Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εγκατάσταση (προβληματική βάση) Accelero IV


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δύο φορές που είχα βάλει την πολυαγαπημένη AS5 τόσο στην 7950 όσο και σε αυτή τη 290 (που τη φρεσκάρισα αφού η μαμίσια είχε γίνει αρμόστοκος), δεν είχα κάποιο θέμα.

 

Για να βάλω την κανονική βάση, πρέπει να αλλαχθεί και η πάστα έτσι κι αλλιώς.

 

Να πάω σε καμμία ΡΚ-3 (είναι καιρός να ανανεωθεί και η στρώση στη CPU)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα και τη βάση + βίδες...άριστοι οι άνθρωποι.

 

Το δίλημμα, να βάλω τα καινούρια? Να αφήσω τα επισκευασμένα, αφού καλά έχει κάτσει?

 

Για θερμοαγώγιμη, κάποια γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σιγά σιγά ανεβαίνουμε, κιόλας.

 

Οι μνήμες στα 1400 και σε BF1 τουλάχιστον, πρόβλημα δεν βγάζουν.

 

Από πυρήνα δεν περιμένω και πολλά, αν πιάσω 1050 (με το ζόρι 10%), θαύμα θα είναι με τη μπανάνα (εκτός κι αν την έσκιζε τόσο πολύ η μάπα ψύξη και τώρα "απελευθερωθεί").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά σιγά ανεβαίνουμε, κιόλας.

 

Από πυρήνα δεν περιμένω και πολλά, αν πιάσω 1050 (με το ζόρι 10%), θαύμα θα είναι με τη μπανάνα (εκτός κι αν την έσκιζε τόσο πολύ η μάπα ψύξη και τώρα "απελευθερωθεί").

 

Koίτα να δεις!

 

1075/1400/+50%/+6mV και περνάει κοντά στο μισάωρο Heaven, Firestrike/Extreme/Timespy χωρίς πρόβλημα.

 

BF1 το ίδιο.

 

Το μόνο "κουλό" που μου κάνει από όποια έκδοση Crimson από τους 16.10.χχχ: Την 1η φορά που τρέχω/παίζω κάτι, στο ξεκίνημα μαυρίζει η οθόνη (βγάζει ως και ''No signal'') αλλά συνεχίζει να τρέχει κανονικά (βλέπω στο πληκτολόγιο το MSI AB κρατά σταθερότατους τους χρονισμούς κλπ, ενώ και ο ήχος συνεχίζει κανονικά) για 1-2'' και μετά επανέρχεται και όλα καλά.

 

Αν τρέξω στο καπάκι ξανά το ίδιο (πχ 2ο run το Heaven ή το όποιο 3dMark) το βγάζει κανονικά χωρίς κανένα θέμα.

 

Το ίδιο μου κάνει και στο BF όταν φορτώνει για 1η φορά κάποιο χάρτη...μετά κανονικά όλα.

 

Το ίδιο μου έκανε και στο Witcher3 με τους ίδιους οδηγούς χωρίς OC...1-2'' μαύρισμα μόλις ξεκινούσε (όχι στο Menu, αμέσως μετά το load) και στη συνέχεια όλα καλά.

 

Με αυτά και με αυτά, κοντεύω τους 4000 στο TimeSpy@1440 (default, σε εμένα).

 

Από περιέργεια θα δώσω λίγο ακόμα αυτές τις ημέρες, να δω μέχρι που θα φτάσει.

 

MaxTemp: 68oc@70% στροφές, VRM1max 58, VRM2max 55!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δίνω, δίνω και περιμένω να πετάξει μούτζα από έλειψη ρεύματος, αλλά ακόμα.

 

1100/1400/+50%/+6mV και βγάζει Heaven.

 

Πάω για τα 1125 τώρα και ενημερώνω.

 

εδιτ:

Ταβανιάσαμε, νομίζω.

 

Με 1125/1400/+6mV, έβγαλε Heaven/FStrike/FStrike Extreme/Timespy (4109graphics, 4009total).

 

Είπα να το ταΐσω λίγο ακόμα, στα +13mV, έφαγα κόλλημα στο FS Extreme. Τα υπόλοιπα τα έβγαλε, αλλά με πολλά αναβοσβησίματα και χωρίς διαφορά στο score.

 

Στα +19mV, τα ίδια και χειρότερα (σχεδόν μόνιμα μαύρη η οθόνη, αν και από πίσω τα benches τρέχουνε κανονικά και ολοκληρώνονται).

 

Λογικά, απλά "δεν πάει" το ρημάδι, δεν το έχει.

