Προς το περιεχόμενο

Θεμα με ram :(


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συγκεκριμένο το είχα δεν bootaρε με 2 x 4 ddr3 corsair και g skill και ακόμα με τη συγκεκριμένη  μνήμη που πήρα από το eshop κρασαρε συνέχεια  . Είναι σάπιο ξεφορτώσου το . (δουλεύει με ddr2 ....)

Πριν εκφέρεις την γνώμη σου καλύτερα θα ήταν να διάβαζες τα προηγούμενα post ή και παλαιότερα αντίστοιχα θέματα. Να μην γράφουμε ότι να ναι λοιπόν όταν μάλιστα έχει δωθεί η απάντηση στον φίλο και έχει απαντηθεί πολλάκις το συγκεκριμένο ζήτημα σε παλαιότερα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κατοχος δεν μπορω να εκφερω γνωμη ; ξαναλεω λοιπoν η συγκεκριμενη με ειχε ταλαιπωρησει αρκετα πριν τη χαρισω τελικα  - και δεν ειμαι και χτεσινος ειχα ακολουθησει τα θέματα. Η λυση ; ειναι να βαλει 1 double sided 4GB DDR3 PC3-10666  και εμενα μου ειχε βγαλει ελατωματικα καναλια . ps ειχα και την ASRock G41M-VS3 R2.0 - ιδια προβληματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις παλιές μνήμες ΜΟΝΟ, bootarei κανονικά; (έπρεπε να ρωτήσω)

απο οσο ξερω συνηθως τα μπιπ μπιπ μπορει να οφειλονται και επειδη δεν εχει κουμπωσει η ραμ σωστά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή είσαι κάτοχος τι σημαίνει? Ότι θα είναι όλες προβληματικές? Αν είναι. Και μνήμες δοκίμασες. Τις αναφέρεις έτσι γενικά και αόριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω ενα παρομοιο προβλημα οπως ο pantelosaek21.

Χθες παγωσε το συστημα μεσα στα Windows και με το που το κανω restart με το χερι αρχιζει να σφυριζει (στο boot) συνεχομενα, και μετα απο λιγο εκανε reboot μονο του, και παλι στην συνεχεια το ιδιο πραγμα ''σφυριγμα/reboot.''

 

Νομιζα Τροφοδοτικο (δεν γνωριζω σχεδον τιποτα απο υλικο) αλλα το πηγα σε ενα φιλο και ειδε οτι τελικα φταιει η μια θεση (κουμπωματος) τις μνημης ram απ τις τρεις θεσεις που εχω και αυτη ειναι η μεσαια.

 

Δηλαδη η μητρικη μου εχει τρεις θεσεις για την ram σε ασπρο χρωμα και τρεις σε γαλαζιο. (τελικα 6 στο συνολο και οχι τρεις αν παει ετσι).

Οι ram μου ηταν παντα στις ασπρες θεσεις.

Του παιδιου του εκανε εντυπωση που στις γαλαζιες σφυριζει και εκει.

Καναμε πολλες δοκιμες και ειδαμε οτι το pc ανοιγει μονο οταν οι ram ειναι κουμπωμενες  στις 2 απ τις τρεις ασπρες θεσεις.

 

Ειχα δηλάδη συνολο 6GB ram (3x2GB) και τωρα αναγκαζομαι να ειμαι με 4GB.

Ελπιζω να μην σας μπερδεψα.

Η απορια μας ειναι:

Γιατι να μην παιζουν οι τρεις γαλαζιες; Τι να κανω, μηπως καποια ρυθμισει του Bios, η θα αναγκαστω να αγορασω καινουργιες ram π.χ 8GB (2X4GB);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω ενα παρομοιο προβλημα οπως ο pantelosaek21.

Χθες παγωσε το συστημα μεσα στα Windows και με το που το κανω restart με το χερι αρχιζει να σφυριζει (στο boot) συνεχομενα, και μετα απο λιγο εκανε reboot μονο του, και παλι στην συνεχεια το ιδιο πραγμα ''σφυριγμα/reboot.''

 

Νομιζα Τροφοδοτικο (δεν γνωριζω σχεδον τιποτα απο υλικο) αλλα το πηγα σε ενα φιλο και ειδε οτι τελικα φταιει η μια θεση (κουμπωματος) τις μνημης ram απ τις τρεις θεσεις που εχω και αυτη ειναι η μεσαια.

 

Δηλαδη η μητρικη μου εχει τρεις θεσεις για την ram σε ασπρο χρωμα και τρεις σε γαλαζιο. (τελικα 6 στο συνολο και οχι τρεις αν παει ετσι).

Οι ram μου ηταν παντα στις ασπρες θεσεις.

Του παιδιου του εκανε εντυπωση που στις γαλαζιες σφυριζει και εκει.

Καναμε πολλες δοκιμες και ειδαμε οτι το pc ανοιγει μονο οταν οι ram ειναι κουμπωμενες  στις 2 απ τις τρεις ασπρες θεσεις.

 

Ειχα δηλάδη συνολο 6GB ram (3x2GB) και τωρα αναγκαζομαι να ειμαι με 4GB.

Ελπιζω να μην σας μπερδεψα.

Η απορια μας ειναι:

Γιατι να μην παιζουν οι τρεις γαλαζιες; Τι να κανω, μηπως καποια ρυθμισει του Bios, η θα αναγκαστω να αγορασω καινουργιες ram π.χ 8GB (2X4GB);

Θα έπρεπε να ανοίξεις δικό σου θέμα γιατί θα μπερδευτούμε έτσι. Τέλοσπάντων.

