Προς το περιεχόμενο

Eurobank - E banking


beastgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω αντιμετωπίσει κάνενα πρόβλημα με την χρεωστική ή τις πληρωμές τηλεφωνίας που κάνω.

Τώρα αν κάποιες άλλες τράπεζες είναι πιο ευέλικτες, ή δίνουν άλλα προνόμια, δεν ξέρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Κανω κι εγω ενα ξεθαμα επειδη προκειται να παω να βγαλω χρεωστικη-προπληρωμενη καρτα για αγορες μεσω ιντερνετ για να μην ανοιγω νεο τοπικ. Εχω τραπεζικο λογαριασμο στο eurobank. Θα με βολευε να παω να βγαλω μια χρεωστικη λοιπον και να ξεμπερδευω.

 

Απλα 1 γνωμη θελω απο μερικους που χρησιμοποιουν/χρησιμοποιουσαν την εν λογω τραπεζα για online συναλαγες. Μηπως δεν πρεπει να μπλεξω με eurobank για να μη παιδευομαι αδικα? Να παω εξαρχης προς αλλη τραπεζα να εχω το κεφαλι μου ησυχο? Η ολα οκ μια μικροφασαρια στην αρχη ειναι και μετα τελος, θα δουλευουν ολα ρολοι?

 

Επισης δε μου εχουν λυθει διαφορες αποριες χαζευοντας σε διαφορα τοπικ, οπως ποια τραπεζα παιρνει τη μικροτερη προμηθεια για καθε γεμισμα λογαριασμου, ποια τραπεζα χρεωνει πχ μετα απο 1 6μηνο ανενεργου λογαριασμου, ποια δε χρεωνει κλπ. Οποιος γνωριζει ας με διαφωτισει σε οτι μπορει.

 

Οι προπληρωμένες έχουν προμήθεια στο "γέμισμα". Η Attica Gift Card Visa που έχω

έχει 1 ευρώ προμήθεια για κάθε γέμισμα μέχρι κάποιο μεγάλο ποσό.

 

Η χρεωστική που θέλεις δεν έχει προμήθειες επειδή δεν γεμίζεται. Είναι όπως μια απλή

πιστωτική αλλά κάθε φορά που την χρησιμοποιείς τραβάει τα χρήματα από τον

λογαριασμό σου.

 

Αφού έχεις ήδη λογαριασμό σε βολεύει η χρεωστική σε συνδυασμό με e-banking.

 

Εγώ αυτό που έκανα (στην Alpha όμως) ήταν να ανοίξω ένα δεύτερο λογαριασμό και

σύνδεσα την χρεωστική με εκείνον. Αυτό το έκανα γιατί ο πρώτος λογαριασμός είναι

λογαριασμός μισθοδοσίας οπότε έχει ένα ποσό χρημάτων μέσα. Όταν θέλω να αγοράσω

κάτι συνδέομαι στο e-banking και μεταφέρω ακριβώς το ποσό που θέλω από τον 1ο στον 2ο

λογαριασμό. Οπότε και να κλαπεί ο αριθμός της κάρτας ο λογαριασμός της έχει περιορισμένα

έως καθόλου χρήματα.

 

Αν ο λογαριασμός σου δεν έχει πολλά χρήματα μέσα μπορείς να συνδέσεις την χρεωστική

απευθείας σε εκείνον.

 

Το καλό με την χρεωστική είναι ότι δεν χρειάζεται ποτέ να περιμένεις στην ουρά

να γεμίσεις την κάρτα όπως στην προπληρωμένη.

 

Το e-banking της Eurobank είναι πιο ολοκληρωμένο από αυτό της Alpha και

παρέχει περισσότερες υπηρεσίες (εμφάνιση αμοιβαίων κεφαλαίων, δανείων κτλ).

Δεν παίζει όμως σε Firefox/Linux αν σε ενδιαφέρει φυσικά αυτό.

