Προς το περιεχόμενο

Λάμπες χαμηλής κατανάλωσης


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνολικά στο σπίτι έχω αρκετές αλογόνου G4 και σκέφτομαι να τις αντικαταστήσω με led.

g427smd.jpg

Τάση: 12V

Ισχύς: 4,5 W

Lumens: 460-510 Lm

Τιμή στα 11ευρά η μία.

Ακούω γνώμες λόγο του ότι θα τα ακουμπήσω χοντρά.

 

Δεν ειναι κακη ιδεα, αλλα πρωτου αγορασεις απο Ελλαδα ψαξου απο ebay. Εγω για το μηχανακι βρηκα ιδιες λαμπες 70% φθηνοτερα απο οτι μου τις εδιναν εδω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτες οι βιδωτες που εχουμε σπιτια μας, ειναι καποιος συγκεκριμενος τυπος;

γιατι εαν ψαξεις για led light bulbs στο ebay , σου δινει σποτακια κυριως και κουμπωτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ που μπαίνω σφήνα, αλλά επειδή έχω πάρει αρκετές λάμπες για το σπίτι / γραφείο, να αναφέρω μερικά θεματάκια.

 

Αν είναι να αντικαταστήσετε πολλές λάμπες, πάρτε πρώτα ένα δείγμα. Υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά και στην φωτεινότητα αλλά και στην χροιά του φωτός σε σχέση με τις συμβατικές λάμπες.

 

π.χ. στο γραφείο έβαλα ψυχρές (cool) που δίνουν ένα προς μπλε φως, αλλά στο σπίτι η γυναίκα μου δεν τις ήθελε με τίποτα και έτσι πήρα για εκεί LED με ζεστή (warm) δέσμη.

Λάμπες LED κάτω από 4-5W δεν δίνουν ικανοποιητικό φωτισμό.

Επίσης η δέσμη είναι σχεδόν κατευθυνόμενη ειδικά για σποτ οροφής πρέπει να βρείτε κάποια με μεγάλη γωνία δέσμης. Το φως των LED δεν διαχέεται όπως των κλασσικών λαμπτήρων.

 

Ζεσταίνονται. Όχι όσο οι πυράκτωσης, αλλά αρκετά. H ζέστη στα LED μειώνει το χρόνο ζωής του.

 

Στο γραφείο έχω αντικαταστήσει τις λάμπες με LED εδώ και χρόνια. Πρώτα είχα λάμπες με 60 και μετά με 80 LED (λιγότερο από 1 watt η κάθε λάμπα). Δεν είχα ανάγκη για πολύ φως (το γραφείο δουλεύει μόνο πρωί και έχει αρκετό φωτισμό από έξω). Όταν βγήκαν λάμπες με LED μεγάλης επιφάνειας (π.χ. cree) άρχισα να τις παρακολουθώ και πρόσφατα αντικατέστησα όλες τις λάμπες με νέου τύπου με 4 και 5 LED του ενός βαττ το κάθε ένα. Δηλαδή η κάθε λάμπα είναι 5W. Καμία σχέση με πριν. Τώρα κάθε μία δίνει την αίσθηση κλασικής spot 35W με λίγο μικρότερη γωνία.

 

Για τα σποτ, αντικατέστησα όλες (εκτός μπάνιου για λόγους ασφαλείας) τις MR16 που είναι στα 12V με μετασχηματιστή, με λάμπες GU10 που δεν θέλουν μετασχηματιστή. Γλίτωσα και από το μικρό αλλά αισθητό βόμβο του μτ αλλά και τη ζέστη του.

 

Η κάθε λάμπα πήγε κάτι λιγότερο από 5 ευρώ από το ebay. Πάρτε τις λάμπες από τον ίδιο πωλητή. Λάμπες από διάφορους πωλητές μπορεί να έχουν διαφορά στην συμπεριφορά άσχετα αν δείχνουν ίδιες στις φωτογραφίες.

 

Στο σπίτι έχω από καιρό βάλει λάμπες σποτ με 1 LED cree που είναι ας πούμε προηγούμενης γενιάς. Κάθε LED είναι 3W. Περιμένω λίγο και θα τις αλλάξω και αυτές με νεότερες των 5W σε σημεία που ο φωτισμός είναι οριακός π.χ. σαλόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να βάλει κάποιος LED?

Βασικά είναι τόσο άχρηστη τεχνολογία για φωτισμό που δεν πρέπει να ασχολησε καν.

 

Μόνο για ειδικό φωτισμό διακόσμησης κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ αρνητικός είσαι. Τα LED άνετα αντικαθιστούν τις κοινές λάμπες και προσφέρουν χαμηλότερη κατανάλωση και πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. και δεκάδες άλλα πλεονεκτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@papars βλέπω ότι το κατέχεις το led μιας που το δουλεύεις χρόνια. Τι θα μου πρότεινες? Τα δεδομένα είναι:

Ο υπουργός εσωτερικών (η γυναίκα μου) απεφάνθη ότι τα φωτιστικά δεν αλλάζουν ούτε με σφαίρες για λόγους ντεκόρ.

Έχω: 2 φωτιστικά με 10 G4 το καθένα και μία στήλη με 5 G4 στο σαλόνι. 1 φωτιστικό με 8 G9 στη κουζίνα και κάτι ψιλά από δω κι από κει.

Αυτό που δουλεύει πολλές ώρες καθημερινά είναι η στήλη. Τα άλλα δουλεύουν λίγο σχετικά. Τις περισσότερες μέρες καθόλου θα έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ αρνητικός είσαι. Τα LED άνετα αντικαθιστούν τις κοινές λάμπες και προσφέρουν χαμηλότερη κατανάλωση και πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. και δεκάδες άλλα πλεονεκτήματα.

Ναι είμαι πολυ αρνητικός ακόμα για τα led.

 

το φως που βγάζουν δεν έχει καμία σχέση με τις ηλεκτρονικές λυχνιες είναι πολυ κατώτερο.

 

Η " οικονομία" που θα κανείς απο την κατανάλωση είναι ελάχιστη σε σχέση με τις ηλεκτρονικές, και αν λάβουμε υπόψη τις τιμες που πουλανε τα led δε θα κανείς ποτέ απόσβεση μέχρι να σου καούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες ηλεκτρονικές τι εννοείς; Τις διπλωμένες φθορίου που καίγονται με το παραμικρό και έχουν και υδράργυρο μέσα;

 

Πάντως από τα γραφόμενά σου μάλλον δεν έχεις δει τις σημερινές LED που άνετα αντικαθιστούν τις κοινές πυράκτωσης.

Και οι τιμές δεν είναι καθόλου ακριβές, όσο για την κατανάλωση να σου πω από 1ο χέρι.

Σε ένα γραφείο έχουμε ψευδοροφή με 100 περίπου spot σε ένα χώρο μόνο. Στην αρχή είχαμε κλασικά αλογόνου 35W. Δηλαδή, 3500 watt.

Τις αλλάξαμε με LED 4W χωρίς καμία μείωση στην αίσθηση του φωτισμού, μάλιστα μερικοί δεν το κατάλαβαν ότι έγινε η αλλαγή. Και έτσι πέσαμε στα 400W. Η κάθε λάμπα στοίχισε περί τα 2.5 ευρώ (από Korea)

 

Βέβαια αν αγοράζαμε αντίστοιχες της osram δεν θα ξεχρεώναμε ούτε σε 10 χρόνια.

 

Ενδιαφέρον ανάγνωση αποτελεί αυτή η ιστοσελίδα (στα αγγλικά) για τα LED και πως να διαλέξετε το σωστό.

http://eternaleds.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...