Προς το περιεχόμενο

Διαδιακασια προσληψης στο "Πλαισιο"


tap_ts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις σκεφθεί τίποτα για εξωτερικό; Μια ιδέα ρίχνω. Έξω ο τομέας σου έχει πολύ μεγαλύτερη πέραση.

 

Το ψαχνω και για εκει εννοειται πως αν κατσει κατι φευγω με τη μια.

Χωρις να σκεφτω τιποτα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω να κανω μια ασχετη ερωτηση... γιατι διαβαζς συνεχεια οτι το πλαισιο ειναι χαλια και τοι οι συνθηκες ειναι αθλιες κτλ κτλ κτλ...?

γνωριζει κανεις κατι? περασα απο συνεντευξη την προιγουμενη βδομαδα για τεχνικος στο πλαισιο της μαγουλασ.. κατι που γουσταρω πολυ να πω την αληθεια . απλα αρχιζς και απελπιζομαι με το γεγονος οτι ακουσα οτι τα βιογραφικα και οι συνεντευξεις ειναι ΠΑΡΑ πολλες.. αρα οπου υπαρχει πολυς ανταγωνιζμος δυσκολα σε περνουνε... εσεις ξερετε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μου λες οτι θα με δεχτειτε στο club σημαινει οτι δουλευες και εσυ εκει.. δεν εχεις να μου δωσεις καμια συμβουλη? εμενα οπως μου τα ειπανε 8ωρη εργασια στο τεχνικο τμημα , δλδ συναρμολογηση υπολογιστων δεν μου φενεται και κατι τρελο.. μια χαρα δουλεια , + οτι την ξερω πολυ καλα αυτη την δουλεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεψε με δεν θα κανεις μονο αυτο...απλα επειδη δεν μπορουμε να τα ξαναλεμε (υπαρχει σχετικο thread) απλα να σου πω οτι αν μπορεις να το αποφυγεις τοτε αποφυγε το αλλιως κανε πως πας για να παρεις την εμπειρια για να κραζεις και εσυ μετα και με το δικιο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλο θα κάνει;

Μακάρι δηλαδή να κάνει κάτι άλλο μπας και έχει ένα κλικ ενδιαφέρων παραπάνω, αλλά δε το βλέπω.

Ειδικά στην Μαγούλα η φάση είναι λίγο σαν φάμπρικα όπως την είδα.

 

anpetsalis,

Αν έχεις στο μυαλό σου πως θα στήνεις συστήματα με triple SLi και θα τα bench-άρεις κιόλας να δεις αν δουλεύουν καλά, προσγειώσου τώρα μη προσγειωθείς εκεί απότομα.

Κατά 90% τις έτοιμες tuvlo x συνθέσεις θα στήνεις επί 8 ώρες, και με ζόρικους ρυθμούς, ~1 Pc ανά μισή ώρα με λειτουργικό - έτοιμο να παραδοθεί.

 

Μια δουλειά που δεν έχει καμία σχέση με την δουλειά ενός τεχνικού, και που αν μπορούσαν να έχουν ένα ρομπότ να την κάνει, θα είχαν.

No-troubleshootting, καμία νέα εμπειρία, καμία προσωπική εξέλιξη στην δουλειά πλην του μαθαίνω να βιδώνω ακόμα πιο γρήγορα.

Αν εσένα σου φαίνεται ενδιαφέρων αυτό πάσο, αλλά ένας συναρμολογητής μπορεί να θεωρηθεί τόσο τεχνικός,όσο μπορεί ένας χτίστης να θεωρηθεί πολιτικός μηχανικός ξέρω γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη και εγω εψαχνα για 2-3 μηνες για να βρω δουλεια (μηχανικος δικτυων μεν αλλα στην αναγκη κανουμε κι αλλα πραγματα), μπηκα για λιγο στο τρυπακι να στειλω στο πλαισιο. κατευθειαν ομως εβγαλα αυτη την εναλλακτικη απο το μυαλο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσλαμβάνουμε τώρα!

1. Ευκαιρίες για εξέλιξη!

 

Έχουμε ανθρώπους με εκπληκτική εμπειρία σε κάθε τομέα, state-of-the-art πληροφοριακά συστήματα και φιλοσοφία εσωτερικής ανέλιξης που μας βοηθάει να παίρνουμε άπειρους ανθρώπους με ενθουσιασμό και όρεξη και να τους εξελίσσουμε σε δυναμικούς επαγγελματίες. Για αυτό και το 95% των συνεργατών οι οποίοι στελεχώνουν υψηλόβαθμες θέσεις ήταν ήδη υπάλληλοι της εταιρίας.

