Προς το περιεχόμενο

Λάμπες χαμηλής κατανάλωσης


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Γιάννη ως προς την κατανάλωση μπορείς να την υπολογίσεις στην σελίδα που βάζω,και κάτω δεξιά εκεί που λέει Bereken uw besparing βάλε τα watt, πόσες λάμπες,πόσες ώρες την ημέρα,πόσα χρόνια,και πόσα cent η kWh,και θα δεις πόσο θα είναι το όφελος σου.

 

 

http://www.ledlamp.nl/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Γιάννη ως προς την κατανάλωση μπορείς να την υπολογίσεις στην σελίδα που βάζω,και κάτω δεξιά εκεί που λέει Bereken uw besparing βάλε τα watt, πόσες λάμπες,πόσες ώρες την ημέρα,πόσα χρόνια,και πόσα cent η kWh,και θα δεις πόσο θα είναι το όφελος σου.

 

 

http://www.ledlamp.nl/

 

 

Ευχαριστω.Το θεμα ομως δεν ειναι μονο η καταναλωση αλλα η διαρκεια ζωης του λαμπτηρα και η ποιοτητα του φωτος που αποδιδει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεονεκτηματα LED(σε σχεση με τις απλες ηλεκτρικες):

Αναβουν αμεσως και φτανουν αμεσως στην μεγιστη φωτεινοτητα, οσα χρονια και αν περασουν, οσο φτηνη και αν ειναι η λαμπα που αγορασες.

Εχουν ανοσια στο αναμα/σβησιμο σε αντιθεση με τις ηλεκτρικες που αν τις αναβοσβηνεις μειωνεται ο χρονος ζωης τους.

 

Μειωνεκτηματα :Το φως τους ειναι περιεργο και ψυχρης αποχρωσης, σιγουρα δεν κανει για εργασια , διαβασμα, ξεκουραση κτλ.

Ειναι ακριβες.

 

Τις LED δε τις εχω δουλεψει ποτε, αλλα εχω δει που τις βαζουν για διακοσμητικες λυσεις μονο.

ΣΙγουρα παντως μπορει να τοποθετηθει σε σκαλες που τα φωτα αναβοσβηνουν συνεχεια, σε φωτα κηπου, σε αποθηκες κτλ.

Δε θα την εβαζα λαμπα εκει που καθομαι μεσα στο σπιτι, το φως της θα σου σπασει τα νευρα σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεονεκτηματα LED(σε σχεση με τις απλες ηλεκτρικες):

Αναβουν αμεσως και φτανουν αμεσως στην μεγιστη φωτεινοτητα, οσα χρονια και αν περασουν, οσο φτηνη και αν ειναι η λαμπα που αγορασες.

Εχουν ανοσια στο αναμα/σβησιμο σε αντιθεση με τις ηλεκτρικες που αν τις αναβοσβηνεις μειωνεται ο χρονος ζωης τους.

 

Μειωνεκτηματα :Το φως τους ειναι περιεργο και ψυχρης αποχρωσης, σιγουρα δεν κανει για εργασια , διαβασμα, ξεκουραση κτλ.

Ειναι ακριβες.

 

Τις LED δε τις εχω δουλεψει ποτε, αλλα εχω δει που τις βαζουν για διακοσμητικες λυσεις μονο.

ΣΙγουρα παντως μπορει να τοποθετηθει σε σκαλες που τα φωτα αναβοσβηνουν συνεχεια, σε φωτα κηπου, σε αποθηκες κτλ.

Δε θα την εβαζα λαμπα εκει που καθομαι μεσα στο σπιτι, το φως της θα σου σπασει τα νευρα σιγουρα.

 

 

Ευχαριστω.Πραγματικα η καθυστεριση που εχουν να αναψουν οι κοινες λαμπες οικονομιας ειναι εκνευριστικη αλλα εχουν καλο φωτισμο μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Philips δεν εχουν καθηστερηση, πατας τον διακοπτη και αναβουν αμεσως.

Γιαυτο σε παλιοτερο ποστ μου σου ειπα αν δε παρεις Philips παρε κατι φτηνο αλλιως ειναι σα να σε κλεβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Philips δεν εχουν καθηστερηση, πατας τον διακοπτη και αναβουν αμεσως.

