Προς το περιεχόμενο

Wireless IP Camera σπιτιού


topmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά με ενδιαφέρει η καταγραφή του βίντεο (σε κίνηση) σε κάποιο τοπικό δικτυακό δίσκο ή στη εσωτερική sd κάρτα.

Κατά πόσο λειτουργεί είναι αξιόπιστο και εύχρηστο αυτό μέσα απο τα μενού της?

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Θα το δοκιμάσω τις επόμενες ημέρες.

 

Πάντως με την αποστολή καταγραφής με μέιλ δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Βασικά θέλει κάποιες ρυθμίσεις SMTP κλπ που δεν μου δουλεύουν , τουλάχιστον με το hotmail.

Αν κάποιος μπορεί ας βοηθήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αποστολή email προσωπικά δεν έκανα.  Ξέρω όμως ότι δουλεύει γιατί έδωσα 2 QF001 σε φίλο και του έσπασε τα νεύρα γιατί είχε βάλει τις κάμερες σε πλεούμενο και σε κάθε κίνηση του έστελνε μηνύματα.  Κάπου 1850 τη πρώτη νύχτα...

Για να στείλει φωτογραφία πρέπει να έχεις κάρτα SD επάνω. Αν δεν έχεις SD απλά στέλνει ένα μήνυμα alarm.

 

Για καταγραφικό έχω πάρει αυτό, παλαιότερα στα 50 με 55 ευρώ, το οποίο είναι hybrid.  Και από 4 αναλογικές κάμερες που είχα το γύρισα σε 8 IP και είναι μια χαρά.  Μάλιστα τις QF001 / QD520 τις βλέπει αυτόματα και βάζεις μόνο το login / password.

https://www.skroutz.gr/s/7225783/Anga-AQ-5504-AHD.html?from=catspan&keyphrase=5504

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστολή email προσωπικά δεν έκανα.  Ξέρω όμως ότι δουλεύει γιατί έδωσα 2 QF001 σε φίλο και του έσπασε τα νεύρα γιατί είχε βάλει τις κάμερες σε πλεούμενο και σε κάθε κίνηση του έστελνε μηνύματα.  Κάπου 1850 τη πρώτη νύχτα...

Για να στείλει φωτογραφία πρέπει να έχεις κάρτα SD επάνω. Αν δεν έχεις SD απλά στέλνει ένα μήνυμα alarm.

 

Για καταγραφικό έχω πάρει αυτό, παλαιότερα στα 50 με 55 ευρώ, το οποίο είναι hybrid.  Και από 4 αναλογικές κάμερες που είχα το γύρισα σε 8 IP και είναι μια χαρά.  Μάλιστα τις QF001 / QD520 τις βλέπει αυτόματα και βάζεις μόνο το login / password.

https://www.skroutz.gr/s/7225783/Anga-AQ-5504-AHD.html?from=catspan&keyphrase=5504

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν έχω ρυθμίσει σωστά.

Βάζω smtp server : smtp.live.com

port 587 (δοκίμασα και 465 και 25)

username το hotmail μου

την επιλογή ''this server needs safe connection'' την έχω δοκιμάσει και επιλεγμένη και όχι.

 

έκανα πολλές δοκιμές αλλά τίποτα.

 

μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αποστολή email προσωπικά δεν έκανα. Ξέρω όμως ότι δουλεύει γιατί έδωσα 2 QF001 σε φίλο και του έσπασε τα νεύρα γιατί είχε βάλει τις κάμερες σε πλεούμενο και σε κάθε κίνηση του έστελνε μηνύματα. Κάπου 1850 τη πρώτη νύχτα...

Για να στείλει φωτογραφία πρέπει να έχεις κάρτα SD επάνω. Αν δεν έχεις SD απλά στέλνει ένα μήνυμα alarm.

Το βασικοτερο ειναι οτι θα ειναι ασυρματες.