2. Αναγνωρίζουμε και επιβραβεύουμε τις προσπάθειες!

 

Η επιβράβευση και παρακίνηση των συνεργατών ανεξαρτήτου ηλικίας καθώς επίσης και η αδιαμφισβήτητη εξέλιξη είναι οι λόγοι που μας κάνουν πρωταγωνιστές στην αναζήτηση και επιλογή κάθε νέας επαγγελματικής εμπειρίας.

3. Θα μάθετε πάρα πολλά πολύ γρήγορα!

 

Στο Πλαίσιο οι νέοι συνεργάτες μας μαθαίνουν πολύ σύντομα όλα όσα πρέπει να γνωρίζουν για το αντικείμενό τους. Μέσω εκπαίδευσης στη θέση εργασίας (οn-the-job), σεμιναριακή και διαρκούς μάθησης (life long learning), γίνονται συνεχώς δέκτες νέων γνώσεων.

4. Η γνώμη σας «μετράει»!

 

Μέσω των ανοιχτών συναντήσεων (open meetings) και της δυνατότητας άμεσης πρόσβασης στους συναδέλφους ανώτερων θέσεων (open offices) θέλουμε να εξασφαλίζουμε την άμεση επικοινωνία με την πηγή.

5. Εργασία στα μέτρα σας!

 

Ο κάθε συνεργάτης είναι μοναδικός, με διαφορετικά ταλέντα, ενδιαφέροντα και δεξιότητες. Το μέγεθος της εταιρίας και η ταχεία ανάπτυξη επιτρέπουν στους συνεργάτες μας να βρουν μια θέση στα δικά τους μέτρα!

6. Στοχεύουμε στην πρώτη θέση!

 

Μας αρέσει να βρισκόμαστε στην πρώτη θέση και για αυτό δουλεύουμε όχι μόνο για να πετυχαίνουμε τους στόχους μας αλλά και για να ξεπερνάμε με το αποτέλεσμα τον ίδιο μας τον εαυτό. Απόδειξη ότι ο ηλεκτρονικός υπολογιστής «Turbo-X» που συναρμολογούμε στα μέτρα του πελάτη κατέκτησε τον Οκτώβριο του 2007 τον τίτλο του «Fastest PC On Earth».

7. Μας αρέσει η συνεχής αλλαγή!

 

Στο Πλαίσιο δεν επαναπαυόμαστε και θέλουμε διαρκώς να αλλάζουμε και να οδηγούμαστε σε νέες καινοτομίες. Συναρμολογούμε τον πρώτο Build-To-Order υπολογιστή στην Ελλάδα. Δημιουργούμε το πρώτο Ηλεκτρονικό Κατάστημα στην Ελλάδα. Το Πλαίσιο ορίζει την αλλαγή.

8. Φιλικό και νεανικό περιβάλλον εργασίας!

 

Σε ένα περιβάλλον όπου ο μέσος όρος ηλικίας είναι τα 27 έτη, οι φιλικές συναδελφικές σχέσεις δίνουν χαρά στην εργασία, μας δένουν με την ομάδα και επιτρέπουν την ανάδειξη των ατομικών ικανοτήτων μέσα από την ομαδική δραστηριότητα.

9. Πλαίσιο σημαίνει εργασία και χαρά!

 

Εργασία... μετά μουσικής κάθε μέρα, όλη μέρα. Χορταστικό μεσημεριανό στο εστιατόριό μας. Γυμναστική και χαλάρωση μετά τη δουλειά στο γυμναστήριό μας, τη σάουνα και το υδρομασάζ. Η δουλειά στο Πλαίσιο έχει αποκτήσει νέο νόημα...

10. Ανταγωνιστικές παροχές!

 

Ιδιωτική Ασφάλιση, bonus, εκπτώσεις σε όλα μας τα προϊόντα, βραβεύσεις και εκδηλώσεις... Οι ανταγωνιστικές παροχές αποτελούν την υλική ανταμοιβή των συνεχόμενων προσπαθειών μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δουλέψει στο πλαίσιο ρε παιδιά και δεν τους υποστηρίζω σε καμία περίπτωση ΑΛΛΑ

δεν μπορείς να λες οτι είναι και υποτιμητικό. Καμία δουλεία δεν είνα ντροπή . Ήμαρτον πια!

