Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τις υποψηφιότητες για Console Game of the Year 2017 (insomnia version)


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Το νήμα αυτό είναι για τη συζήτηση που θα οδηγήσει σε ψηφοφορία (poll) για το Console Game of the Year 2017 (insomnia version).

 

Η διαδικασία είναι παρόμοια με αυτή που "τρέχει" παράλληλα στο PC Games Section, με κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις.

 

Πώς λειτουργεί το παρόν νήμα

 

Τα μέλη του forum προτείνουν τίτλους που θα ήθελαν να δουν στη λίστα με τις υποψηφιότητες

 

Βασικές προϋποθέσεις για τίτλους που μπορούν να είναι στις υποψηφιότητες:

  • Να είναι standalone παιχνίδια για οποιαδήποτε console που να έχουν ολοκληρωθεί και κυκλοφορήσει για πρώτη φορά μέσα στο 2017. Ωστόσο, γίνονται και εξαιρέσεις για σημαντικά DLC τίτλων ή remasters που προτείνονται από πολλά μέλη.
  • Παιχνίδια με episodic release θα πρέπει να έχουν κυκλοφορήσει το τελευταίο επεισόδιό τους (έστω μιας πλήρους season τους) μέσα στο 2017 για να είναι υποψήφια.
  • Multiplatform τίτλοι είναι απόλυτα αποδεκτοί.
  • Δεν είναι απαραίτητο να είναι ΑΑΑ τίτλοι, να είναι από κάποιο συγκεκριμένο genre, ή να έχουν κάποιο καλό review σκορ σε metacritic ή αλλού. 
Αν θέλετε να διευκολύνετε τη διαδικασία προτείνετε τις δικές σας υποψηφιότητες (ας θέσουμε ένα όριο μέχρι 3 τίτλους ανά μέλος) ακολουθώντας το εξής απλό format του παραδείγματος, χωρίς η σειρά να έχει σημασία:
  • Horizon Zero Dawn
  • The Legend of Zelda: Breath of the Wild
  • Cuphead
Προφανώς μπορείτε να υποστηρίζετε τις επιλογές σας στα μηνύματά σας, αλλά μην βάζετε τους υποψήφιους τίτλους χαμένους μέσα σε παραγράφους κειμένου, γιατί δεν θα είναι εύκολο να εντοπιστούν.

 

Επίσης υπενθυμίζω ότι η διαδικασία αυτή (όπως και η ψηφοφορία) έχει χαλαρό χαρακτήρα και την κάνουμε για την πλάκα μας. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ξεκινήσουν τσακωμοί για τις υποψηφιότητες ή τα όποια αποτελέσματα.

 

Το παρόν topic θα κλειδωθεί (αν όλα πάνε καλά) μέσα στον Γενάρη του 2018, οπότε θα δημιουργηθεί και το τελικό topic με την ψηφοφορία.

 

tl;dr τα bold.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Horizon Zero Dawn

Επειδή ήταν ένα εναλλακτικό παιχνίδι όσο αφορά τους εχθρούς και τα την ποικιλία των όπλων.Τρομερές εντυπώσεις και το μόνο που με ενθουσίασε τόσο πολύ από αυτά που έχω παίξει μέχρι τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Horizon zero dawn.Μαρεσει να ανταμοιβονται τα νεα IP που ειναι αξιολογα και επισης δεν εχω παιξει το zelda :P

 

Persona 5.Οτι καλυτερο φετος σε Ιαπωνικο(και οχι μονο) Rpg με φοβερο στυλ και μουσικη(μαζι με το Nier στο κομματι μουσικης)

 

Cuphead Αν και αρκετα δυσκολο,απιστευτη indie δουλεια και φυσικα νεο Ip σε παρα πολυ καλη τιμη κιολας.

