Προς το περιεχόμενο

Όλοι οι Browser πολλοί αργοί, εκτός από IE


Avatar_GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο τάμπλετ και στο tvbox που έχω, που έχουν αρκετά καλούς επεξεργαστές (Intel Atom X5-Z8300) και 4GB RAM και 2GB αντίστοιχα έχω το εξής πρόβλημα....

 

Σε όλους του browsers που δοκίμασα όταν βάζω βίντεο σε youtube 720 η 1080p έχει σπασίματα το βίντεο. Τσέκαρα την χρήση CPU και είναι στο 100% κάθε φορά...

 

Ο μόνος browser που είναι μια χαρά είναι ο IE και ο EDGE, που εκεί έχω χρήση CPU περίπου 65%.

 

Δοκίμασα διάφορα "κόλπα" σε chrome και FF, αλλά τίποτα. Βίντεο 1080p MKV/AVI/H265 κτλ τρέχει μια χαρά, οπότε είναι θέμα browser...

 

Να το πάρω απόφαση ότι όλοι οι άλλοι browser είναι βαριοί και να χρησιμοποιώ IE;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε στης ρυθμίσεις αν μπορείς κάπου στους browser να ενεργοποιήσεις το hardware acceleration για να βοηθάει και η κάρτα γραφικών.

Επίσης ψάξε για πρόσθετα που να παίζουν τα βίντεο του youtube με το flash και όχι με το html5 με το οποίο παίζουν κανονικά και είναι αρκετά ποιο βαρύ.

Κατά τα άλλα ο ie παίζει τα βίντεο χωρίς καμία επεξεργασία για αυτό και είναι ποιο γρήγορος,έχει χειρότερη εικόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε στης ρυθμίσεις αν μπορείς κάπου στους browser να ενεργοποιήσεις το hardware acceleration για να βοηθάει και η κάρτα γραφικών.

Επίσης ψάξε για πρόσθετα που να παίζουν τα βίντεο του youtube με το flash και όχι με το html5 με το οποίο παίζουν κανονικά και είναι αρκετά ποιο βαρύ.

Κατά τα άλλα ο ie παίζει τα βίντεο χωρίς καμία επεξεργασία για αυτό και είναι ποιο γρήγορος,έχει χειρότερη εικόνα.

Hardware acceleration είναι ενεργό. Το έχει γυρίσει σε HTML5 το youtube ε; Έτσι εξηγείται....

Από add-ons μόνο ublock origin έχω βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Απαντάω μόνος μου σε περίπτωση που έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα (που σίγουρα θα το έχουν...)
 
Η απάντηση βρίσκετε εδώ http://www.cnx-software.com/2016/06/29/improve-youtube-video-playback-on-low-power-intel-mini-pcs-by-disabling-vp9-support-in-chrome-or-firefox/

 

 

I’ve been reviewing several Intel Bay Trail, Cherry Trail, and Braswell mini PCs in the last year or so, and I always end up recommending Microsoft Edge browser over Firefox or Chrome for people wanting to watch YouTube videos, as the last two browsers always drop many frames with the video stuttering regularly. However I noticed that while Edge is playing MP4/AVC (H.264) video, the other two browser would normally stream WebM/VP9 videos, and it could be the cause of the problem as H.264 can be hardware accelerated, but VP9 not, and the low power processor might not quite powerful enough to handle 1080p VP9 video decoding smoothly.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...