στο φινάλε δεν είναι δουλειά που θα κάνεις για όλη σου τη ζωή ! ένα χαρτζιλίκι βγάλε! Τι θα πει μην πας! αφού δεν βρίσκεις κάτι καλύτερο απο το να κάθεσαι καλύτερα δούλεψε λίγο ακόμα και αν είναι η πιο σκατοδουλειά του κόσμου! Με το που βρείς κάτι καλύτερο φεύγεις! Simple as that!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσλαμβάνουμε τώρα!

1. Ευκαιρίες για εξέλιξη!

 

Έχουμε ανθρώπους με εκπληκτική εμπειρία σε κάθε τομέα, state-of-the-art πληροφοριακά συστήματα και φιλοσοφία εσωτερικής ανέλιξης που μας βοηθάει να παίρνουμε άπειρους ανθρώπους με ενθουσιασμό και όρεξη και να τους εξελίσσουμε σε δυναμικούς επαγγελματίες. Για αυτό και το 95% των συνεργατών οι οποίοι στελεχώνουν υψηλόβαθμες θέσεις ήταν ήδη υπάλληλοι της εταιρίας.

2. Αναγνωρίζουμε και επιβραβεύουμε τις προσπάθειες!

 

Η επιβράβευση και παρακίνηση των συνεργατών ανεξαρτήτου ηλικίας καθώς επίσης και η αδιαμφισβήτητη εξέλιξη είναι οι λόγοι που μας κάνουν πρωταγωνιστές στην αναζήτηση και επιλογή κάθε νέας επαγγελματικής εμπειρίας.

3. Θα μάθετε πάρα πολλά πολύ γρήγορα!

 

Στο Πλαίσιο οι νέοι συνεργάτες μας μαθαίνουν πολύ σύντομα όλα όσα πρέπει να γνωρίζουν για το αντικείμενό τους. Μέσω εκπαίδευσης στη θέση εργασίας (οn-the-job), σεμιναριακή και διαρκούς μάθησης (life long learning), γίνονται συνεχώς δέκτες νέων γνώσεων.

4. Η γνώμη σας «μετράει»!

 

Μέσω των ανοιχτών συναντήσεων (open meetings) και της δυνατότητας άμεσης πρόσβασης στους συναδέλφους ανώτερων θέσεων (open offices) θέλουμε να εξασφαλίζουμε την άμεση επικοινωνία με την πηγή.

5. Εργασία στα μέτρα σας!

 

Ο κάθε συνεργάτης είναι μοναδικός, με διαφορετικά ταλέντα, ενδιαφέροντα και δεξιότητες. Το μέγεθος της εταιρίας και η ταχεία ανάπτυξη επιτρέπουν στους συνεργάτες μας να βρουν μια θέση στα δικά τους μέτρα!

6. Στοχεύουμε στην πρώτη θέση!

 

Μας αρέσει να βρισκόμαστε στην πρώτη θέση και για αυτό δουλεύουμε όχι μόνο για να πετυχαίνουμε τους στόχους μας αλλά και για να ξεπερνάμε με το αποτέλεσμα τον ίδιο μας τον εαυτό. Απόδειξη ότι ο ηλεκτρονικός υπολογιστής «Turbo-X» που συναρμολογούμε στα μέτρα του πελάτη κατέκτησε τον Οκτώβριο του 2007 τον τίτλο του «Fastest PC On Earth».

7. Μας αρέσει η συνεχής αλλαγή!

 

Στο Πλαίσιο δεν επαναπαυόμαστε και θέλουμε διαρκώς να αλλάζουμε και να οδηγούμαστε σε νέες καινοτομίες. Συναρμολογούμε τον πρώτο Build-To-Order υπολογιστή στην Ελλάδα. Δημιουργούμε το πρώτο Ηλεκτρονικό Κατάστημα στην Ελλάδα. Το Πλαίσιο ορίζει την αλλαγή.

8. Φιλικό και νεανικό περιβάλλον εργασίας!

 

Σε ένα περιβάλλον όπου ο μέσος όρος ηλικίας είναι τα 27 έτη, οι φιλικές συναδελφικές σχέσεις δίνουν χαρά στην εργασία, μας δένουν με την ομάδα και επιτρέπουν την ανάδειξη των ατομικών ικανοτήτων μέσα από την ομαδική δραστηριότητα.

9. Πλαίσιο σημαίνει εργασία και χαρά!

 

Εργασία... μετά μουσικής κάθε μέρα, όλη μέρα. Χορταστικό μεσημεριανό στο εστιατόριό μας. Γυμναστική και χαλάρωση μετά τη δουλειά στο γυμναστήριό μας, τη σάουνα και το υδρομασάζ. Η δουλειά στο Πλαίσιο έχει αποκτήσει νέο νόημα...