Γιαυτο σε παλιοτερο ποστ μου σου ειπα αν δε παρεις Philips παρε κατι φτηνο αλλιως ειναι σα να σε κλεβουν.

 

Εννοείς ότι δε παρατηρείς καθυστέρηση. ;)

 

Για να χαρακτηρίσουμε ένα λαμπτήρα "αποδοτικό" θα πρέπει να μετατρέπει όλο το ρεύμα που παίρνει σε φως, χωρίς απώλειες σε θερμότητα. Ο ίδιος λαμπτήρας για να παράγει το maximum του φωτός που μπορεί, θα πρέπει να φτάσει σε συγκεκριμένη θερμοκρασία (ανάλογα το υλικό).

 

Αυταπόδεικτο: για να φέγγει σωστά θα πρέπει να ζεσταθεί. Αν είναι πολύ αποδοτικός θα αργήσει να ζεσταθεί, άρα θα αργήσει πολύ να βγάλει το 100% του φωτός που μπορεί.

 

Τώρα αν η Phillips χρησιμοποιεί κάποιο εξωτικό υλικό που ακτινοβολεί στο 100% όταν είναι... κρύο, μαγκιά της. Αλλά δύσκολο το βλέπω. For the record, στο πατρικό μου Philips έχουμε. Σίγουρα είναι καλύτερη η κατάσταση από no-name λαμπτήρες, αλλά και πάλι 1-2 λεπτά το θέλουν για να ανάψουν "σωστά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννωεισα αυτο HArldol με παρανοησες.

Δε μιλησα για ποση ωρα κανει απο την στιγμη που αναβει , μεχρι να ζεσταθει και να παει στο 100% αυτο το εχουν ολοι οι λαμπτηρες ακομα και οι philips.

 

Οι φτηνοι λαμπτηρες ομως λογω αστοχιας των ηλεκτρονικων τους και φτηνων ηλεκτρονικων, οταν πατας τον διακοπτη παραμενουν σβησμενες εντελως για μερικα δευτερολεπτα, και μερικες παραμενουν ετσι για πολλα δευτερολεπτα.

 

Αυτο το προβλημα ειπα οτι δεν εχουν οι philips λογω καλων ηλεκτρονικων μεσα στο λαμπτηρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι φτηνοι λαμπτηρες ομως λογω αστοχιας των ηλεκτρονικων τους και φτηνων ηλεκτρονικων, οταν πατας τον διακοπτη παραμενουν σβησμενες εντελως για μερικα δευτερολεπτα, και μερικες παραμενουν ετσι για πολλα δευτερολεπτα.

 

 

Τωρα δοκιμασα τις δικες μου acme ...Ο χρονος μεχρι να αρχισουν να αναβουν απο οταν ανοιγω τον διακοπτη ειναι μηδενικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις τελευταίες philips το παρατήρησα και εγώ. Μέχρι τώρα έχω παλιές megaman παλιές philps, αλλά στις τωρινες δεν μπορώ να αντιληφθώ χρόνο μέχρι να φωτίσουν. Στις παλιές περνάνε κάποια δέκατα του δευτερολέπτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις τελευταίες philips το παρατήρησα και εγώ. Μέχρι τώρα έχω παλιές megaman παλιές philps, αλλά στις τωρινες δεν μπορώ να αντιληφθώ χρόνο μέχρι να φωτίσουν. Στις παλιές περνάνε κάποια δέκατα του δευτερολέπτου.

 

 

Καλα ρε παιδια...Μην ειμαστε υπερβολικοι...Δεν χαλασε ο κοσμος για καποια δεκατα του δευτερολεπτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννωεισα αυτο HArldol με παρανοησες.

Δε μιλησα για ποση ωρα κανει απο την στιγμη που αναβει , μεχρι να ζεσταθει και να παει στο 100% αυτο το εχουν ολοι οι λαμπτηρες ακομα και οι philips.

 

Δίκιο έχεις, κατάλαβα λάθος. Αλλά αυτή η καθυστέρηση που λες δεν είναι τίποτα σημαντικό. Το να είναι σκοτάδι για κάνα δίλεπτο ζορίζει κάπως όμως. :P

 

(ο μόνος λόγος που αποφεύγω αυτές τις λάμπες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννωεισα αυτο HArldol με παρανοησες.

