Προς το περιεχόμενο

Το thread των LGBT+ δικαιωμάτων


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσθέτω  το + στο ακρωνύμιο για να το κάνω πιο inclusive!

 

Εδώ συζητάμε για ζητήματα,νέα,εξελίξεις και οτιδήποτε σχετικό με την LGBT+ (ΛΟΑΤ+) κοινότητα τόσο της Ελλάδας όσο και παγκοσμίως.Μιας και από την φύση τους (δυστυχώς) τα ζητήματα που άπτωνται ειδικά του σεξουαλικού προσανατολισμού μπορούν να αυτοματίσουν αντανακλαστικά μείνετε αυστηρά ontopic κ αποφεύγετε τις κυκλικές αέναες αντιπαραθέσεις ώστε να μην δωθεί η ευκαιρία κ η χαρά σε εκείνους που δεν ενθουσιάζοντε με την ιδέα της ορατότητας της LGBT+ κοινότητας όπως αυτή εκφράζεται μέσα από ένα thread στο μεγαλύτερο φόρουμ της Ελλάδας.

 

Όσοι ενδιαφέρεστε για την ενημέρωση γύρω από ζητήματα που αφορούν την κοινότητα βοηθήστε τόσο εμένα αλλά κυρίως την διαχείριση ώστε να μην κλειθωθεί εκ νέου το νήμα.Με την στάση σας περιφρουρήστε το δικαίωμα της LGBT+ κοινότητας για ενημέρωση και επαρκή ορατότητα εδώ μέσα!

 

Πάμε κόσμια αυτή την φορά 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λύσε μου μερικές απορίες που ανέκαθεν είχα.

Γιατί αισθάνεσαι ότι ανήκεις σε μια διαφορετική  ανθρώπινη κοινότητα από αυτή που ανήκουν οι υπόλοιποι άνθρωποι; 

Γιατί ο σεξουαλικός σου προσανατολισμός είναι η βασική ειδοποιός διαφορά σου από τους υπόλοιπους ανθρώπους; 

Γιατί αυτοπεριθωριοποιείσαι εκούσια;

Δεν έχεις άλλους προβληματισμούς στην ζωή σου; 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύσε μου μερικές απορίες που ανέκαθεν είχα.

Γιατί αισθάνεσαι ότι ανήκεις σε μια διαφορετική  ανθρώπινη κοινότητα από αυτή που ανήκουν οι υπόλοιποι άνθρωποι; 

Γιατί ο σεξουαλικός σου προσανατολισμός είναι η βασική ειδοποιός διαφορά σου από τους υπόλοιπους ανθρώπους; 

Γιατί αυτοπεριθωριοποιείσαι εκούσια;

Δεν έχεις άλλους προβληματισμούς στην ζωή σου; 

 

Ξέρετε όσοι με παρακολουθήτε τόσα χρόνια στο inso πως είμαι ένας άνθρωπος που δοκιμάζω αρκετές φορές να μιλήσω βιωματικά όταν θεωρώ οτι μπορεί να βοηθήσει στην καταννόηση πολλών ζητημάτων γύρω από την κοινότητα χωρίς να διεκδικώ το αλάθητο ή να επιχειρώ να μιλήσω εξ' ονόματος όλων πχ των ανδρών με ομόφυλες έλξεις.

 

Στο παρελθόν έχω δώσει αρκετές βιωματικού χαρακτήρα απάντησεις.Μια πρόσφατη που μου έρχεται στο μυαλό κ μπορεί να απαντάει εν μέρη σε όσα λες είναι η παρακάτω

 

http://www.insomnia.gr/topic/547627-to-thread-των-lgbt-λοατ-δικαιωμάτων/?p=54936303

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως δεν έχει μεγάλη σημασία από μόνο του το δικό μου βίωμα.Ας γίνει αυτό το thread χώρος πολιτισμένου διαλόγου κ ενημέρωσης για την κοινότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρελθόν έχω δώσει αρκετές βιωματικού χαρακτήρα απάντησεις.Μια πρόσφατη που μου έρχεται στο μυαλό κ μπορεί να απαντάει εν μέρη σε όσα λες είναι η παρακάτω

