Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι επεξεργαστές Zen της AMD έχουν στόχο την αγορά high-end στα τέλη του 2016


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζω dark souls 1 30fps χωρίς patch, mass effect 3 online 1080p, ,Skyrim 1080p και Diablo 2 οποτε νοσταλγω τα φοιτητικά μου χρονια. Απλά δεν έχω και χρόνο για αλλα παιχνίδια.  Το witcher   2 πάντως έπαιζε normal στα 720p low το οποίο τερμάτισα άνετα. Αυτά παίζω μόνος μου. Με τη συζυγο παίζω Diablo 3, Lego games αλλά στη κονσόλα Xbox 360. Συνεπώς όταν δεν παίζω παιχνίδια με τη συζυγο στο σαλόνι παίζω στο desktop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

'Εχω έναν Phenom II x6 1090T oced στα 3,8GHz, 8GB Ram DDR3 1600MHz, ssd και μια gigabyte 280x συνδεδεμένο σε μια 40'' Samsung Full HD 1080p TV του 2008 και αυτή την στιγμή ειλικρινά δεν βρίσκω κανένα λόγο να κάνω καμία αναβάθμιση σε οποιοδήποτε από τα παραπάνω components, παρά μόνο αν κάτι μας αφήσει χρόνους. 

 

Δεν υπάρχει εφαρμογή και παιχνίδι που να μην τρέχει από πολύ ικανοποιητικά έως άψογα και για τις περισσότερες χρήσεις πρακτικά δεν υπάρχει καμία αισθητή διαφορά σε σχέση ας πούμε με τον 4770k με 16GB RAM  και R9 290 που έχω στήσει για τον αδερφό μου.

 

Εγώ έχω φτιάξει και σετάρει με μεράκι και τα δυο μηχανάκια και τα αγαπώ σαν "παιδιά" μου εξίσου (πιστεύω όλοι καταλαβαίνετε τι εννοώ με τον όρο "παιδιά").

 

Δεν λέω φυσικά ότι είναι το ίδιο πράγμα, εννοείται ότι έχω μετρήσει λεπτομερώς τις επιδόσεις τους σε όλους τους τομείς και φυσικά και υπάρχει διαφορά.

 

Η διαφορά όμως δεν είναι τέτοια που να καθιστά το Phenom II PC outdated, σε καμία περίπτωση.

 

Ίσα ίσα που πολλές φορές μαζί με τον αδερφό μου καμαρώνουμε τον Phenom underdog που έχει τόσο καλές και αξιοπρεπείς επιδόσεις και εξακολουθεί να μας εκπλήσει με το εκπληκτικό του value, ακόμη και σήμερα και από ότι βλέπω, για αρκετό καιρό ακόμα...

;)

:D

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τα παιχνίδια που έχουν mantle, το ίδιο πράμα είναι όσων αφορά την χρήση multicore.

Αν δεν δω dx12 παιχνίδι δε λέω τίποτα. Πάντως επεξεργαστές καλοί θα είναι για εμένα αυτοί με υψηλό fsb ddr4. Χωρίς  oc να έχουν χρονισμό  2800 3000 η έστω με ελαφρύ oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5ετία χαλαρά βγαίνει την τελευταία περίοδο χωρίς αναβάθμιση cpu- μητρικής. ενδιάμεσα βάζεις λίγη μνήμη πχ τώρα από 8γιγα έβαλα άλλα 8 στο 50αρικο, αλλάζεις gpu και περιφερειακά. Αυτό έκαψε την ΑΜD. όταν ξέρεις ότι θα κρατήσεις το μηχάνημα για πολύ καιρό ο καθένας λέει ας δώσω τα 50-100 ευρώ παραπάνω σε Intel, που κερδίζει σχεδόν σε όλα τα σενάρια χρήσης, τεράστια ποικιλία μητρικών , πολύ καλύτερα chipset δικά της, κατανάλωση. Πρέπει να βγάλει τρελό value for money για να ξαναπάρει κόσμο η AMD. ¨οπως είπανε και άλλοι πχ full 8πυρηνο απόδοση single thread μεγαλύτερη από i5 με καλή κατανάλωση στα 200. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εύχομαι να βγουν καλοί οι Zen, γιατί η Intel παίζει μπάλα μόνη της εδώ και χρόνια, σε κάθε νέα γενιά δίνει ένα +10-15% στις επιδόσεις απλά για να λέει ότι έβγαλε κάτι νέο..Και όλα αυτά επειδή δεν έχει καμία απειλή από την AMD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5ετία χαλαρά βγαίνει την τελευταία περίοδο χωρίς αναβάθμιση cpu- μητρικής. ενδιάμεσα βάζεις λίγη μνήμη πχ τώρα από 8γιγα έβαλα άλλα 8 στο 50αρικο, αλλάζεις gpu και περιφερειακά. Αυτό έκαψε την ΑΜD. όταν ξέρεις ότι θα κρατήσεις το μηχάνημα για πολύ καιρό ο καθένας λέει ας δώσω τα 50-100 ευρώ παραπάνω σε Intel, που κερδίζει σχεδόν σε όλα τα σενάρια χρήσης, τεράστια ποικιλία μητρικών , πολύ καλύτερα chipset δικά της, κατανάλωση. Πρέπει να βγάλει τρελό value for money για να ξαναπάρει κόσμο η AMD. ¨οπως είπανε και άλλοι πχ full 8πυρηνο απόδοση single thread μεγαλύτερη από i5 με καλή κατανάλωση στα 200. 