 

Θα παίξω λίγο παραπάνω τις επόμενες ημέρες, αλλά λογικά θα σταθεροποιηθώ στο 1075/1400/+50%/+6mV, να μη ζορίζω άδικα (και 1100/1400 λογικά έχω, αλλά μηδαμινές οι διαφορές).

 

Όταν καταλήξω, έχω και μετρήσεις στα Heaven/FStrike/FStrike Extreme/Timespy σε όλα τα "βήματα", ίσως αξιωθώ να κάνω κι έναν πίνακα και γράφημα, να φανεί και το scaling.

 

Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα ή πρόταση, ευπρόσδεκτη.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

First things first!

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον ultraex2003 για τη χτεσινή πολύωρη βοήθειά του.

 

Με την καθοδήγησή του αλλάξαμε BIOS στην κάρτα (ένα από της Powercolor, "μαμάς" της VTX, με 1040/1350 def χρονισμούς).

 

Μετά από αρκετές δοκιμές, καταλήξαμε ότι για το αναβοσβήσιμο της οθόνης, δεν φταίει το o/c ουσιαστικά αλλά το DP. Όταν το γύρισα σε HDMI, σταμάτησε και φτάσαμε μέχρι 1130 (και παίρνει κι άλλο μάλλον) πυρήνα χωρίς θέμα (ακόμα και στα 1040 που και που το βγάζει με το DP).

 

Επίσης, διαπιστώσαμε ότι οι μνήμες, παρότι Hynix, δεν "τραβάνε" (Thanos1972, σωστός στη σκέψη σου). Ενώ πέρασε Firestrike@1500, στο Extreme ότι κι αν κάναμε έβγαλε κολλήματα, παγώματα και οτιδήποτε άλλο, έως και το 1370 όπου πια πέρασε άνετα.

 

Αφήνοντας τις μνήμες στην άκρη, μπλέξαμε λόγω DP. Το χρειάζομαι για να λειτουργεί το FreeSync.

 

Σε HDMI, υπάρχει τρόπος, αλλά:

 

Στην HDMI2 είσοδο της οθόνης (Acer XF270HU), βγάζει μέχρι 1920*1080 ανάλυση!

 

Στην HDMI (MHL), βλέπει τα 2560*1440, αλλά υποστηρίζει πως πάει μέχρι 120Ηz.

 

Αυτά, με δύο διαφορετικά HDMI καλώδια, του εμπορίου (θα δοκιμάσω και με το καλώδιο της ACER).

 

Άλλο DP δεν έχω για να δω μήπως φταίει αυτό (αν και μάλλον είναι θέμα της εξόδου/υλοποίησης της κάρτας γραφικών).

 

Για το Freesync over HDMI 1.4 (που έχει η κάρτα μου, γιατί αν είχε v2 θα λειτουργούσε "μαμά"), υπάρχει αυτό το πρόγραμμα.

 

https://www.monitortests.com/forum/Thread-Custom-Resolution-Utility-CRU

 

Τρέχοντάς το, βλέπω πως αναγνωρίζει 5 διαφορετικές εκδοχές του monitor, όπου η active (αυτή που αναγνωρίζεται από τον οδηγό δηλαδή) είναι 2560/1440/59.95 ή 1920/1080/60, ενώ η τελευταία στη λίστα έχει και 2560/1440/143.855, καθώς και Freesync (αν και γκρι αυτό, ανενεργό?).

 

Έχει κάποιος εμπειρία από το πρόγραμμα?

 

Να προσθέσω τις extra επιλογές στο active προφίλ (copy/paste) και να δω αν θα πάρει μπρος?

 

Στη χειρότερη, safe mode και επαναφορά.

 

Το FreeSync δεν το αποχωρίζομαι, το overclock το θέλω, φαααακκκκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φακ μι σάιντγουέις...

 

Μπορεί και να λειτούργησε, με πολύ απλούστερο τρόπο από ότι προσπαθούσα.

 

GPU [email protected]<script data-cfhash='f9e31' type="text/javascript">/* */</script>=off, και ξαφνικά στο HDMI2 έχω πάλι [email protected]Ηz.

 

Μέσα από το CRU μια απλή προσθήκη για Freesync στο εύρος μου...και λειτούργησε!

 

Ο οδηγός το βγάζει on, με το εύρος του και όλα!

 

Επανεκκίνηση για σίγουρα, και λειτουργεί!

 

Μόνο 2 λεπτομέρειες:

 

1)Σε τυχαία διαστήματα, η οθόνη αναβοσβήνει μία φορά στιγμιαία.