 

Εφόσον έχεις ήδη λογαριασμό στην Eurobank σε βολεύει να χρησιμοποιήσεις

δική της χρεωστική, όμως υπάρχει ένα πιθανό θέμα. Στην ιστοσελίδα της Eurobank

λέει "Αγορές σε όλο τον κόσμο, όπου υπάρχει το σήμα Maestro με άμεση χρέωση

του κύριου καταθετικού σας λογαριασμού" οπότε δεν πρέπει να είναι VISA.

 

Θυμάμαι ότι όταν πήγα να εκδόσω την Eurobank Debit μου είχαν πει ότι δεν

θα λειτουργεί παντού όπως μια VISA για αυτό το λόγο είχα κάνει στην Alpha.

 

Επειδή όμως μπορεί να έχει αλλάξει η κατάσταση από τότε, μπορεί να σε

διαφωτίσει o _BASSstarlet_ πάνω σε αυτό που την χρησιμοποιεί.

 

Όσον αφορά την χρέωση, η Alpha θέλει 300 ευρώ ελάχιστο ποσό αλλιώς χρεώνει

έξοδα χαρτοφυλακίου ή κάπως έτσι (νομίζω 9 ευρώ το 6μηνο). Στην Eurobank δεν

έχω διαβάσει κάτι τέτοιο αλλά μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δεν χρεώνει.

 

Η Marfin δεν απαιτεί ελάχιστο ποσό στο "Απλό ταμιευτήριο" και παρέχει και αυτή

χρεωστική κάρτα Electron αλλά δεν έχω λογαριασμό εκεί οπότε δεν ξέρω πως είναι

από εξυπηρέτηση/υπηρεσίες.

 

Ελπίζω να βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα παραπάνω.

Επεξ/σία από imitheos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι προπληρωμένες έχουν προμήθεια στο "γέμισμα". Η Attica Gift Card Visa που έχω

έχει 1 ευρώ προμήθεια για κάθε γέμισμα μέχρι κάποιο μεγάλο ποσό.

 

Η χρεωστική που θέλεις δεν έχει προμήθειες επειδή δεν γεμίζεται. Είναι όπως μια απλή

πιστωτική αλλά κάθε φορά που την χρησιμοποιείς τραβάει τα χρήματα από τον

λογαριασμό σου.

 

Αφού έχεις ήδη λογαριασμό σε βολεύει η χρεωστική σε συνδυασμό με e-banking.

 

Εγώ αυτό που έκανα (στην Alpha όμως) ήταν να ανοίξω ένα δεύτερο λογαριασμό και

σύνδεσα την χρεωστική με εκείνον. Αυτό το έκανα γιατί ο πρώτος λογαριασμός είναι

λογαριασμός μισθοδοσίας οπότε έχει ένα ποσό χρημάτων μέσα. Όταν θέλω να αγοράσω

κάτι συνδέομαι στο e-banking και μεταφέρω ακριβώς το ποσό που θέλω από τον 1ο στον 2ο

λογαριασμό. Οπότε και να κλαπεί ο αριθμός της κάρτας ο λογαριασμός της έχει περιορισμένα

έως καθόλου χρήματα.

 

Αν ο λογαριασμός σου δεν έχει πολλά χρήματα μέσα μπορείς να συνδέσεις την χρεωστική

απευθείας σε εκείνον.

 

Το καλό με την χρεωστική είναι ότι δεν χρειάζεται ποτέ να περιμένεις στην ουρά

να γεμίσεις την κάρτα όπως στην προπληρωμένη.

 

Το e-banking της Eurobank είναι πιο ολοκληρωμένο από αυτό της Alpha και

παρέχει περισσότερες υπηρεσίες (εμφάνιση αμοιβαίων κεφαλαίων, δανείων κτλ).

Δεν παίζει όμως σε Firefox/Linux αν σε ενδιαφέρει φυσικά αυτό.

 

Εφόσον έχεις ήδη λογαριασμό στην Eurobank σε βολεύει να χρησιμοποιήσεις

δική της χρεωστική, όμως υπάρχει ένα πιθανό θέμα. Στην ιστοσελίδα της Eurobank

λέει "Αγορές σε όλο τον κόσμο, όπου υπάρχει το σήμα Maestro με άμεση χρέωση

του κύριου καταθετικού σας λογαριασμού" οπότε δεν πρέπει να είναι VISA.

