Προς το περιεχόμενο

Eurobank - E banking


beastgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι οι τραπεζικοί γνωρίζουν ότι είναι μακράν η χειρότερη τράπεζα προς τους πελάτες και υπαλλήλους. Ρωτήστε ένα φίλο σας που δουλεύει σε τράπεζα να σας πει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλό κακό απαξ και δεν παίζει με firefox opera kai linux εγώ έτσι όπως την ενεργοποίησα την υπηρεσία e-banking έτσι και την έκοψα. Αν μια τράπεζα δεν μπορεί να σου παρέχει τα αυτονόητα τότε σορρυ υπάρχουν και άλλες....

 

Μπορεί να μου πει κανείς 100% αν δουλεύουν με τα παραπάνω προγράμματα το e-banking της alpha, κύπρου, πειραιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο ebanking μακράν είναι της Πειραιώς, με συνεχόμενα διεθνή βραβεία.

Είναι το πιο πλήρες και έχει υπηρεσίες που ούτε τις έχουν σκεφτεί άλλες τράπεζες.

 

Ενημέρωση με sms, με email, με τηλέφωνητή.

Παίζει με firefox χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά επιβεβαιώνω και εγώ το νταβατζιλίκι της συγκεκριμένης τραπεζας EUROBANK αν και είμαι πελάτης της χρόνια ,σε ηλεκτρονική συναλλαγή που έκανα προ ημερών ( eurobanking) για μεταφορά ποσού 176 ευρώ στην ALPHA BANK με χρεωσαν με έξοδα 10,30 ευρώ ! οι αλήτες ,το ωραίο ειναι ότι δεν με ενημέρωσαν κατά την καταχώρηση της εντολής γι'αυτό το ακριβές ποσό αλλά γενικά ότι επιβαρύνομαι με τα έξοδα της τράπεζας το γνωστό SHA ,στη συνέχεια βέβαια αφαίρεσαν απο το λογαριασμό μου 10,30 ευρώ ως έξοδα !:evil:

 

Για ποιό λογο λοιπόν διατηρούν το e-banking ,για να χαρατσώνουν τους πελάτες :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι το βρίσκω φοβερά εύχρηστο. Τι παραπάνω θέλουμε απο ενα ebanking που δε το προσφέρει. ALPHA και Eurobank χρησιμοποιώ και τις δύο τις βρίσκω εύχρηστες ως προς το ebanking. Όσες συναλλαγές έχω κάνει με έχουν χρεώσει τα 0.30 που αναγράφετε. Παλιά αν έκανες συναλλαγή και δεν έγραφες το ΙΒΑΝ του άλλου λογαριασμού είχε χρέωση 10 ευρώ παραπάνο οπότε και πιθανολογό αυτό θα έπαθες.

 

Κι εγώ μόνο με firefox παίζω αλλα δε με χαλάει που παίζει μόνο σε explorer δε με πειράζει να τον ανοίγω μόνο γι αυτό. Αν πιστεύετε οτι σε τέτοια site με τον explorer είστε εκτεθιμένοι γελιέστε. Τώρα για το linux συμφωνώ αν δεν υπάρχει τρόπος να το δεις αλλα μιλάμε για ποσοστό 1% απο αυτούς που χρησιμοποιούν ebanking να έχουν ΜΟΝΟ linux? Εξομειωτές explorer σε firefox δεν παίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου πει κανείς 100% αν δουλεύουν με τα παραπάνω προγράμματα το e-banking της alpha, κύπρου, πειραιώς;

 

Για Κύπρου, Πειραιώς δεν ξέρω αλλά Alpha δουλεύει μια χαρά με firefox.

 

Να ρωτήσω ... το πρόβλημα με τη Eurobank+firefox είναι μόνο όταν πας να κάνεις συναλλαγές οι οποίες χρησιμοποιούν το certificate, έτσι δεν είναι?

Το λέω γιατί οι απλές ερωτήσεις δεν έχουν πρόβλημα απ'ότι είδα.

 

 

Λοιπόν παιδιά επιβεβαιώνω και εγώ το νταβατζιλίκι της συγκεκριμένης τραπεζας EUROBANK αν και είμαι πελάτης της χρόνια ,σε ηλεκτρονική συναλλαγή που έκανα προ ημερών ( eurobanking) για μεταφορά ποσού 176 ευρώ στην ALPHA BANK με χρεωσαν με έξοδα 10,30 ευρώ ! οι αλήτες ,το ωραίο ειναι ότι δεν με ενημέρωσαν κατά την καταχώρηση της εντολής γι'αυτό το ακριβές ποσό αλλά γενικά ότι επιβαρύνομαι με τα έξοδα της τράπεζας το γνωστό SHA ,στη συνέχεια βέβαια αφαίρεσαν απο το λογαριασμό μου 10,30 ευρώ ως έξοδα !:evil:

