Προς το περιεχόμενο

6500 σε 6600Κ


d4mage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Κανείς δεν χρειάζεται το hardware 100% εκτός από επαγγελματίες και επίσης σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί high end hardware o 6500, o 6600K και ένα pc biuld των 850-900 ευρώ. Σχετικά με τα γούστα συμφωνώ σε ότι λες αν και είναι υποκειμενικό το "ακριβό"...

 

Παράδειγμα έφερα για αυτούς που έχουν high end,δεν είπα ότι το δικό σου είναι high end.Όσο για το ακριβό ,σε κάποια πράγματα δεν είναι καθόλου υποκειμενικό.Τα ακριβά αμάξια είναι ακριβά αμάξια,όσα λεφτά και αν έχεις.Το ίδιο ισχύει και στο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου φυγει λοιπον το ψυχολογικο,θα πρεπει να αγορασεις και καινουργια μητρικη οπως αναφερθηκε(αρα μιλαμε για πανω απο 120ευρω μητρικη)και για μια καλη ψυκτρα(τουλαχιστον 40+ευρω)για να πεις οτι θα ασχοληθεις με το oc.

 

Αρα οπως καταλαβαινεις μιλαμε για πολλα παραπανω χρηματα απλα απο αλλαγη επεξεργαστη που αναφερεις εσυ,που αυτα τα χρηματα μπορουν να δωθουν αργοτερα σε δυνατοτερη καρτα γραφικων.

Θα αγόραζα τον 6600Κ και όταν έκλεινε η εγγύηση θα έκανα oc, μέχρι τότε θα είχα υδρόψυξη οπότε δεν με απασχολεί το θέμα της θερμοκρασίας. Επίσης η μητρική είναι μια χαρά για oc. Δεν έχεις άδικο για την γραφικών άλλα ας μην μπούμε στο να είναι όλα καλύτερα επειδή είναι άλλο πράγμα η διαφορά των 30 ευρώ με το να είχα ένα pc ένα κλικ παραπάνω σε όλο το hardware. Θα πήγαινα πολύ πάνω από τα 100 ευρώ.

Παράδειγμα έφερα για αυτούς που έχουν high end,δεν είπα ότι το δικό σου είναι high end.Όσο για το ακριβό ,σε κάποια πράγματα δεν είναι καθόλου υποκειμενικό.Τα ακριβά αμάξια είναι ακριβά αμάξια,όσα λεφτά και αν έχεις.Το ίδιο ισχύει και στο hardware.

Ναι, μόνο που το σχόλιο δεν κολλάει ούτε στο ελάχιστον με το δικό μου ποστ.

Ακριβό αμάξι μπορεί να θεωρείς ένα audi a3 και εγώ να θεωρώ ένα audi a7. To ίδιο και για το hardware ακριβό θεωρώ ένα pc των 1500 ευρώ + και ορισμένοι γνωστοί μου όταν μάθανε για το pc που έκανα μου είπαν πως είναι αρκετά λεφτά... οπότε είναι ΠΑΝΤΑ υποκειμενικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ακόμα δεν κατάλαβες.Το σχόλιο που έκανα δεν πήγαινε για εσένα.Έχω κάνει και quote.Ξαναδιάβασε πίσω μήπως καταλάβεις.Αν και ο συμφορουμίτης το άλλαξε το ποστ,έχει μείνει στο quote μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράτα τον Core i5 6500 τώρα και σε 2-3 χρόνια πάρε έναν Core i7 6700K/7700K,  θα πουλιούνται τσάμπα τότε λόγο 6-Core mainstream (2018) αλλά και των AMD ΖΕΝ 6-8Core.

Τον 6500 θα κρατήσω απ`ότι φαίνεται και επίσης σε 2-3 χρόνια ίσως να μην είναι και η καλύτερη επιλογή οι παραπάνω. Έτσι όπως πάει το πράγμα και ειδικά στην intel. Και ας μην αναφερθούμε στο πόση αλλαγή έχει η 7η γενιά. Όπως είπε και κάποιος δεν υποχρεώνει κάποιον η intel να κάνει αναβάθμιση άλλα δίνει το δικαίωμα σε κάποιον που θα φτιάξει κάτι καινούργιο τώρα ή του χρόνου άλλα και κάθε χρόνο να έχει τελευταίας γενιάς επεξεργαστή με αυτές τις μικρές διαφορές στις επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αγόραζα τον 6600Κ και όταν έκλεινε η εγγύηση θα έκανα oc,

Δηλαδή δεν θες να ''κινδυνεύσεις'' (ούτε καν, αλλά κουβέντα να γίνεται)

όσο είσαι εντός εγγύησης, αλλά θες να κινδυνεύσεις ακάλυπτος. μάιστα...

makes no sense που λένε....