 

Θυμάμαι ότι όταν πήγα να εκδόσω την Eurobank Debit μου είχαν πει ότι δεν

θα λειτουργεί παντού όπως μια VISA για αυτό το λόγο είχα κάνει στην Alpha.

 

Επειδή όμως μπορεί να έχει αλλάξει η κατάσταση από τότε, μπορεί να σε

διαφωτίσει o _BASSstarlet_ πάνω σε αυτό που την χρησιμοποιεί.

 

Όσον αφορά την χρέωση, η Alpha θέλει 300 ευρώ ελάχιστο ποσό αλλιώς χρεώνει

έξοδα χαρτοφυλακίου ή κάπως έτσι (νομίζω 9 ευρώ το 6μηνο). Στην Eurobank δεν

έχω διαβάσει κάτι τέτοιο αλλά μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δεν χρεώνει.

 

Η Marfin δεν απαιτεί ελάχιστο ποσό στο "Απλό ταμιευτήριο" και παρέχει και αυτή

χρεωστική κάρτα Electron αλλά δεν έχω λογαριασμό εκεί οπότε δεν ξέρω πως είναι

από εξυπηρέτηση/υπηρεσίες.

 

Ελπίζω να βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα παραπάνω.

Φιλε μου οχι απλα με βοηθησες αλλα μου ανοιξες τα ματια για καποια θεματα που δε γνωριζω.

Πηγα αυτες τις μερες τελικα να εκδοσω μια τετοια καρτα. Ζητησα χρεωστικη για αγορες μεσω ιντερνετ και η υπαλληλος μου ειπε οτι δε μπορω να χρησιμοποιησω την χρεωστικη για αγορες μεσω ιντερνετ. Παρα μονο την προπληρωμενη με προμηθεια στο 1 ευρω/γεμισμα, εκτος αν το ποσο ειναι μεγαλυτερο, οποτε ανεβαινει και η προμηθεια.

 

Με αυτα που λες καταληγω σε 2 συμπερασματα.

1. Η οτι με δουλεψε για να παρω προπληρωμενη και να πληρωνω το νταβατζιλικι της προμηθειας.

2. Η οτι οντως ισχυει αυτο που λες κι εσυ αν καταλαβα καλα, οτι δεν κανει για αγορες μεσω ιντερνετ η χρεωστικη της Eurobank.

 

Επειδη οπως και να χει ξενερωσα με το θεμα της προμηθειας, σκεφτομαι να κλεισω την προπληρωμενη αυτη και να κινηθω προς αλλη τραπεζα με ebanking και χωρις προμηθειες κλπ, καθως μελλοντικα ισως με ενδιαφερει και συχνοτερα χρηση της χρεωστικης πχ για στοιχημα, κατι που οπως καταλαβαινω τωρα απλα δε συμφερει.

 

Εδω για να συνδεσω το paypal account με την καρτα, θα θελει προμηθεια 1 ευρω και ετσι δεν το εχω κανει ακομα, περιμενω την τελευταια στιγμη μεχρις οτου αποφασισω αν θα προχωρησω σε αλλαγη καρτας ή αν θα παραμεινω σε αυτη.

 

ΥΓ. Ο λογαριασμος με τον οποιο συνδεθηκε τωρα δεν εχει λιγα χρηματα οπως λες οτι πρεπει, αρα θα πρεπει να κανω στη χειροτερη αυτη την αλλαγη...

ΥΓ 2. Παω να ενεργοποιηση το ebanking και βγαζει μηνυμα "Μη αποδεκτος τυπος καρτας". Ξερει καποιος, γιατι?

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηρίζεται μόνο ο internet explorer!!!!!!

 

...

Και το κερασάκι στην τούρτα... Παω και εγώ να συμπληρώσω τη φόρμα παραπόνων που έχει η τράπεζα και είναι απαραίτητο να δηλώσω και αστυνομική ταυτότητα και ΑΦΜ εκτός των άλλων!!! Είναι δυνατόν να μου ζητάνε τέτοια πράγματα για να τους στείλω ένα παράπονο; Είναι καταρχήν νόμιμο;

 

 

Να ήταν μόνο αυτό. Οι προγραμματιστές των web banking συστημάτων δεν ξέρουν τι σημαίνει cross browser support.