 

http://www.insomnia.gr/topic/547627-to-thread-των-lgbt-λοατ-δικαιωμάτων/?p=54936303

 

Whoa, whoa! Επειδή δεν είχες απαντήσει για κάποιες σελίδες, έλεγα δε θ' απαντήσεις και δεν είχα δει το post. Ενώ απευθυνόταν σε μένα. :P 

 

/me makes a mental note to read tomorrow morning. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι τόσο αφελής για να πιστεύω ότι σήμερα δεν υφίσταται πλέον προκατάληψη στην διαφορετικότητα.

Το θέμα είναι ότι τονίζοντας την υπερηφάνεια για την διαφορετικότητα μήπως έρχονται  τα αντίθετα αποτελέσματα.

Το να αισθάνεσαι υπερήφανος για τον εαυτό σου επειδή κατάφερες να επιβιώσεις  σε ένα τοξικό περιβάλλον , το θεωρώ απόλυτα θεμιτό και φυσιολογικό. Αλλά περίπου το ίδιο δεν θα αισθανόταν πχ. και ένα άτομο με δυσμορφία; ένα άτομο με παχυσαρκία; ένας εκ γενετής τυφλός; ανάπηρος; 

Δεν ισχυρίζομαι ότι μπορώ να μπω στην θέση σου και να καταλάβω πλήρως τα βιώματα που έχεις περάσει (απόλυτα πραγματικά , είμαι σίγουρος γι αυτό), 

Αντί όμως να επιμένεις στον διαχωρισμό , η δικιά μου κοινότητα και η δικιά σας, δεν θα ήταν πιο θετικό να τονισθεί ότι πέραν του σεξουαλικού προσανατολισμού , δεν υπάρχει καμιά διαφορά σε τίποτε άλλο από την ανθρώπινη κοινότητα; 

 

Όσο για τα δικαιώματα όπως αυτά τα θεωρούμε αυτονόητα  για κάθε άνθρωπο, σε ποια θεωρείς ότι αδικείσαι; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αλλά περίπου το ίδιο δεν θα αισθανόταν πχ. και ένα άτομο με δυσμορφία; ένα άτομο με παχυσαρκία; ένας εκ γενετής τυφλός; ανάπηρος; 

 

 

Το θέμα είναι πως αυτές οι ομάδες δεν είναι συνεχόμενη πηγή τέτοιου κοινωνικού αυτοματισμού παγκοσμίως όπως τα ζητήματα που αφορούν στην LGBT κοινότητα.Δεν γνωρίζω σε κάποια χώρα θεσμικά να θανατώνεται,απαγχονίζεται ή να λιθοβολήται κάποιος επειδή είναι χονδρός,με δυσμορφία ή εκ γενετής τυφλός.Αδυνατώ επίσης να σκεφτώ ποιά κοινωνία θα τολμούσε να βάλει σε δημοψήφισμα πχ ζητήματα που αφορούν άτομα με παχυσαρκία ή κάποια αναπηρία.Αντίθετα βλέπω συστηματικά άνδρες κ γυναίκες να φυλακίζονται,ξυλοκοπούνται,εξευτελίζονται ή ακόμα κ να θανατώνονται επειδή αγαπούν άτομα του ίδιου φύλου.Βλέπω υποτίθεται δημοκρατικές κοινωνίες να θέτουν δημοψηφιστικά ερωτήματα που αφορούν στην βερσιόν της προσωπικής ευτυχίας των ομόφυλων ζευγαριών.

 

Ουσιαστικά ο κοινωνικός αυτοματισμός κ η βαρύτητα που θέτει η ίδια η κοινωνία στην κοινότητα μας μέσω της συντηρητικής,θρησκόληπτης κ ιδεοληπτικά φοβικής προπαγάνδας ενεργά δαιμονοποιεί επισταμένα κ συστηματικά την ομάδα των LGBT+ ανθρώπων παγκοσμίως σε σημείο μάλιστα που ακόμα κ η σωματική τους ακεραιότητα διασαλεύεται.

