Προς το περιεχόμενο

ανακτηση bios απο καρτα γραφικων στην αρχικη κατασταση......


REDMAN-X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οτι με τις τοσες προσπαθειες που εχει κανει το παιδι,ειμαστε σιγουροι τι εχει φλασαρει και που.Εδω δεν γραφω οδηγιες για το πως να φλασαρει καποιος την καρτα του γενικα,γραφω μπας και βρει ακρη ο TS,συγκεκριμενα γι' αυτον.Λεω να ακολουθησει την "official" διαδικασια μπας και βρει ακρη.Εννοειτε οτι οταν καποιος,που ξερει τι κανει,θελει να φλασαρει bios για δοκιμη,το ενα φλασαρει.Θεωρησα οτι τα αυτονοητα δεν χρειαζεται να τα γραψω.Οπως και οτι δεν κανεις το οτιδηποτε πριν παρεις back up το παλιο vbios,τερμα αυτονοητο για καποιον που ξερει τι κανει ή το εχει ξανακανει,o TS ομως δεν το εκανε.Ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να πω.

Καλα κανεις και ψαχνεις και λιγο πιο περα απο το λογικο και αυτονοητο και καταλαβαινω το τι θελεις να πεις, ομως το θεωρω απιθανο να ειναι απο αυτο. Θεωρω οτι μαλλον δοκιμαζει με λαθος εκδοση bios και οτιδηποτε αλλο περαν απο το να βρει το σωστο bios πιθανον να τον μπερδεψει και αλλο. Για αυτο και ειπα για τον φιλο του με τα περι 7900 series οτι του κανει κακο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να με παλι.......Εν λογο το μυαλο κουραζεται και λογικο...ακουστε εδω τι εχει γινει τωρα.........εχω κανει απο προχτες εως σημερα το πρωι  τουλαχιστον 17 φορματ....αλλα οπως ειπα σημερα εκανα το πρωι το τελευταιο.....ετσι για κοντρα!.....και σημερα που αναφερα το θεμα μου.......μην με βρυσετε....αλλα δεν ειχα κανει ουτε μια ενημερωση......και πριν λιγο το θυμηθικα .....και αφου το εκανα ....εκανα επανακκινηση   στην πρωτη φαση με το που ανοιξε καλσικα win 7 blue screen  δευτερη φαση ανοιξε κανονικα αλλα χαλια αναλυση αν και την πηγα τελιος κατω παλι δεν εβλεπα πολλα νερα.....στην τριτη φαση μου εβγαλε επιλογη ασφαλη λειτουργεια και οταν μπικα μεσα στην διαχειρισει.....τι βρηκα?.........r9 amd seiries ισως την 270 που ειχα.....και το χειροτερο ειναι οτι εχτες εκανα ινσταλ με το cd 270 sapphire...νομιζοντας οτι ειναι  το cd 280 sapphire kai ayth dual-x και το cd τωρα της 280 μαλλον μπερδευτικα αφου ηταν ιδια σαν εξωφυλλα και το εχω πεταξει......τωρα? χιλια συγνωμη σας εχω κουρασει και εσας ....αλλα τωρα τι κανω?να βαλω οδηγους amd tvra αλλα ολα αυτα σε ασφαλη λειτουργει τωρα που σας γραφω εχω αλλη καρτα ! καβατζα του ανιψιου μου  512 ram νομιζω ......τι κανω τωρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε μια φωτο την κάρτα να δουμε ακριβως ποια ειναι

καλημερα φιλε μου οριστε http://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι απολυτα σιγουρος οτι εχεις αυτην την καρτα (dual η vapor);Δεν εχεις καμια 79xx  φλασαρισμενη σε r9 280;

βρες λοιπον το official firmware της και δες guide οδηγους κτλπ.

τσεκαρε πολυ με το διακοπτακι που εχει πανω τι παιζει .επισης  οταν κανεις update εχεις μια η δυο καρτες πανω ;Αμα εχεις δυο τσεκαρε καλα που το στελνεις

Τα format δεν ωφελουν..

drivers βαζε τους τελευταιους απο Amd

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι απολυτα σιγουρος οτι εχεις αυτην την καρτα (dual η vapor);Δεν εχεις καμια 79xx  φλασαρισμενη σε r9 280;

βρες λοιπον το official firmware της και δες guide οδηγους κτλπ.

τσεκαρε πολυ με το διακοπτακι που εχει πανω τι παιζει .επισης  οταν κανεις update εχεις μια η δυο καρτες πανω ;Αμα εχεις δυο τσεκαρε καλα που το στελνεις

Τα format δεν ωφελουν..

drivers βαζε τους τελευταιους απο Amd

280 sapphire dual-x amd 3gb πριν το λαθος το αυτοματο  κατεβασμα τηςαμδ  την ελεγε hd 7950 τωρα amd redeon r9 200 series  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε για να καταλαβω γιατι το ποστ σου περιεχει αρκετη συγχυση και αγχος και με το ζορι βγαζω νοημα.Την καρτα την φλασαρεις με το atiflash?Εχει διαδικασια το φλασαρισμα σε καρτα με διακοπτη και δυο bios.Βαζεις και τα δυο bios σε ενα φλασακι(το οποιο εχεις κανει bootable με win98 αρχεια),φλασαρεις πρωτα το ενα bios και στην συνεχεια χωρις να κανεις restart πατας τον διακοπτη της καρτας και φλασαρεις το δευτερο bios.Εσυ ακολουθεις αυτη τη διαδικασια?Επισης ειτε legacy ειτε uefi δεν παιζει κανενα ρολο στην καρτα.

με rufus το εκανα οχι με win98 υπαρχει διαφορα?πρωτη φορα το διαβαζω αυτο win98

Δεν νομιζω οτι κανει flash απο dos. Επισης αυτο που γραφεις για να κανεις flash σε καρτα με διακοπτη και διπλο bios δεν το καταλαβα. Τα bios γινονται flash ενα ενα, παντα ετσι τα εκανα ποτε δεν υπηρχε προβλημα. Εκτος αν περιγραφεις διαδικασια σε περιπτωση που το ενα bios ειναι corupt. Αλλα και παλι δεν ειναι σωστη η διαδικασια.

Εχεις δοκιμασει να το κανεις απο dos + bootable usb; 

rufus dos usb το κανω!

ειμαι με hd και dvi-d σηματα ! τι να βαλω εχω  μονιτορ εχει μονο hd εχω και μια τv monitor με rgb και hd  και αλλη allo ενα  μονιτορ...με hd  -rgb....μηπως αυτα  βοηθισουν? το σημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω να βαλεις το bios για την καρτα που σου ελεγε αυτοματα η εγκατασταση της amd στην αρχη πριν το λαθος bios. μπορει να ειναι τετοιο μοντελο φλασαρισμενο σε r9 280x

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω να βαλεις το bios για την καρτα που σου ελεγε αυτοματα η εγκατασταση της amd στην αρχη πριν το λαθος bios. μπορει να ειναι τετοιο μοντελο φλασαρισμενο σε r9 280x

οταν γινεται εκατασταση  στο ρεσταρ μου βγαζει μπλε οθονη! και επαναφορα τον win!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, αφου στράβωσε τόσο η δουλειά, πάνε την κάρτα σε έναν τεχνικό.

αυτο θα κανω θα την παω πισω με την εγγηση να κανω αλαγη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...