Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο Emulator Box για σύνδεση με TV


duende

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

θα ηθελα τη βοηθεια σας στο στησιμο ενος emuator box για να παιζω nintendo, sega, mame κλπ στη τηλεοραση. Θα ηθελα αν ειναι δυνατον να αξιοποιησω κατι απο τα παρακατω που ηδη εχω:

 

PS3 (original fw)

PSP FAT (cfw)

PSP SLIM (cfw)

Android tv stick

 

χειριστηρια: ps3 bluetooth, moga pro bluetooth

 

το PSP σκεφτηκα ως πρωτη λυση μιας κ εκει εχω ολα τα emulator εκτος απο mame, το οποιο  μπορω να εγκαταστησω επισης. αλλα δε μπορω να χρησιμοποιησω αλλο χειριστηριο εκτος απο το ιδιο το psp μιας και δεν εχει bluetooth..δε ξερω αν γινεται με αλλο τροπο (wifi?)

 

το PS3 δε θελω να το φλασαρω..

 

το android stick ειναι μια αλλη λυση αλλα δε ξερω αν θα τη παλεψει, δοκιμασα bt πληκτρολογιο και ειχε πολυ lag...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) το psp παιρνει bluetooth εκει που μπαινουν τα ακουστικά αλλά δεν ειναι για να συνδεεις συσκευες αλλα ασυρματα ακουστικά.

2) αν δεν θες να φλασαρεις το ps3 δεν μπορεις να το αξιοποιησεις, το φλασαρισμα εξαλλου για αυτο γινεται, επειδη αλλιως δεν μπορει να τρεξει software που δεν εχει εγκριθει απο την sony.

3) το android stick τι χαρακτηριστικα εχει;

 

μονο το Ps3 μπορει να κανει δουλεια 100%

τα άλλα ειναι ημιμετρα, παρολο που το psp slim τα καταφερνει επισης αρκετα καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το xbox 360 δεν το συστηνω γιατι ειναι εντελως αναξιοπιστη κονσολα, εχω φτιαξει απειρα τετοια και ειχα αλλαξει 2 κονσολες οι οποιες εβγαλαν RROD και οι δυο. ακομα και το xbox360 slim οταν βγηκε και πηγα σε καταστημα να το δω, ρωτησα τον υπαλληλο αν εχει ακουστει τιποτα σχετικα με αυτο το προβλημα στο slim και μου λεει "δεν εχει προβλημα πλεον" και παω στο βαθος να το δω πως ειναι και ειχε βγαλει RROD xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις :)

 

σχετικα με το ps3, αν το φλασαρω, θα μπορω να μπαινω οnline, plus κλπ? η τρωει πορτα για παντα?..

 

το android στικακι εχει 4πυρηνο με 1 γιγα ram. γενικα δουλευει οκ, αλλα εκανε κατι κολπα με το bt..

 

εχω ακομα μια εναλλακτικη, εχω ενα lg g2 το οποιο δε χρησιμοποιω, με ενα mhl καλωδιακι ισως εκανα δουλεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις :)

 

σχετικα με το ps3, αν το φλασαρω, θα μπορω να μπαινω οnline, plus κλπ? η τρωει πορτα για παντα?..

 

το android στικακι εχει 4πυρηνο με 1 γιγα ram. γενικα δουλευει οκ, αλλα εκανε κατι κολπα με το bt..

 

εχω ακομα μια εναλλακτικη, εχω ενα lg g2 το οποιο δε χρησιμοποιω, με ενα mhl καλωδιακι ισως εκανα δουλεια..

αν το φλασαρεις,ξεχνας PSN (μπαινεις απλα καποια στιγμη θα σε banαρουν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα πηρα ενα raspberry pi 3b board και περασα το retropie και βρηκα την υγεια μου. περασα και kodi οποτε εχω ενα υπερ-φορητο συστηματακι για εντος κ εκτος , παχνιδια και ταινιες

 

αν και καμια διανομη δεν ειναι εντελως plug n play, το retropie ειναι κατα 99% ετοιμο. οποιος θελει να ασχοληθει, το προτεινω ανεπιφυλακτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνα λίγο απαιτητικό παιχνίδι δοκίμασες;

Πως τα πάει γενικά;

Πόσο σου κόστισε γενικά,γιατί με το board σκέτο δεν κάνει τίποτα.

