Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα ενσωματωσης υποτιτλων


Nik0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά.

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον mkvmerge. Συγκεκριμένα δεν μου προχωρά η διαδικασία. Έχω κατεβάσει κάποια αρχεία mkv και τα αντίστοιχα srt. Ανοίγω το πρόγραμμα και κάνω add τα 2 αρχεία βάζω greek στην γλώσσα των υπότιτλων και πατάω start muxing.

Τότε μου βγάζει το εξής: "Warning: 'D:\1RAPIDSHARE\Gamer\Gamer.srt.srt' track 0: Warning in line 3084: The start timecode is smaller than that of the previous entry. All entries from this file will be sorted by their start time."

Μου δίνει την επιλογή abort και λέει mkvmerge FAILED with a return code of -1 και φυσικά δεν μου ενσωματώνει τους υπότιτλους. Γνωρίζει κανείς καμιά λύση;

 

mkvmerge GUI v.3.0.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δοκιμασε το ConvertX to DVD, το εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες!

 

Νομίζω ότι δεν μου κάνει το συγκεκριμένο. Θέλω μόνω να ενσωματώσω τους υπότιτλους χωρίς να πειράξω το αρχείο. Κάτι σαν το AVIAddXSubs αλλά για mkv αρχεία. Ευχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε μου βγάζει το εξής: "Warning: 'D:\1RAPIDSHARE\Gamer\Gamer.srt.srt' track 0: Warning in line 3084: The start timecode is smaller than that of the previous entry. All entries from this file will be sorted by their start time."

Μου δίνει την επιλογή abort και λέει mkvmerge FAILED with a return code of -1 και φυσικά δεν μου ενσωματώνει τους υπότιτλους. Γνωρίζει κανείς καμιά λύση;

Μη εγκυρο αρχειο υποτιτλων. Ανοιξε το αρχειο με σημειωματαριο, και πηγαινε στην γραμμη 3084. Εκει θα δεις οτι οι χρονικες πληροφοριες δεν ειναι σωστες. Μπορεις να το φτιαξεις με το προγραμμα Time Adjuster (freeware).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
xsub σε m2ts παιζουν, για να τα τρεχω στο ps3 σε high definition αρχεια βιντεο?

Για εκατοστη φορα, το φορμα υποτιτλων "XSUBS" ειναι μονο για αρχεια divx.

 

Τα αρχεια MKV εχουν τα δικα τους φορμα υποτιλων (UTF κειμενο συνηθως), τα VOB (DVD-Video) επισης δικα τους, και τα m2ts εχουν επισης δικα τους φορμα υποτιτλων.

 

Για MKV γινεται με το MKVtoolnix. Για m2ts μαλλον με το TSmuxer ή το multiAVCHD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για m2ts μαλλον με το TSmuxer ή το multiAVCHD

 

Τα χω δοκιμασει και τα 2, και με κωδικοποιηση utf-8 αλλα το ps3 δεν αναγνωριζει τους υποτιτλους. Απλως ειπα μπας και με πατεντα μπορουσα να βαλω χsubs σε .m2ts, αλλα απο οσο λες η απαντηση ειναι οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλως ειπα μπας και με πατεντα μπορουσα να βαλω χsubs σε .m2ts, αλλα απο οσο λες η απαντηση ειναι οχι.

Μα γιατι να βαλεις ενα subtitle format που προοριζεται για ενα εντελως διαφορετικο τυπο αρχειου (avi) μεσα σε ενα m2ts αρχειο;; Δεν γινεται.

 

Τα χω δοκιμασει και τα 2, και με κωδικοποιηση utf-8 αλλα το ps3 δεν αναγνωριζει τους υποτιτλους.

 

Ωπα φρενο. Το utf-8 δεν ειναι σωστο φορμα υποτιτλων για αρχεια m2ts (για αρχεια mkv, ισως). Ναι μεν μπορει το Tsmuxer να καταφερε να το βαλει, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα παιξει κιολας.

 

Τα αρχεια m2ts εχουν ενα δικο τους φορμα υποτιτλων, που λεγεται PGS.

 

Ετσι, οι υποτιτλοι πρέπει να γινουν μετατροπη σε αυτο το φορμα πριν μπουν μεσα στο m2ts αρχειο. Με αυτο το θεμα δεν εχω ασχοληθει ακομα, αλλα σαν γενικη ιδεα θα προτεινα να φτιαξεις το m2ts χωρις υποτιτλους με το TsMuxer, και μετα μετα να χρησιμοποιησεις καποιο αλλο προγραμμα που θα κανει μετατροπη τον υποτιτλο σε PGS και θα τον χωσει στο m2ts αρχειο. Δεν εχω βρει ομως τετοιο προγραμμα. Θα ρωτησω αμα ειναι στο doom9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως ακριβως μπορεί να γίνει μετατροπη υπότιτλων από .srt σε .sub? Κατα προτίμηση σε mac.

 

Έχω ψάξει και παντού βρίσκω προγράμματα που κάνουν το αντίθετο αλλά για τη μετατροπή που θέλω τιποτα.

 

Εκτός και αν γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να εισάγω υπότιτλους (str) σε αρχειο m2ts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...