Βασικα πρεπει να μπει μεσα η εταιρια αν ειναι να σου βγαλει ενα αντιστοιχο I7 5960x στα 200ευρω πανω κατω....Ειναι που ειναι τα οικονομικα της αστα να πανε σε οτι αφορα τους επεξεργαστες με μικρο καλαθι οσοι περιμενουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω εσυ θα τρεχεις καποιο συστημε με 3x sli και καποιον extreme i7.

Εχω 2700k απο το 12, συνεχιζει να ειναι high end πιστευω, 7870 καρτα, και παιζω σε high 1080 πολλα τελευταια παιχνιδια οπως προσφατα επαιξα το advanced warfare.

Δεν με νοιαζει να ειναι ολα ultra σε 4k αναλυση.

Αυτο που θελω να πω ειναι δεν ειναι απαραίτητο να εισαι η του υψους η του βαθος, παμε για 3000€ pc η για 300€ κονσολα.

Υπαρχει ενδιαμεση κατηγορία και αυτο ειναι το καλο με τα pc.

Επίσης ουτε το να μπαινεις στο τρυπακι και να αναβαθμιζειε καθε φορα που βγαινει ενα καινουριο κομματι ειναι καλο.

Καθε χρόνια κοιταω benchmarks και σε παιχνιδια δεν βλεπω διαφορα παρα 5 fps με την τελευταια γενια cpu.

Συγκεκριμενα αν βαλω μια extreme καρτα λογικα δεν θα φαω bottleneck, αλλα παιζω σε 1080 οποτε δεν την χρειαζομαι κιολας.

Όχι δεν έχω κάποιον extreme με sli. Δε θα το αγόραζα γιατί με υπερκαλύπτει, άρα είναι πεταμένα χρήματα για μένα.

Το θέμα είναι ότι ο 2700Κ σου ήταν το μεγάλο "μπαμ" επιδόσεων από την Intel και από τότε έχει μικρή πρόοδο στις επιδόσεις. Όταν όμως ο άλλος έρχεται και γράφει ότι είναι μια χαρά με phenon ή με Cοre2Quad, τότε είτε δεν είναι gamer που τον ενδιαφέρουν οι επιδόσεις (άρα το συγκεκριμένο άρθρο ΔΕΝ αναφέρεται σε αυτόν), είτε έχει προσαρμόσει την ανάγκη του στην τσέπη του. Μάλλον με κατάλαβες πολύ λάθος γιατί δε θα έδινα 300€ για pc. Εκτός κι αν τα είχα και μου περίσσευαν. Αυτά που γράφεις τα έχω ξαναναλύσει τα τελευταία 20 χρόνια και το marketing και η καταναλωτική συμπεριφορά είναι μέρος της δουλείας και των σπουδών μου.

