Προς το περιεχόμενο

Εκτίμηση για μια casual σύνθεση (600€)


Speculoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ύστερα από μόλις δύο χρόνια θα πρέπει να δώσω το AMD σύστημα που είχα φτιάξει σε συγγενή που το έχει ανάγκη οπότε ευκαιρία για κάτι νέο. Στη φόρμα:

 

 

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε: 600+/-40 ευρώ αυστηρά

 

ii) Tη χρήση του υπολογιστή Casual, all around, ελαφρύ gaming με single player τίτλους από Witcher, Dragon Age και GTA μέχρι CIV

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν: Ελάχιστο photoshop και htpc

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης? Κάποια στιγμή στο μέλλον ναι, αφού είμαι με 768p (non)gaming rig

 

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι

 

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Η αγορά θα γίνει στο εξωτερικό οπότε δεν είναι σχετική η ερώτηση

 

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα Μη σχετική ερώτηση

 

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο? Όχι

 

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? Όχι

 

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Όχι

 

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Όχι

 

xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα: ATX Case

 

 

 

Έχω καταλήξει στα εξής (σε bold οι τιμές που βρίσκω αυτή τη στιγμή τα κομμάτια):

 

CPU: Intel i5-6500/3.2 GHz @ 210€

RAM: HyperX Fury 1x8GB 2133 MHz DDR4 @ 41€ (H αγορά έγινε πριν δυο-τρεις βδομάδες σε αυτή την τιμή, λαμβάνεται υπόψη στο τελικό μπάτζετ)

ΜοΒο: Δύο επιλογές,

  • Αsrock B150 Pro4 @ 88€ ή
  • Gigabyte B150 HD3P @99€

SSD: Τρεις επιλογές,

  • ΟCZ Trion 150 240GB @ 65€ ή
  • SK Hynix SL308 250 GB @ 72€ ή
  • Sandisk X400 256 GB @ 80€

GPU: Tρεις επιλογές,

  • XFX RX460 2GB @ 120€ ή
  • Gigabyte GTX 1050Ti 4GB @ 155€ ή
  • PowerColor RX470 4GB @ 190€

PSU: Δύο επιλογές,

  • Antec VP450 @ 45€ ή
  • Corsair CX500 @ 55€

 

Κάθε βοήθεια για να κάνω τις καλύτερες επιλογές δεκτή. Για παράδειγμα σε ό,τι αφορά τις κάρτες γραφικών ίσως είναι overkill να πάω στην 470 και ας έχει αρκετά καλή τιμή αφού η οθόνη μου δεν είναι και ό,τι καλύτερο αλλά κι εγώ δεν είμαι ο τρελλά hardcore gamer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μεταξυ αυτών θα σου προτεινα:

Μητρικη την asrock

Ssd τον ocz trion

Κάρτα γραφικών 1050ti αφου την βρηκες σε αυτή την τιμη.

Τροφοδοτικό κανένα από τα δύο (π. χ. η σειρά cx της corsair δεν είναι και ή καλύτερη),ψαξε ένα με 5 χρόνια εγγύηση καλύτερα,οπως αυτό --- http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200028860

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα είχα Gigabyte mobos αλλά με AMD σύστημα, είναι η πρώτη φορά που πάω σε intel και αφού η Asrock είναι φτηνότερη τόσο καλύτερα.

 

Σε SSD oι άλλοι δύο δεν είναι καλύτεροι του OCZ ή όχι;

 

Tις δύο GPU τις βρήκα στο άμαζον, Gigabyte και Powercolor. Δεν ξέρω όμως ποια έιναι καλύτερο value for money για τις ανάγκες και τις δυνατότητές μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα να μείνω σε i5, δεν είμαι ο τύπος που αλλάζει κάθε τρεις και λίγο mobo+cpu (παίζει να τα κρατήσω και πενταετία), εκτός αν έχει κάποιο λάθος η λογική μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την χρηση που κανεις και ο i3 ειναι υπεραρκετος.
Απο τις καρτες που παρεθεσες η 470 ειναι σαφεστατα η καλυτερη επιλογη και αν επιλεξεις τον i3 και παρεις και ενα freesync monitor, θα μπορεσεις να απολαυσεις πραγματικα τον καινουριο σου υπολογιστη στο μεγιστο.
Αν παλι επιμεινεις στον i5 που σιγουρα ειναι καλυτερη επιλογη οταν χωραει στο μπατζετ, φροντισε να μαζεψεις χρηματα να παρεις συντομα ενα freesync monitor (αν επιλεξεις την 470)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή είναι καλύτερα να πάω σε i3 για να βάλω μέσα μόνιτορ; Και τι μόνιτορ με 90 ευρώ διαφορά που έχουν ο i3 με τον i5;