Έχεις δοκιμάσει την κάθε μνήμη μόνης της και σε όλα τα άσπρα σλοτ? 

 

Αν δεις στο manual της μητρικής σου σελ. 16 για να έχεις triple channel μόνο στα άσπρα σλοτ μπορείς να βάλεις τις μνήμες.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις αν θέλεις περισσότερη μνήμη είναι να βάλεις 4 μνήμες για dual channel στις θέσεις 1-2 και 3-5 όπως αναφέρει το manual. Αλλά για να το κάμεις αυτό πρέπει να κάνεις το παραπάνω τεστ που έχω με bolt για να τσεκάρεις έτσι αν κάποιο σλοτ έχει πρόβλημα ή αν κάποια μνήμη έχει πρόβλημα.

Τις ddr3 τις τοποθετώ μόνες τους...Με ddr2 δουλεύει κανονικά το σύστημα....Τι μπορεί να φταιει;

Σου δόθηκε η απάντηση στο post No #12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε να ανοίξεις δικό σου θέμα γιατί θα μπερδευτούμε έτσι. Τέλοσπάντων.

Bλακεια μου, επρεπε.

 

Έχεις δοκιμάσει την κάθε μνήμη μόνης της και σε όλα τα άσπρα σλοτ?

Εχω δοκιμασει ναι.

Οι μνημες μου δουλευουν και οι τρεις στα 2 απ τα 3 ασπρα σλοτ.

Μονο το μεσαιο ασπρο σλοτ δεν δουλευει. Οταν κουμπωσω εκει μνημη... σφυραει και δεν ανοιγει το PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ddr3 τις τοποθετώ μόνες τους...Με ddr2 δουλεύει κανονικά το σύστημα....Τι μπορεί να φταιει;

Μόνο με συστηματικές δοκιμές θα βρεις άκρη...

Δοκίμασε τις μνήμες ddr3 σε ένα άλλο pc: Αν εκει λειτουργούν κανονικά, αποκλείουμε τη περίπτωση να είναι προβληματικές.

Τότε αυτό σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η μητρική σου...

Διαφορετικά, δανείσου από κάποιο φίλο σου κάποια μνήμη ddr3 συμβατή με τη μητρική σου και δοκίμασε να λειτουργήσεις το pc.

Αν λειτουργήσει, έχουν πρόβλημα οι μνήμες, διαφορετικά καταλήγουμε πάλι σε πρόβλημα της μητρικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ddr3 τις τοποθετώ μόνες τους...Με ddr2 δουλεύει κανονικά το σύστημα....Τι μπορεί να φταιει;

 

Να τις πας πίσω να τελειώνεις τώρα που είναι νωρίς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μπορείς να κάνεις αν θέλεις περισσότερη μνήμη είναι να βάλεις 4 μνήμες για dual channel στις θέσεις 1-2 και 3-5 όπως αναφέρει το manual.

Εχω 3 ram απο 2GB η καθε μια. (Συνολο 6GB.)

Δηλαδη εφοσον διαπιστωσαμε οτι δουλευουν οι ram, τι κανω αγοραζω αλλη μια π.χ για να εχω 8GB;

Πρεπει να ειναι ιδια (μαρκα) ακριβως με τις αλλες;

Βασικα δεν ξερω αν υπαρχει να παρω μονο μια 2αρα ram!

Υπαρχει, η τις κραταω στην ακρη και αγοραζω 2 τεσσαρες;

Η μαρκα ειναι ''Corsair Vengeance.''

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις αν θέλεις περισσότερη μνήμη είναι να βάλεις 4 μνήμες για dual channel στις θέσεις 1-2 και 3-5

Οι θεσεις 1-2 και 3-5 ποιες ειναι; Καποια απ αυτες ειναι και με το μπλε χρωμα;

 

όπως αναφέρει το manual.

Το βρηκα το manual και οντως στην σελιδα 16-17 εξηγει την εγκατασταση ram. Θα το δειξω στο φιλο που γνωριζει κιoλας.

Ευχαριστω πολυ BlueBlood7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια 2αρα πάρε με τα αντίστοιχα specs που έχουν οι τωρινές μνήμες. Να έχουν τα ίδια volt, ίδιο CL, ίδια ταχύτητα. Κυρίως τα volt είναι που ενδιαφέρουν περισσότερο. Η μάρκα μας νοιάζει λιγότερο από όλα. Αν δεν γνωρίζεις τα specs των μνημών βάλε το cpu-z και ανέβασε φωτό με τις καρτέλές memory και spd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια 2αρα πάρε με τα αντίστοιχα specs που έχουν οι τωρινές μνήμες. Να έχουν τα ίδια volt, ίδιο CL, ίδια ταχύτητα. Κυρίως τα volt είναι που ενδιαφέρουν περισσότερο. Η μάρκα μας νοιάζει λιγότερο από όλα. Αν δεν γνωρίζεις τα specs των μνημών βάλε το cpu-z και ανέβασε φωτό με τις καρτέλές memory και spd.

Ναι αν μπορεσω να βρω 2αρα θα παρω.

Αν ξερεις απο που πες μου.

Captureer_zpszkhrs2io.png

 

grgh_zpsvpf9frrw.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...