Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο Άμστερνταμ


Nihilist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους απανταχού Insomniacs.

Σκέφτομαι σοβαρά πλέον για εξωτερικό και πιο συγκεκριμένα στο Άμστερνταμ (δεν θα απέκλεια και άλλες περιοχές της Ολλανδίας αλλά έχω κλείσει σε Ολλανδία 99%).

Δεν έχω ιδέα για το τι ακριβώς παίζει από δουλειά κτλ (σίγουρα καλύτερα από Ελλάδα δεν το συζητάω) και για αυτό κάνω αυτό το post μήπως υπάρχει κάποιος που βρίσκεται ήδη εκεί, ή πήγε κάποια περίοδο της ζωής του Ολλανδία για εργασία να μου περιγράψει ορισμένα πράγματα. 

Θέσεις εργασίας για άτομα που δεν ομιλούν την ολλανδική υπάρχουν;

Απολαβές/ασφάλιση;
Τιμές σπιτιών; 
Καλή περιοχή για σπίτι; 
Τι budget χρειάζεται για να πάω εκεί και να επιβιώσω τον πρώτο καιρό;

Διαβάζω αυτές τις μέρες μερικά πράγματα για Αμστερνταμ από Έλληνες που πήγαν εκεί αλλά τα περισσότερα threads είναι απαρχαιωμένα (2012 πχ). Θέλει πάντως προσοχή στην αναζήτηση σπιτιού, ποτέ online και διάφορα άλλα tips.

Όσον αφορά εμένα, 

Δεν γνωρίζω την γλώσσα. 
Έχω proficiency στα αγγλικά (τα οποία τα έχω ξεχάσει ,που λέει ο λόγος, τόσα χρόνια αχρησίας)
24 χρονών.
Σκέφτομαι να αναστείλω τις σπουδές. για όσο λείψω.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητήσεις με κοσμογυρισμένους. Σχεδόν όλοι μου πρότειναν Αγγλία ή Ολλανδία (όσον αφορά την Ευρώπη). Ωστόσο δεν συμπαθώ την νοοτροπία των Άγγλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, μάλιστα :). Όλες οι χώρες της κεντρικής και βόρειας Ευρώπης έχουν άφθονο και στις ίδιες τιμές.... Δε χρειάζεται κοφι σοπ.. Χωρίς δουλειά δε πας πουθενά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αναστείλω τις σπουδές. για όσο λείψω.

 

Γιατί να το κάνεις αυτό; Τέτοιο καημό να φύγεις γρήγορα θες;

 

Εγώ σου λέω να τελειώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έζησα στην Ολλανδία την περίοδο 2013-2016. Δεν δούλεψα, αλλά μπορώ να σου απαντησω τις ερωτησεις σου με σχετικη ακριβεια και ρεαλισμό.

 

Πρώτα απο όλα όμως, έχεις τελειώσει με τις σπουδές σου εδω; Γιατί χωρίς κάποιο πτυχίο, χωρίς προηγουμενη εμπειρια (φανταζομαι), χωρις γλώσσα και με ''σπαστα'' αγγλικά, μου φαινεται ακατόρθωτο να βρεις κάτι. (πλην φοιτητοδουλειών φυσικα, δλδ part time με ότι αυτο συνεπάγεται στον μισθό. Εν ολίγοις δεν ζεις με αυτα τα λεφτά, απλά συμπληρώνεις το φοιτητοκεφάλαιο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν ξέρεις καν την γλώσσα και λες οτι έχεις ξεχάσει και τα αγγλικά αλλά κατά 99% το έχεις κλείσει για Ολλανδία με ξεπερνάει. Μην το πάρεις προσωπικά, φιλικά στο λέω. Οι πιθανότητες να μην πετύχεις τους στόχους σου είναι εξαιρετικά υψηλές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα τωρα σου συστησαν να πας στο amsterdam χωρις πτυχιο και χωρις δουλεια???To 2009 τα ενοικια για ενα δωματιο σε σπιτι με αλλους 5 ξεκινούσαν απο 400+ευρω.Κοστος ζωης παραπλησιο με την Αθηνα ισως και λιγο ακριβοτερο σαν φοιτητης 1100 ευρω /μηνα ξοδευα με σχεδον μηδενικες εξοδους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια λιγο μικρότερη πολη πληρωνω 460ε για ενα μεγαλο δωματιο, με δικο μου μπανιο και κοινη κουζινα (με εναν άλλο). Ενας γνωστος μου ελεγε οτι μενει εκτος πολης (15' αντε 20' ποδηλατο) και πληρωνει 490 για διαμερισμα.

 

Ασφαλεια υγειας 100ε το μηνα.

 

Τηλεφωνο 35ε/μηνα καρτοκινητο με απεριόριστη Ολλανδια + 1000' ελλαδα + 1gb internet (μπορεί να υπαρχουν και φτηνοτερα).

 

Συγκοινωνιες οι τιμες μου φαίνονται πολυ λογικες.

 

Σουπερ μαρκετ τιμες Ελλάδας πανω κατω. Ισως και φτηνότερα σε μερικα πραγματα. Ισως (; ) ακριβοτερα αλλου.

 

Η τεράστια πλειοψηφία τους μιλα πολυ καλα τα αγγλικα. Η γλωσσα μεχρι καποιο χαμηλο σημειο ειναι ευκολη. Μοιάζει με αγγλικα & γερμανικα μαζι - 40-60 ισως. Πολυ δυσκολο να τη μιλησεις καλα.

 

Δουλειά σίγουρα θα υπαρχει με αγγλικα μονο, αλλα εξαρτάται απο τον τομεα. Και αγγελιες δε νομιζω να πολυενδιαφερονται να βαλουν στα αγγλικα. Εδω εχω μαυρα μεσάνυχτα για να σου πω. Στον τομεα μου - και λογικο - χρειάζεται να μιλας καλα.