 

Γιατί μέχρι στιγμής έχουμε

μνήμη στα 41 €

μητρική στα 88 €

SSD στα 65€

PSU (στο εξωτερικό βρίσκω τον XFX που προτάθηκε μόνο στα 430 και όχι στα 450W) στα 45 €

σύνολο 239€

 

Αν πάω σε i3 6100 (121 €) και 1050ti (155€) τότε μου μένουν 85 με 125 ευρώ για 1080p freesync monitor ενώ με την 470 (190 €) μου μένουν μαξ 90 €.

 

Ενώ με τον i5 καλύπτω το μπάτζετ χωρίς οθόνη.

 

Το θέμα όμως είναι πιο από τις δύο λύσεις είναι καλύτερα μακροπρόθεσμα; Υπόψη ότι τα τελευταία 2 και κάτι χρόνια τη δουλειά μου την κάνω μια χαρά με fx6300, gigabyte UD3P, 8GB RAM και μια R9 270 (στο ίδιο 768p monitor).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα όμως είναι πιο από τις δύο λύσεις είναι καλύτερα μακροπρόθεσμα; Υπόψη ότι τα τελευταία 2 και κάτι χρόνια τη δουλειά μου την κάνω μια χαρά με fx6300, gigabyte UD3P, 8GB RAM και μια R9 270 (στο ίδιο 768p monitor).

Κράτα το PC όπως είναι, μια χαρά κρατάει. Βάλε SSD, GPU (ίσως και RAM) και monitor. Για CPU περίμενε Zen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράτα το PC όπως είναι, μια χαρά κρατάει. Βάλε SSD, GPU (ίσως και RAM) και monitor. Για CPU περίμενε Zen.

 

:-D :-D

Το ξέρω ότι κρατάει μια χαρά, όταν το πήρα δεν το έφτιαξα για 2.5 χρόνια και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα προς το παρόν.

 

Όμως πρέπει να το δώσω σε άτομο που το χρειάζεται και δεν έχει τη δυνατότητα να αγοράσει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν αργοτερα παρεις οθονη  πηγαινε με ι5 και rx 470 :P Aν δεν εχεις σκοπο να παρεις μονιτορ για τα επομενα 3 χρονια πηγαινε στην φθηνοτερη λυση (rx 460 ή 1050ti)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το xfx ts 450 bronze προτάθηκε για την ακρίβεια, από ελληνική αγορά. Άν για gpu αγοράσεις 460 ή 1050ti τα watt αυτά θα σε καλύψουν. Άν θέλεις όμως περισσότερα για λόγους ''μελλοντικής'' αναβάθμισης κάρτας κτλ, δες το αντίστοιχο σε 550άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το xfx ts 450 bronze προτάθηκε για την ακρίβεια, από ελληνική αγορά. Άν για gpu αγοράσεις 460 ή 1050ti τα watt αυτά θα σε καλύψουν. Άν θέλεις όμως περισσότερα για λόγους ''μελλοντικής'' αναβάθμισης κάρτας κτλ, δες το αντίστοιχο σε 550άρι.

 

To ξέρω αλλά δεν έχω πρόσβαση στην ελληνική αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λες ομως που βρισκεσαι και ποια αγορα κοιτας να σε βοηθησουμε.
Το τροφοδοτικο των 450W επαρκει μεχρι και για 470/1060 αλλα επειδη κινησαι στην χαμηλη κατηγορια τιμης καλυτερα κοιτα σε 500W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...