δεν έχεις πουλήσει τιποτα εδώ οπότε άς ΛΑΒΟΥΝ ΓΝΩΣΗ οι υπολοιποι και καλό είναι να μην εφησυχάζουν!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αγγελιες σε  site   που ειναι για δωρεαν εξαιρουνται... www.xariseto.gr

Αλλά όχι  αγγελίες που βλέπουμε εδώ του τύπου : PC διετίας  χαρισμα (100€..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εάν δεν έχεις αληθινα στοιχεία πως μπορεί το ΣΔΟΕ να σε εντοπίσει; Ακόμη και μέσω IP μπορείς κάποιος να έχει βρει τον κωδικο του wifi σου.

To site  κραταει αναλυτικα στοιχεια με ip  αλλά υπάρχουν και τα pm  αλλά και τα τηλεφωνα που πολλοί βάζουν. Υπάρχει βασικά και το email με το οποιο γράφτηκες  στο ινσομνια.... Ανωνυμος δεν είσαι πάντως.. Τωρα αυτό που λές να έχεις σπάσει το wifi  του γείτονα και να μπαίνεις απο εκεί... εντάξει... πιο δυσκολα σε βρίσκουν (ειναι ακραία περίπτωση όμως.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτέλους, μπας και εξαφανιστούν οι εμπορίσκοι απ τις αγγελίες και βρίσκουμε αυτό που θέλουμε, χωρίς να ψάχνουμε ανάμεσα σε 100αδες αγγελίες καινούργιων που προσπαθούν να πωληθουν αφορολόγητα.


και ΝΑΙ είσαι έμπορος αν πουλάς 80 αντικείμενα το χρόνο, που πήρες φθηνότερα απ την τιμή πώλησης φυσικά με χρήματα δικά σου, για κέρδος. Απλώς είσαι και φοροφυγάς :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγώ βάλω 30 αγγελίες των 10 ευρώ η καθεμία και ο άλλος 2 αγγελίες των 500 ευρώ η καθεμία το ΣΔΟΕ θα κυνηγά εμένα???

Μην λέμε ότι θέλουμε. Μπορεί ναι να ψάξει το ΣΔΟΕ αλλά όχι με τα παραπάνω κριτήρια... Και σίγουρα μπορεί να καταλάβει αν πρόκειται για επαγγελματία που φοροδιαφεύγει ή για ιδιώτη που πουλά μεταχειρισμένα (στα οποία ο ΦΠΑ έχει καταβληθεί κατά την αγορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ακριβώς επειδή έχουν κλείσει/υπολειτουργούν  τα περισσότερα  site  ελληνικών δημοπρασιών ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΛΟΓΟ πολλοί εχουν κατακλύσει το insomnia  οποίο επί την ευκαιρεία είναι το 70 site σε δημοφιλία  στην Eλλάδα με πιθανά μεγάλο μέρος από αυτό να οφείλεται στις αγγελίες του (κατά την γνώμη μου..)

Link.png Site: ALEXAINSOMNIA


Αν εγώ βάλω 30 αγγελίες των 10 ευρώ η καθεμία και ο άλλος 2 αγγελίες των 500 ευρώ η καθεμία το ΣΔΟΕ θα κυνηγά εμένα???

Μην λέμε ότι θέλουμε. Μπορεί ναι να ψάξει το ΣΔΟΕ αλλά όχι με τα παραπάνω κριτήρια... Και σίγουρα μπορεί να καταλάβει αν πρόκειται για επαγγελματία που φοροδιαφεύγει ή για ιδιώτη που πουλά μεταχειρισμένα (στα οποία ο ΦΠΑ έχει καταβληθεί κατά την αγορά)

ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ 30  ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ Η ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΝΑΙ .. ΤΟ ποσό που πουλάς δεν τους ενδιαφέρει Ι  ειτε  1 € ειτε 1000€ ΤΑΡΙΦΑ 600-800€ ανά απόδειξη που δεν έκοψες +ΦΠΑ... Το τι θα καταλάβουν  τώρα τί περιμένεις? Με τα μέτρα που έρχονται  και ψηφίζονται στην χρεοκωπημένη χώρα σιγά μην κάτσουν να  ασχοληθούν θα βεβαιώσουν το πρόστιμο  (το οποίο μπαίνει στα έσοδα του κράτους ακομη και αν δεν το έχεις πληρώσει..) και μετά εσύ κάνε προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια αφού πληρώσεις το 50%!!!! Αν έχει δίκιο και  σε δικαιώσουν και αφού δώσεις κανενα 500€ σε δικηγόρους... και μετά απο  δύο χρόνια θα είσαι καθαρός .. μεχρι τότε όμως ούτε φορολογική ενημερότητα ούτε τίποτα και αν έχειςκ αι καμμια άλλη δουλίτσα θα σε $$!@$$%$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί σχέση έχει αν πουλάς 1 ευρώ ή 500 ευρώ με το αν φοροδιαφεύγεις ή οχι?!

 

όπως και να χει, αν δεν έχει / δεν πληρωθεί ο ΦΠΑ απ τον αγοραστή και δεν τον πληρώσει ούτε ο πωλητής, είναι παράνομο και καλά κάνουν. Αν θέλουν να εμπορεύονται, ας ανοίξουν δική τους ιστοσελίδα κι όχι να χρησιμοποιούν το insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...