Χτες πήγα να μπώ στο web banking της εθνικής τράπεζας με Opera 10. Ναι μεν συνδέομαι κανονικά, αλλά το menu δεν είναι clickable στον opera, συνεπώς δεν μπορώ να κάνω καμία συναλλαγή.

 

Σχετικά με το ΑΦΜ, όλες οι τράπεζες το θέλουν. Η εφορία απαιτεί για μεγάλες συναλλαγές (νομίζω πάνω από 5000 ή 6000 ευρώ) να γίνεται έλεγχος στοιχείων και διασταύρωση με την φορολογική δήλωση.

Σε όποια τράπεζα και να πας θα στο ζητήσουν λογικά.

Δεν είναι δύσκολο να βγάλεις. Αν είσαι ενήλικος, πας στην εφορία με την ταυτότητά σου και ζητάς να βγάλεις ΑΦΜ. Δεν χρειάζεται να κάνεις έναρξη επαγγέλματος για να βγάλεις ΑΦΜ.

Δήλωση απόδοσης ΑΦΜ

http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-entipa_files/entypa/entypa_pdf/M1.pdf

 

http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-entipa_files/entypa/e-docs.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μήνυμα που κάνεις quote είναι το opening post του thread και χρονολογείται 22-05-2007. Από τότε έχει βελτιωθεί κάπως η κατάσταση με το e-banking της Eurobank. Τουλάχιστον δεν είναι IE-only... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)να ξεκαθαρισουμε για τα εμβασματα, αν το εμβασμα εχει την ενδειξη SHA δεν εχουν δικαιωμα να σου παρουν μεταγενεστερα εξοδα πρεπει να σου παρουν μονο αυτα που βγαζει το τιμολογιο την ωρα της αποστολης (αν τωρα σου πουν βλακειες πες τους οτι θα στειλεις την υποθεση στον διατραπεζικο μεσολαβητη).

2)οσο αφορα το e-banking Το καλύτερο ebanking μακράν είναι της Πειραιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πρέπει να αρχίσω να διαβάζω και τις ημερομηνίες :-)

Είδα το post στην αρχική σελίδα στα τελευταία μηνύματα και νόμιζα ότι είναι πρόσφατο.

Χαίρομαι που διορθώθηκε το πρόβλημα.

Να δω η εθνική τράπεζα τι θα κάνει με τον Opera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου οχι απλα με βοηθησες αλλα μου ανοιξες τα ματια για καποια θεματα που δε γνωριζω.

Πηγα αυτες τις μερες τελικα να εκδοσω μια τετοια καρτα. Ζητησα χρεωστικη για αγορες μεσω ιντερνετ και η υπαλληλος μου ειπε οτι δε μπορω να χρησιμοποιησω την χρεωστικη για αγορες μεσω ιντερνετ. Παρα μονο την προπληρωμενη με προμηθεια στο 1 ευρω/γεμισμα, εκτος αν το ποσο ειναι μεγαλυτερο, οποτε ανεβαινει και η προμηθεια.

 

Με αυτα που λες καταληγω σε 2 συμπερασματα.

1. Η οτι με δουλεψε για να παρω προπληρωμενη και να πληρωνω το νταβατζιλικι της προμηθειας.

2. Η οτι οντως ισχυει αυτο που λες κι εσυ αν καταλαβα καλα, οτι δεν κανει για αγορες μεσω ιντερνετ η χρεωστικη της Eurobank.

 

Επομένως, υποθέτω ότι η κατάσταση είναι η ίδια. Δεν είναι VISA αλλά Maestro

(Το Maestro εγώ το ήξερα ως σύστημα για ανάληψη μετρητών όχι για αγορές

αλλά φαίνεται δεν το ήξερα σωστά). 99% δεν σε δούλεψε. Θα μας πει ο

_BASSstarlet_ λεπτομέρειες.

