Προς το περιεχόμενο

Αγορά καινούριου router VDSL


NickBalis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ρωτάς γι' αυτό που έγραψα για 2η ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ, ναι γίνεται και μάλιστα στον ΟΤΕ μπορείς να έχεις έως 4 διαφορετικές κλήσεις ΡΡΡοΕ στην ίδια γραμμή.

Φυσικά εφόσον υπάρχει η δυνατότητα PPPoE passthrough (ή relay ή όπως αλλιώς αναφέρεται) στην συσκευή που θα είναι πρώτη. Το Speedport την έχει.

 

Μπορεί να γίνει κι έχει γίνει από πολλούς πελάτες του ΟΤΕ.

Μπροστά το TP-Link συνδεδεμένο στην γραμμή και πίσω το Speedport μόνο για την τηλεφωνία.

Πρώτη φορά διαβάζω για ταυτόχρονες συνδέσεις στην ίδια γραμμή, μεχρι τώρα ήξερα ότι αν βάλεις δεύτερο ρουτερ χάνεις τον πρώτο, το εχω δει στην πράξη και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούμε να έχουμε 2 modem στην ίδια γραμμή, ενώ router όσα θέλουμε. Όμως άλλο πράγμα είναι το modem και άλλο ο router. Όπως επίσης άλλο είναι το DSL router και άλλο το WiFi router.

 

Το πρώτο είναι το γνωστό modem/router όπως αυτά που δίνουν οι πάροχοι και συνδέονται στην τηλεφωνική γραμμή. Με απλά λόγια 2 εντελώς άσχετες λειτουργίες ενσωματωμένες στην ίδια συσκευή.

Τα δεύτερα δεν έχουν modem, αλλά μπορούν κανονικά να κάνουν κλήση ΡΡΡ μέσω άλλου modem.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το Speedport που δίνει ο ΟΤΕ, είναι καταρχήν DSL router αλλά μπορεί να δουλέψει και ως WiFi router, πίσω από άλλο modem, αφού η Νο1 LAN θύρα μπορεί να παίξει ως WAN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να γίνει κι έχει γίνει από πολλούς πελάτες του ΟΤΕ.

Μπροστά το TP-Link συνδεδεμένο στην γραμμή και πίσω το Speedport μόνο για την τηλεφωνία.

Μπορώ να έχω μία φωτογραφία να δω πως θα το κάνω? Επείσης πρέπει να πειράξω τίποτα settigs από τα router?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. Πρώτα το ρυθμίζεις ώστε να παίζει ως απλό router και όχι modem/router, ορίζοντας την LAN1 να παίζει ως WAN.

 

1. Συνδέεις το PC με το Speedport στην Lan2 θύρα. Μπαίνεις στο μενού του με ΙΡ 192.168.1.1.

2. Στο ''Internet'' > "Ethernet Wan", επιλέγεις ON και μετά Apply. Το Speedport θα κάνει επανεκκίνηση.

 

attachment.php?attachmentid=167228&d=145

 

 

 

β. Κατόπιν κάνεις τις ρυθμίσεις για να συνδεθεί στο διαδίκτυο.

 

1. Πρέπει να δημιουργήσεις νέο προφίλ Connection (με ότι όνομα θέλεις), που απαραίτητα πρέπει να έχει στο "Link Type" την επιλογή ΙΡ, με DHCP.

 

 

attachment.php?attachmentid=167256&d=145

 

 

 

2. Απαραίτητα πρέπει να διαγράψεις την προεπιλεγμένη σύνδεση "Ethernet Wan", που είναι για PPP με PPPoE και δεν μπορεί να αλλαχτεί το "Link Type".

 

 

attachment.php?attachmentid=167255&d=145

 

 

 

 

 

γ. Καλό είναι να του ορίσεις σταθερή διεύθυνση, είτε χειροκίνητα είτε αυτόματα μέσω του DHCP του TP-Link. Έχει μεγάλη σημασία διότι θα χρειαστεί τουλάχιστον για την σωστή λειτουργία της τηλεφωνίας.

 

δ. Τέλος θα χρειαστεί να ανοιχθούν στο TP-Link, κάποιες πόρτες προς το Speedport, για την τηλεφωνία. Αυτές είναι η 5060 (UDP) και 4000-4100 (UDP).

Η 5060 χρειάζεται για την σηματοδοσία. Δηλαδή για να επικοινωνήσουν αρχικά (και περιοδικά) ο client (Speedport) με τον server (Cosmote IMS), αλλιώς έχουμε θέμα με το registration και τον έλεγχο της επικοινωνίας.
Σε κάθε κλήση η επικοινωνία γίνεται μέσω RTP που θέλει ανοικτές 2 πόρτες για κάθε κανάλι που είναι τυχαίες (από 1024-65535). Οι περισσότερες ΙΡ συσκευές κάνουν χρήση μεταξύ 10000-20000 και η πλειοψηφία εξ αυτών σου δίνει δυνατότητα να τις ορίσεις ρητά. Στην Cosmote έχει παρατηρηθεί ότι χρησιμοποιούνται από την 4000 και πάνω.

 

Κάποιοι χρήστες έχουν αναφέρει ότι καθυστερεί ο αρχικός συγχρονισμός και ενεργοποίηση της τηλεφωνίας, ώστε να λειτουργήσει ως υπηρεσία. Καλό είναι αρχικά να βάλεις το Speedport μόνο του στη γραμμή (με τις προεπιλογές που έχει), μέχρι να λειτουργήσει η τηλεφωνία και μετά του αλλάζεις τα φώτα κατά το δοκούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. Πρώτα το ρυθμίζεις ώστε να παίζει ως απλό router και όχι modem/router, ορίζοντας την LAN1 να παίζει ως WAN.

