Προς το περιεχόμενο

Δεν δείχνει τα bios με την καινούργια gpu


critel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγκατέστησα καινούργια κάρτα γραφικών στον Η/Υ μου και πλέον δεν μου δείχνει την οθόνη που φορτώνει τα bios, δεν μπορώ να μπω με f12 στις επιλογές για boot κτλπ., μου δείχνει τετραγωνάκια κόκκινα πράσινα μπλε σαν να είναι καμένη η κάρτα αλλά συνεχίζει κανονικά μετά και φορτώνει τα windows και η κάρτα είναι κομπλέ. Ξαναβάζω την παλιά κάρτα και δείχνει κανονικά τα bios. Καμιά ιδέα τι συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησα καινούργια κάρτα γραφικών στον Η/Υ μου και πλέον δεν μου δείχνει την οθόνη που φορτώνει τα bios, δεν μπορώ να μπω με f12 στις επιλογές για boot κτλπ., μου δείχνει τετραγωνάκια κόκκινα πράσινα μπλε σαν να είναι καμένη η κάρτα αλλά συνεχίζει κανονικά μετά και φορτώνει τα windows και η κάρτα είναι κομπλέ. Ξαναβάζω την παλιά κάρτα και δείχνει κανονικά τα bios. Καμιά ιδέα τι συμβαίνει;

Φωτογραφία και πίσω στο κατάστημα, δεν ειναι φυσιολογικό αυτό.

 

Είσαι σε DOA λογικά. Βγάλε φωτογραφία ή βίντεο όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο eshop την πείρα. Το θέμα είναι ότι δουλεύει μια χαρά η κάρτα αφού ανοίξει ο Η/Υ το πρόβλημα είναι μόνο στην αρχή όταν φορτώνει τα bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι σου λέει ότι δεν θα κάνει κουλά και μετά? Βίντεο και πίσω όσο είναι νωρίς. Μην περάσει το DOA!

 

Τι θα σου που δηλαδή, φυσικό είναι τα τετραγωνάκια artifacts και να μην μπαίνει bios? Ππρια καλαβρέζικα. Συγνώμη κίολας. Πήγαινε με αποδείξεις σε βίντεο μόνο μην κάνουν τους κινέζους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

δες μήπως εαν ανβαθμισεις bios ξεμπλεξεις και γλιτώσεις το πήγαινε έλα εφόσον η καρτουλα παίζει σωστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες μοιρασου αναλυτικα τα specs του υπολογιστη και την καινουρια καρτα που πηρες. Κατα πασα πιθανοτητα ειναι καποια ασυμβατοτητα με το bios και ενα update μαλλον θα βοηθησει. Αν ειναι αυτο και 10 καρτες να γυρισεις πισω δεν θα αλλαξει κατι αφου το θεμα θα ειναι με τον υπολογιστη σου και οχι με την καρτα αυτη καθ'αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως, αν μπορεις τσεκαρε την και σε αλλο συστημα.

 

Αλλα ασυμβατοτητα και να κανει artifacts?

εν μέρει,ναι τα artifacts δεν είναι καθόλου καλό σημάδι.

Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση με μια P5W DH Deluxe και μια asus GTS250 εδειχνε bios Κανονικά αλλα δεν έδειχνε logo windows7 παρα μονο μετά την εισοδο του χρήστη και διορθώθηκε με bios update,η μητρική ειχε το αρχικό της.

 

Ποια είναι η μητρική;

μήπως η κάρτα έχει uefi boot και γι αυτό δεν εμφανίζει κάτι και πρέπει να γίνει αλλαγή απ το bios;

σε καθε περίπτωση αν ειναι παλιά η μητρική κοίτα για bios update αν υπάρχει όπως ειπώθηκε.

Απλά κάνε τα πάντα σύντομα να προλάβεις το doa αμα ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rC3ODDJ.png

 

PJsMzzA.jpg

 

 Αυτό είναι το πρόβλημα και οι πληροφορίες συστηματός μου. Η καινούργια κάρτα που μου βγάζει το θέμα είναι Link.png Site: αυτήν .

 

Πώς μπορώ να δω πληροφορίες για την μητρική μου για να βρω το κατάλληλο bios update; Δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

κατεβασε το aida64 μαλον θα στου βγαλει ακριβως ποια revision εχεις απο αυτο το μοντελο αλλιως πανω στη μητρικη πρεπει να λεει γιατι εχει πολλες εκδοσεις και θα μπερδευτεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο καινουριο BIOS ειναι το F13b αλλα ειναι beta και βγηκε τον Δεκεμβρη του '13. To F12 ειναι το τελευταιο official και βγηκε το 2013 επισης. Εσυ εχεις το F10 που ειναι του 2012.

 

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3908#bios

 

Τσεκαρε την παραπανω σελιδα . Θα σου προτεινα να περασεις το F12 για να εισαι σιγουρος και αν αποτυχει δοκιμαζεις το F13b.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δες στο bios αν υπάρχει επιλογή για uefi pci-e η κάτι παρόμοιο(δεν θυμάμαι και γω απ έξω για την δική μου)

πάντως τα κουτάκια αυτά δείχνουν πρόβλημα της κάρτας.Αν δεν αλλάξει κάτι με το bios δοκίμασε σε αλλον υπολογιστή,διαφορετικά πηγαινέ την πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Διακοπές τέλος.

Λοιπόν το DOA δεν εφαρμόστηκε καθώς όπως μου είπαν στο τηλέφωνο δεν τους βγάζει το πρόβλημα που βγάζει σε μένα οπότε μου την επέστρεψαν. Την δοκίμασα ο ίδιος σε άλλον υπολογιστή και το πρόβλημα ΔΕΝ εμφανίστηκε εκεί... Στη συνέχεια έκανα bios update στο δικό μου μηχάνημα και πέρασα τα F12 από εδώ ,όπως μου προτείνατε, αλλά το πρόβλημα στο pc μου συνεχίζει να υπάρχει... 

Τώρα θα ξανά επικοινωνήσω με το eshop και θα στείλω στο support της gigabyte, ίσως και με της asus, μήπως έχουν κάτι να προτείνουν. Λέτε να δοκιμάσω και με τα F13b και ας είναι beta;

Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...