Προς το περιεχόμενο

Λάμπες χαμηλής κατανάλωσης


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όπως έψαχνα για λαμπτήρες οικονομίας έπεσα πάνω σε αυτό το βιβλίο, δεν το έχω διαβάσει όλο αλλά μόνο και μόνο αν ισχυέι ότι οι λαμπτήρες οικονομίας περιέχουν υδράργυρο τότε μιλάμε για καρκινογόνες ουσίες

 

http://www.scribd.com/doc/23751560/Η-Απάτη-με-τις-Λάμπες-Οικονομίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καμμια φορά.

τι παει να πει συχνά;

 

ο τύπος έχει γράψει 320 σελίδες με επιχειρήματα κατά των συγκεκριμενων λαμπτήρων, υπάρχουν κίνδυνοι που αποσιωπούνται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμμια φορά.

τι παει να πει συχνά;

 

ο τύπος έχει γράψει 320 σελίδες με επιχειρήματα κατά των συγκεκριμενων λαμπτήρων, υπάρχουν κίνδυνοι που αποσιωπούνται

 

 

Πρώτον τις λάμπες δε πρέπει να τις σπάμε.

Δεύτερον υπάρχουν λάμπες ROHS compliant που είναι χωρίς μόλυβδο και χρησιμοποιούν αμάγαλμα υδραργύρου το οποίο κ να σπάσει η λάμπα δε διαφεύγει.

Το μόνο κατά που έχω να πω σημαντικό είναι ότι πρέπει να διαλέξεις καλή λάμπα με σωστό χρώμα γιατί αλλιώς είναι πολύ κουραστικές. Ειδικά αν βάλεις σε κανα σαλόνι 6500Κ εμένα μου θυμίζει εργοστάσιο.Λάμπες οικονομίας όταν δεν είμαστε σίγουροι διαλέγουμε μάρκες που έχουν από 5 ευρώ κ πάνω. Κι όχι μάρκας σουπερμάρκετ εκτός κι αν είναι κανα καρφούρ που ψιλολένε οι φθηνές του.Αποφύγετε τις eurolamp. Καίγονται εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

να ρωτησω..αν ασχολειται κανεις..ποιες λαμπες ειναι οι καλυτερες που κυκλοφορουν τελευταια?

λιγοτερη καταναλωση,περισσοτερη διαρκεια, πιο οικολογικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από LED. Απόσβεση θα κάνεις αφού φύγει η χώρα από το ΔΝΤ, δηλαδή ποτέ.

 

Έχετε δει ότι οι «σοβαρές» LED (π.χ. της Phillips) έχουν 25€ και βάλε η καθεμία; Από lumens βράστα, οι μεγαλύτερες που κυκλοφορούν βγάζουν σχεδόν το μισό από μια τυπική λάμπα πυρακτώσεως. Οπότε εκεί που ήσουν εντάξει με 4 λάμπες πυρακτώσεως, εάν βάλεις LED θα θέλεις τις διπλές. Και 8 λαμπτήρες επί 25€ (στην καλύτερη) μας κάνει... 200€.

 

Για πραγματική οικονομία μόνο τις κλασσικές «οικονομίας». Τις LED τις πληρώνουν χρυσές οι early adopters, ας μην είμαστε εμείς αυτοί.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από LED. Απόσβεση θα κάνεις αφού φύγει η χώρα από το ΔΝΤ, δηλαδή ποτέ.

 

Έχετε δει ότι οι «σοβαρές» LED (π.χ. της Phillips) έχουν 25€ και βάλε η καθεμία; Από lumens βράστα, οι μεγαλύτερες που κυκλοφορούν βγάζουν σχεδόν το μισό από μια τυπική λάμπα πυρακτώσεως. Οπότε εκεί που ήσουν εντάξει με 4 λάμπες πυρακτώσεως, εάν βάλεις LED θα θέλεις τις διπλές. Και 8 λαμπτήρες επί 25€ (στην καλύτερη) μας κάνει... 200€.

 

Για πραγματική οικονομία μόνο τις κλασσικές «οικονομίας». Τις LED τις πληρώνουν χρυσές οι early adopters, ας μην είμαστε εμείς αυτοί.

 

:)

 

 

Συμφωνώ αν και το μέλλον προβλέπεται λαμπρό με τα LED, κλασικές οικονομίας. Τα LED βγάζουν κακής ποιότητας φως εκτός από την μη επαρκή φωτεινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Συνολικά στο σπίτι έχω αρκετές αλογόνου G4 και σκέφτομαι να τις αντικαταστήσω με led.

g427smd.jpg

Τάση: 12V

Ισχύς: 4,5 W

Lumens: 460-510 Lm

Τιμή στα 11ευρά η μία.

Ακούω γνώμες λόγο του ότι θα τα ακουμπήσω χοντρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνολικά στο σπίτι έχω αρκετές αλογόνου G4 και σκέφτομαι να τις αντικαταστήσω με led.

g427smd.jpg

Τάση: 12V

Ισχύς: 4,5 W

Lumens: 460-510 Lm

Τιμή στα 11ευρά η μία.

Ακούω γνώμες λόγο του ότι θα τα ακουμπήσω χοντρά.

Μαλακια θα κανείς δεν αξίζει με τίποτα.

Αν σου κάηκαν βάλε πάλι κανονικές G4 .Εγω σου προτείνω να πεταξεις τα φωτιστικά που παίρνουν G4 και να αγορασεις κανονικές λάμπες ηλεκτρονικές οικονομίας.

 

Και όχι τόσο ακριβές των 5 ευρώ η μια όπως γράφτηκε παραπάνω. Με 1-2 ευρώ βρίσκεις λάμπες ηλεκτρονικές οικονομίας εξαιρετικής ποιότητας.

 

Πλέον η τεχνολογία του ηλεκτρονικού λαμπτηρα εχει παλιωσει και φτηνηνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνολικά στο σπίτι έχω αρκετές αλογόνου G4 και σκέφτομαι να τις αντικαταστήσω με led.

g427smd.jpg

Τάση: 12V

Ισχύς: 4,5 W

Lumens: 460-510 Lm

Τιμή στα 11ευρά η μία.

Ακούω γνώμες λόγο του ότι θα τα ακουμπήσω χοντρά.

απο ποιο μαγαζι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...