Για να διευκολυνω αρκετους που μπορει να ψαχνονται με αρκετους γνωστους τιτλους στις κονσολες αναφερω σε spoiler αλλα δημοφιλη παιχνιδια του 2017 μερικα απο τα οποια δυστηχως δεν καταφερα να παιξω)

 

 

Hellblade Senuas Sacrifice

Wolfenstein 2

The Evil Within 2

Players Unknown Battlegrounds

Forza Motorsport 7

Destiny 2

Legend of zelda Breath of the Wild

Super Mario Odyssey

Nier Automata

Nioh

Little Nightmares

Call of Duty WW2

Star Wars Battlefront 2

Tekken 7

Injustice 2

AC Origins

Middle Earth Shadow of War

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχουμε τέτοιο θέμα ακόμα οπότε το ανοίγω εγώ. Εδώ βάζετε τα καλύτερα που έχετε παίξει με όποιον τρόπο θέλετε (κατηγορία, πλατφόρμα, ότι γουστάρετε) με την προϋπόθεση ότι το έχετε τελειώσει και ότι κυκλοφόρησε μέσα στο 2017. Ξεκινάω εγώ λοιπόν. 

 

Best game 2017 γενικά -> Zelda: Breath of the wild. 

 

Από εκεί και έπειτα η λίστα έχει ως εξής χωρίς σειρά: 

- Fire Emblem Echoes 

- Dark Souls 3: Ringed City 

- Prey

- The sexy brutale 

 

Παιχνίδια που δυστυχώς δεν πρόλαβα να τελειώσω ακόμα αλλά ξέρω από την αρχή ότι θα ήταν στη λίστα μου: 

 

- Nier: Automata

- Persona 5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

game of the year για μενα nioh ps4, οτι καλυτερο επαιξα στην κονσολα απο αυτο το ειδος, zelda δεν εχω παιξει ακομα δυστηχως  :-(

 

best multy για μενα call of duty ww2, παρα τα προβληματα κτλπ κλασσικο cod 

 

το πιο απολαυστικο game/mode call of duty ww2 zombies

 

καλυτερο dlc -> ringed city ds3 / nioh -> bloodshed's end

 

μεγαλυτερη απογοητευση destiny 2 / destiny 2 curse of the osiris

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το παρον θεμα εχει λογο υπαρξης αφου ουτως ή αλλως ανεβηκε ξεχωριστο αρθρο με τους νικητες του 2017?

http://www.insomnia.gr/topic/664811-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1-videogames-%CF%84%CE%BF%CF%85-2017/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για μένα έχει, και ο λόγος είναι ότι εδώ ακούγονται οι προτάσεις μελών του insomnia, και ιδανικά για παιχνίδια του 2017 με τα οποία όντως ασχολήθηκαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την διευκρινηση και το σωστο point(κατι που ο συντακτης του αλλου αρθρου δεν μπηκε στον κοπο να διευκρινησει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχω μπερδευτει, το αλλο αρθρο τι ειναι; Αυτο εδω οκ καταλαβα.

 

Ο Ocelote ανήκει στην ομάδα των news editors και από όσο γνωρίζω τυπικά γράφει άρθρα με την προσωπική του άποψη ή/και συνθέτει κείμενα από έρευνα που έχει κάνει ο ίδιος, και προφανώς είναι ανοιχτά σε συζήτηση όπως συμβαίνει και σε κάθε άλλο άρθρο που βγαίνει στο news section του insomnia.

 

Αυτό δεν έχει αλλάξει και για το παραπάνω άρθρο. Με άλλα λόγια, νομίζω ότι η λίστα είναι δική του (πιθανότατα προέκυψε από έρευνα στη δημοτικότητα των τίτλων σε πωλήσεις και reviews). Πάντως δεν ψήφισε κάπου αλλού το insomnia ή το insomnia staff για να προκύψουν τα συμπεράσματα του άρθρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Με άλλα λόγια, νομίζω ότι η λίστα είναι δική του (πιθανότατα προέκυψε από έρευνα στη δημοτικότητα των τίτλων σε πωλήσεις και reviews).

Κατι το οποιο και τραγικο ειναι αν ισχυει(να βραβευεις παιχνιδια που δεν εχεις παιξει και αρα δεν εχεις προσωπικη αποψη για αυτα...)αλλα και που δεν το ανεφερε καπου προς ενημερωση των υπολοιπων.

 

Ξαναευχαριστω για την ενημερωση μιας και οπως φαινεται μερικα πραγματα πρεπει να τα μαθαινουμε απο 3ους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...