Προς το περιεχόμενο

Λαμπτήρας LED Philips E27 8-60W 2,10€ [RE-RELOADED]


Weiss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή ευκαιρία για μια μικρή ενεργειακή αναβάθμιση, η λάμπα είναι σε χρώμα θερμό.

Από το skroutz τη  βρήκα στα 3,76€.

 

Στο site έχει προσφορές και για άλλες led philips.

 

http://www.kafkas.gr/proionta/fotismos-2/lampes/lamptires-led/lamptires-led-e27/philips-lamba-led-klasiki-8w-e27-230v-2700k-191675_191675/

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλη τιμή. Τόσο ειχα παρει απο καλαθι προσφορα απο το ιδιο καταστημα μια osram πριν λιγο καιρο αλλα δε θυμαμαι ποσα Watt ηταν (ή 5 ή 7-8 παντως ήταν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λάμπες είναι εξαιρετικές, είχα πάρει καμία 20αριά λίγες βδομάδες πριν που είχε επιπλέον προσφορά στις 5 η 1 δώρο. Είναι πολύ φωτεινές και με ομοιόμορφο φωτισμό. Σημειώστε όμως πως σε αυτή τη τιμή είναι 2700Κ, ήτοι θερμό φως (κίτρινο). Για 4000-6000Κ που είναι το λευκό, η τιμή ανεβαίνει σημαντικά (3.5€ η 8 Watt αν θυμάμαι καλά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για να μην μπερδευτει κανεις απο το τελευταιο ποστ, δεν ειναι "κιτρινου χρωματος" οι λαμπες, ειναι θερμου λευκου φωτος (warm white), ακριβως ιδιο δηλαδη με αυτο που εχουν οι κλασσικες λαμπες πυρακτωσης, ο,τι πρεπει για οικιακους χωρους. Το "λευκο" φως ειναι ακαταλληλο για οικιακους χωρους και κυριως για υπνοδωματια, σαλονια. Για μπανιο κουζινα κανει και το "λευκο" αν και καποιοι δεν το θελουν πουθενα στο σπιτι.

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην μπερδευτει κανεις απο το τελευταιο ποστς, δεν ειναι "κιτρινου χρωματος" οι λαμπες, ειναι θερμου λευκου φωτος (warm white), ακριβως ιδιο δηλαδη με αυτο που εχουν οι κλασσικες λαμπες πυρακτωσης, ο,τι πρεπει για οικιακους χωρους. Το "λευκο" φως ειναι ακαταλληλο για οικιακους χωρους και κυριως για υπνοδωματια, σαλονια. Για μπανιο κουζινα κανει και το "λευκο" αν και καποιοι δεν το θελουν πουθενα στο σπιτι.

 

Μου αρέσει πάρα πολύ το (φως ημέρας/ ουδέτερο λευκό) λευκό 4000-4500Κ! το έχω βάλει σε αποροφητήρα, μπάνιο και λαμπατέρ οπού το χρησιμοποιώ για διάβασμα, θα το είχα και σε άλλα μέρη αλλά μέχρι να καούν οι τρέχον λάμπες δεν θέλω να διαθέσω χρήματα για να τις αλλάξω, απεχθάνομαι το ψυχρό λευκό ~6000Κ, δεν ξέρω γιατί λες ότι είναι ακατάλληλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει πάρα πολύ το (φως ημέρας/ ουδέτερο λευκό) λευκό 4000-4500Κ! το έχω βάλει σε αποροφητήρα, μπάνιο και λαμπατέρ οπού το χρησιμοποιώ για διάβασμα, θα το είχα και σε άλλα μέρη αλλά μέχρι να καούν οι τρέχον λάμπες δεν θέλω να διαθέσω χρήματα για να τις αλλάξω, απεχθάνομαι το ψυχρό λευκό ~6000Κ, δεν ξέρω γιατί λες ότι είναι ακατάλληλο.

 

Το warm white είναι πιο ξεκούραστο για το μάτι και το διάβασμα από το cool white. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ως γενικός κανόνας που προτείνουν οι μηχανικοί, είναι θερμός φωτισμός μέσα στο σπίτι και ψυχρός έξω.

 

Εγω προσωπικά διάλεξα για έξω (μπαλκόνια, κήπος κτλ) το φυσικό λευκό (είναι ανάμεσα σε ψυχρό και θερμό-μιμείται το φυσικό φως) στα 4000Κ. Και όντως δίνει μια ωραία αίσθηση στους εξωτερικούς χώρους, ενω δεν έχει αυτή την κρύα αίσθηση του ψυχρού. Φανταστείτε οτι το ψυχρό λευκό είναι σαν το εσωτερικό των ψυγείων, σχεδόν μπλεδίζει.

