Προς το περιεχόμενο

2 Οθόνες και stand/βραχίονες για development


Blazz0r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή την στιγμή έχω μία Dell U2410 και μία τυχαία Fujiju 20". Είμαι συνεχόμενα μπροστά στον υπολογιστή λόγω του ότι κατευθύνομαι προς software engineering (εργασίες, διπλωματική). Θα ήθελα να βελτιώσω τις συνθήκες εργασίας. Αυτή την στιγμή έχω ένα desk πλάτους 64 εκατοστών. Η Dell με την μεγάλη βάση και τον βραχίονα που έχει, βγαίνει 17,5 εκατοστά μπροστά. Αυτο σημαίνει ότι εγώ από την οθόνη, έχω απόσταση 46.5 εκατοστά και λιγότερη (ανάλογα με την στάση του σώματος). Πράγματι η αίσθηση είναι ότι η οθόνη είναι πάνω στην μάπα μου.

 

Τώρα ντάξει δοκίμασα να την βάλω πάνω στο case του υπολογιστή (Haf 932) που είναι ψηλό αλλά όχι αρκετά ψηλό. Οπότε έβαλα και μερικά βιβλία κάτω από το case για να το σηκώσω. Μετά μου έπεφτε λίγο μακριά και δεν έχει και μεγάλη ευχαίρεια κίνησης αυτό το τέρας για να κάνω adjustments, έχει και τα βιβλία από κάτω. Δεν με καλύπτει και για 2η οθόνη, οπότε γενικώς μάλλον προβλήματα μου προκάλεσαν αυτές οι πατέντες.

 

Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω καταρχήν προς τα που να το πάω το πράγμα. Σεκφτόμουν ας πούμε να έβαζα δύο οθόνες που να μην στηρίζονται από το desk, με βραχίονα που να τις ενώνει ή χωριστές. Να έχω δηλαδή ένα σύστημα στήριξης οθονών ακριβώς πίσω από το desk ώστε οι οθόνες να βγαίνουν ακριβώς στο τέλος του desk (δηλ 64 εκατοστά από εμένα).

 

Δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να πάρω 2 οθόνες καινούργιες και να προσπαθήσω να πουλήσω τη Dell ή 1. Και αν θα πάρω οθόνες τι οθόνες θα είναι. Οπώς επίσης και τι φάση θα είναι αυτό το σύστημα στήριξης και αν θα μπορώ να βάλω την Dell που έχω επάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλησπερα. Εγω θα σου προτεινα να πουλησεις τις υπαρχουσες και να παρεις μια ή δυο καινουριες. Η Dell U2410 (την οποια ειχα την "τυχη" να εχω και εγω) εχει πολλα προβληματα, χαρακτηριστικοτερα ειναι το πολυ βαρυ grainy coating που θολωνει την εικονα και μουνταινει τα χρωματα και η χρηση χαμηλης συχνοτητας pwm dimming που καταστρεφει την κινηση και μπορει να προκαλεσει προβληματα υγειας οπως πονοκεφαλους και ζαλαδες. Επισης εχει και αλλα μειον, ως wide-gamut (της εποχης κιολας) εχει υπερκορεσμενα και ανακριβη χρωματα στο standard mode που ειναι το καλυτερο (το srgb ειναι ακομη χειροτερο) και πολυ glow, οπως επισης καποιος που παιζει παιχνιδια θα τον πειραζαν και τα μεγαλα pixel responce times και input lag. Η fujitsu περιμενω να ειναι ακομη χειροτερη.

 

Εφοσον προκειται να περνας πολλες ωρες μπροστα απο τον υπολογιστη για εργασια, σε ενδιαφερει οι οθονες που θα αγορασεις να ειναι ξεκουραστες και με μεγαλο real-estate. Το καλυτερο θα ηταν να αγοραζες 2 flicker-free 27" 1440p IPS, καλη περιπτωση αυτον τον καιρο ειναι η Asus PB278QR .

https://www.skroutz.gr/s/5183964/Asus-PB278QR.html?keyphrase=asus+pb278qr

 

Mπορεις ομως να αγορασεις και οικονομικοτερες οθονες ιδιου real-estate αλλα μικροτερου μεγεθους. Αυτες ισως να ειναι και καλυτερες αν τις βαλεις σε αποσταση μικροτερη των 60 ποντνων, ενω αντιθετα για αποσταση μεγαλυτερη θα προτιμουσα τις 27".