 

Η προπληρωμένη εκτός από το νταβατζιλίκι του 1 ευρώ που είναι απαράδεκτο

έχει επίσης το κακό ότι πρέπει να πας στην τράπεζα και να περιμένεις στην ουρά

για να την γεμίσεις (τουλάχιστον στην Attica Gift Card που έχω εγώ). Για να

βάλω χρήματα στην χρεωστική χωρίς το e-banking πρέπει μεν να πάω

στο κατάστημα, αλλά πηγαίνω στο αυτόματο μηχάνημα καταθέσεων

(ένα σαν μικρό ATM) πληκτρολογώ τον αριθμό λογαριασμού ή τοποθετώ

την κάρτα και έπειτα εισάγω ένα ένα τα χαρτονομίσματα (μόνο χάρτινα).

Οπότε μέσα σε 5 λεπτά έχω κάνει την κατάθεση χωρίς να περιμένω σε ουρές.

 

Δεν πας φυσικά κάθε μέρα να γεμίσεις την κάρτα, αλλά για τις φορές που

θα χρειαστεί δεν θα χάσεις όλη την μέρα σου.

 

Εδω για να συνδεσω το paypal account με την καρτα, θα θελει προμηθεια 1 ευρω και ετσι δεν το εχω κανει ακομα, περιμενω την τελευταια στιγμη μεχρις οτου αποφασισω αν θα προχωρησω σε αλλαγη καρτας ή αν θα παραμεινω σε αυτη.

 

Η προμήθεια που αναφέρεις είναι της τράπεζας ή του paypal ? Αν εννοείς του

paypal είναι μόνο αν θες να την κάνεις confirm και έπειτα σου επιστρέφει τα

χρήματα πίσω (1.5 ευρώ νομίζω)

 

ΥΓ. Ο λογαριασμος με τον οποιο συνδεθηκε τωρα δεν εχει λιγα χρηματα οπως λες οτι πρεπει, αρα θα πρεπει να κανω στη χειροτερη αυτη την αλλαγη...

ΥΓ 2. Παω να ενεργοποιηση το ebanking και βγαζει μηνυμα "Μη αποδεκτος τυπος καρτας". Ξερει καποιος, γιατι?

 

Εγώ όταν ενεργοποίησα το e-banking στην Eurobank μου είχε ζητήσει πιστωτική

κάρτα. Μήπως δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις με την προπληρωμένη ?

Με επιφύλαξη αυτό. Μπορεί να είναι εντελώς λάθος. Πάρε τους τηλ και ρώτα

 

Το μήνυμα που κάνεις quote είναι το opening post του thread και χρονολογείται 22-05-2007. Από τότε έχει βελτιωθεί κάπως η κατάσταση με το e-banking της Eurobank. Τουλάχιστον δεν είναι IE-only... :-)

 

Πληροφοριακά για όσους ενδιαφέρονται (το είχαμε συζητήσει με τον parsifal

στα post #55-#59) το e-banking της Eurobank λειτουργεί σε Firefox σε Windows.

Σε Linux (σε μένα τουλάχιστον) σε Firefox 32bit συνδέομαι κανονικά αλλά μπορώ

να χρησιμοποιήσω μόνο τους κωδικούς μιας χρήσης και όχι τα πιστοποιητικά

(για να ενεργοποιήσεις τους ΚΜΧ, χρειάζεται να εκδώσεις πιστοποιητικό έστω

προσωρινά οπότε χρειάζεσαι windows μία φορά) και σε Firefox 64bit δεν μπορώ

να συνδεθώ καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως, υποθέτω ότι η κατάσταση είναι η ίδια. Δεν είναι VISA αλλά Maestro

(Το Maestro εγώ το ήξερα ως σύστημα για ανάληψη μετρητών όχι για αγορές

αλλά φαίνεται δεν το ήξερα σωστά). 99% δεν σε δούλεψε. Θα μας πει ο

_BASSstarlet_ λεπτομέρειες.

Πραγματι ειναι maestro και αποτι βλεπω και στο site της Eurobank δεν την παρουσιαζει ως καρτα για αγορες μεσω internet. Αρα οντως, μονο προπληρωμενη δουλευει στην περιπτωση της Eurobank.