 

Κοίτα πόση διαφορά έχει ο 2600Κ με τον κορυφαίο αυτή τη στιγμή:

http://www.anandtech.com/bench/product/1543?vs=287

αν υπολογίσεις και τη διαφορά συχνότητας, τότε δεν τη λες και χαοτική. Εϊναι αρκετή, αλλά όχι πολύ μεγάλη.

Δε μπορώ να πω το ίδιο και για τον phenom...

http://www.anandtech.com/bench/product/1543?vs=362

 

Εδώ η διαφορά είναι πάνω από 100%, οπότε δε δέχομαι το ότι "είμαι μια χαρά με τον phenom". Πιο πολύ μοιάζει με "δεν έχω χρήματα να αλλάξω τον phenom με κάποιον καινούριο cpu" ή "δεν παίζω βαριά (καινούρια) παιχνίδια και δε χρειάζομαι καλό pc", άρα δε χρειάζονται high end cpu και το άρθρο ΔΕΝ αναφέρεται σε αυτούς. Πχ πόσοι μπορούν να παίξουν το witcher 3 σε 1080 με τέτοια μηχανήματα; Κανένας. Το παιχνίδι το αναφέρω, γιατί νομίζω ότι βγήκε παιχνίδι της χρονιάς για το 2015 στο IGN (και επιπλέον δεν είναι port από κονσόλα) ... Αρά δεν είναι gamers κανονικοί και ΔΕΝ τους αφορά το άρθρο.

Το θέμα είναι ο καθένας να ξεχωρίζει τις ανάγκες από τις επιθυμίες του (για να μην γίνεται υπερκαταναλωτής) και να αναγνωρίζει το πότε ικανοποιείται η ανάγκη του και πότε απλά συμβιβάζεται (για να μην γράφει ότι να ναι). Όταν κάποιος θέλει ένα pc για απλή δουλεία, τότε θα ανήκει σε άλλη κατηγορία τιμής σε σχέση με ένα gaming pc. Το θέμα στο, συγκεκριμένο άρθρο, είναι είναι τα Hgh end cpu. Οπότε όσοι δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία, συχνά καταλήγουν εκτός θέματος. Αυτό γράφω. Το θέμα, επίσης, δε "σηκώνει" ανάλυση για το τί κάνει ο καθένας με την τσέπη του, γι αυτό και δεν κρίνω τον καθένα προσωπικά. Δικά του τα χρήματα και τα κάνει ότι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εδω και 15 χρονια ακουω μια φορα το χρονο τα ιδια και τα ιδια απο την AMD και στο τελος παντα δευτερη στους 2 (δλδ τελευταια.....) ερχεται?

 

Πριν από 15 χρόνια είχε βγάλει τους Athlon και μέχρι το 2006 ήταν ταχύτερη από την Intel. Ναι ήταν η εποχή των Athlon 64 FX και των X2 που ρίχναν στ' αυτιά τους αντίστοιχους της Intel.

Από το 2007 και μετά άρχισε η Intel να παίρνει τα πάνω της και να ξεφεύγει. Μην λέμε και ότι θέλουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελή επιτυχία του PC industry να πείσει ανθρώπους που έχουν σπουδάσει marketing και είναι 40+ ότι για να είσαι gamer χρειάζεσαι i7 η i5. Δηλαδή αυτοί που παίζουν με κονσόλες δεν είναι gamer.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εδω και 15 χρονια ακουω μια φορα το χρονο τα ιδια και τα ιδια απο την AMD και στο τελος παντα δευτερη στους 2 (δλδ τελευταια.....) ερχεται?

Δεν ακους καλα μαλλον! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα διαβάσει κάπου πως με τους Zen , η AMD θα χρησιμοποιήσει SMT αντίστοιχο με τo hyperthreading της Intel και όχι το CMT. Οπότε η λογική λέει για 4 πυρήνες με 2 threads όπως έχουμε συνηθίσει και στους ι7. Αν βάλεις μέσα και το +40% ipc , θα φτάσει σε επίπεδα sandy/ivy bridge λογικά. Οπότε αν όλα πάνε καλά και τους δούμε γύρω στα 200 ευρώ , θα είναι μια καλή ευκαιρία , εφόσον θα παίρνεις καινούριο επεξεργαστή , αντίστοιχο με i7 έστω και παλιότερης γεννιάς αλλά με DDR4 κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...