 

Ε,αυτό παγκοσμίως ισχύει για εξαιρετικά λίγες ομάδες ανθρώπων, καθώς είναι η ίδια η κοινωνία που απανθρωποποιεί αυτούς τους ανθρώπους βάσει ενός χαρακτηριστικού τους, δεν νομίζεις;

 

Με λίγα λόγια τι λέω; Πως όταν για την κοινωνία ο σεξουαλικός μου προσανατολισμός θα είναι πραγματικά non issue τότε μετα χαράς δεν θα είμαι ο γκέι Τοξοβόλος αλλά απλά ο Τοξοβόλος της καρδιάς σας  :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ρωτησω μερικα πραγματα που μου προκαλουν το ενδιαφερον, τονιζω οτι δεν ειμαι ομοφοβικος (νομιζω δλδ) και δεν σου "επιτιθεμαι". Η περιέργειά μου ειναι αποτελεσμα επαγγελματικης διαστροφης.Ερωτησεις/παρατηρησεις λοιπον πανω σε αυτα που ανεφερες ηδη, αν θελεις απαντας/σχολιαζεις.

 

- Αν μιλησουμε για τα αρχαια χρονια, προφανως δυσμορφοι και αναπηροι κατεληγαν στον... Καιαδα (if you know what i mean). Πιο προσφατα, το ευκολο παραδειγμα αφορα στην Κινα και τις γυναικες. Δε μιλαμε για χονδρους, τυφλους, δυσμορφους. Μιλαμε για μωρα που ετυχε να γεννηθουν θηλυκα! Επισης στην περιοχη οπου προφανως αναφερεσαι για τις θανατωσεις/αγχονες/λιθοβολισμους, την ιδια αντιμετωπιση εχουν αλλοθρησκοι.

 

- Σε αντιθεση με εσενα που βλεπεις "συστηματικα ανδρες και γυναικες να φυλακίζονται,ξυλοκοπούνται,εξευτελίζονται ή ακόμα κ να θανατώνονται επειδή αγαπούν άτομα του ίδιου φύλου", εγω βλεπω "συστηματικα ανδρες και γυναικες να φυλακίζονται,ξυλοκοπούνται,εξευτελίζονται ή ακόμα κ να θανατώνονται". Τελεια. Συμβαινει για απιθανα γελοιους λογους, για ενα παρκινγκ που δεν επρεπε να χρησιμοποιησεις, για μια γυναικα που πειραξε καποιος (δες τις χθεσινοβραδινες ειδησεις), για ενα ταξι που δεν επρεπε να προλαβεις πρωτος.

 

- Που εγινε δημοψηφισμα για τα δικαιοματα των ομοφυλοφυλων;

 

- Στο λινκ που παρεθεσες πιο πανω αναφερεις οτι ως μαθητης περασες απο (Ελλαδα προφανως) Βραζιλια, Ελβετια, Βουλγαρια και ειχες παρομοια αντιμετωπιση ως ομοφυλοφιλος παντου. Φανταζομαι αλλου πολυ κι αλλου λιγοτερο, αλλα ειχες. Δεν ειναι αδικο λοιπον να θεωρεις οτι 4/4 χωρες, μια εκ των οποιων δυτικη και προοδευτικη (my ass, αλλα λεμε τωρα) σε αδικησαν;

 

Ολα αυτα με καθε καλη διαθεση. Αφορμη ηταν η (σωστη κατα τη γνωμη μου) ερωτηση του half evil για την αυτοπεριθωριοποιηση που προκαλει η δημιουργια ενος ξεχωριστου νηματος (για οποιαδηποτε ομαδα ανθρωπων, οχι για LGBT απαραιτητα). Btw, εχω διαβασει παμπολες σελιδες απο το παλιοτερο νημα, απο την ιδια περιεργεια που με εσπρωξε να σου γραψω αυτο το μνμ στις 2.30 τη νυχτα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 73 χώρες παγκοσμίως το να είναι κάποιος γκέι είναι ποινικά κολάσιμο.Από πρόστιμο κ φυλάκιση μέχρι θάνατο.Θεωρείς οτι τον ίδιο αυτοματισμό έχει διεθνώς στις κοινωνίες η αναπηρία,η παχυσαρκία και ο σεξουαλικός προσανατολισμός;

 

Για το δημοψήφισμα πχ Ιρλανδία και Σλοβενία το πιο πρόσφατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηξερα για τα δημοψηφισματα. Θα αναζητησω το θεμα τους, ειμαι ακομα πιο περιεργος τωρα.

