Προς το περιεχόμενο

Νεα συνδεση ΟΤΕ ADSL24, μου στειλαν ρουτερ VDSL24, normal?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νεα συνδεση ΟΤΕ ADSL24,

μου στειλαν ρουτερ VDSL50, πως γκενεν αυτο?

 

ρουτερ speedport entry 2i

 

Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 1023/13623 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 1183/13624 kbps
Noise Margin(Up/Down) 14.3/9.1 dB
Line Attenuation(Up/Down) 12.9/22 dB
 
μεχρι ποσο μπορουν να μου κατεβασουν το noise margin κ μεχρι ποσο μπορω να πιασω τοτε?
 
ευαριστχω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι απο τους τυχερούς θα πάρεις απο καμπίνα vdsl με 24αρι κόφτη, θα εχει καθαρα 24000kbps

Απο που το συμπαιρενεις αυτο??? Eπειδη του εδωσαν ρουτερ VDSL??? Ηδη συνδεθηκε και ειναι σε ADSLplus στα 13623 kbps...

Δεν σημαινει οτι σε οποιον δινουν ρουτερ VDSL του δινουν και ADSL απο KV. Αυτο ειναι σπανιο φαινομενο, και μονο σε ελαχιστες προβληματικες περιοχες...

 

Τωρα οσο για το SΝR... Απ' οτι εχω ακουσει τελευταια ο ΟΤΕ δινει και 6αρι. Σε αυτη την περιπτωση ανεβαινει η ταχυτητα περιπου 1-2,5 mbps, αλλα γινεσε πιο ευαλωτος στις αποσυνδεσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα για να κλεισω το θεμα (κ να ενημερωσω κ εδω για οποιον ενδιαφερθει μελλοντικα):

 

μου δωσαν το VDSL(over PSTN) router Speedport Entry 2i 

FIRMWARE:
old version: V1.0.0_OTET06P1A
 
update: zxhnh268n_hv100_fv100_otet06a_firmware.bin
 
new version:  V1.0.0_OTET06A

(εκανα σημερα το firmware update)

 

παντως απο τη γραμμη κ την ποιοτητα της συνδεσης δεν ειμαι ευχαριστημενος (10 μερες ηδη στον ΟΤΕ) αλλα ευελπιστω να αλλαξει αυτο. 

 

συνεχεια στο topic:

topic/418168-προβλημα-με-internet-και-τηλεφωνο/page-7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον έχω συναντήσει και ADSL σύνδεση με VDSL Modulation !  

Thats the right approach . 

σε λιγα ατομα γινεται αυτο.για να μην μειωσουν το output power  στο adsl για θεματα crosstalk με τους παροχους και παρολο που εισαι κοντα πχ στο mini dslam να μην πιανεις 24 βρηκαν τροπο να το κανουν αλλιως.σου δινουν vdsl που δεν υπαρχει οριο και θεμα και σου δινουν vdsl router και σε κλειδωνουν 24/1 αλλα με vdsl.παιζεις σταθερα εχεις καθαρο 24αρι.

 

 

Νεα συνδεση ΟΤΕ ADSL24,

μου στειλαν ρουτερ VDSL50, πως γκενεν αυτο?

 

ρουτερ speedport entry 2i

 

Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 1023/13623 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 1183/13624 kbps
Noise Margin(Up/Down) 14.3/9.1 dB
Line Attenuation(Up/Down) 12.9/22 dB
 
μεχρι ποσο μπορουν να μου κατεβασουν το noise margin κ μεχρι ποσο μπορω να πιασω τοτε?
 
ευαριστχω

 

ο οτε δινει 9.αν τωρα δινει και εξι δεν ξερω.για 22 db νορμαλ ταχυτητα με βαση το 9 margin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και εγω με οτε που πηγα μου εστειλαν το ιδιο ρουτερ με της ιδιες ταχυτητες ειναι 24/1 αρχισα να σκεφτομαι για vdsl 50 γιατι με πηραν τηλ απο τον οτε και μου προτειναν απο τηλρφωνια αυτα που εχω τωρα μαζι με 50 ιντερνετ και οτε tv full pack ολα μσζι στα 49 ευρω κσι απο το τηλεφωνο σπετιοριστα σταθερα 360 κινητα τι λετε συμφερει νσ το βαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω με οτε που πηγα μου εστειλαν το ιδιο ρουτερ με της ιδιες ταχυτητες ειναι 24/1 αρχισα να σκεφτομαι για vdsl 50 γιατι με πηραν τηλ απο τον οτε και μου προτειναν απο τηλρφωνια αυτα που εχω τωρα μαζι με 50 ιντερνετ και οτε tv full pack ολα μσζι στα 49 ευρω κσι απο το τηλεφωνο σπετιοριστα σταθερα 360 κινητα τι λετε συμφερει νσ το βαλω

ποσα ΜΒιτ πιανεις τωρα?