 

Η προπληρωμένη εκτός από το νταβατζιλίκι του 1 ευρώ που είναι απαράδεκτο

έχει επίσης το κακό ότι πρέπει να πας στην τράπεζα και να περιμένεις στην ουρά

για να την γεμίσεις (τουλάχιστον στην Attica Gift Card που έχω εγώ). Για να

βάλω χρήματα στην χρεωστική χωρίς το e-banking πρέπει μεν να πάω

στο κατάστημα' date=' αλλά πηγαίνω στο αυτόματο μηχάνημα καταθέσεων

(ένα σαν μικρό ATM) πληκτρολογώ τον αριθμό λογαριασμού ή τοποθετώ

την κάρτα και έπειτα εισάγω ένα ένα τα χαρτονομίσματα (μόνο χάρτινα).

Οπότε μέσα σε 5 λεπτά έχω κάνει την κατάθεση χωρίς να περιμένω σε ουρές.

 

Δεν πας φυσικά κάθε μέρα να γεμίσεις την κάρτα, αλλά για τις φορές που

θα χρειαστεί δεν θα χάσεις όλη την μέρα σου.

[/quote']

Η υπαλληλος ειπε οτι μπορω μεσω ebanking να κανω μεταφορα απο το λογαριασμο στην προπληρωμενη. Mε το αντιστοιχο νταβατζιλικι παντα. To οποιο αρχικα μου φανηκε αμελητεο ποσο και εκανα την ενεργοποιηση, αλλα επειτα εμαθα οτι υπαρχουν καρτες χωρις αυτο το νταβατζιλικι και οτι ενδεχομενως θα παιζω και κανα στοιχημα που και που, οποτε δε νοειται για καθε πονταρισμα να τους χαριζω και 1 ευρω.

 

 

Η προμήθεια που αναφέρεις είναι της τράπεζας ή του paypal ? Αν εννοείς του

paypal είναι μόνο αν θες να την κάνεις confirm και έπειτα σου επιστρέφει τα

χρήματα πίσω (1.5 ευρώ νομίζω)

Για να παρει 1.5 ευρω το paypal πρεπει η χρεωστικη να εχει μεσα 2.5 ευρω. (1.5 + 1 νταβατζιλικι που φυσικα δεν επιστρεφεται). Ετσι προς το παρον δεν εχω περασει τα 2.5 ευρω μεσα στο λογαριασμο της προπληρωμενης και δεν εχω συνδεσει paypal account με προπληρωμενη' date=' καθως βλεπω να την καταργω και να πηγαινω προς αλλες πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια... Κι ας περιμενουν εκει στη Eurobank την "προμηθεια" του 1 ευρω...

 

Εγώ όταν ενεργοποίησα το e-banking στην Eurobank μου είχε ζητήσει πιστωτική

κάρτα. Μήπως δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις με την προπληρωμένη ?

Με επιφύλαξη αυτό. Μπορεί να είναι εντελώς λάθος. Πάρε τους τηλ και ρώτα

Δεν ξερω. Προσπαθω απλως να ενεργοποιησω το ebanking και μου λεει να εισαγω καποια συγκεκριμενα στοιχεια, τα οποια οταν εισαγω, βγαζει αυτο το μηνυμα. Θα τους τηλεφωνησω, αν αποφασισω να παραμεινω σε αυτην την προπληρωμενη (χλωμο). Πιο πιθανο ειναι να τους τηλεφωνησω για να με ενημερωσουν για τη διαδικασια απενεργοποιησης...

 

Και παλι ευχαριστω για το κατατοπιστικο σου ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά για όσους ενδιαφέρονται (το είχαμε συζητήσει με τον parsifal

στα post #55-#59) το e-banking της Eurobank λειτουργεί σε Firefox σε Windows.