 

Οσον αφορα στον αυτοματισμο κατα του σεξουαλικου προσανατολισμου (το γενικευεις, αλλα δεν πειραζει), σου εγραψα ηδη: στο στοχαστρο ανθρωπων μπαινουν καθημερινα αλλοι ανθρωποι απλα και μονο επειδη υπαρχουν. Επειδη ειναι αλλοθρησκοι, επειδη εχουν αλλο χρωμα, επειδη εχουν καποια μορφης διαφορετικοτητα. Καπου τους σκοτωνουν. Καπου αλλου τους κοροϊδευουν. Αλλου τους δερνουν ή τους αφηνουν μονιμα κουσουρια. Δεν ειναι μαστιγα που πληττει τους ομοφυλοφιλους, ειναι μια ανθρωπινη συμπεριφορα/διαστροφη που επηρεαζει εκατομμυρια συνανθρωπους-θυματα: δεν μπορουμε να αποδεχτουμε το διαφορετικο.

 

Αν θελεις ακομα πιο ξεκαθαρη απαντηση, τοτε "οχι, δεν ειναι ιδιος ο αυτοματισμος, αλλα δεν καταφερεται αποκλειστικα εναντιον της σεξουαλικης προτιμησης".

 

Γενικα, θα θεωρησω την προηγουμενη απαντηση σου ως "ξεπετα" λογω του περασμενου της ωρας. Αν εχεις χρονο τις επομενες μερες, κανε μια πιο περιεκτικη τοποθετηση. Καλο βραδυ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σχετικά με πριν που δεν είχα την ευκαιρία να απαντήσω επειδή κλειδώθηκε σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι όλοι οι γκέι είναι ανώμαλοι αν πέρασε αυτό sorry απλά στο μυαλό μου επειδή έχουμε δει πολλά δυστυχώς υπάρχει το ακραίο σενάριο οτο 2 άντρες γκέι μπουρούν να "υιοθετήσουν" ένα παιδάκι για ερωτικούς λόγους.

 

Πιστεύω μπορεί λανθασμένα ότι αν υπάρχει μητέρα είναι αλλιώς όπως έχω πει δεν έχω θέμα οι γκέι να υοθετουν παιδί γενικά έχω θέμα 2 ιδιου φύλλου να το κάνουν πχ δυο πολύ καλΟΙ φίλοι ένας άντρας γκέι με μια λεσβία που η φιλια τους έχει περάσει στο επίπεδο οικογένεια και δεν έτυχε να κάνουν δικά τους παιδιά δεν έχω θέμα.

 

 

Τωρα σχετικα με το θεμα στις ΗΠΑ πρωτος ερχεται ο τραμπ σε προσφατη ερευνα και απο οτι λενε αν βγει τελικα θα υπαρχει προβλημα και με τους γκει και με τους μεταναστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφιερωμένο στα θύματα του μακελειού του Ορλάντο

 

 

http://www.pinknews.co.uk/2016/07/12/watch-orlando-shooting-survivors-appear-in-star-studded-musical-tribute-video/

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με πριν που δεν είχα την ευκαιρία να απαντήσω επειδή κλειδώθηκε σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι όλοι οι γκέι είναι ανώμαλοι αν πέρασε αυτό sorry απλά στο μυαλό μου επειδή έχουμε δει πολλά δυστυχώς υπάρχει το ακραίο σενάριο οτο 2 άντρες γκέι μπουρούν να "υιοθετήσουν" ένα παιδάκι για ερωτικούς λόγους.