https://www.skroutz.gr/s/6233928/Dell-UltraSharp-U2515H.html?keyphrase=dell+u2515h

https://www.skroutz.gr/s/6962017/Dell-P2416D.html?keyphrase=dell+p2416d

 

Oλες υποστηριζουν vesa mount αν θελεις να τις βαλεις σε mount, τα οποια ομως συνηθως ειναι ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα. Εγω θα σου προτεινα να πουλησεις τις υπαρχουσες και να παρεις μια ή δυο καινουριες. Η Dell U2410 (την οποια ειχα την "τυχη" να εχω και εγω) εχει πολλα προβληματα, χαρακτηριστικοτερα ειναι το πολυ βαρυ grainy coating που θολωνει την εικονα και μουνταινει τα χρωματα και η χρηση χαμηλης συχνοτητας pwm dimming που καταστρεφει την κινηση και μπορει να προκαλεσει προβληματα υγειας οπως πονοκεφαλους και ζαλαδες. Επισης εχει και αλλα μειον, ως wide-gamut (της εποχης κιολας) εχει υπερκορεσμενα και ανακριβη χρωματα στο standard mode που ειναι το καλυτερο (το srgb ειναι ακομη χειροτερο) και πολυ glow, οπως επισης καποιος που παιζει παιχνιδια θα τον πειραζαν και τα μεγαλα pixel responce times και input lag. Η fujitsu περιμενω να ειναι ακομη χειροτερη.

 

Έψαχνα στο ποστ μου να δω αν ανέφερα προβλήματα για πονοκέφαλο και μάτια και διαπίστωνω ότι το είχα ξεχάσει. Να γειάσει το στόμα σου, πράγματι ανα διαστήματα έχω φοβερούς πονοκεφάλους και κούραση στα μάτια και μάλιστα έχω κάνει και όλες τις σχετικές εξετάσεις γι' αυτό το θέμα. Και εγώ το πιστεύω ότι αυτή η οθόνη συγκεκριμένα κάτι έχει. Μου δημιουργεί μια δυσφορία μονίμως.

 

Τώρα budget συνολικά δεν θα ήθελα να ξεφύγω από τα 600 ευρώ σύνολο. Αλλά τώρα αν υπάρχουν λύσεις καλύτερες για την υγεία θα το δω. 2 27" δεν είναι πολύ? Τις κοιτάω και τις άλλες στο εντομεταξύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O συνδυασμος PWM + βαρυ coating + ενδεχομενως υψηλη φωτεινοτητα και κακος περιβαλλοντας φωτισμος σε χαλανε. Oλες αυτες που προτεινα εχουν semi-glossy coating και ειναι flicker-free, οποτε σιγουρα θα ειναι πιο ξεκουραστες. Για να κανεις τη χρηση τους οσο πιο ξεκουραστη γινεται, βαζε την φωτεινοτητα στα 120-140cd/m2 και χρησιμοποιησε bias lighting, μια λαμπα 6500Κ/2600Lumens ειναι ιδανικη.

 

Με 600 ευρω budget, αγοραζεις μια 27" 1440p ή δυο απο τις μικροτερες dell που ποσταρα. Οι δυο dell ειναι το διπλασιο real-estate, αλλα μπορει να προτιμας μια μεγαλη οθονη. Επισης με αυτο το budget αγοραζεις και την LG 27mb85r, η οποια ειναι λιγο καλυτερη απο την asus, αν και δε πιστευω οτι αξιζει τα 100 ευρω παραπανω που κοστιζει αν δε σε ενδιαφερουν πραγματικα τα λιγο καλυτερα color presets και η δυνατοτητα hardware calibtration (αν δεν κανεις color critical δουλεια δλδ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O συνδυασμος PWM + βαρυ coating + ενδεχομενως υψηλη φωτεινοτητα και κακος περιβαλλοντας φωτισμος σε χαλανε. Oλες αυτες που προτεινα εχουν semi-glossy coating και ειναι flicker-free, οποτε σιγουρα θα ειναι πιο ξεκουραστες. Για να κανεις τη χρηση τους οσο πιο ξεκουραστη γινεται, βαζε την φωτεινοτητα στα 120-140cd/m2 και χρησιμοποιησε bias lighting, μια λαμπα 6500Κ/2600Lumens ειναι ιδανικη.