 

Για καταγραφικό έχω πάρει αυτό, παλαιότερα στα 50 με 55 ευρώ, το οποίο είναι hybrid. Και από 4 αναλογικές κάμερες που είχα το γύρισα σε 8 IP και είναι μια χαρά. Μάλιστα τις QF001 / QD520 τις βλέπει αυτόματα και βάζεις μόνο το login / password.

https://www.skroutz.gr/s/7225783/Anga-AQ-5504-AHD.html?from=catspan&keyphrase=5504

Αρα φιλε μου να προχωρησω αφοβα. Σκεφτομαι να παρω 4 και σε πρωτη φαση να καταγραφουν κινηση στη sd καρτα και να εχω τον ελεγχο μεσω του CMS και VMS(αν το λεω σωστα) software που δινει η escam.

 

Αληθεια σε τι σου χρησιμευει το καταγραφικο (εκτος απο τη μεγαλη χωρητικοτητα των βιντεο) και δεν γραφεις κατευθειαν στη καρτα?

(Εκτος και αν το ειχες απο παλιοτερα για να μην μεινει στην αχρηστια)

Επεξ/σία από tstavrou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις QF001 που είναι πλαστικές δεν τις έβαλα σε εξωτερικό χώρο. Οι QD520 δεν παίρνουν microSD και έτσι τις σύνδεσα με το το καταγραφικό που είχα από τις αναλογικές κάμερες που πέταξα.

 

Βέβαια για τις κάρτες microSD η ερώτηση που έχω είναι αν είναι φτιαγμένες για συνεχόμενη εγγραφή ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, το καταγραφικό που αναφέρεις παραπάνω απο οτι καταλαβαίνω είναι ενσύρματο. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο που να καταγράφει τα δεδομένα απο τις ασύρματες κάμερες και να έχω πρόσβαση απομακρυσμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

καλησπερα,

σιγουρα υπαρχει αυτο που ψαχνεις,

http://www.profitstore.gr/products/gadgets-iu/asurmato-usb-katagrafiko-kameron-24ghz-gia-upologisti/78-6962

 

καλημέρα, το καταγραφικό που αναφέρεις παραπάνω απο οτι καταλαβαίνω είναι ενσύρματο. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο που να καταγράφει τα δεδομένα απο τις ασύρματες κάμερες και να έχω πρόσβαση απομακρυσμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραπάνω λινκ δεν είναι για κάμερες WIFI αλλά για ασύρματες στα 2.4Ghz. Χώρια που ζητάει €99 ευρώ για μία κάμερα.

 

Για τις wifi δεν χρειάζεσαι απαραίτητα καταγραφικό, τρέχεις σε ένα PC το CMS όλη μέρα και κάνεις ότι θες.

Επίσης όλα τα σύγχρονα καταγραφικά δέχονται wifi module και έτσι μπορείς να τα συνδέσεις με τις κάμερες και το internet πολύ εύκολα.  Θα χρειαστεί να υπολογίσεις βέβαια το διαθέσιμο ασύρματο bandwidth.

 

Το CMS είναι το πρόγραμμα που δίνουν μαζί, είναι δωρεάν και βλέπει μέχρι 64 κάμερες / καταγραφικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,
αγόρασα την κάμερα Escam QF001.
Την εγκατέστησα στο σπίτι, όπου έχω το ρούτερ ΖΤΕ ZXHN H108NS.
Βλέπω κανονικά την κάμερα και τοπικά και από μακριά.
 
Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να την ρυθμίσω ώστε να μου στέλνει email όταν ανιχνεύει κίνηση.
Χρησιμοποιώ το πρόγραμμα VMS που δίνει η κάμερα, πηγαίνω στο Device Config, μετά Network και μετά email.
Εκεί μου ζητάει τα εξής και βάζω τις τιμές:
 
SMTP Server :  smtp.live.com 
Port: 587 (δοκίμασα και 25 και 465)
This server need Safe Connection: yes
Username : το εμαιλ μου σε μορφή xxxx.hotmail.com
Password : ο κωδικός του εμαιλ μου
Sender : το εμαιλ μου σε μορφή xxxx.hotmail.com
Recipient:το εμαιλ μου σε μορφή xxxx.hotmail.com
Subject : alarm message
 
στη συνέχεια πατάω ένα κουμπί με την ένδειξη "test" και μου βγάζει "Connect Server Failed"
 
Έχω δοκιμάσει και με gmail αλλά τίποτα.
Κάνω κάτι λάθος;
Φταίει το ρούτερ;
 
Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει γιατί μια βδομάδα παιδεύομαι και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
Ευχαριστώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είχα και εγώ ίδιο πρόβλημα το οποίο λύθηκε με χρήση διεύθυνσης gmail. Τελικά το απενεργοποίησα γιατί έδινε πολλά false alert (εχω μια αντίστοιχη εξωτερική κάμερα) και μου έσπαγε τα νεύρα. Απενεργοποιώντας έχασα και τις ρυθμίσεις οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω....

