Προς το περιεχόμενο

Εξετάσεις GMAT (βιβλία,εμπειρίες,απόψεις)


Jimmy_BlinD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα μπορουσε καποιος να μου πει σε ποια βιβλιοπωλεια μπορω να βρω τα βιβλια kaplan για το gmat? γιατι σε οσα μεγαλα online βιβλιοπωλεια εψαξα δεν υπαρχουν πια!!

 

Το πιο αντιπροσωπευτικό test είναι το testprep που κατεβάζεις από το MBA.com.

 

Συμβουλή μου κάνε πολλά test σε πραγματικές συνθήκες. Τα "μυστικά" δεν είναι τόσα πολλά.

Η εξάσκηση κάνει τη διαφορά.

 

Ξεκίνα με τα παλιά paper-test , κάνοντας τα θα καταλάβεις μερικά κλασσικά κολπάκια

 

Μετά αρχιζεις τα computer test ... υπάρχουν δεκάδες στον "θείο".

 

Αν θες περισσότερες πληροφορίες για υλικό στείλε pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Σκέφτομαι να δώσω για GMAT αλλά βλέπω ότι αν πάω σε φροντιστήριο πρέπει να σκάσω 800-900Ε και δεν είναι και εύκολες εποχές.. Πιστεύετε μπορεί να πάρεις κάποιος καλό βαθμό με ατομική προετοιμασία? Έχω Proficiency αλλά από το 2000!! 2 Μήνες φτάνουν?

Αν διαβάζω μόνος μου, υπάρχει κανένα φορντιστήριο να κάνω τις 2 τελευταίες βδομάδες κανένα τεστ, ώστε να μη πληρώσω όλα τα δίδακτρα?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να δώσω για GMAT αλλά βλέπω ότι αν πάω σε φροντιστήριο πρέπει να σκάσω 800-900Ε και δεν είναι και εύκολες εποχές.. Πιστεύετε μπορεί να πάρεις κάποιος καλό βαθμό με ατομική προετοιμασία? Έχω Proficiency αλλά από το 2000!! 2 Μήνες φτάνουν?

Αν διαβάζω μόνος μου, υπάρχει κανένα φορντιστήριο να κάνω τις 2 τελευταίες βδομάδες κανένα τεστ, ώστε να μη πληρώσω όλα τα δίδακτρα?

Ευχαριστώ!

 

Τα πάντα εξαρτόνται από το επίπεδο που ξεκινάς. Σαφέστατα θα βελτιωθεί το σκορ σου απλα διαβάζοντας μόνος σου καθώς θα μάθεις 2-3 στάνταρ κολπάκια. βέβαια δε πιστέυω ότι θα βελτιωθεί υπερβολικά, δηλαδή αν στην αρχή πχ βγάζεις 550-600 δε θα πας στο >700.

 

Τώρα το "καλός βαθμος" χωράει κουβέντα. Εξαρτάται για ποια προγράμματα ενδιαφέρεσαι.

 

Περισσότερα σε pm.

 

ΥΓ:

 

Αν πραγμτικά ασχοληθείς 2 μήνες μόνος σου δε θα σου κάνουν τίποτα τ μαθήματα μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα!

Σε λιγοτερο απο 2 βδομαδες από τωρα θα δώσω ένα test το οποίο απ'ότι μου έχουν πει μοιάζει με το Μαθηματικό κομμάτι του GMAT. Ψάχνω να βρω υλικό για προετοιμασία online δωρεαν. Αυτά τα paper test και ta computer test που αναφέρατε πριν υπάρχουν καπου δωρεαν? Αν έχετε βρεί τίποτα τέτοιο θα μπορούσατε να μου στείλετε πμ να γλυτώσω λίγο χρόνο από το ψάξιμο?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ 

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΤΑ 750 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ GMAT ΜΕΣΑ Σ' ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ?   

 

 

Μην σπαταλάς τα λεφτά σου σε βλακίες. Βρες πανεπιστήμιο που δεν θέλει GMAT. Θα το καταλάβεις όταν αποφοιτήσεις...καλό επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΘΑ ΔΩΣΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΖΗΤΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΑΘΜΟ ΣΤΟ GMAT. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ LOGISTICS ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ Σ' ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ. ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΕΣΤΩ ΑΡΚΕΤΑ. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ 750 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ Η ΛΟΓΙΚΟ ΠΟΣΟ? 

ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ? ΤΑ ΕΞΕΤΑΣΤΡΑ ΕΙΝΑΙ 307$!!!!

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΣΟ ΨΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ!!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχχχ....ωραίες εποχές τοτε που έδωσα gmat...πηγαινα φροντιστήριο,πιστεύω άξιζε τα λεφτά του....

Μακράν το πιοβαπαιτητικο διαγώνισμα που έχω δώσει...

Η καλύτερη προετοιμασία είχε ξεκινήσει απο πρωτη δημοτικού που ήθελα παντα να τελειωνω πρώτος!

Κακά τα ψέματα το σημαντικότερο είναι η διαχείριση του χρονου και το να λειτουργίες υπο πίεση...

Αν πανικοβαλεσαι και πελαγωνεις τότε δύσκολα να τα πας καλά...

 

Υγ:620 είχα γράψει και ηταν αρκετό για mba στην ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα,

 

να κάνεις φροντιστήριο για ελληνικό πρόγραμμα που οι απαιτήσεις είναι χαμηλές δεν αξίζει (εκτός αν έχεις τελειώσει πχ καμιά θεολογία ή φιλοσοφική).

 

πχ είχα δει το ALBA που είχε σαν απαίτηση 550 ... το οποίο είναι αστείο αν κάτσεις και διαβάσεις 4-5 βασικά του test και εξασκηθείς με free υλικό.

 

 

Αξίζει εντατική προετοιμασία μόνο αν θες αποσδήποτε κανα 700+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω το 550 ειναι το μινιμουμ...Δεν σημαινει οτι αν πιασεις το 550 σε πηραν αυτοματα...Οσο μεγαλυτερο εχεις τοσο το καλυτερο...

 

Ναι, έστω ... αυτό είπα και εγώ, η μίνιμουμ απαίτηση

 

παρόλα αυτά σου δίνει μια ιδέα για το πόσο απαιτητικοί είναι.

 

Το MBA του Stanford ας πούμε δε θα διανοούταν καν να γράψει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το ιδιο. Πραγματικά όσο τέλεια Αγγλικά και να ξέρεις, σε εκείνη την ηλικία (18-23) είσαι handicapped, εφόσον ζεις Ελλάδα και δεν έκανες προπτυχιακό εξω, συγκριτικά με το αμερικανάκι στο Stanford. Πραγματικά πιστεύω αν το GMAT ήταν localized πολύ λίγοι Έλληνες θα γράφαν κάτω από 650. (με τα τωρινά στανταρς γιατί στο gmat η βαθμολογία είναι συγκριτική)

 

Για την ιστορία πρίν πολλά χρόνια που το έδωσα έγραψα 600 και είχα απογοητευτεί αρκετά γιατί είχα ξεκωλωθεί 2 μήνες στην προετοιμασία (μόνος, είχα μαζέψει απειρο υλικο.. άνοιγα και φροντιστήριο τότε). Τελικά ήταν αρκετο για mba στο Μακεδονίας οπότε στα @@ μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...