Προς το περιεχόμενο

προβλημα εκκινησης


takis3400

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βοήθεια παιδιά!!!!!!

Είμαι καινούριος στα linux (και γενικοτερα δεν εχω πολη καλη σχεση με τους Η/P)

Πήρα ενα laptop dell και είχε τα ubuntu 14.4.  Πήγα να βάλω τα 15.10 μετά από ώρα μου έβγαλε ένα πρόβλημα πάτησα ακύρωση και από τότε εχω μαύρη οθονη.

Τωρα μου λεει

 

 

Ubuntu 15.10 ονομα-Inspiron-5558 tty1

ονομα-Inspiron-5558 login_

 

 

Αυτα  αν μπορει καποιος να μου δωση τα φωτα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασε την εκδοση που θες και γραψτην σε ενα dvd/usb.Ξεκινα τον υπολογιστη και πατα F7 ή F12 ή οποιο πληκτρο φενεται να ανοιγει τα boot options (οταν ανοιγει ο υπολογιστης).Τελος επελεξε στα boot options  το dvd η το usb που εχεις τα ubuntu και κανε μια νεα εγκατασταση.Επισης θα σου προτεινα να βαλεις windows μιας και τα linux κακα τα ψεματα ειναι για προγραμματιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα κάνω. Αν κάνω αυτό που μου είπες λογικά δεν θα μπορέσω να σώσω αυτά που έχω μέσα? Υπάρχει κάποιος τρόπος να σώσω αυτά που έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιούργησε ένα live CD/DVD ή Live usb  κάποιας διανομής , κάνε boot από αυτό και μετέφερε ότι αρχεία έχεις και χρειάζεσαι από τον δίσκο του pc σε κάποιον εξωτερικό

 

Προσοχή μην κάνεις εγκατάσταση  αλλά τρέξε τη live CD-DVD-Usb  της διανομής

 

 

Μην αγχώνεσαι, τα  linux λειτουργικά δεν είναι μόνο για προγραμματιστές όπως αναφέρθηκε, τα χρησιμοποιώ εδώ και τρία χρόνια και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είμαι προγραμματιστής ....

Ένας απλός μέσος χρήστης θα έλεγα ότι είμαι ... λίγο  στην αρχή , μέχρι να καταλάβω πως λειτουργεί το όλο κόλπο,  παιδεύτηκα  αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου εναν που να εχει linux για ψυχαγωγικους σκοπους...ελεος

Steam [Cs:go,Talos etc etc] || Firefox || VLC || Μουσική με Amarok

 

και το έχω και για δουλεία παράλληλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα δεν έχεις γραφικό περιβάλλον(λόγω του οδηγού της κάρτας γραφικών) και σε πετάει σε περιβάλλον κονσόλας. Μπορείς να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις τον οδηγό από την κονσόλα ανάλογα με την κάρτα γραφικών που έχεις. Καλό είναι αφού έχεις ubuntu να απευθυνθείς στο ελληνικό φόρουμ του, όπου υπάρχουν αρκετοί οδηγοί που μπορούν να βοηθήσουν να επαναφέρεις το σύστημα:

https://forum.ubuntu-gr.org/

 

P.S:

για να συνδεθείς σε περιβάλλον κονσόλας, γράφεις το όνομα χρήστη, πατάς enter και μετά γράφεις τον κωδικό(δεν εμφανίζεται τίποτα στην οθόνη όταν τον γράφεις) και πατάς πάλι enter. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο CLI αν περιμενει να κανεις login, κανε, αν δεν ξερεις τον user, δοκιμασε με username root & password toor.

 

Αν σε loggaρει δωσε ενα startx για να μπεις στο gui.

 

Κάνε αυτά και αν είναι όλα ΟΚ θα χρειαστεί να αλλάξεις το ΙΝΙΤ mode του GRUB, θα σου πω μετα πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο CLI αν περιμενει να κανεις login, κανε, αν δεν ξερεις τον user, δοκιμασε με username root & password toor.

Και αν δεν χρησιμοποιει kali linux τι γινετια?!? Βασικα, μονο στο kali ειναι αυτα τα default στοιχεια για login.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ παίζω όλα τα game μου σε linux

Τωρα σοβαρα,αν εχεις linux για gaming και καθεσαι καθε φορα να βρεις για καθε παιχνιδι τις καταλληλες ρυθμισεις(αν υπαρχουν) ε τοτε μπραβο σου...εγω παντως εχω τα windows για gaming και τα linux για δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν δεν χρησιμοποιει kali linux τι γινετια?!? Βασικα, μονο στο kali ειναι αυτα τα default στοιχεια για login.

 

Έχεις απόλυτο δίκαιο! Ίσχυε το root/toor και σε ορισμένες παλαιότερες διανομές.

 

Εν το μεταξύ, επειδή ποτε δεν ασχολήθηκα σε βαθος με ubuntu, δεν το ήξερα ότι δεν έχει root account ενεργό by default.

 

Ευχαριστώ για τη διόρθοση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα σοβαρα,αν εχεις linux για gaming και καθεσαι καθε φορα να βρεις για καθε παιχνιδι τις καταλληλες ρυθμισεις(αν υπαρχουν) ε τοτε μπραβο σου...εγω παντως εχω τα windows για gaming και τα linux για δουλεια

 

ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...