 

Για ποιό λογο λοιπόν διατηρούν το e-banking ,για να χαρατσώνουν τους πελάτες :cry:

 

Είσαι 100% σίγουρος ότι 10,30 στα χρέωσαν για μια απλή μεταφορά χρημάτων σε άλλη τράπεζα εσωτερικού?? Τους ρώτησες? Φαίνονται υπερβολικά πάντως για τέτοια συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να ρωτήσω ... το πρόβλημα με τη Eurobank+firefox είναι μόνο όταν πας να κάνεις συναλλαγές οι οποίες χρησιμοποιούν το certificate, έτσι δεν είναι?

Το λέω γιατί οι απλές ερωτήσεις δεν έχουν πρόβλημα απ'ότι είδα.

 

Ναι, αλλά το certificate είναι απαραίτητο για να κάνεις μεταφορά χρημάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τραπεζα πειραιως ειναι 10 χρονια μπροστα απο τις αλλες τραπεζες.Θα αναφερω ενα και μονο παραδειγμα : κατάθεση ποσου σε ATM που καταλαβενει τα χαρτονομισματα και τα καταχωρει εκινη τη στιγμη στην electron visa η οποια ειναι ετοιμη εκεινη ακριβως τη στιγμη που κανεις την καταθεση στο atm να κανει και συναλλαγες γιατι ολο το συστημα ειναι online!

Επισης υπαρχει και προεραιτικη χρηση κουμπιου που παραγει μοναδικο (και χρονικα) κωδικο για αυξημενη ασφαλεια συναλλαγων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ πολύ καιρό τα e-banking των τραπεζών Eurobank και Alphabank.

 

1) Τα δουλεύω και τα δυο χωρίς προβλήματα με Mozilla Firefox και Internet Explorer.

2) To e-banking της Eurobank είναι πολύ πιο εύχρηστο απο της Alpha.

3) Τα certificates της eurobank είναι πολύ καλη μέθοδος ασφάλειας. Εγκαθιστάς ένα certificate σε ενα PC και μονο με αυτό μπορείς να κάνεις συναλλαγές χρέωσης και πληρωμής. Μπορέις να έχεις μέχρι 2 certificates και για την έκδοση του δεν χρειάζεται να πάρεις τηλέφωνο! Μπορείς να το κάνεις από το περιβάλλον του e-banking. Για να δείς τις κινήσεις σου δεν χρειάζεται να έχεις certificate.

Αντίστοιχα η Alpha bank δίνει ένα μηχανιματάκι (το οποίο το χρεώνει κιόλας) το οποίο δίνει έναν κωδικό ασφαλείας για να μπορέσεις να κάνεις συναλαγές χρέωσης.

4) Όταν στέλνουμε έμβασμα οι πιθανές χρεώσεις γράφονται απο κάτω. Διαβάστε προσεκτικα. Σε λογαριασμό με IBAN είναι ελάχιστη. Χωρίς IBAN είναι αν θυμάμαι καλα +10ευρώ. Και σε όλα αυτα ΑΝ επιλέξουμε να χρεωθούμε εμείς όλα, τότε περιμένουμε και την χρέωση που θα μας επιβάλει και η τράπεζα στην οποία στέλνουμε το έμβασμα (όχι η eurobank).

 

Γενικά αν διαβάζεις προσεκτικά θα ξέρεις απο πρίν τι χρεώσεις έχεις.

 

Πάντως τα καλύτερα λόγια τα ακούω για την WinBank, οπότε για αυτούς που θέλουν να ανοίξουν νέο λογαριασμό καλύτερα WinBank. Αν θέλετε βέβαια αποταμιευτικό λογαριασμό νομίζω τα πιο καλα επιτόκια τα έχει το Ταμιευτήριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά το certificate είναι απαραίτητο για να κάνεις μεταφορά χρημάτων

 

Δεν είναι μόνο αυτό. Αν ζητήσεις τις κινήσεις σου, πχ το τελευταίο 3μηνο, σε firefox δε θα σου βγάλει τίποτα ενώ σε IE θα τις βγάλει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα παρατηρήσετε η σελίδα είναι φτιαγμένη σε ASP. Οπότε λογικό μου ακούγετε να υποστηρίζετε μόνο σε internet explorer. Ο λόγος που φτιάχτηκε σε asp λογικά έχει άμεση σχέση με την βάση που έχουν από πίσω.Οπότε ίσως αυτό τους οδήγησε σε κάτι τέτοιο και για αυτό το λόγο υπάρχουν τα τυχών προβλήματα με FF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...