Προς το περιεχόμενο

Aspire 5930g


redalkis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά το πρόβλημα λύθηκε! Ευχαριστώ πολύ τον sil_unique που μου βρήκε το πρόβλημα και με βοήθησε όσο μπορούσε!!! Το πρόβλημα ήταν το nec tocin το οποίο αντικαταστάθηκε με κόστος ανταλλακτικού 3.19€ από eBay και το τοποθετήθηκε από εμένα!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πρόβλημα στο nek tokin, ψάξε να το αλλάξεις και θα λύσεις το πρόβλημά σου

Ώρες ώρες με τρομάζεις με το τι γνωρίζεις για τα λαπτοπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πριν 4 μέρες μου έφεραν το Αspire 6930z με την Nvidia 9300 m , εκεί που δούλευε έκλεισε απότομα .

 

1. Το πήρα έβγαλα τη μπαταριά ( η οποία είναι νεκρή - χαλασμένη ) και τροφοδοσία ( ρεύμα ) πάτησα για 1 λεπτό το Power on .

2. Έβαλα πίσω ό,τι βρήκα , το λαμπάκι του Power on ανάβει , αλλά μόλις το πατάω σβήνει χωρίς καν να προσπαθήσει να κάνει εκκίνηση .

3. Το μηχάνημα ήταν σε βάση και οι θερμοκρασία του ήταν κανονική ( δεν ήταν ζεστό δηλαδή ) .

4. Όταν έχω την μπαταρία στην εκκίνηση , ανάβει ένα πορτοκαλί λαμπάκι ( της μπαταρίας είναι λογικά ) αλλά με το που πατάω το Power on σβήνει αμέσως .

 

Τι μπορώ να ελένξω ; Μήπως έχει το ίδιο πρόβλημα του ( Νec Τocin ) ; B)

 

 

 

 

post-151794-0-94693100-1505555186_thumb.jpg

post-151794-0-81491100-1505555209_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμάζεις άλλο φορτιστή για αρχή να δεις μήπως έχει θέμα όταν του βάζεις φορτίο

μετά δοκιμάζεις να αφαιρέσεις και την κάρτα γραφικών αν δεν έκανες κάτι με τον φορτιστή [φαντάζομαι είναι τύπου mxm] και δοκιμάζεις να το βάλεις μπρος να δεις αν μένει αναμμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμάζεις άλλο φορτιστή για αρχή να δεις μήπως έχει θέμα όταν του βάζεις φορτίο

μετά δοκιμάζεις να αφαιρέσεις και την κάρτα γραφικών αν δεν έκανες κάτι με τον φορτιστή [φαντάζομαι είναι τύπου mxm] και δοκιμάζεις να το βάλεις μπρος να δεις αν μένει αναμμένο

Δεν νομίζω να είναι αυτό ( έχω τον μαμίσιο φορτιστή και έναν Κινέζικο φορτιστή ) απλά όταν πας να το βάλεις μπροστά είναι αναμμένα τα λαμπάκια ( Power on και της μπαταρίας ) μόλις πατήσω το Power on σβήνουν ( μετά πρέπει να βγάλω τη μπαταρία , όπως επίσης και την παροχή , να πατήσω για 1 λεπτό παρατεταμένα το Power on ) ακολούθως να συνδέσω την τροφοδοσία ( με τη μπαταρία ή χωρίς μπαταρία ) για να μου ανοίξει η μπλε ένδειξη του Power on ( και τούμπαλιν πάλι τα συμβούν τα ίδια ) .

Λες να παίζει κάτι με τη κάρτα ( ούτε μύριζε όταν έσβησε , η θερμοκρασία του ήταν εντάξει , επίσης δούλευε με βάση ψύξης ) ; Ναι Mxm φοράει , αύριο θα το ανοίξω και βλέπουμε , σ' ευχαριστώ B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμάζεις άλλο φορτιστή για αρχή να δεις μήπως έχει θέμα όταν του βάζεις φορτίο

μετά δοκιμάζεις να αφαιρέσεις και την κάρτα γραφικών αν δεν έκανες κάτι με τον φορτιστή [φαντάζομαι είναι τύπου mxm] και δοκιμάζεις να το βάλεις μπρος να δεις αν μένει αναμμένο

Με το δεύτερο έλεγχο ( βγάζοντας την κάρτα γραφικών ) το έβαλα μπρος χωρίς την κάρτα , πήρε κανονικά μπρος , έβγαλε άσπρη οθόνη , άρα πάμε για κάρτα ; B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται να έχεις βραχυκύκλωμα στην κάρτα και όταν πατάς να ανάψει παίρνει ρεύμα και σου κρεμάει το σύστημα.

Ναι πας για κάρτα.

Σ' ευχαριστώ πολύ B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να μπει καμία Ati κάρτα , για να έχει καλύτερες θερμοκρασίες ; Είδα εδώ

 

http://forum.notebookreview.com/threads/acer-mxm-models-and-cards.396320/

 

κι εδώ

 

http://forum.notebookreview.com/threads/cpu-and-gpu-upgrade-on-acer-aspire-6930g.402416/page-20

 

η κάρτα που φοράει τώρα είναι αυτή

 

NVIDIA Geforce 9300M GS MXM II DDR2 512M VG.9MG06.003

 

η χρήση που θα γίνεται θα είναι χαλαρή , οπότε μια μέτρια κάρτα είναι ό,τι πρέπει ( αρκεί να έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες ) , τι λέτε ; B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να μπει καμία Ati κάρτα , για να έχει καλύτερες θερμοκρασίες ; Είδα εδώ

 

http://forum.notebookreview.com/threads/acer-mxm-models-and-cards.396320/

 