τι εχεις τωρα?

ποσο πληρωνεις τωρα?

 

οτι συμφερει, συμφερει...

ADSL 24 + 360 κινητα + οτε tv full πανε περιπου 30+20 = 50 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πξσνω 24.5 με 1

Εχω 24

30

ναι αλλ αυτη που ειπε απ σταθερα 360 κινητα vdsl 50 οτε tv full ολα αυτα λαθος για πριν οχι 49 αλλα 47.8

δεν καταλαβα τι λες...

 

δλδ να πληρωνεις 18 ευρω παραπανω για να εχεις vdsl 50 + ote tv full ?

καταρχην, μονο το ote tv full πει στα 20 ευρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O OTE στέλνει πλέον το Speedport διότι έχει ξεκινήσει να δίνει VoIP οπότε και θα είναι εύκολη η μετάβαση ενός πελάτη με το συγκεκριμένο Modem. Σταδιακά, νομίζω μέχρι το 2018, όλο το δίκτυο του ΟΤΕ θα γίνει ALL IP και η τηλεφωνία θα είναι υποχρεωτικά VoIP εκτός ειδικών περιπτώσεων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε απλή adsl24 γραμμή που έχω από καφάο vdsl
 
DSL/Internet status Up/Up
Transmission mode VDSL2
Downstream 24576 kbps
Upstream 1024 kbps
SNR(Down/Up) 26.2/34.4 dB
Attenuation(Down/Up) 7.3/19 dB

 

καθαρο 24 αρι και μαλιστα σε vdsl οποτε σταθμες στο θεο.μια χαρα.

Και εγω με οτε που πηγα μου εστειλαν το ιδιο ρουτερ με της ιδιες ταχυτητες ειναι 24/1 αρχισα να σκεφτομαι για vdsl 50 γιατι με πηραν τηλ απο τον οτε και μου προτειναν απο τηλρφωνια αυτα που εχω τωρα μαζι με 50 ιντερνετ και οτε tv full pack ολα μσζι στα 49 ευρω κσι απο το τηλεφωνο σπετιοριστα σταθερα 360 κινητα τι λετε συμφερει νσ το βαλω

αν σκοπευεις να χρησιμοποιησεις το 50 αρι vdsl και σκοπευεις να βλεπεις και ote tv ναι μια χαρα ειναι.εξαρτατε ποσο θα τα χρησιμοποιησεις .ναι μεν μικρη διαφορα αλλα αν πχ δεν βλεπεις τηλεοραση ποιος ο λογος/?εκτος αν υπαρχει κατι μονο με Vdsl 50 αν πχ δεν βλεπεις tv.

Πξσνω 24.5 με 1

Εχω 24

30

ναι αλλ αυτη που ειπε απ σταθερα 360 κινητα vdsl 50 οτε tv full ολα αυτα λαθος για πριν οχι 49 αλλα 47.8

απο τα 30 στα 47 το μηνα ειναι 17 ευρω.ειναι καμποσο.εσυ δες τι σε συμφερει με βαση τις αναγκες σου

O OTE στέλνει πλέον το Speedport διότι έχει ξεκινήσει να δίνει VoIP οπότε και θα είναι εύκολη η μετάβαση ενός πελάτη με το συγκεκριμένο Modem. Σταδιακά, νομίζω μέχρι το 2018, όλο το δίκτυο του ΟΤΕ θα γίνει ALL IP και η τηλεφωνία θα είναι υποχρεωτικά VoIP εκτός ειδικών περιπτώσεων...

εχουν να γινουν παραπονα.καθε εμποδιο για καλο και το voip ειναι το μελλον αλλα θα πεσουν παραπονα απο οτι πρεπει να ξεκινανε οι συσκευες απο το ρουτερ μεχρι οτι σε διακοπη ρευματος δεν παιζει το τηλεφωνο.ή οτι κανει αποσυνδεση και πεφτει το τηλεφωνο και θα σου χαμηλωνουν ταχυτητα για να παιζεις πιο σταθερα και θα γκρινιαζει ο αλλος.βεβαια αν μεχρι τοτε δινουν vdsl/adsl απο το κv μονο τοτε μια χαρα .θα ειναι πιο Stable Οι γραμμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...