Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες που ανέβαινα Θεσσαλονίκη κάπου κοντά στη Λάρισα άκουγα στο ραδιόφωνο για ένα καύσιμο που έχουν εκεί αλλά έκοψαν την εκπομπή και δεν άκουσα παρά μόνο μερικά δευτερόλεπτα. Νομίζω ότι άκουσα τη λέξη πηλίτης ή κάπως έτσι. Ξέρει κανένας τίποτα παραπάνω για αυτό.

Στον antenna fm ήτανε

 

Μήπως εννοείς τα pellets? Αυτά είναι κάτι σαν συμπιεσμένα ροκανίδια (αν έχω καταλάβει καλά) με πολύ μεγάλη θερμαντική αξία. Χρησιμοποιείς κεντρικό καυστήρα ή και σόμπα - και τα 2 με αυτόματη τροφοδοσία - και με ελάχιστες φθορές και ανάγκες σε συντήρηση. Τα pellets τα προμηθεύεσαι είτε σε σακιά των 15 κιλών είτε μαζικά (~ 220Ε / τόνο).

 

Επειδή δεν είμαι γνώστης - ρίξε μια ματιά στα παρακάτω links:

http://www.hellenic-pellets.gr/catalog.asp?action_id=1&lang_id=gr

http://www.estia-choros.gr/Proionta/Sompes/Pellet.html

http://www.pellet-stove.gr/el/index.php

http://www.eco-flame.gr/?cat=4

 

Απ' ότι έχω καταλάβει στο εξωτερικό τα χρησιμοποιούν αρκετά.

 

Edit: Στη Λάρισα λογικά θα τα άκουσες π(η)λιτ'ς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ενα θερμαντικο στις 2 σκαλες (800 watt) ποσο καιει την ωρα? ενας φιλος "καηκε" απο το λογ/σμο του αεριου και καιει καποιες ωρες (6-7) την ημερα αυτο αντι να αναβει το αεριο

 

Αυτή την φορά θα καεί χειρότερα από το λογαριασμό της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να καει?

0.072e(τιμη της δεη ασχετως νυχτερινου που ειναι φθηνοτερο) χ 0,8KW (καταναλωση την ωρα) χ 7(ωρες την μερα) χ 30(μερες το μηνα)= 12e/μηνα.πολλα ειναι?

αν κανω καποιο λαθος διορθωστε με ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή οι εκκαθαριστικοί έρχονται μία φορά το τετράμηνο οι κιλοβατώρες που θα αθροιστούν πολλές φορές μπαίνουν σε κλιμακωτή χρέωση κ στοιχίζουν πολύ περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

up.

 

το αερόθερμο ζεστένει ενα δωμάτιο αλλά είναι ακριβό και με τις αυξήσεις της ΔΕΗ που έρχονται θα γίνει ακόμη πιο ασύμφορο!

 

Ενα θερμοπομπό τοίχου που πήρα δεν καίει ρεύμα, αλλά δεν ζεστένει. Μόνο αν το έχεις αγκαλιά.

 

Η kerosun απο όσο εχω διαβάσει, ζεστένει αλλά είναι πανάκριβη να την αγοράσεις και επίσης η κηροζίνη κοστίζει αρκετά οπότε ούτε αυτό μοιάζει οικονομικό.

 

Άλλες ιδέες προτάσεις και για τον ΦΕΤΙΝΟ χειμώνα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

και για το φιλο που ρωτισε δεν συγκρινεται καν η θερμανση της ενδοδαπεδιας με το Α/C

 

και οχι φιλε μου δεν δροσιζει . γελασαμε λιγακι ομως

 

για πληροφοριες :http://www.ecoheat-solutions.gr

 

μοναδικη αντιπροσωπη στη ελλαδα της DEVI

 

xαρικα Μπαμπης

 

Λαμπις μπαμπη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανελυσε το μου με παραδειγμα

 

Μπες στο site της ΔΕΗ και δες. Μέχρι τις 800KWH είναι αρκετά φθηνή η χρέωση. απο 800-1200 είναι σχετικά φθηνή. Απο 1200-1600 αρχίζει και ακριβαίνει...απο 2000 και πάνω αρχίζει το τσεκούρι και απο 3000 κ πάνω σου παίρνουν το κεφάλι κυριολεκτικά.

Όσο ανεβαίνει η κατανάλωση δεν χρεώνεσαι μόνο την KWH περισσότερο αλλά και άλλα πράγματα όπως υπηρεσίες κοινής ωφέλειας, κόστος δικτύου διανομής κτλ. Με λίγα λόγια τα πάγιά σου ανεβαίνουν και αυτά ανάλογα τη κατανάλωση.

 

Με 7 ώρες τη μέρα θα κάψεις 672 KWH MONO για το κλιματιστικό (Στο τετράμηνο). άλλα 800 θα χαλασεις ΧΑΛΑΡΑ για 1 λάμπα, Η/Υ και κανα μαγείρεμα/πλυντήριο οπότε είσαι ήδη στα 1472 οπότε πλησιάζεις τη ζώνη. Οπότε έστω ότι είσαι στις 1400 KWH (για το τετράμηνο), θα πληρώσεις για το κλιματιστικό:

 

Κατανάλωση ρεύματος: 672KWH x 0,07270 = 48,85

Χρήση Δικτύου Μεταφορας: 672 x 0,00605 = 4,05

Λοιπές επιβαρύνσεις: 672 x 0,00046 = 0,3

Χρήση Δικτύου Διανομής: 672 x 0,0217 = 14,58

Υπηρεσίες κοινής ωφέλειας: 672 x 0,00528 = 3,54 (προσοψή πάνω απο 1600 το κόστος διπλασιάζεται και πάνω απο 2000 ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ)

Ενιαίο τέλος ΑΠΕ: 672 x 0,00195 = 1,31

 

Σύνολο των παραπάνω = 72,63

+ΦΠΑ 13% = 82€

 

Οπότε 82€ για AC για 4 μήνες...οκ όχι και άσχημα. Αλλά πρόσεξε γενικότερα μην περάσεις με τίποτα τις 2000 KWH σύνολο.

 

EDIT: Νωρίς το θυμήθηκα να σχολιάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εδώ και 2 βδομάδες έχω αγοράσει κάτι πάνελ για υπερυθρη θερμανση. Να πω την αλήθεια μου δεν το περίμενα αλλά κάνει δουλειά...ζεστένει πολύ καλα. Θέλω βεβαια να δω και τον λογαριασμό της ΔΕΗ για να σιγουρευτώ αν όντως είναι οικονομικά... Αυτά που έχω έγω λέγονται Redin...δίνω link παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 2 βδομάδες έχω αγοράσει κάτι πάνελ για υπερυθρη θερμανση. Να πω την αλήθεια μου δεν το περίμενα αλλά κάνει δουλειά...ζεστένει πολύ καλα. Θέλω βεβαια να δω και τον λογαριασμό της ΔΕΗ για να σιγουρευτώ αν όντως είναι οικονομικά... Αυτά που έχω έγω λέγονται Redin...δίνω link παραπανω

 

Ποσο τα αγορασες και στα ποσα watt?

Επίσης πες μας ποσα τετραγωνικά ζεσταινεις με δαυτα..

Έχουν θερμοστατη; Η δουλεύουν συνεχώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...