Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό πρόβλημα με DDU σε win7 64bit...


pip1908

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα ξεκινάει ως εξής:

θέλοντας να περάσω τα καινούργια drivers της gpu μου(970gtx), κάνω την διαδικασία στο DDU κανονικά "safe mode" αρχικά,και"clean and restart" μετα την πρώτη επανεκκίνηση, στην δεύτερη επανεκκίνηση, το pc για ανεξητο λόγο δεν βλέπει πληκτρολόγιο- ποντίκι...

1ον. Γιατί έγινε αυτό έκανα κάτι λάθος;(ρυθμίσεις στο DDU σε DEFAULT!)

2ον. τι πρέπει να κάνω για να επαναφέρω ποντίκι και πληκτρολόγιο;(στο bios λειτουργουν κανονικά)

ΥΓ.το ddu το έχω σε τελευταία έκδοση! παιδιά τα φώτα σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτες τις περιπτωσεις εγκαθιστας και ενα team viewer/vnc η ανοιγεις ενα remote desktop. Σωτηριο! Μπαινεις κυριος απο αλλο μηχανημα και ξαναεγκαθιστας τα keyboard/mouse Μαλλον στην περιπτωση σου τους chipset drivers γιατι απο οτι καταλαβα δεν παιζουν γενικα τα USB μετα το DDU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπες ασφαλή λειτουργία με δίκτυο και δες αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ποντίκι/πληκτρολόγιο.

πρώτη φορά διαβάζω το συγκεκριμένο για ddu πάντως,περίεργα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες ευχαριστω για τις απαντησεις σας !

κατι τελευταιο να πω, αν τρεξω το προγραμμα σε "normal and launch" αντι σε "safe mode" υπαρχει θεμα;

(το λεω φοβουμενος στο να παω σε "safe mode"μπας κ εχω παλι τα ιδια.)

στα παραπανω που ανεφερατε μερικοι τα εχω ηδη κανει-δοκιμασει κ τιποτα....("xristaras12"   "ss13")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ίδιο ακριβώς μου κάνει και εμένα το DDU από κάποιες εκδόσεις του και μετά, εδώ και καιρό.

 

Win10x64, αλλά σε all AMD σύστημα (οπότε υπέθετα πως σχετιζόταν με λίγο πιο aggressive απεγκατάσταση).

 

Ενδιαφέρον.

 

Θα προσπαθήσω να στείλω report στον developer.

 

Τί πληκτρολόγιο/ποντίκι έχεις?

 

Το πρόβλημα δεν είναι λίγο πιο σύνθετο.

 

Τα δικά μου (Logitech G610+G500) δεν λειτουργούν. Το 2ο ποντίκι όμως, ένα ασύρματο απλό MS καθώς και ένα παλιό πληκτρολόγιο που έχω για τέτοιες περιπτώσεις (12+ χρόνων), δεν έχουν θέμα.

 

Κάπου "τσακώνεται" το DDU με τη Logitech (χωρίς όμως να απεγκαθιστά το soft της). Κανονικά, τα Win θα έπρεπε να τα λειτουργούν σαν generic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ίδιο ακριβώς μου κάνει και εμένα το DDU από κάποιες εκδόσεις του και μετά, εδώ και καιρό.

 

Win10x64, αλλά σε all AMD σύστημα (οπότε υπέθετα πως σχετιζόταν με λίγο πιο aggressive απεγκατάσταση).

 

Ενδιαφέρον.

 

Θα προσπαθήσω να στείλω report στον developer.

 

Τί πληκτρολόγιο/ποντίκι έχεις?

 

Το πρόβλημα δεν είναι λίγο πιο σύνθετο.

 

Τα δικά μου (Logitech G610+G500) δεν λειτουργούν. Το 2ο ποντίκι όμως, ένα ασύρματο απλό MS καθώς και ένα παλιό πληκτρολόγιο που έχω για τέτοιες περιπτώσεις (12+ χρόνων), δεν έχουν θέμα.

 

Κάπου "τσακώνεται" το DDU με τη Logitech (χωρίς όμως να απεγκαθιστά το soft της). Κανονικά, τα Win θα έπρεπε να τα λειτουργούν σαν generic.

"motospeed inflictor ck104" πληκτρολογιο, κ "sharkoon shark force black edition" ποντικι, εγω εχω καινουργιο συστημα "btw"

αναγκαστηκα να κανω "format"(απελπιστικα κυριολεκτικα καθως δικιμασα κ αλλα πληκτολογια ποντικια επισης παλια κ τιποτα... κ δεν ηξερα πραγματικα ομως τι να κανω) δοκιμασες σε "normal and launch"; η πηγες το ddu ολο σε "safe mode; απιστευτο ομως για προγραμμα που αποκρινεται σε "gpu drivers"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή κάθε τρεις και λίγο που βγάζει η nvidia νέους drivers κάνεις όλη αυτήν τη διαδικασία; Κουράστηκα μόνο που το διάβασα.