 

Σαν ανθρωποι νοιάζονται να κανουν τη δουλειά τους χωρις φανφαρες και δηθεν ή ετσι. Το ιδιο και στο ντυσιμο. Προτιμουν να ειναι περισσοτερο πρακτικοι.

 

Με πολυ μικρη εμπειρία θα ελεγα οτι είναι μαλλον ωραια (/πολυ ωραια) χωρα.

 

Αλλα δυσκολο να μεινεις/να βρεις κατι απο δουλεια μαλλον.

 

Υπαρχουν κανα δυο αλλα μελη που ειναι χρονια Ολλανδία, θα στα πουν καλύτερα. Εγω ειμαι και μαλλον θα κάτσω (οσο κι αν ήθελα ισως διαφορετικά) για λιγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αναστείλω τις σπουδές. για όσο λείψω.

 

Αυτό δεν έχει νόημα, σκέφτεσαι να μεταναστευσεις αλλά με προοπτική να επιστρέψεις και να τελειώσεις τις σπουδές;

 

Ποιος είναι ο σκοπός τότε να μεταναστευσεις;

(Χρήματα δεν πρόκειται να βγάλεις σαν ανειδικευτος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ τους απανταχού Insomniacs.

 

Σκέφτομαι σοβαρά πλέον για εξωτερικό και πιο συγκεκριμένα στο Άμστερνταμ (δεν θα απέκλεια και άλλες περιοχές της Ολλανδίας αλλά έχω κλείσει σε Ολλανδία 99%).

 

Δεν έχω ιδέα για το τι ακριβώς παίζει από δουλειά κτλ (σίγουρα καλύτερα από Ελλάδα δεν το συζητάω) και για αυτό κάνω αυτό το post μήπως υπάρχει κάποιος που βρίσκεται ήδη εκεί, ή πήγε κάποια περίοδο της ζωής του Ολλανδία για εργασία να μου περιγράψει ορισμένα πράγματα. 

 

Θέσεις εργασίας για άτομα που δεν ομιλούν την ολλανδική υπάρχουν;

Απολαβές/ασφάλιση;

Τιμές σπιτιών; 

Καλή περιοχή για σπίτι; 

Τι budget χρειάζεται για να πάω εκεί και να επιβιώσω τον πρώτο καιρό;

 

Διαβάζω αυτές τις μέρες μερικά πράγματα για Αμστερνταμ από Έλληνες που πήγαν εκεί αλλά τα περισσότερα threads είναι απαρχαιωμένα (2012 πχ). Θέλει πάντως προσοχή στην αναζήτηση σπιτιού, ποτέ online και διάφορα άλλα tips.

 

Όσον αφορά εμένα, 

 

Δεν γνωρίζω την γλώσσα. 

Έχω proficiency στα αγγλικά (τα οποία τα έχω ξεχάσει ,που λέει ο λόγος, τόσα χρόνια αχρησίας)

24 χρονών.

Σκέφτομαι να αναστείλω τις σπουδές. για όσο λείψω.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. 

 

Τελειωνεις τις σπουδες σου, φρεσκαρεις τα αγγλικα σου (το οτι εχεις ενα Proficiency ειναι τελειως αχρηστο, δεν ειναι Δημοσιο να συγκινηθουν), μαθαινεις σε ενα Χ επιπεδο Ολλανδικα και τοτε πας να βρεις δουλεια. Δεν πας κομαντο με μια βαλιτσα με μηδεν προσοντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ τους απανταχού Insomniacs.

 

Σκέφτομαι σοβαρά πλέον για εξωτερικό και πιο συγκεκριμένα στο Άμστερνταμ (δεν θα απέκλεια και άλλες περιοχές της Ολλανδίας αλλά έχω κλείσει σε Ολλανδία 99%).

 

Δεν έχω ιδέα για το τι ακριβώς παίζει από δουλειά κτλ (σίγουρα καλύτερα από Ελλάδα δεν το συζητάω) και για αυτό κάνω αυτό το post μήπως υπάρχει κάποιος που βρίσκεται ήδη εκεί, ή πήγε κάποια περίοδο της ζωής του Ολλανδία για εργασία να μου περιγράψει ορισμένα πράγματα. 

 

Θέσεις εργασίας για άτομα που δεν ομιλούν την ολλανδική υπάρχουν;

Απολαβές/ασφάλιση;

Τιμές σπιτιών; 

Καλή περιοχή για σπίτι; 

Τι budget χρειάζεται για να πάω εκεί και να επιβιώσω τον πρώτο καιρό;

 

Διαβάζω αυτές τις μέρες μερικά πράγματα για Αμστερνταμ από Έλληνες που πήγαν εκεί αλλά τα περισσότερα threads είναι απαρχαιωμένα (2012 πχ). Θέλει πάντως προσοχή στην αναζήτηση σπιτιού, ποτέ online και διάφορα άλλα tips.

 

Όσον αφορά εμένα, 

 

Δεν γνωρίζω την γλώσσα. 

Έχω proficiency στα αγγλικά (τα οποία τα έχω ξεχάσει ,που λέει ο λόγος, τόσα χρόνια αχρησίας)

24 χρονών.

Σκέφτομαι να αναστείλω τις σπουδές. για όσο λείψω.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. 

Ρε κουτε!

Αφου εισαι σε σχολη κανε αιτηση για Erasmus στην Ολλανδια!!!

Προ-Χρηματοδοτεισε για 600-800 ευρω για καθε μηνα για να βγαζεις τα εξοδα σου!!!

Και πηγαινε δες! Μην χανεις τετοιες ευκαιριες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...