Προς το περιεχόμενο

Σκάνδαλο Volkswagen


Kostas93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περίπου 500.000 αυτοκίνητα καλείται να ανακαλέσει η VW μετά το σκάνδαλο που ήρθε στο φως για το λογισμικό που χρησιμοποιούσε προκειμένου να κλέβει στις μετρήσεις εκπομπών ρύπων στα diesel μοντέλα της (Golf, Jetta, Beetle, Passat και το Audi A3).

Η μετοχή της έπεσε κατά 21% (υπολογίζεται σε χασούρα περί τα 12δισ) και αναμένουμε να δούμε που θα φτάσει. Επίσης σταμάτησε την πώληση των μοντέλων αυτών στην αμερικανική αγορά προς το παρόν.

Ενδιαφέρουσα εξέλιξη, και είμαι περίεργος να μάθω αν το αντίστοιχο λογισμικό το χρησιμοποιούσαν και στην Ευρώπη ή ήταν μόνο για την Αμερική,

Μερικές πηγές για περισσότερες πληροφορίες είναι οι ακόλουθες:
http://www.autoblog.gr/2015/09/19/h-vw-eklebe-me-logismiko-gia-na-meiwnei-tis-ekpompes-rypwn-se-peripoy-500-000-aytokinhta/
http://www.autoblog.gr/2015/09/21/h-volkswagen-stamata-na-poyla-tdi-aytokinhta-stis-h-p-a-h-metoxh-ths-katarreei/


Ποια η άποψη σας για την εξέλιξη αυτή;
Προσωπικά πάντα ήμουν φίλος των ιαπωνικών αυτοκινήτων, οπότε δε με πολυενδιαφέρει το μέλλον της Volkswagen αλλά δε μπορώ να πω πως περνάει απαρατήρητη αυτή η είδηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σιγα μην φταινε αυτοι και για την καταντια της Ελλαδας...

 

καλα εκανε, σχεδον ολοι το κανουν, εκτος απο τους Ιταλους που παλιοτερα λαδωναν (με διαφορους τροπους) τις αντιστοιχες ελεγκτικες επιτροπες

 

στο US οι προδιαγραφες ειναι πιο σφικτες, California ακομα χειροτερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά έκανε;  σοβαρά τώρα;
σχεδόν όλοι το κάνουν;  έχεις αποδείξεις για αυτό; όσοι πιαστηκαν τιμωρήθηκαν όπως είναι φυσιολογικό.

Λυπάμαι αλλά εγώ δε θέλω να με κοροιδεύει μια εταιρία, ούτε το θεωρώ "μαγκιά" της. Θα πρέπει να τιμωρηθεί και με πολύ μεγάλο πρόστιμο. 
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχουν ξεφτιλισει οι εταιριες να βγαλουν οτι χαμηλοτερο μπορουν σε νουμερα για να πουλησουν. Ειδαμε και το 1.4 TDI στα Polo και οχι μονο, που εσβηνε μονο του και σου ελεγαν μαθε να το οδηγας. Τι εννοεις μαθε να οδηγας? Μιλαγα με ενα "γνωστο" στους μηχανικους της karenta, του το ανεφερα και μου ειπε ακριβως το ιδιο.. και μου εξηγησε περιπου πως το παθαινει και σβηνει καταληγοντας οτι η μππουκωνει η στεγνωνει αν θυμαμαι καλα υπο καποιες συνθυκες επιταχυνσης και επιβραδυνσης... Για ολα αυτα τι να φτεει αραγε? Το προγραμμα.. για να το κανουμε Euro 6 τα γ*μησαμε ολα και σου λεει μαθε να οδηγας.. 

 

Που θα παει.. καποια στιγμη θα καταλαβουν! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά έκανε;  σοβαρά τώρα;

σχεδόν όλοι το κάνουν;  έχεις αποδείξεις για αυτό; όσοι πιαστηκαν τιμωρήθηκαν όπως είναι φυσιολογικό.

 

Λυπάμαι αλλά εγώ δε θέλω να με κοροιδεύει μια εταιρία, ούτε το θεωρώ "μαγκιά" της. Θα πρέπει να τιμωρηθεί και με πολύ μεγάλο πρόστιμο. 