Βάλε απλά τους drivers και τίποτε άλλο. Αν χρειαστεί να απεγκατασταθούν οι παλιοί drivers πριν μπουν οι νέοι (ίσως λόγω μεγάλων αλλαγών στο πακέτο της nvidia) τότε είμαι σίγουρος ότι θα στο προτείνει από μόνος του ο installer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή κάθε τρεις και λίγο που βγάζει η nvidia νέους drivers κάνεις όλη αυτήν τη διαδικασία; Κουράστηκα μόνο που το διάβασα.

Βάλε απλά τους drivers και τίποτε άλλο. Αν χρειαστεί να απεγκατασταθούν οι παλιοί drivers πριν μπουν οι νέοι (ίσως λόγω μεγάλων αλλαγών στο πακέτο της nvidia) τότε είμαι σίγουρος ότι θα στο προτείνει από μόνος του ο installer.

ενοειτε πως οχι φιλαρακι, για αυτο κ ανοιγω θεμα B)  επισης εγω δουλευα το "driver sweeper"(παλιο μεν αλλα δεν ειχα θεματα)

απλα πηγα στο "ddu"  γιατι απλα το προτεινουν ολοι!!(κ θελω το 100% απο τους drivers)

το ερωτημα πλεον για εμενα ειναι να το ξαναδουλεψω το "ddu" η οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"motospeed inflictor ck104" πληκτρολογιο, κ "sharkoon shark force black edition" ποντικι, εγω εχω καινουργιο συστημα "btw"

αναγκαστηκα να κανω "format"(απελπιστικα κυριολεκτικα καθως δικιμασα κ αλλα πληκτολογια ποντικια επισης παλια κ τιποτα... κ δεν ηξερα πραγματικα ομως τι να κανω) δοκιμασες σε "normal and launch"; η πηγες το ddu ολο σε "safe mode; απιστευτο ομως για προγραμμα που αποκρινεται σε "gpu drivers"

 

Εδώ η ερώτησή μου προς τον δημιουργό του προγράμματος.

 

Αν διαβάσεις και προηγούμενες απαντήσεις του, ίσως να είναι θέμα των Win+Safe Mode και όχι του προγράμματός του.

 

Εγώ το τρέχω σαν admin κανονικά και επιλέγω να κάνει επανεκκίνηση σε safe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ η ερώτησή μου προς τον δημιουργό του προγράμματος.

 

Αν διαβάσεις και προηγούμενες απαντήσεις του, ίσως να είναι θέμα των Win+Safe Mode και όχι του προγράμματός του.

 

Εγώ το τρέχω σαν admin κανονικά και επιλέγω να κάνει επανεκκίνηση σε safe.

τι να πω... εαν ειναι να το δοκιμασο να το τρεξω ως "admin"

το θεμα ειναι μην ξαναπαθω τα ιδια.

οπως κ ναχει  εσυ ακομα εχεις θεματα η σου δουλευει κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε admin mode πρέπει να το τρέχεις έτσι κι αλλιώς το DDU για να λειτουργεί σωστά.

 

Το πρόβλημα με ποντίκι κ πληκτρολόγιο όμως εμφανίζεται ανεξάρτητα.

 

Δοκίμασε να τα συνδέσεις σε usb2 θύρες, μήπως κ λειτουργήσουν έτσι.

 

Εγώ για αυτές τις περιπτώσεις έχω δυο παλιά καλά κ κάνω τη δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε admin mode πρέπει να το τρέχεις έτσι κι αλλιώς το DDU για να λειτουργεί σωστά.

 

Το πρόβλημα με ποντίκι κ πληκτρολόγιο όμως εμφανίζεται ανεξάρτητα.

 

Δοκίμασε να τα συνδέσεις σε usb2 θύρες, μήπως κ λειτουργήσουν έτσι.

 

Εγώ για αυτές τις περιπτώσεις έχω δυο παλιά καλά κ κάνω τη δουλειά μου.

Λοιπον να σε ευχαριστησω που ανοιξες θεμα στον  "developer"

το θεμα απο οτι καταλαβαινω εγω το εχουμε στο φορτωμα τον "drivers"σε "safe mode"(Ποντικι - πληκτρολογιο)

Να σου αναφερω επισης οτι εγω δοκιμασα ολες τις θυρες στο pc μπας κ αλλα τιποτα.(mobo, "asrock h170 pro4" case "aerocool 1000")

εαν ομως το τρεξουμε σε μη "safe mode" αλλα σε "normal" εχει διαφορα;υπαρχει θεμα;(το λεω μπας κ αποφυγουμε τα κολληματα στο safe mode)

φιλαρακι εαν βρεις λυσει η κατι αξιολογο στην περιπτωσει μας ποσταρε !!!! θα ψαχτω επισης!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...