 

Πιστεύω μπορεί λανθασμένα ότι αν υπάρχει μητέρα είναι αλλιώς όπως έχω πει δεν έχω θέμα οι γκέι να υοθετουν παιδί γενικά έχω θέμα 2 ιδιου φύλλου να το κάνουν πχ δυο πολύ καλΟΙ φίλοι ένας άντρας γκέι με μια λεσβία που η φιλια τους έχει περάσει στο επίπεδο οικογένεια και δεν έτυχε να κάνουν δικά τους παιδιά δεν έχω θέμα.

 

Άσχετα με το αν έχεις έσυ θέμα ή όχι, είναι παράλογο σε μια νομοθεσία που επιτρέπει την υιοθεσία από έναν άντρα, να μην επιτρέπεται αυτή από ένα ζευγάρι ανδρών. Τόσο απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα σχετικα με το θεμα στις ΗΠΑ πρωτος ερχεται ο τραμπ σε προσφατη ερευνα και απο οτι λενε αν βγει τελικα θα υπαρχει προβλημα και με τους γκει και με τους μεταναστες

 

Από που προκύπτει ότι θα υπάρχει πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους; Μέχρι τώρα από αυτά που τον έχω ακούσει να λέει, δεν έχει κανένα θέμα με τους ομοφυλόφιλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, αν τυχόν ψάξεις και δεις πως διαμορφώνονται οι απόψεις του Drumpf για οποιοδήποτε ζήτημα ανά τα χρόνια θα καταλάβεις πως ούτε ο ίδιος ξέρει τι πραγματικά πιστεύει. Σε όλα. :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ρωτησω μερικα πραγματα που μου προκαλουν το ενδιαφερον, τονιζω οτι δεν ειμαι ομοφοβικος (νομιζω δλδ) και δεν σου "επιτιθεμαι". Η περιέργειά μου ειναι αποτελεσμα επαγγελματικης διαστροφης.Ερωτησεις/παρατηρησεις λοιπον πανω σε αυτα που ανεφερες ηδη, αν θελεις απαντας/σχολιαζεις.

 

- Αν μιλησουμε για τα αρχαια χρονια, προφανως δυσμορφοι και αναπηροι κατεληγαν στον... Καιαδα (if you know what i mean). Πιο προσφατα, το ευκολο παραδειγμα αφορα στην Κινα και τις γυναικες. Δε μιλαμε για χονδρους, τυφλους, δυσμορφους. Μιλαμε για μωρα που ετυχε να γεννηθουν θηλυκα! Επισης στην περιοχη οπου προφανως αναφερεσαι για τις θανατωσεις/αγχονες/λιθοβολισμους, την ιδια αντιμετωπιση εχουν αλλοθρησκοι.

 

- Σε αντιθεση με εσενα που βλεπεις "συστηματικα ανδρες και γυναικες να φυλακίζονται,ξυλοκοπούνται,εξευτελίζονται ή ακόμα κ να θανατώνονται επειδή αγαπούν άτομα του ίδιου φύλου", εγω βλεπω "συστηματικα ανδρες και γυναικες να φυλακίζονται,ξυλοκοπούνται,εξευτελίζονται ή ακόμα κ να θανατώνονται". Τελεια. Συμβαινει για απιθανα γελοιους λογους, για ενα παρκινγκ που δεν επρεπε να χρησιμοποιησεις, για μια γυναικα που πειραξε καποιος (δες τις χθεσινοβραδινες ειδησεις), για ενα ταξι που δεν επρεπε να προλαβεις πρωτος.

