Προς το περιεχόμενο

Youtuber Τι και πώς.


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

με φίλο ξεκινήσαμε σάν χόμπι και λίγο για την πλάκα μάς ενα κανάλι στο youtube.

προς το παρόν εχουμε μόνο 3 βίντεο και θα φτιάξουμε αρκετά ακόμα.

Το κανάλι εχει ενα συγκεκριμένο θέμα και όλα τα βίντεο θα είναι γυρο απο αυτο το θέμα.

το εχουμε συνδέσει με adsence και θα ήθελα να ρωτήσω τι φάση παίζει γενικά με όλα αυτα?

λεφτα δέν κοιτάμε να βγάλουμε απο τώρα αλλα μας αρέσει η φάση και θα ασχοληθούμε εγώ έχω χρόνο να μοντάρω τα βιντεο.

Τι πληρώνει στο youtube και πόσο?

διαβασα αν εχεις πολλές προβολές και συνδρομητές το ytube σου δίνει στάνταρ κάποια χρήματα.

ολα αυτα τα νούμερα φτάνονται η μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες ποροβολές?

Σαν ασχολια μας αρέσει και γιατί οχι κάποια στιγμή να βγάλουμε και κανα χαρτζιλίκι.

εχει κάποιος κάποια ιδέα απο αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eχετε χασει το παιχνιδι και μονο που σκεφτεστε τα λεφτα πριν καν ξεκινησετε.

 

Κατα τ'αλλα απο τα λιγα που εχω ακουσει, θες 6ψηφιο αριθμο subscribers και ακομα μεγαλυτερο αριθμο views για να πουμε οτι βγαζεις ενα χαρτζιλικι (δεν μιλαμε για μισθο), αλλιως ουτε για ψιχουλα δε θα σας φτανουν αυτα που θα "βγαζετε" και θα πρεπει να τα μοιραζετε στα 2 κιολας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το screenshot είναι από βίντεο με περίπου 950.000 προβολές ... Δεν θέλει περαιτέρω ανάλυση πιστεύω  :-D

ct2Jhmf.jpg

σε 5.00.000 ΜΗΝΕΣ  μπορει να βγαλουν κατι ψιλα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατάλαβα τι ενoείς με αυτο το screenshot.

μπορεί να το ανέβασε να έκανε κάποιοες προβολές και μετα να ενεργοποιησε τα έσοδα.

δέν ξέρω εγω ρωτάω γιαυτό μπήκα να γράψω εδώ.

εγώ πάντος ένα μπόκ που έιχα παλιά και το παράτησα μπήκα πριν κάνα 2μηνο και είχα μαζεμενα 20ευρό.

ειναι τόσα λίγα? απο αυτα που γράφει εκει ποιά είναι το κέρδος γτι δέν βγάζω ακρη τα 0,02?

μιλάμε για κανάλι και οχι για να ανεβάσω 1 βιντεο.


επήσης ξέρω οτι με κάθε κλίκ πάνω στης διαφιμήσεις πληρώνει κάποια λεπτά του ευρό. το εχω δοκιμασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το screenshot είναι απο το γνωστό κανάλι του Μάνου που έχει περίπου 350.000 subscribers.. 

 

Ο Μάνος λοιπόν έβγαλε $65 από ένα βίντεο με σχεδόν 1.000.000 προβολές σε περίπου 1 χρόνο.

 

Τώρα κάτσε και σκέψου

 

  • Πόσους Έλληνες youtubers ξέρεις με τόσους subs
  • Πόσες πιθανότητες έχεις να φτάσεις έστω τους μισούς
  • Πόσα βίντεο σου θα έχουν τουλάχιστον 1εκ προβολές για να βγάλεις το εντυπωσιακό ποσό των $65
  • Πόσοι κάνουν κλικ σε διαφημίσεις του youtube

Αν στοχεύσεις σε αγγλόφωνο κοινό θα πληρώνεσαι καλύτερα αλλά θα έχεις και τρομακτικό ανταγωνισμό.. 

Μην περιμένεις να βγάλεις λεφτά από το youtube.