 

2)Το start menu και τα άκρα του desktop (όπου δηλαδή δεν το πιάνει η ταπετσαρία, έχουν κάποια παράσιτα).

 

post-50176-0-02190900-1478468213_thumb.jpg

 

Δεν οννοώ τα κεντρικά που είναι ότι πιάνει η ψηφιακή κάμερα από τη συχνότητα ανανέωσης.

 

Εννοώ τα κόκκινα δεξιά στην άκρη (δεν φαίνονται τόσο καλά -είναι πιο έντονα πραγματικά, και αριστερά στο start).

 

Αυτά, σε browser ή windows explorer δεν υπάρχουν στις αντίστοιχες θέσεις.

 

Πάμε για λίγο BF1 να δω αν όντως λειτουργεί το Freesync και αν υπάρχει θέμα σε 3d.

 

εδιτ:

 

Όχι, δυστυχώς.

 

Σε fullscreen έχω μαύρη οθόνη, full (ακόμα κι αν κατεβάσω το Freesync range ή ενεργοποιήσω το frc και το πάω στα 140 για να μην πιάνει το μέγιστο).

 

Σε Windowed mode λειτουργεί, αλλά τα παράσιτα γίνονται όλο και περισσότερα, και μετά από λίγο γίνεται unplayable.

 

Θα το ψάξω γενικά, αλλά δεν το βλέπω.

 

εδιτ2:

 

Τα παράσιτα τελικά είναι απλά και μόνο από το HDMI2.

 

Με reset το πρόγραμμα ώστε να φύγουν όλες οι ρυθμίσεις και επανεκκίνηση, τα έβγαλε και πάλι.

 

Πφφφ...τί παίζει τώρα?

 

Προβληματική είσοδος στην οθόνη?

 

Ασυμβατότητα εξόδου GPU-καλωδίου-οθόνης?

 

Ξανά στο DP και βλέπουμε.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φακ μι σάιντγουέις...

 

Μπορεί και να λειτούργησε, με πολύ απλούστερο τρόπο από ότι προσπαθούσα.

 

GPU [email protected]<script data-cfhash='f9e31' type="text/javascript">/* */</script>=off, και ξαφνικά στο HDMI2 έχω πάλι [email protected]Ηz.

 

Μέσα από το CRU μια απλή προσθήκη για Freesync στο εύρος μου...και λειτούργησε!

 

Ο οδηγός το βγάζει on, με το εύρος του και όλα!

 

Επανεκκίνηση για σίγουρα, και λειτουργεί!

 

Μόνο 2 λεπτομέρειες:

 

1)Σε τυχαία διαστήματα, η οθόνη αναβοσβήνει μία φορά στιγμιαία.

 

2)Το start menu και τα άκρα του desktop (όπου δηλαδή δεν το πιάνει η ταπετσαρία, έχουν κάποια παράσιτα).

 

attachicon.gifWP_20161106_23_28_37_Pro.jpg

 

Δεν οννοώ τα κεντρικά που είναι ότι πιάνει η ψηφιακή κάμερα από τη συχνότητα ανανέωσης.

 

Εννοώ τα κόκκινα δεξιά στην άκρη (δεν φαίνονται τόσο καλά -είναι πιο έντονα πραγματικά, και αριστερά στο start).

 

Αυτά, σε browser ή windows explorer δεν υπάρχουν στις αντίστοιχες θέσεις.

 

Πάμε για λίγο BF1 να δω αν όντως λειτουργεί το Freesync και αν υπάρχει θέμα σε 3d.

 

εδιτ:

 

Όχι, δυστυχώς.

 

Σε fullscreen έχω μαύρη οθόνη, full (ακόμα κι αν κατεβάσω το Freesync range ή ενεργοποιήσω το frc και το πάω στα 140 για να μην πιάνει το μέγιστο).

 

Σε Windowed mode λειτουργεί, αλλά τα παράσιτα γίνονται όλο και περισσότερα, και μετά από λίγο γίνεται unplayable.

 

Θα το ψάξω γενικά, αλλά δεν το βλέπω.

 

εδιτ2:

 

Τα παράσιτα τελικά είναι απλά και μόνο από το HDMI2.

 

Με reset το πρόγραμμα ώστε να φύγουν όλες οι ρυθμίσεις και επανεκκίνηση, τα έβγαλε και πάλι.

 

Πφφφ...τί παίζει τώρα?

 

Προβληματική είσοδος στην οθόνη?

 

Ασυμβατότητα εξόδου GPU-καλωδίου-οθόνης?

 

Ξανά στο DP και βλέπουμε.