 

 

δεν κοροιδευουν κυριως τον πελατη, κοροιδευουν τις υπερβολικες (και τελικα αντιοικολογικες) προδιαγραφες ρυπων

 

αποδειξεις δεν εχω, μου τις πηρε ο λογιστης

 

Πιο πολυ μπορει να σε εχει κοροιδεψει καποιος που σου δινει αμαξι για test ride και εχει αλλο setup (προς το πιο "γκαζιαρικο") απο αυτο που θα πληρωσεις

Το εχουν ξεφτιλισει οι εταιριες να βγαλουν οτι χαμηλοτερο μπορουν σε νουμερα για να πουλησουν. Ειδαμε και το 1.4 TDI στα Polo και οχι μονο, που εσβηνε μονο του και σου ελεγαν μαθε να το οδηγας. Τι εννοεις μαθε να οδηγας? Μιλαγα με ενα "γνωστο" στους μηχανικους της karenta, του το ανεφερα και μου ειπε ακριβως το ιδιο.. και μου εξηγησε περιπου πως το παθαινει και σβηνει καταληγοντας οτι η μππουκωνει η στεγνωνει αν θυμαμαι καλα υπο καποιες συνθυκες επιταχυνσης και επιβραδυνσης... Για ολα αυτα τι να φτεει αραγε? Το προγραμμα.. για να το κανουμε Euro 6 τα γ*μησαμε ολα και σου λεει μαθε να οδηγας.. 

 

Που θα παει.. καποια στιγμη θα καταλαβουν! 

 

αν θυμαμαι καλα οι EURO 3 VS EURO 2, η κυρια διαφορα τους ηταν στα καυσαευρια που βγαζει το μοτερ οταν ειναι κρυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετα όσα παραθέτεις και δε βγάζουν νόημα.

Το θέμα είναι απλό. Έλεγαν πως πληρούν κάποιες προδιαγραφές και δε το έκαναν, πρέπει να τιμωρηθούν, νομίζω ξεκάθαρο.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αμερικανοι εχουν κανει το εξής κολπο.Εχουν βαλει επίτηδες παρα πολυ αυστηρες προδιαγραφες για τα εισαγομενα αυτοκινητα ενω για τα δικα τους εχουν πολυ χαλαροτερες.Με αυτο το τροπο επιχειρουν να εμποδισουν τις μαζικες εισαγωγες φτηνων αυτοκινητων που θα επλητταν την δικια τους αυτοκινητο βιομηχανια .Αυτο βεβαιος ειναι αθεμιτος ανταγωνισμος αλλα αμερικη ειναι κανει οτι γουσταρει.Με το ιδιο τροπο επειδη ειναι γερμανια κανει και η φολξβαγκεν  οτι μπορει για να μπει στην αγορα της.Το θεμα αφορα αυστηρα αυτους τους δυο και δεν εχει καμια επιπτωση σε σενα σαν καταναλωτη .Οσο κουφαλα ειναι ο ενας άλλο τοσο ειναι και ο αλλος.ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ  ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΠΕΣΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΕΦΑ

 

 

Οσο για το εδικο λογισμικο δεν βαλαν τους ανωνημους να χακαρανε τα μηχανηματα μετρησης για να δειχνουν αλλες τιμες,απλα βαλανε διαφορετικο προγραμμα στους εγκεφαλους το αυτοκινητων με διαφορους κοφτες ώστε να εχουν τις επυθημητες τιμες, με οτι συνεπεια εχει αυτο στις  επιδοσεις βεβαια.Αν μετα ομως τα πουλουσαν στην ευρωπαϊκή αγορα με αλλο προγραμμα, πουλωντας μούσμουλα για πεπονιά αυτο αποτελει αθέμιτο ανταγωνίσιμο απεναντι στις αλλες αυτοκινητοβιομηχανίες ,που ομως εχουν και αυτες λερωμενη την φωλια τους ,και δεν εχει καμια επιπτωση σε σενα σαν καταναλωτη.Αρα ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ  ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΠΕΣΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΕΦΑ

 

 

προς τον TS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...