 

* Τα ποσά που πληρώνουν οι διαφημίσεις σε youtube με τις διαφημίσεις σε ένα blog απέχουν αρκετά, μην τα μπερδεύεις, διαφορετικό CTR/ RPM θα έχεις σε ένα blog με στοχευμένο κοινό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους Unboxholics τους γνωρίζεις;

 

Είναι το μεγαλύτερο Gaming κανάλι και τα παιδιά ρίχνουν τόνους  (χωρίς το παραμικρό ίχνος υπερβολή, 12 ώρες την ημέρα) σε δουλειά για να έχουν αυτό το εκπληκτικό αποτέλεσμα που έχουν.

 

Ε λοιπόν το κανάλι τους στο Youtube, βγάζει 50€ τον μήνα όπως είχε αναφέρει ο ίδιος ο Σάκης.

 

Εδώ πέρα ολόκληρος 2J που είναι το μεγαλύτερο κανάλι σε συνδρομητές στην χώρα και μια περίοδο είχε σκεφτεί το ενδεχόμενο να γυρίσει το κανάλι στα Αγγλικά (το είχε κάνει κιόλας για 2-3 Video δοκιμαστικά) γιατί με τα Ελληνικά δεδομένα δεν του έφταναν ούτε για να φτύσει.

 

Οπότε παράτα τα λεφτά γιατί πολύ απλά δεν θα τα δεις ποτέ με το youtube. 

Μόνο αν το γυρίσεις σε Αγγλικό περιεχόμενο αλλά εκεί όπως πολύ σωστά είπε ο genius13 θα έχεις απίστευτο ανταγωνισμό και φυσικά αμέτρητα κανάλια που θα προσφέρουν το ίδιο περιεχόμενο με εσένα και σε καλύτερη ποιότητα. Εκτός αν κυνηγήσεις κάτι Special.

 

Το μόνο που μπορείς να κερδίσεις από το Ελληνικό Youtube (και αυτό αν έχεις έναν σημαντικό αριθμό Sub) είναι συνεργασίες με εταιρίες και να καβατζώνεις διάφορα καλούδια τζαμπέ.

 

Παράδειγμα αν έχεις Gaming κανάλι και έχεις 50.000 subs εύκολα θα καβατζώνεις δωρεάν Πληκτρολόγια, ακουστικά κτλ. για να τα διαφημίσεις.

 

Αλλά για λεφτά στο ξαναλέω μην το σκέφτεσαι καν. 

 

Αλήθεια το κανάλι με τι ασχολείται;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κανάλι θα έχει θέμα ασκήσεις γυμναστικής.θα υπάρχουν αναλυτικές πληροφορίες πάνω σε κάθε ασκηση και τον τροπο εκτελεσης της.

1 βιντεο =1 ασκηση.

αυτο για τους unboxhiolicks δεν το  πιστευω...50 το μηνα? το κοινο μας δέν θα είναι μόνο Ελλάδα φυσικά.

Τωρα θα πείτε οτι υποάρχουν άπιρα τετοια κανάλια αλλα οκ.

οπος είπα για την φάση το κάνουμε χρόνο και ορεξη εχουμε αν ερθουν και τα λεφτα καλός αλιως οκ.

αν θέλετε μπορώ να ποστάρω 1 να δείτε τι δουλεια που κάναμε αν και τα εχω απορυτα ακόμα περιμενουμε να μαζευτουν καμια 35αρια να τα ανοιξουμε στο κοινο μας (αχαχαχαχα)

προς το παρόν για τν πλάκα μας το κάνουμε.


βρηκα και αυτο το σιτε που λεει στο περίπου πόσα εβγαλε κάποιος απο υτα βιντεο του.

κοντοπίδης στο εξής παράδειγμα.

μια χαρά τα βλέπω αν υσχύουν τα νουμερα.

καμια σχεση με αυτα που λέμε εδώ.

http://www.tubistics.com/ytchannel/user/Y0UUP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κανάλι θα έχει θέμα ασκήσεις γυμναστικής.θα υπάρχουν αναλυτικές πληροφορίες πάνω σε κάθε ασκηση και τον τροπο εκτελεσης της.

1 βιντεο =1 ασκηση.

αυτο για τους unboxhiolicks δεν το  πιστευω...50 το μηνα? το κοινο μας δέν θα είναι μόνο Ελλάδα φυσικά.

Τωρα θα πείτε οτι υποάρχουν άπιρα τετοια κανάλια αλλα οκ.

οπος είπα για την φάση το κάνουμε χρόνο και ορεξη εχουμε αν ερθουν και τα λεφτα καλός αλιως οκ.