Δε μιλησα για ποση ωρα κανει απο την στιγμη που αναβει , μεχρι να ζεσταθει και να παει στο 100% αυτο το εχουν ολοι οι λαμπτηρες ακομα και οι philips.

 

Οι φτηνοι λαμπτηρες ομως λογω αστοχιας των ηλεκτρονικων τους και φτηνων ηλεκτρονικων, οταν πατας τον διακοπτη παραμενουν σβησμενες εντελως για μερικα δευτερολεπτα, και μερικες παραμενουν ετσι για πολλα δευτερολεπτα.

 

Αυτο το προβλημα ειπα οτι δεν εχουν οι philips λογω καλων ηλεκτρονικων μεσα στο λαμπτηρα

 

Επέτρεψε μου να πω πως αυτό είναι τελείως λάθος. Το αν μια λάμπα CFL αργεί να ανάψει οφείλεται καθαρά στο μηχανισμό έναυσης ο οποίως είναι είτε insta-start είτε warm-start. Στον πρώτο η λάμπα ανάβει κατευθείαν αλλά έχει μειωμένη διάρκεια ζωής γιατί τα νήματα στα ηλεκτρόδια εξαχνώνονται πολύ γρήγορα (γι αυτό και σε αυτούς τους λαμπτήρες συνήθως οι σωλήνες στην έναρξη μαυρίζουν γρήγορα κι έντονα) ενώ στο δεύτερο η λάμπα και αργεί να ανάψει επειδή πρώτα κάνει προθέρμανση στα ηλεκτρόδια αλλά και αργεί να φωτοβολήσει 100%. Οι δεύτερες δεν έχουν πρόβλημα με τα άναψε-σβήσε και έχουν συνήθως μεγάλη διάρκεια ζωής (10.000+h σε σχέση με τα 5-6000 των πρώτων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για να μην φαινετε εντελως ασπρο/ψυχρο χρωμα εχουν βγαλει κατηγοριες με λιγοτερα kelvin που εχουν πιο κιτρινο φως σαν τις παλιες..

 

<<Καθότι οι λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας διατίθενται σε 3 αποχρώσεις, θερμό λευκό (2700Κ), ουδέτερο λευκό (4000 Κ) και ψυχρό λευκό (6500 Κ), θα πρέπει να προσέξετε , αν επιθυμείτε το φως να μοιάζει με αυτό των λαμπτήρων πυράκτωσης, η θέλετε να δημιουργήσετε ατμόσφαιρα, να επιλέγετε την θερμή απόχρωση. Σε χώρους εργασίας , στους οποίους απαιτείται φως ψυχρότερης απόχρωσης, επιλέξτε, την ουδέτερη η ψυχρή απόχρωση.

Αν τέλος επιθυμείτε 100% απόδοση χρωμάτων, συνιστάται να επιλέγετε λαμπτήρες αλογόνων που εξασφαλίζουν 50% και 30% εξοικονόμηση ενέργειας, όπως την σειρά Eco Classic και MasterClassic αντίστοιχα

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Λοιπόν μάγκες τέρμα τα δίφραγκα με τους πυρακτώσεως. Πήγα σμ σήμερα, και δεν είχε ούτε για δείγμα, ούτε και ο ηλεκτρολόγος της γειτονιάς μου. Οπότε επειδή αναγκαστικά θα ξηλωθούμε (για λάμπες του 1 ευρώ δεν θα το έκανα θέμα), προτείνετε σας παρακαλώ:

 

- μάρκα. Από ότι διάβασα στο thread, οι "καλές" θεωρούνται οι megaman, galux και philips. Από τιμές όμως;

- φως (κέλβιν). Θέλω για μπάνιο, σποτάκια σαλονιού (6) και χώρο εργασίας σε PC (μέσα στο σπίτι).

 

Μια που είχα πάρει πριν χρόνια από το ΙΚΕΑ είχε άσπρο φως αλλά εντελώς ψόφιο και μου προκαλούσε πονοκέφαλο μετά από λίγο, για αυτό κατέληξε μέσα σε ένα πορτατίφ. Και από τότε απογοητεύτηκα με αυτές και δεν ξέρω τι να πάρω. Με φτιάχνει κάπως το γεγονός ότι, από ότι λέτε, η τεχνολογία ε΄χει βελτιωθεί σημαντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...