 

1. Συνδέεις το PC με το Speedport στην Lan2 θύρα. Μπαίνεις στο μενού του με ΙΡ 192.168.1.1.

2. Στο ''Internet'' > "Ethernet Wan", επιλέγεις ON και μετά Apply. Το Speedport θα κάνει επανεκκίνηση.

 

attachment.php?attachmentid=167228&d=145

 

 

 

β. Κατόπιν κάνεις τις ρυθμίσεις για να συνδεθεί στο διαδίκτυο.

 

1. Πρέπει να δημιουργήσεις νέο προφίλ Connection (με ότι όνομα θέλεις), που απαραίτητα πρέπει να έχει στο "Link Type" την επιλογή ΙΡ, με DHCP.

 

 

attachment.php?attachmentid=167256&d=145

 

 

 

2. Απαραίτητα πρέπει να διαγράψεις την προεπιλεγμένη σύνδεση "Ethernet Wan", που είναι για PPP με PPPoE και δεν μπορεί να αλλαχτεί το "Link Type".

 

 

attachment.php?attachmentid=167255&d=145

 

 

 

 

 

γ. Καλό είναι να του ορίσεις σταθερή διεύθυνση, είτε χειροκίνητα είτε αυτόματα μέσω του DHCP του TP-Link. Έχει μεγάλη σημασία διότι θα χρειαστεί τουλάχιστον για την σωστή λειτουργία της τηλεφωνίας.

 

δ. Τέλος θα χρειαστεί να ανοιχθούν στο TP-Link, κάποιες πόρτες προς το Speedport, για την τηλεφωνία. Αυτές είναι η 5060 (UDP) και 4000-4100 (UDP).

Η 5060 χρειάζεται για την σηματοδοσία. Δηλαδή για να επικοινωνήσουν αρχικά (και περιοδικά) ο client (Speedport) με τον server (Cosmote IMS), αλλιώς έχουμε θέμα με το registration και τον έλεγχο της επικοινωνίας.

Σε κάθε κλήση η επικοινωνία γίνεται μέσω RTP που θέλει ανοικτές 2 πόρτες για κάθε κανάλι που είναι τυχαίες (από 1024-65535). Οι περισσότερες ΙΡ συσκευές κάνουν χρήση μεταξύ 10000-20000 και η πλειοψηφία εξ αυτών σου δίνει δυνατότητα να τις ορίσεις ρητά. Στην Cosmote έχει παρατηρηθεί ότι χρησιμοποιούνται από την 4000 και πάνω.

 

Κάποιοι χρήστες έχουν αναφέρει ότι καθυστερεί ο αρχικός συγχρονισμός και ενεργοποίηση της τηλεφωνίας, ώστε να λειτουργήσει ως υπηρεσία. Καλό είναι αρχικά να βάλεις το Speedport μόνο του στη γραμμή (με τις προεπιλογές που έχει), μέχρι να λειτουργήσει η τηλεφωνία και μετά του αλλάζεις τα φώτα κατά το δοκούν.

Να'σαι καλά. Θα το δοκιμάσω όταν πάρω ρούτερ και θα σου πω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς και θα έχουν κανονικά πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Αν όμως θέλεις να υπάρχει και μεταξύ τους επικοινωνία, θα πρέπει να ορισθούν κανόνες static route.

Υπόψη, για να έχεις πρόσβαση στο μενού του Speedport από συσκευή συνδεμένη στον πρώτο router, θα πρέπει να το επιτρέψεις στο firewall που έχει. Είναι κοινή πρακτική που ισχύει στα routers, αφού δεν επιτρέπουν εισερχόμενη επικοινωνία στην θύρα WAN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λόγους ταχύτητας το κάνω. Το Ping ήταν 14 με το παλιό και τώρα πήγε 34 με VDSL. Και οχι, δεν ειχα Fastpath.

Και είναι για λόγους Online Gaming (CS:GO,League of Legends κλπ.)

Επείσης όταν μπαίνει κάποιος άλλος στο ίντερνετ αρχίζει και κολλάει και καταντάει σπαστικό

Ανέβηκε το πινκ, και κολλάει με vdsl? γιατί πρώτα δεν κανείς ένα τηλεφώνο στις βλάβες;; Εγω επειδή έπιανα 8,6 με Adsl γνώριζα οτι γείτονας μου έπιανε 11-12 πήρα ένα τηλ και εγω στις βλάβες μεσα σε 3 ώρες έφτασα στα 12,6 και με ενημέρωναν για κάθε τους βήμα μέσω SMS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω forthnet VDSL 50mbps και πηρα αυτο το ρουτερ αλλα δεν δουλευει μπορει καποιος να με βοηθησει γτ οι τεχνικοι τις forthnet δεν μπορουν...! εχω το tp-link td-w9980 καποιος που ξερει να με βοηθησει ευχαριστω...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

έχω ακολουθήσει όλα τα βήματα με πρώτο ρουτερ το δικο μου και απο πίσω το speedport αλλα δεν καταφέρνω να δώσω ιντερνετ στο speedport οπότε ούτε και τηλέφωνο. τις ρυθμισεις τις εχω κανει στο speedport το προβλημα μου πρεπει να είναι με τις διευθυνσεις τους αν καποιος θα μπορουσε να με βοηθησει ακριβως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...