 

- Που εγινε δημοψηφισμα για τα δικαιοματα των ομοφυλοφυλων;

 

- Στο λινκ που παρεθεσες πιο πανω αναφερεις οτι ως μαθητης περασες απο (Ελλαδα προφανως) Βραζιλια, Ελβετια, Βουλγαρια και ειχες παρομοια αντιμετωπιση ως ομοφυλοφιλος παντου. Φανταζομαι αλλου πολυ κι αλλου λιγοτερο, αλλα ειχες. Δεν ειναι αδικο λοιπον να θεωρεις οτι 4/4 χωρες, μια εκ των οποιων δυτικη και προοδευτικη (my ass, αλλα λεμε τωρα) σε αδικησαν;

 

Ολα αυτα με καθε καλη διαθεση. Αφορμη ηταν η (σωστη κατα τη γνωμη μου) ερωτηση του half evil για την αυτοπεριθωριοποιηση που προκαλει η δημιουργια ενος ξεχωριστου νηματος (για οποιαδηποτε ομαδα ανθρωπων, οχι για LGBT απαραιτητα). Btw, εχω διαβασει παμπολες σελιδες απο το παλιοτερο νημα, απο την ιδια περιεργεια που με εσπρωξε να σου γραψω αυτο το μνμ στις 2.30 τη νυχτα :)

1) παρα πολύ κακα πραγματα μου φαινονται όλα αυτα

2) σιγουρα ολοι αδικουνται καθημερινα, ωστόσο δεν είναι αγνοησιμο το ότι μειονοτητες αδικουνται περισσοτερο

3) ξερω με σιγουρια ότι εγινε δημοψήφισμα περσυ στην Κροατια σχετικα με αυτό, διοτι ψηφισα. Δυστυχως το αποτέλεσμα ηταν ομοαρνητικο

 

Δεν ηξερα για τα δημοψηφισματα. Θα αναζητησω το θεμα τους, ειμαι ακομα πιο περιεργος τωρα.

 

Οσον αφορα στον αυτοματισμο κατα του σεξουαλικου προσανατολισμου (το γενικευεις, αλλα δεν πειραζει), σου εγραψα ηδη: στο στοχαστρο ανθρωπων μπαινουν καθημερινα αλλοι ανθρωποι απλα και μονο επειδη υπαρχουν. Επειδη ειναι αλλοθρησκοι, επειδη εχουν αλλο χρωμα, επειδη εχουν καποια μορφης διαφορετικοτητα. Καπου τους σκοτωνουν. Καπου αλλου τους κοροϊδευουν. Αλλου τους δερνουν ή τους αφηνουν μονιμα κουσουρια. Δεν ειναι μαστιγα που πληττει τους ομοφυλοφιλους, ειναι μια ανθρωπινη συμπεριφορα/διαστροφη που επηρεαζει εκατομμυρια συνανθρωπους-θυματα: δεν μπορουμε να αποδεχτουμε το διαφορετικο.

 

Αν θελεις ακομα πιο ξεκαθαρη απαντηση, τοτε "οχι, δεν ειναι ιδιος ο αυτοματισμος, αλλα δεν καταφερεται αποκλειστικα εναντιον της σεξουαλικης προτιμησης".

 

Γενικα, θα θεωρησω την προηγουμενη απαντηση σου ως "ξεπετα" λογω του περασμενου της ωρας. Αν εχεις χρονο τις επομενες μερες, κανε μια πιο περιεκτικη τοποθετηση. Καλο βραδυ.

Σιγουρα δεν είναι ιδανικος ο τροπος που διεξάγεται ο αγωνας για τα ανθρωπινα δικαιώματα. Νομιζω λοιπον ότι είναι τετοια η φυση του προβλήματος που δε θα μπορουσε να επιλυθεί αν απλα θεταμε ως ορο "να μην αδικούμε κανεναν", το πρόβλημα είναι ότι οι ανθρωποι δεν αντιλαμβάνονται ποσο μισανθρωπη μπορει να είναι καποια νοοτροπια τους. Για το λογο αυτό, εχει νοημα να κατηγοριοποιούμε τα ειδη ρατσιστικων διακρίσεων και να προσπαθουμε τα δουλεύουμε.

Καταλαβαίνω πως το λες και είναι πολύ ομορφο το να επιδιώκουμε μια συλλογικη προσπαθεια, κι εμενα μου φαινεται παρανοικο καποιος να αγωνιζεται αποκλειστικα και μονο για μια κατηγορια ανθρωπων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...