μιας και με ρωτησε το ιδιο αλλος συμφορουμιτης, θα παραθεσω την ιδια απαντηση

 

μεχρι στιγμης δοκιμασα τα εξης:

 

mame

nes

super nes

master system

mega drive

32x

neo geo

amiga

nintendo 64

playstation 1

 

απο αυτα, το n64 σερνεται στα πιο πολλα παιχνιδια κ γενικα δε μου αρεσε σαν συστημα. θα δοκιμασω αργοτερα καποια παιχνιδια dreamcast που κατεβαζω

 

στο ps1 δοκιμασα μονο 2 παιχνιδια (megaman x) τα οποια επαιξαν μια χαρα, αλλα δεν εχουν 3d ουτως η αλλως, οποτε δε ξερω με πιο βαρια πως θα ειναι.

 

ολα τα υπολοιπα επαιξαν απροβληματιστα, ειδικα mame, snes και mega drive.

 

ειδικα για mame και amiga θες πληκτρολογιο για να βαζεις credit κλπ. γενικα με το pi θες οπωσδηποτε ενα πληκτρολογιο και λιγο χρονο για καποια σεταρισματα που θελουν εντολες, edit αρχειων κλπ. οχι απαραιτητα παντα, αλλα Linux ειναι, θα "λερωσεις" τα χερια σου καποια στιγμη.

 

οσον αφορα χειριστηρια, το καλυτερο ειναι να χρησιμοποιησεις usb χειριστηρια, τα ασυρματα του ps3 που δοκιμασα αν και παιζουν μια χαρα, οταν πας να συνδεσεις δευτερο "κρεμαει". γενικα εχει καποιο bug με το εσωτερικο bluetooth απ'οτι διαβαζω. αν το χειριστηριο ειναι με στικακι τοτε δε κολλαει

 

σε ενσυρματο ενα τετοιο σετακι ειναι μια χαρα

http://www.e-shop.gr...ck-p-PER.584272

 

αλλιως σε ασυρματο αυτο το σετακι

http://www.e-shop.gr...v2-p-PER.583389

 

αλλα "θεματακια"

 

καποια παιχνιδα σε amiga δε βγαινουν full size στην οθονη. δε το εχω ψαξει ακομα

 

το kodi οταν κανεις exit καποιες φορες"κρεμαει", αλλα αυτο ειναι γενικο θεμα με το Kodi στο raspberry εδω και πολυ καιρο. παιζουν καποια workarounds, αλλα δεν εχω προλαβει να ασχοληθω

 

οσον αφορα τα εξτρα:

-θες μια class 10 16ρα sd (32ρα αν θες να βαλεις μεσα παιχνιδια απο ps1, dreamcast κλπ). εχει ενα καλο πινακακι εδω για να τσεκαρεις συμβατοτητα/αποδοση πριν αγορασεις

-θες ενα usb φορτιστη με micro usb που να δινει ανετα 2A

-καποιοι βαζουν ψυκτρες στα 2 τσιπακια

-hdmi καλωδιο

-κουτι

 

απο αυτα, το μονο που χρειαστηκα ηταν το κουτακι, ολα τα αλλα τα ειχα. κουτακι πηρα αυτο, αλλα εχει και πιο φτηνα

http://www.e-shop.gr/raspberry-pi3-official-redwhitecase-p-PER.816373

 

γενικα εχει ψωμι η φαση ειτε θες να σχοληθεις λιγο, ειτε πολυ. ο οδηγος ειναι κατατοπιστικοτατος, οπως και το φορουμ στα παρακατω link

https://github.com/retropie/retropie-setup/wiki

http://blog.petrockblock.com/forums/forum/retropie-project-forum/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...