κι εδώ

 

http://forum.notebookreview.com/threads/cpu-and-gpu-upgrade-on-acer-aspire-6930g.402416/page-20

 

η κάρτα που φοράει τώρα είναι αυτή

 

NVIDIA Geforce 9300M GS MXM II DDR2 512M VG.9MG06.003

 

η χρήση που θα γίνεται θα είναι χαλαρή , οπότε μια μέτρια κάρτα είναι ό,τι πρέπει ( αρκεί να έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες ) , τι λέτε ; B)

Εχω την εντυπωση -μη γραψω σιγουρια- οτι οι μεταγενεστερες: 9300-9400-9500,

δεν ηταν απο/(σ)τις προβληματικες σειρες της Nvidia. Αυτο δεν σημαινει βεβαιως

οτι δεν μπορουν, να καουν κι αυτες εξαιτιας θερμοκρασιων, η να βραχυκυλωσουν..

:shifty:

Χαμηλοτερες θεμοκρασιες, απο αυτη, δεν ειναι σιγουρο οτι θα δεις με καποια ATI...

Και ειδικα καλοκαιρι, μπορει να βλεπεις +70αρια, στη vga -> οταν χρησιμοποιειται.

Στην πραξη, οι Ati θα φθασουν μεν δυσκολοτερα, σε 95-100αρια(!)C, απο τις Nvidia,

ομως οποιαδηποτε αν βρεθει να παιξει εκει τοσο ψηλα, μπορει να βγαλει προβληματα

:fear:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση -μη γραψω σιγουρια- οτι οι μεταγενεστερες: 9300-9400-9500,

δεν ηταν απο/(σ)τις προβληματικες σειρες της Nvidia. Αυτο δεν σημαινει βεβαιως

οτι δεν μπορουν, να καουν κι αυτες εξαιτιας θερμοκρασιων, η να βραχυκυλωσουν..

:shifty:

Χαμηλοτερες θεμοκρασιες, απο αυτη, δεν ειναι σιγουρο οτι θα δεις με καποια ATI...

Και ειδικα καλοκαιρι, μπορει να βλεπεις +70αρια, στη vga -> οταν χρησιμοποιειται.

Στην πραξη, οι Ati θα φθασουν μεν δυσκολοτερα, σε 95-100αρια(!)C, απο τις Nvidia,

ομως οποιαδηποτε αν βρεθει να παιξει εκει τοσο ψηλα, μπορει να βγαλει προβληματα

:fear:

Δηλαδή λες να βάλω πάλι Nvidia ; Το λέω γιατί το συγκεκριμένο μοντέλο ( όπως και ενός φίλου μου , το ίδιο μοντέλο ) έχουν πολύ μεγάλες θερμοκρασίες γενικά , ενώ είναι πολύ καλής ποιότητας μηχανήματα , εαν έχει 1 gb η κάρτα γραφικών δεν θα είναι καλυτερα ή δεν παίζει ρόλο ; B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσες να βαλεις και παλι Nvidia. Για τις θερμοκρασιες του, γενικοτερα θεωρησε δεδομενο οτι:
θα χρειαστει να κανεις, undervolting στον επεξεργαστη, με οποιο προγραμμα σε βολευει καλυτερα B)

RMclock
http://forum.notebookreview.com/threads/the-undervolting-guide.235824/
CpuGenie
http://forum.notebookreview.com/threads/cpugenie-new-undervolting-tool.354551/
Throttlestop
http://forum.notebookreview.com/threads/the-throttlestop-guide.531329/

http://www.insomnia.gr/topic/637857-αναβάθμιση-7ετίας-μηχάνημα/?p=55500257
:-)

To 1GB στην καρτα γραφικων εκτος και παιζει παιχνιδια δεν θα χρειαστει πουθενα,
οπως πιθανοτατα δεν θα χρειαστουν και τα 512MB => θα μπορουσες να εισαι o.k.
και με μια ATI 256MB, δηλαδη 3450-3470. Οχι πως δεν θα δεις +70C με αυτες, μα
ειναι καραπιθανο να τα...εκατοστησουν! Ετσι θεωρητικως οι Ati, ειναι προτιμοτερες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλήμερα  σας έχω ένα πρόβλημα και εγώ με το laptop μου acer aspire 5930 

κλείνει από μόνο του και ξανά ανοίγει  από μόνος του  ...δηλαδή μπορεί να κάνει επανεκκίνηση σε 10 λεπτά ή σε μίση ώρα που θα λειτουργεί..μπορεί ώμος να μην κλείσει και καθόλου

το έχω καθαρίσει από σκόνες

το έχω αλλάξει ανεμιστήρα 

το έχω αλλάξει πάστα

έχω δοκιμάσει με άλλο τροφοδοτικό καλώδιο

 

το πρόβλημα παραμένει

 

οι θερμοκρασίες είναι κανονικές...

όταν δεν χρησιμοποιώ το ιντερνετ και το έχω μόνο για δουλειά λειτουργεί για ώρες χωρίς να κλείσει...

όταν θα το χρησιμοποιήσω  να δω κανένα βίντεο και ανοίξω πολλές σελίδες μπορεί να κλείσει μπορεί μετά από ώρα ..

όταν το συνδέω στην 50αρα tv  και στη βάση ανεμιστήρα που έχω τότε κλείνει

 

διάβασα εδώ για το nek tokin  μήπως είναι αυτό το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και με αλλαγή NEC tocin λύθηκε!!! Το σιγουρεψα όταν μου είπε ένας φίλος από την σελίδα να δω αν κλείνει όταν είναι με την μπαταρία!! Ότι χρειαστείς στείλε μου μηνυμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...