Προς το περιεχόμενο

Θερμομικτικη βαλβιδα ηλιακου - πληντηριου


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα .
θα ηθελα μια βοηθεια απο οποιον μπορει να γνωριζει .
Αγορασα ενα νεο πληντηριο χωρις διπλη εισοδο νερου ( κρυο και ζεστο ) αλλα  μιας και εχω ηλιακο [ αποσταση απο το πληντηριο 3-4 μετρα σωληνα ] ελαγα να το συνδεσω με τον ηλιακο μεσω μιας Θερμομικτικης βαλβιδας .
Θα ηθελα μια βοηθεια σε επιλογη καταλληλης βαλβιδας καθως και της διασυνδεσης της ( πχ να κρεμετε - να μπει σταθερα στο κρυο ή το ζεστο ).
Και οποια αλλη πληροφορια δεκτη ( θερμοκρασιες κλπ ) .

Ευχαριστω εκ των προτερων

attachment.php?attachmentid=160958&stc=1attachment.php?attachmentid=160959&stc=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν μπορεί το πλυντήριο να πάρει ζεστό νερό, ή θα σου χαλάσει και πόση είναι η θερμοκρασία που αντέχει στην είσοδο;  Μήπως να το ξεκαθαρίσεις πρώτα αυτό;

Εγώ είχα συνδέσει ένα παλιό και δε χάλασε (από αυτό το λόγο), αλλά το καινούργιο δεν το ρίσκαρα, έτσι και αλλιώς λέει ότι καίει περίπου 1kwh την πλύση, οπότε έκρινα ότι δεν άξιζε το ρίσκο.

Γενικά πάντως έχω βάλει μια θερμομικτική στην έξοδο του ηλιακού, η οποία ρυθμίζει το νερό  στους 50-52 βαθμούς, που είναι μια χαρά για κάθε χρήση και δεν κινδυνεύει να ζεματιστεί κανένας το καλοκαίρι που βράζει το νερό. Αν αποφασίσεις να αγοράσεις, γιατί να την βάλεις μόνο στο πλυντήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θελω να βαλω θερμομικτική στους 40 βαθμους οπο το πλυντηριο δεν εχει προβλημα .

Δεν θα βαλω καυτο νερο .

Και δεν την βαζω στον ηλιακο γιατι κανω χρηση "καυτου" νερου οποτε δεν βολευει

 

 

 

Τα πλυντήρια δεν μπορούν να πάρουν μόνιμα ζεστό νερό, άλλωστε για αυτό κάποια έχουν διό παροχές

 


Μα δεν μιλαω για καυτο αλλα 40 βαθμους που το πλυντηριο βαση προδιαγραφων ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπερδευει τπτ.μια χαρα το γεμιζω με 60 βαθμους,οταν ειναι ανθεκτικα τα ρουχα και χρωματα,και το βαζω και στους 30 το προγραμμα.θεμα αντοχης,μονο στα πλαστικα και την ηλεκτροβανα υποδοχης,και συνηθως απο εναλαγγη ζεστου κρυου νερου,στην ιδια βανα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπερδευει τπτ.μια χαρα το γεμιζω με 60 βαθμους,οταν ειναι ανθεκτικα τα ρουχα και χρωματα,και το βαζω και στους 30 το προγραμμα.θεμα αντοχης,μονο στα πλαστικα και την ηλεκτροβανα υποδοχης,και συνηθως απο εναλαγγη ζεστου κρυου νερου,στην ιδια βανα....

Αν όντως μιλάς για το πλυντήριο ρούχων, νομίζω ότι θα ξεμείνεις από ρούχα.

 

Εγω θελω να βαλω θερμομικτική στους 40 βαθμους οπο το πλυντηριο δεν εχει προβλημα .

Δεν θα βαλω καυτο νερο .

Και δεν την βαζω στον ηλιακο γιατι κανω χρηση "καυτου" νερου οποτε δεν βολευει

 

 

ΟΚ τότε, αν και δε νομίζω να έχεις κάποιο αξιόλογο κέρδος, μπορεί και να μην κάνεις καν απόσβεση.

Ωστόσο, τι θες να μάθεις για τις βαλβίδες, δε γνωρίζω πολλών ειδών θερμομικτικές. Όταν έψαχνα κόστιζαν κανα 90άρι εδώ στα μαγαζιά, αλλά την είχα πάρει γύρω στα 40 από το ebay.

Και για την εγκατάσταση, όπως σε βολέψει, και με εύκαμπτους και με σταθερούς σωλήνες δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Αυτή η βαλβίδα είναι τρίοδη, βάζεις ζεστό- κρύο στις 2 υποδοχές εισόδου και στην έξοδο βγαίνει η ρυθμισμένη θερμοκρασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 6 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...