 

 Επίσης η μητρική είναι μια χαρά για oc.

 

Ειλικρινά δεν είναι.

 

Αν γίνεται το κόλπο με το παλιό Bios, άντε να ανεβάσεις λίγο το blck και να ψάχνεσαι να συγχρονίζεις

μνήμες, flck, από τάσεις δεν ξέρω τι θα σε αφήνει και τι όχι να πειράξεις, ούτε καν llc δεν νομίζω να σε αφήνει να ρυθμίσεις..

 

edit βλέπω έχει llc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω και εγώ ότι αξίζει , και εγώ με τον 6500 είμαι δεν έχω πάντως κάποιο θέμα. 

Να πω ξανά πως η μητρική είναι μια χαρά για τον 6660Κ? windows 10 pro x64 με κλειδάκι από ebay  :-)  Ούτε εγώ έχω κάποιο πρόβλημα με τον 6500, είναι τούμπανο άλλα δεν δίνει την ίδια διάρκεια με τον 6600Κ και η μόνη σκέψη αλλαγής είναι επειδή δεν θα χάσω πολύ σε περίπτωση που τελικά διώξω τον 6500. Είναι ακόμη καινούργιος και σε χρήση για μεταχειρισμένος άλλα και σε χρονολογίας παραγωγής. Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον 6500 θα κρατήσω απ`ότι φαίνεται και επίσης σε 2-3 χρόνια ίσως να μην είναι και η καλύτερη επιλογή οι παραπάνω. Έτσι όπως πάει το πράγμα και ειδικά στην intel. Και ας μην αναφερθούμε στο πόση αλλαγή έχει η 7η γενιά. Όπως είπε και κάποιος δεν υποχρεώνει κάποιον η intel να κάνει αναβάθμιση άλλα δίνει το δικαίωμα σε κάποιον που θα φτιάξει κάτι καινούργιο τώρα ή του χρόνου άλλα και κάθε χρόνο να έχει τελευταίας γενιάς επεξεργαστή με αυτές τις μικρές διαφορές στις επιδόσεις.

Για να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα το συστημα που εχεις για τι χρηση ειναι?

 

Επισης το ξαναγραφω για αλλη μια φορα.Η μητρικη που εχεις δεν ειναι για oc.Θες z170 μητρικες για αυτο το σκοπο και εκει οι τιμες ανεβαινουν αρκετα. Ψυκτρα εχεις ηδη και δεν την υπολογιζεις στα εξοδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν κατάλαβα γιατί άνοιξε;

Άσπρο λέμε μαύρο λες και τέλος. Τι ρωτάς ακριβώς να σου πούμε μπράβο καλορίζικο ναι θα είσαι τούμπανο; Τι ακριβώς;

Καλή επιτυχία με το OC από εμένα ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου σε παρόμοια φαση με εσενα ημουν και εγω.

 

Τον Απρίλιο του 2016 πηρα Pc με i3-6098 και gtx 950 gpu. Τοτε πιστευα οτι αυτα με καλυπταν. Σεπτεμβρη αλλαξα την καρτα για μια 1060 6gb. Τον τελευταιο καιρο ψαχνομουν να αλλαξω και cpu για i5-6500 μεχρι που τα εβαλα κατω και ειδα οτι εως τωρα δεν εχω δει κατι που να με κανει να πιστευω με την χρηση που κανω οτι το χρειαζομαι.

 

Οτι παιχνιδι εχω βαλει, επειδη παιζω σε 720p projector, τρεχει παραπανω απο αποδεκτα. Και τα περισσοτερα σε ultra.

 

Οπως εγραψες και εσυ ειναι περισσοτερο ψυχολογικο το θεμα. Οποτε αποφασισα να περιμενω και οταν αντικειμενικα δω την αναγκη για το upgrade τοτε να προβω στην αγορα.

 

Πολλες φορες η αισθηση οτι χανουμε κατι αν δεν αναβαθμισουμε δεν ισχυει. Και κερδιζουμε πολλα αν περιμενουμε καποιο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι αυτή που πρότεινε ο Aten-ra, για κλειδωμένο i7 πάνω στην ίδια μητρική. Ένας 6700 στα 3,8 είναι καλύτερος από 6600Κ oced σε multi-threaded games. Γιατί μόνο εκεί θα καταλάβεις αδυναμία από τον 6500.

Τα περιθώρια oc του 6500 μέσω bclk είναι μηδαμινά. Αλλιώς θα έβλεπες μεγάλα ρολόγια στο hwbot από κλειδωμένα τσιπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...