Προς το περιεχόμενο

Office Word 2007 & προσθήκη γραμματοσειράς


1234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ήξερα που να ανοίξω το θέμα. Ελπίζω να είμαι σωστά εδώ.

Πως μπορώ να προσθέσω κάποια γραμματοσειρά (και που θα την βρω) στο Office Word 2007;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τις προσθέτεις μέσα στο Office αλλά μέσα στα Windows και πιο συγκεκριμένα μέσα στον φάκελο windows/fonts

 

Τώρα το που θα τις βρεις.... κάνε μια βόλτα από αυτό το site για αρχή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο συγκεκριμένα, με την Εξερεύνηση των Windows μπαίνεις μέσα στο φάκελο Fonts που βρίσκεται μέσα στο φάκελο Windows του σκληρού σου δίσκου, και πατάς Αρχείο > Εγκατάσταση νέας γραμματοσειράς... και βρίσκεις πού είναι η γραμματοσειρά που θέλεις να εγκαταστήσεις, την επιλέγεις και πατάς ΟΚ.

Πολλές ελληνικές unicode γραμματοσειρές θα βρεις κι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γραμματοσειρές δεν μπαίνον σε μεμονομένα προγράμματα αλλά στα windows όπως αναφέρθηκε :\windows\fonts, όπου απλά αντιγράφεις τις γραμματοσειρές που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω ένα έξτρα tip, αν θες τη γραμματοσειρά για μια φορά μόνο, δε χρειάζεται εγκατάσταση. Διπλό κλιν πάνω στο .ttf να ανοίξει, και έπειτα είναι σα να την έχεις εγκατεστημένη... για όσο το παραθυράκι με το font viewer είναι ανοιχτό φυσικά...

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα αλλά στο office 2003 και συγνώμη που ποστάρω εδώ που είναι για το 2007 αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο για το '03. Συγκεκριμένα δεν μπορώ να γράψω στα Ελληνικά με μερικές γραμματοσειρές όπως π.χ. academy engravedlet που χρειάζομαι για ένα κείμενο. Ενώ στα αγγλικά μπαίνει στα ελληνικά μου το γυρνάει στο times new roman. Πάω να κατεβάσω την γραμματοσειρά αλλά μου λέει ότι ήδη υπάρχει. Πάσα συμβουλή καλοδεχούμενη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς η γραμματοσειρά αυτή δεν έχει ελληνικό σετ χαρακτήρων, οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, παρά να βρεις μια έκδοσή της με ελληνικούς χαρακτήρες ή κάποια παραπλήσιά της που να έχει ελληνικά. Για να δεις αν πράγματι έχει ή όχι ελληνικούς χαρακτήρες, μπορείς να την ανοίξεις με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας γραμματοσειρών, όπως π.χ. το Fontographer, Fontlab, Font Creator κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με τους τεχνικούς του πλαίσιο νωρίτερα για κάποιο άλλο πρόβλημα και πάνω στην κουβέντα αναφέρθηκα και στο παραπάνω πρόβλημα. Ο τεχνικός είχε εγκατεστημένο το οffice 2003 και δοκίμασε αυτήν την γραμματοσειρά στα ελληνικά και δούλεψε. Είπαμε να κάνω κάποιο update στην δική μου κόπια ή απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση. Μανούρα, αλλά τι να κάνεις... Θα το ψάξω accipio από κάθε πλευρά, ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Να ρωτησω κι εγω κατι που ειναι σχετικο με αυτο το θεμα.

Κανω copy paste apo pdf se word και δεν αναγνωριζει την γραμματοσειρα

Πως θα καταφερω να το δω σωστα?

Προσθετοντας γραμματοσειρες στο WORD? Mε καποιο αλλο τροπο?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

 

AncTimes ειναι η γραμματοσειρα που ψαχνω.... αλλα δεν μπορω να την βρω πουθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κι εγω κατι που ειναι σχετικο με αυτο το θεμα.

Κανω copy paste apo pdf se word και δεν αναγνωριζει την γραμματοσειρα

Πως θα καταφερω να το δω σωστα?

Προσθετοντας γραμματοσειρες στο WORD? Mε καποιο αλλο τροπο?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

 

AncTimes ειναι η γραμματοσειρα που ψαχνω.... αλλα δεν μπορω να την βρω πουθενα

Για σίγουρο αποτέλεσμα, με OCR (οπτική αναγνώριση χαρακτήρων), που γίνεται με πρόγραμμα όπως το ABBYY Finereader.

Ίσως να δουλέψει και η εντολή Fix Broken Text (Επιδιόρθωση κατεστραμμένου κειμένου) που υπάρχει στο Word XP/2003.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...