πετρο  καλημερα δυστηχως δε εχω ασχοληθει για να σε βοηθησω με οθονες και dp

ομως μπορεις να κανει  το εξης στο λινκ που σου δωσα κανε μια μεταφρασουλα το προβλημα σου και γραψτο εκει

πιστευω οτι ο δημιουργος του cru εκει θα μπορεσει να σε βοηθησει  να σε δωσει καποια λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Έστειλα ήδη μια περιγραφή στο Guru και ανάλογα θα κάνω και στον δημιουργό του προγράμματος.

 

Πάντως, αν είναι θέμα είτε εξόδων της κάρτας, είτε εισόδων της οθόνης, λίγα μπορώ.

 

Σκέφτομαι μήπως πάρω κανένα DP καλώδιο αυτές τις ημέρες να δω τί παίζει από εκεί με το άναψε-σβήσε ή να αρκεστώ σε λιγότερο oc και όπως πάει.

 

Προς το παρόν, τα κεφάλια μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Έστειλα ήδη μια περιγραφή στο Guru και ανάλογα θα κάνω και στον δημιουργό του προγράμματος.

 

Πάντως, αν είναι θέμα είτε εξόδων της κάρτας, είτε εισόδων της οθόνης, λίγα μπορώ.

 

Σκέφτομαι μήπως πάρω κανένα DP καλώδιο αυτές τις ημέρες να δω τί παίζει από εκεί με το άναψε-σβήσε ή να αρκεστώ σε λιγότερο oc και όπως πάει.

 

Προς το παρόν, τα κεφάλια μέσα.

πολυ περιεργα πραγματα τι να πω !!!μακαρι να βγαλεις ακρη γιατι σε τετοια θεματα δε υπαρχει καποια ακρη να πιαστεις !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ένα καλωδιάκι HDMIv2.0 των 4€ από το κιτρινομάγαζο και 3' tampering με το CRU, έχω Freesync=on, εύρος 40-144Hz, και καθαρότατη εικόνα στην οθόνη μου.

 

Παραμένει δε, και μετά από επανεκκίνηση.

 

Δυστυχώς, μετά από 15+ ώρες στη δουλειά πραγματικά δεν έχω κουράγιο, αν και με τρώει, για δοκιμές.

 

Ίσως 2' μόνο...

 

edit:

 

Όχι που δεν...

 

Τα καλά πρώτα: Λειτουργεί, and it's fn glorious!

 

Σε BF1 με borderless μόνο (σε πλήρη οθόνη, μαύρη εικόνα), αλλά λειτουργεί.

 

Τα κακά: Τα αναβοσβησίματα, στο ίδιο o/c profile που χρησιμοποιώ στο DP (1030/1375/+6mV/+50%) είναι πολύ συχνά, γμτ!

 

Θα πειραματιστώ με τα o/c, περιμένω και τις προτάσεις σας, αλλά έστω κι έτσι, άξιζε τον κόπο.

 

Θυμίζω ότι μόλις ενεργοποίησα το Freesync μέσω HDMI το οποίο κανονικά απαιτεί v2.0 έξοδο από τη GPU ενώ η 290 μου διαθέτει μόλις v1.4

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αναβόσβήσιμο καλά πάει (με την κακή έννοια), αλλά πλέον πιστεύω πως είναι θέμα (και) κάρτας.

 

Απλά, o/c capabilities <0.

 

Ότι προφίλ κι αν χρησιμοποιήσω, με ή χωρίς ρεύμα ή οτιδήποτε, δεν...

 

Ξαναγύρισα σε DP, αφού πλέον μου το κάνει και σε 2δ!

 

ΟK, αντιλαμβάνομαι πως με modded οδηγούς κάποια πράγματα είναι αναμενόμενα, αλλά:

 

Το FS λειτουργεί άψογα, πραγματικά, στο HDMI. Σε συνδυασμό δε με ένα άλλο mod (FlipQueueSize=1, μέσω RadeonMod) και με τους 16.11.5 (μπορεί και να μη σχετίζεται, αλλά το αναφέρω), το BF1 είναι βούτυρο!

 

Ελπίζω τουλάχιστον αυτό να παραμείνει στο DP, χωρίς τα άναψε-σβήσε.

 

Δεν βλέπω προκοπή, θα μείνω στα "σίγουρα".

 

Δυστυχώς, αν και εντός εγγύησης η κάρτα, δεν μπορεί να θεωρηθεί πρόβλημα κατασκευής το o/c μπάχαλο, οπότε δε μπορώ και να την αλλάξω.

 

Κρίμα, και η Fury στα 290 με τα μεταφορικά από το Γαλλικό Amazon μου καλάρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...