 

Για μέσα στο σπίτι προτιμώ το θερμό λευκό (κάτω απο 4000Κ δηλαδή), γιατι όντως είναι πιο ξεκούραστο για το μάτι. Δίνει μια αίσθηση ζεστασιάς μέσα στο σπίτι, μιμείται το φως που έβγαζαν οι παλιοί λαμπτήρες πυράκτωσης.

 

Και στις δύο περιπτώσεις (ψυχρό-θερμό) υπάρχουν διακυμάνσεις. Πχ το 2700Κ είναι πιο θερμό απο το 3000Κ κτλ. Οπότε μπορούμε να δούμε πόσο θερμό ("κίτρινο") θέλουμε να είναι το φώς μας. Η συγκεκριμένη λάμπα που προτείνει ο φίλος στα 2700Κ, θεωρώ οτι είναι πολύ καλή για εσωτερικούς χώρους, παρήγγειλα κι εγω μερικές να τις δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4000Κ κακώς αναφέρεται ως cool white.

Warm white = μέχρι 2700K

Neutral white = 4000 - 4500Κ

Cool white (ή daylight) = 6000K και μεγαλύτερο

 

Έχοντας δοκιμάσει 10άδες LED λάμπες τα τελευταία χρόνια μπορώ να πω τα εξής:

- Η θερμοκρασία λευκού του ενός κατασκευαστή, ακόμα και ίδια να είναι στα χαρτιά, είναι συνήθως διαφορετική από άλλου.

- Αποφεύγουμε LED που χρησιμοποιούν PWM. Κουράζουν αφάνταστα. Έχω πετάξει μία OSRAM 4000k για αυτό το λόγο.

- Δίνουμε βάση στη γωνία κάλυψης (beam angle) γιατί αλλιώς θα έχουμε διχρωμία στο δωμάτιο ;)

- Οι Philips 4000Κ που έχω δοκιμάσει είναι μια χαρά. Δεν έχουν PWM και δε βουίζουν.

- Οι καλύτερες LED γενικά που έχω δοκιμάσει είναι Toshiba, ακολουθούμενες από Philips. Δυστυχώς οι Toshiba είναι δυσεύρετες / ακριβές.

 

Τις λάμπες του θέματος τις έχω σε 4000K και είναι εξαιρετικές. Μεγάλη γωνία κάλυψης (μεγαλύτερη από τις 200 μοίρες που λέει η Philips) και ευχάριστο χρώμα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

παιδιά επειδή δεν καταλαβαίνω έχει αρκετά δυνατό φως?

Αναλόγως για τι χώρο την θες. H 8W led της Philips αντιστοιχεί σε 60W πυρακτώσεως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τους προλαλήσαντες.

 

Εχω δοκιμασει led 3500K σε μπανιο και μου βγηκαν τα ματια. Ηταν σχεδον κατασπρο και κουραστικο. Ο τυπος (ηλεκτρολογος που τις πουλαγε) επεμενε οτι ειναι warm white και πως οτιδηποτε μεχρι τα 3500Κ ειναι warm white.

Αν θελετε το κλασσικο ζεστο ξεκουραστο φως των πυρακτωσεων μεινετε κατω απο τα 3000Κ ή ακομα καλυτερα δειτε τις με τα ματια σας.

 

Για σπιτι παντως πανω απο 3000Κ ειναι πολυ κρυο, κουραστικο και ασχημο. Επισης για εξωτερικους χωρους που αναφερθηκε και παλι υπο προυποθεσεις. Πχ σε πυλωτη ναι. Σε μπαλκονι και ιδιως καλοκαιρι θα προτιμουσα κατι σε πιο κιτρινο να διωχνει και τα κουνουπια.

 

Γουστα ειναι αυτα.

 

Τελος στις led το σημαντικοτερο ειναι τα lumens μαζι τα Kelvin και οχι τα watt. Και δεν υπαρχει παντα αντιστοιχια των watt με τα lumens. Μπορεις να βρεις 9w με 1000 lumen και 9w με 750. Δεν χρειαζεσαι απαραιτητα μηχανημα να τις μετρησεις. Διπλα διπλα να τις βαλεις βλεπεις οτι η μια βγαζει λιγοτερο φως (φωτεινοτητα) απο την αλλη.

 

Παντως led λαμπες παιζουν πολλες και απο εξωτερικο (Κινα) σε τιμες γυρω στο 1 ευρω. Ναι δεν ειναι επωνυμες και δεν εχουν εγγυηση αλλα οτι εχω αγορασει μεχρι τωρα (πανω απο 20-25 λαμπες) μολις 2 λαμπες καηκαν σε λιγοτερο απο μηνα. Για επωνυμες λοιπον και με εγγυηση αυτες του θεματος τις θεωρω κλεψια αν σε καλυπτουν τα lumens.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...