Επεξ/σία από moshelas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα,
αγόρασα την κάμερα Escam QF001.
Την εγκατέστησα στο σπίτι, όπου έχω το ρούτερ ΖΤΕ ZXHN H108NS.
Βλέπω κανονικά την κάμερα και τοπικά και από μακριά.
 
Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να την ρυθμίσω ώστε να μου στέλνει email όταν ανιχνεύει κίνηση.
Χρησιμοποιώ το πρόγραμμα VMS που δίνει η κάμερα, πηγαίνω στο Device Config, μετά Network και μετά email.
Εκεί μου ζητάει τα εξής και βάζω τις τιμές:
 
SMTP Server :  smtp.live.com 
Port: 587 (δοκίμασα και 25 και 465)
This server need Safe Connection: yes
Username : το εμαιλ μου σε μορφή xxxx.hotmail.com
Password : ο κωδικός του εμαιλ μου
Sender : το εμαιλ μου σε μορφή xxxx.hotmail.com
Recipient:το εμαιλ μου σε μορφή xxxx.hotmail.com
Subject : alarm message
 
στη συνέχεια πατάω ένα κουμπί με την ένδειξη "test" και μου βγάζει "Connect Server Failed"
 
Έχω δοκιμάσει και με gmail αλλά τίποτα.
Κάνω κάτι λάθος;
Φταίει το ρούτερ;
 
Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει γιατί μια βδομάδα παιδεύομαι και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
Ευχαριστώ.

 

Παρελαβα και εγω χθες την QF002 και παιδευτηκα λιγο να το φτιαξω - δοκιμασα πρωτα με yahoo (το οποιο δεν καταφερα) και μετα με gmail. Στο gmail λοιπον μου ηρθε email οτι μια "μη ασφαλη" εφαρμογη προσπαθει να συνδεθει και ειχε επιλογη να απενεργοποιησω την ασφαλεια. Μολις το εκανα δουλεψε. Λογικα θα εχει κατι παρομοιο στο hotmail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρελαβα και εγω χθες την QF002 και παιδευτηκα λιγο να το φτιαξω - δοκιμασα πρωτα με yahoo (το οποιο δεν καταφερα) και μετα με gmail. Στο gmail λοιπον μου ηρθε email οτι μια "μη ασφαλη" εφαρμογη προσπαθει να συνδεθει και ειχε επιλογη να απενεργοποιησω την ασφαλεια. Μολις το εκανα δουλεψε. Λογικα θα εχει κατι παρομοιο στο hotmail.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Χθες δοκίμασα και εγώ με gmail και μετά από μερικές αλλαγές που έκανα όσον αφορά τις ρυθμίσεις ασφαλείας δούλεψε!

Με το hotmail δεν κατάφερα να βγάλω άκρη.

Η QF002 τι διαφορές έχει με την QF001?

Πρώτες εντυπώσεις?

Εγώ από την QF001 είμαι ευχαριστημένος αν εξαιρέσουμε την δυσκολία με τα email.

ρωτάω γιατί έχω αγοράσει 1 QF001 και σκέφτομαι να αγοράσω 2-3 ακόμη.

Επεξ/σία από jimaras1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω η διαφορα ειναι μονο στην εμφανιση. Πηρα αυτην μονο επειδη την ειχε απο Γερμανια το Tinydeal.

Τη δουλεψα χθες λιγο, δεν ειχα πολυ χρονο. Γενικα καλη μου φανηκε, ικανοποιητικη εικονα ακομα και στο σκοταδι. Αφου εκανα και το Motion detection να λειτουργει, ειμαι ευχαριστημενος. Το μονο που δεν εκανα ειναι να μου στελνει και φωτογραφια, αλλα νομιζω γι'αυτο θελει TF καρτα και δεν ειχα καμια αδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...