10. Ανταγωνιστικές παροχές!

 

Ιδιωτική Ασφάλιση, bonus, εκπτώσεις σε όλα μας τα προϊόντα, βραβεύσεις και εκδηλώσεις... Οι ανταγωνιστικές παροχές αποτελούν την υλική ανταμοιβή των συνεχόμενων προσπαθειών μας.

 

Ζούμε για να σας ....ούμε ΈΛΕΟΣ ΠΑΝΟΥΣΗ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλο θα κάνει;

Μακάρι δηλαδή να κάνει κάτι άλλο μπας και έχει ένα κλικ ενδιαφέρων παραπάνω, αλλά δε το βλέπω.

Ειδικά στην Μαγούλα η φάση είναι λίγο σαν φάμπρικα όπως την είδα.

 

 

Κοιτα δεν ξερω πως ειναι στη Μαγουλα η φαση, μιλαω απο την εμπειρια μου σε καταστημα της Θεσσαλονικης στην Καλαμαρια. Τεχνικος (υποτιθεται) και εγω ημουνα και εκανα εκει μεσα

 

- συναρμολογηση Η/Υ (κατα 99% Turbo-X)

- πωλησεις (οταν θα πρεπει να εξηγησεις καποια πραγματα στο πελατη στον "πασαρουν" σε εσενα)

- να βαζεις κουτια και προιοντα στα ραφια τους (προφανως ουτε ενα απλο καλωδιο HDMI δεν μπορουν να βαλουν στο τμημα τηλεορασεων και επρεπε να καλεσουν εμενα ή κανεναν απο τους αλλους τεχνικους για να κανουμε εμεις τη δουλεια)

- να παιρνεις παραγγελειες (ωωωω ναι, πωλητες δεν εχουμε εκει μεσα οποτε πρεπει να κανω ΚΑΙ αυτο)

- να το παιζεις κλωτσοσκουφι για τον καθε πελατη που δεν μπορει να ξερει καποια πραγματα (αλλα ο τεχνικος ΠΑΝΤΑ πρεπει φταιει για οτι και αν γινεται) και συνεπως μετα το κλωτσοσκουφι του υπευθυνου σου.

 

Τελος παντων ειναι πολλα. Ας παει ο φιλος αν θελει να τα δει και αυτος και να παρει τις δικες του εμπειριες απλα εγω το μονο που μπορω να κανω ειναι προτεινω, αν μπορει, να το αποφυγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο χάλια και να είναι το περιβάλλον εργασίας δεν σημαίνει ότι δεν είναι μια καλή προυπηρεσία για κάποιον που θα ξεκινήσει. Άσε που έτσι όπως τα λέτε μαθαίνεις να δουλεύεις υπό πίεση. Δηλαδή τι περιμένετε εσείς; Να σας πάρει τηλέφωνο μια εταιρία ενώ στο βιογραφικό σου δεν έχεις προυπηρεσία και να σας πει σε θέλω για sys admin? Ότι και να λέμε αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν θέσεις εργασίας οπότε μόνο θετικά μπορείς να το βλέπεις....χτίζεις βιογραφικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα και εγς αυτο λεω. εξαλλου πρωτη μου δουλεια ειναι. τι να περιμενω να με βαλουν σε ενα γραφειο και να μου κοψουν 2000 χιλιαρικα μισθο? δεν υπαρχει περιπτωση. καπως πρεπει να γραψω προυπηρεσια. για αρχη κατσε να με παρουν τηλ και αν με παρουν γιατι οπως ειπα η ζητηση ειναι πολυ μεγαλη και για το μελλον βλεπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο χάλια και να είναι το περιβάλλον εργασίας δεν σημαίνει ότι δεν είναι μια καλή προυπηρεσία για κάποιον που θα ξεκινήσει. Άσε που έτσι όπως τα λέτε μαθαίνεις να δουλεύεις υπό πίεση. Δηλαδή τι περιμένετε εσείς; Να σας πάρει τηλέφωνο μια εταιρία ενώ στο βιογραφικό σου δεν έχεις προυπηρεσία και να σας πει σε θέλω για sys admin? Ότι και να λέμε αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν θέσεις εργασίας οπότε μόνο θετικά μπορείς να το βλέπεις....χτίζεις βιογραφικό.

 

Το θεμα δεν ειναι μονο το τι μαθαινεις και το πως δουλευεις αλλα ο μισθος θα πρεπει να αντικατοπτριζει τις ευθυνες της δουλειας, τον φορτο της και φυσικα το αναλογο των καθηκοντων σου.