Σε Linux (σε μένα τουλάχιστον) σε Firefox 32bit συνδέομαι κανονικά αλλά μπορώ

να χρησιμοποιήσω μόνο τους κωδικούς μιας χρήσης και όχι τα πιστοποιητικά

(για να ενεργοποιήσεις τους ΚΜΧ, χρειάζεται να εκδώσεις πιστοποιητικό έστω

προσωρινά οπότε χρειάζεσαι windows μία φορά) και σε Firefox 64bit δεν μπορώ

να συνδεθώ καθόλου.

 

Και για να συμπληρώσω, παραθέτω πρόσφατο σχετικό post μου από άλλο thread. Νόμιζα πως το είχα γράψει εδώ, αλλά έκανα λάθος. Καλύτερα να υπάρχει κι εδώ λοιπόν:

 

1. Παλαιότερα το σύστημα ebanking δε δούλευε καν σε άλλον browser πλην του IE. Σε κάποια φάση το έφτιαξαν αυτό, τουλάχιστον σε Firefox που χρησιμοποιώ παίζει άριστα

 

2. Σε Linux, το ebanking δουλεύει για οποιαδήποτε συναλλαγή εκτός αυτών που απαιτούν την ύπαρξη και τον έλεγχο ψηφιακού πιστοποιητικού. Δηλαδή, μπορείς π.χ. να εκτελέσεις πληρωμές λογαριασμών Δημοσίου κ.ά., αλλά όχι να κάνεις μεταφορές ποσών σε άλλους τραπεζικούς λογαριασμούς. Η εγκατάσταση ενός νέου πιστοποιητικού και ο έλεγχος για τα υπάρχοντα εγκατεστημένα πιστοποιητικά γίνεται μέσω Java applet που φορτώνει δυναμικά μόνο τη στιγμή που χρειάζεται. Σε Linux, οποιαδήποτε Java VM κι αν υπάρχει εγκατεστημένη, ή θα πάρουμε μήνυμα σφάλματος ή δε θα προχωράει καθόλου η διαδικασία οπότε πιθανολογώ πως, παρ' ό,τι Java is crossplatfrom κλπκλπ, χρησιμοποιείται κάποιος Windows-specific κώδικας σχετικός με τα ψηφιακά πιστοποιητικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργοποίησα που λέτε το e banking για ένα λογαριασμό στην eurobank και τι συνειδητοποίησα;;;;;

 

Υποστηρίζεται μόνο ο internet explorer!!!!!!

Μα καλά είναι δυνατόν;; Δεν τους έχει πει κανείς ότι υπάρχει ΠΟΛΥΣ κόσμος που χρησιμοποιεί και άλλους browser;;;

Δοκίμασα φυσικά με firefox και με opera αλλά η εμφάνιση των σελίδων ήταν πολύ προβληματική έως χάλια..... Άσε που έχω linux και δεν παίζει ο IE.

 

Αν βαλεις konqueror και του πεις μεσα απο tools -change browser identification να δειχνει σαν explorer τοτε μπορεις να κανεις τη δουλεια σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργοποίησα που λέτε το e banking για ένα λογαριασμό στην eurobank και τι συνειδητοποίησα;;;;;

 

Υποστηρίζεται μόνο ο internet explorer!!!!!!

Μα καλά είναι δυνατόν;; Δεν τους έχει πει κανείς ότι υπάρχει ΠΟΛΥΣ κόσμος που χρησιμοποιεί και άλλους browser;;;

Δοκίμασα φυσικά με firefox και με opera αλλά η εμφάνιση των σελίδων ήταν πολύ προβληματική έως χάλια..... Άσε που έχω linux και δεν παίζει ο IE.

 

Αν βαλεις konqueror και του πεις μεσα απο tools -change browser identification να δειχνει σαν explorer τοτε μπορεις να κανεις τη δουλεια σου...

To ebanking της eurobank παιζει σε μενα παντως τελεια σε λινουξ με firefox.Για να κανεις δε μεταφορα χρηματων σε αλλον μεσω firefox ενεργοποιεις την δυνατοτητα αποστολης κωδικων με sms και εισαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

guys αγχωθηκα τωρα με το ebanking τιw eurobank ειναι τοσο ευκολο να σου κλεψουν τους κωδικους??????? εγω παντως μπαινω με firefox και δουλευει κανονικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...