αν θέλετε μπορώ να ποστάρω 1 να δείτε τι δουλεια που κάναμε αν και τα εχω απορυτα ακόμα περιμενουμε να μαζευτουν καμια 35αρια να τα ανοιξουμε στο κοινο μας (αχαχαχαχα)

προς το παρόν για τν πλάκα μας το κάνουμε.

βρηκα και αυτο το σιτε που λεει στο περίπου πόσα εβγαλε κάποιος απο υτα βιντεο του.

κοντοπίδης στο εξής παράδειγμα.

μια χαρά τα βλέπω αν υσχύουν τα νουμερα.

καμια σχεση με αυτα που λέμε εδώ.

http://www.tubistics.com/ytchannel/user/Y0UUP

 

Φίλε και εταιρεία με "πυραμίδες" να διαφημίζεις, δύσκολο το βλέπω να βγάλεις φράγκο.

 

Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα είσαι εξίσου δημοφιλής με τον Κοντοπιδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το πράγμα που όλοι προσπαθούν να βγάλουν λεφτά χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια αλλά με με το κάθονται στο pc τους και να κάνουν κλικ σε διαφημίσεις, να ανεβάζουν βιντεάκια κι εγώ δε ξέρω τι άλλο.. έχει καταντήσει αηδία.

 

κανείς δε σε πληρώνει για να κάθεσαι και να μ@λ@κίζεσαι.

οκ, υπάρχουν κι εξαιρέσεις αλλά δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία και δε λειτουργούμε με βάση την εξαίρεση.

 

κι όσοι σκέφτονται με παρόμοιο τρόπο, μιας και κατα καιρούς εμφανίζονται ανάλογα θέματα, ας αναλογιστούν αν αυτοί θα πλήρωναν κάποιους άλλους για να κάνουν τη δουλειά που οι ίδιοι σκέφτονται να κάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα και αυτο το σιτε που λεει στο περίπου πόσα εβγαλε κάποιος απο υτα βιντεο του.

κοντοπίδης στο εξής παράδειγμα.

μια χαρά τα βλέπω αν υσχύουν τα νουμερα.

καμια σχεση με αυτα που λέμε εδώ.

http://www.tubistics.com/ytchannel/user/Y0UUP

Ο Σάκης από τους Unboxholics είχε ανοίξει συζήτηση πάνω στο πόσα βγάζει από το Youtube με βάσει κάτι τέτοια χαζά Sites που βγάζουν εντελώς άκυρα νούμερα.

 

Παράδειγμα ένα Site βγάζει ότι οι Unboxholics βγάζουν 400€ με 5.000€ τον μήνα.

 

Και ο Σάκης ξεκαθάρισε ότι αυτά τα νούμερα απλά δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξανα λέω για πολοστή φορά οτι το κάνουμε αρχικα για την πλάκα μας γιατί εχουμε χρόνο και όρεξη σταματηστε να επιμενετε οτι δεν θα βγαλω λεφτα ναι οκ το καταλαβα αυτο.

Εχω δουλεια δεν περιμένω να γίνω πλουσιος απο το ytube αλλά ειναι κατι που δέν είναι αδύνατο.

τι περίμενες δηλαδή να πεί ο άλος οτι βγάζει 5 χιλιάρικα το μήνα?


αυτό το πράγμα που όλοι προσπαθούν να βγάλουν λεφτά χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια αλλά με με το κάθονται στο pc τους και να κάνουν κλικ σε διαφημίσεις, να ανεβάζουν βιντεάκια κι εγώ δε ξέρω τι άλλο.. έχει καταντήσει αηδία.

 

κανείς δε σε πληρώνει για να κάθεσαι και να μ@λ@κίζεσαι.

οκ, υπάρχουν κι εξαιρέσεις αλλά δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία και δε λειτουργούμε με βάση την εξαίρεση.

 

κι όσοι σκέφτονται με παρόμοιο τρόπο, μιας και κατα καιρούς εμφανίζονται ανάλογα θέματα, ας αναλογιστούν αν αυτοί θα πλήρωναν κάποιους άλλους για να κάνουν τη δουλειά που οι ίδιοι σκέφτονται να κάνουν.

ρε φιλαράκι δέν διαβάζεις τι γράφω?δεν διάβασες οτι το κάνουμε για την πλάκα μας αρχικά?

θές να το γράψω στα κεφαλαια να το καταλάβεις?

μου το πάιζεις και αγανακτησμένος.

διάβασε πρίν γράψεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...