 

Οταν λοιπον εγω μπορω να δουλεψω σε μια Α δουλεια, χωρις ευθυνες, χωρις απαιτησεις, χωρις τιποτα για -περισσοτερα- λεφτα απο αυτο τοτε γιατι να προτιμησω την δουλεια στο πλαισιο?

 

Επισης το βιογραφικο σου λιγοι θα το λαβουν υποψη το οτι δουλεψες στο "πλαισιο". Το βλεπω και απο εμενα. Το μονο που θα σε ρωτησουν ειναι "ρε ξερεις?" και απο εκει και μετα ειναι στο χερι σου. ΔΕΝ θα παρεις περισσοτερο μισθο απο πουθενα οσο γεματο και να ειναι το βιογραφικο σου. Το δικο μου βιογραφικο εχει δουλειες 6 ετων μεσα συμπεριλαμβανομενου και του πλαισιου και δεν ειδα καμια διαφορα ουτε στην αντιμετωπιση απο κανεναν αλλα κυριως ουτε στο μισθο.

 

Εμπειρια παντως ηταν -σιγουρα-. Τουλαχιστον ξερω οτι δεν προκειται να παω να ξαναδουλεψω εκει και δεν προκειται να το προτεινω και σε κανεναν που το σκεφτεται. Η επιλογη βεβαια ειναι μετα του καθε ατομου για το αν θα το κανει η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγγελίες της χρυσής ευκαιρίας είναι ΓΕΜΑΤΕΣ από εταιρίες που ζητάνε άτομα για δουλειά.Και σε όποιον πεις οτι δεν βρίσκω δουλειά πουθενά απορεί και σου λέει πάρε μια χρυσή ευκαιρία...Γεμάτο από αγγελίες είναι.Μα πως είναι δυνατόν να μην βρίσκεις πουθενά δουλειά?Μάλον τεμπέλης είσαι και δεν ψάχνεις....

Εαν καθήσεις όμως και τις πάρεις με τη σειρά τις αγγελίες στη χρυσή ευκαιρία, μόνο χρύση δεν είναι...

Το έχω κάνει στο παρελθόν (έχω πτυχίο ΤΕΙ , αγγλικά advance , σεμινάρια τεχνικού) και έβγαλα το συμπέρασμα οτι ψάχνουν για δουλικά κορόϊδα.

Μόλις τους πεις οτι έχεις και πτυχίο ΤΕΙ (Στο Πλαίσιο όταν ζητούσα δουλειά στο τεχνικό τους τμήμα ως απλός μονταδόρος PC και ντιλιβερας να παραδίδεις pc στο σπίτι και να τα επιδιωρθώνεις) σου λένε ευχαριστούμε πολύ θα σας ενημερώσουμε....

Και μετά από καιρό μου έστειλαν ευχαριστήρια επιστολή οτι τελικά δεν επιλέχθηκα (ΑΧ ΑΤΥΧΙΑ!!!!) αλλά θα με έχουν υπόψιν τους στο μέλλον (όταν τους πάρουν πρέφα τα νέα κορόιδα και ψάχνουν για καινούρια)

Δεν είναι και κορόιδα να σου πληρώνουν παραπάνω (από το νόμο) όταν έχεις εχτρα ένα πτυχίο.Ψάχνουν για άτομα χωρίς πτυχία να τα έχουν δουλικά και του χεριού τους.Επίσης ψάχνουν άτομα που κάνουν πρακτική (για να πληρώνουν τα μισά αυτοί και τα άλλα μισά ο ΟΑΕΔ) κα μετά άντε γεια.

Σε μια δε άλλη εταιρία που ζητούσε τεχνικό δικτύων , πάω και από τη συνέντευξη κατάλαβα οτι ούτε τον εκτυπωτή δεν ήξεραν να χρησιμοποιήσουν και έψαχναν προφανώς μαλάκα να τους ξεστραβώσει να στήσουν εταιρία.Κωμικοτραγικά πράγματα.

Πολλές εταιρίες είναι επίσης τύπου MLM (Amway , Herbalife κλπ,κλπ).

Πας και σου ζητάνε να βάλεις και από την τσέπη σου (ευτυχώς δεν το έκανα...).

Και συνήθως (δεν είναι και ο κανόνας βέβαια) αυτοί που βάζουν αγγελίες είναι και αυτοί που έχουν προβληματικές εταιρίες γιατί δεν τους κάθεται ο κόσμος και συνέχεια φεύγει...Ή δεν πληρώνουν ή σε δουλεύουν ψιλό γαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...