 

Με 600 ευρω budget, αγοραζεις μια 27" 1440p ή δυο απο τις μικροτερες dell που ποσταρα. Οι δυο dell ειναι το διπλασιο real-estate, αλλα μπορει να προτιμας μια μεγαλη οθονη. Επισης με αυτο το budget αγοραζεις και την LG 27mb85r, η οποια ειναι λιγο καλυτερη απο την asus, αν και δε πιστευω οτι αξιζει τα 100 ευρω παραπανω που κοστιζει αν δε σε ενδιαφερουν πραγματικα τα λιγο καλυτερα color presets και η δυνατοτητα hardware calibtration (αν δεν κανεις color critical δουλεια δλδ).

 

Με 600 δινεις ακομη 100 και παιρνεις μια Dell 3415w και δεν χρειαζεσαι 2η και μιας και εχει εξαιρετικη βαση, εχεις λυσει και τα υπολοιπα προβληματα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 600 δινεις ακομη 100 και παιρνεις μια Dell 3415w και δεν χρειαζεσαι 2η και μιας και εχει εξαιρετικη βαση, εχεις λυσει και τα υπολοιπα προβληματα σου.

 

Αυτή εδώ? http://www.skroutz.gr/s/6233932/Dell-UltraSharp-U3415W.html?keyphrase=Dell+u3415w

 

πολύ ακριβή ρε παιδιά, εγώ λέω 600 για 2 οθόνες και stand και είναι ήδη πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως δυσανάλογα ακριβή ή 34" dell για το real estate που προσφέρει. Real estate είναι ή ωφέλιμη επιφάνεια που προσφέρουν και εξαρτάται από το μέγεθος της ανάλυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις θέμα με την 2410 (προσωπικά έχω δύο τέτοιες Α10 revision  και δεν είχα ποτέ πονοκεφάλους κτλ παρόλο που κάθομαι πολλές ώρες) την πουλάς και παίρνεις 2 απο αυτές που σου προτείνουν παραπάνω. Στη θέση σου θα έπαιρνα την 2515 ή κάποια που να έχει πάνω απο 1200 κάθετο. Επίσης θα σου έλεγα να αγοράσεις και ενα stand κάτι που θέλω να κάνω εγώ για τις 3 24άρες(2 2410 και 1 2413) που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις θέμα με την 2410 (προσωπικά έχω δύο τέτοιες Α10 revision  και δεν είχα ποτέ πονοκεφάλους κτλ παρόλο που κάθομαι πολλές ώρες) την πουλάς και παίρνεις 2 απο αυτές που σου προτείνουν παραπάνω. Στη θέση σου θα έπαιρνα την 2515 ή κάποια που να έχει πάνω απο 1200 κάθετο. Επίσης θα σου έλεγα να αγοράσεις και ενα stand κάτι που θέλω να κάνω εγώ για τις 3 24άρες(2 2410 και 1 2413) που έχω.

 

Παίζει να φοράς γυαλιά? Εγώ φοράω.

 

Παιδιά stand που να κάθονται στο πάτωμα σαν κολώνες δεν υπάρχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Δεν φοράω. Τέτοια stand που ζητάς όχι. Εγω σκέφτομαι να φτιάξω δικό μου. Ειδικά στις 3 οθόνες η βάση που πατάει στο γραφείο είναι τεράστια. Αν πάρεις μεγαλύτερες απο 24'' οθόνη θέλεις triple stand για 2 οθόνες > 24''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H U2410 πόσο πιστεύετε αξίζει για αγγελία?

 

Nα την αγορασεις? Καθολου.

 

Να την πουλησεις ομως, εξαρταται που απευθυνεσαι. Σε κοροιδο μη γνωστη τη δινεις και 150 ευρω, διοτι η φθηνοτερη καινουρια 1200p IPS κοστιζει 200, και πλασαρεις και την καλη βαση και το usb hub. Φυσικα αν ο πιθανος αγοραστης ξερει τι παιζει, γνωριζει οτι η 22" LG IPS των 110 ευρω ειναι πιο προχωρημενη τεχνολογικα απο την Dell και συνολικα καλυτερη οθονη, οποτε και 50 ευρω με το ζορι του την δινεις. 

 

Μπορεις να στοχευσεις λοιπον σε καποιο κοινο ή να ακολουθησεις την μεση λυση και να την αρχισεις απο τα 100 ευρω. Καποιοι μπορει να μην ενδιαφερονται οντως καθολου για pwm και φτωχη εικονα και αποκριση, και να εκτιμησουν περισσοερο τις πολλες φθηνες ιντσες και τη βαση + usb hub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...