Προς το περιεχόμενο

«Χρυσάφι» κόστισαν οι ηλεκτρονικές ιστοσελίδες δημόσιων οργανισμών


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκατομμύρια ευρώ κοστίζει η κατασκευή διαδικτυακών πυλών δημόσιου τομέα, τη στιγμή που η κυβέρνηση περικόπτει μισθούς,συντάξεις και περιορίζει τις δημόσιες δαπάνες στην παιδεία, στην υγεία και στην κοινωνική πολιτική.

 

Τα νούμερα που συνοδεύουν διάφορες ιστοσελίδες δημόσιων οργανισμών, υπουργείων και δήμων ανακηρύσσουν χρυσούς τους ιστότοπους και προκαλούν το κοινό αίσθημα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, που αναφέρεται στο περιοδικό «Επίκαιρα», αποτελεί ο ιστότοπος του ΕΣΠΑ, ο οποίος κόστισε 929.152,77 ευρώ. Ακριβότερα φαίνεται ότι «στοίχισε» στο κράτος η ιστοσελίδα Δασών και Διαχείρισης Υδάτινων Πόρων με κόστος 1.679.600 ευρώ, αυτή της Πυροσβεστικής με 1.352.792 ευρώ και αυτή της Βουλής με το δαπανημένο ποσό να ανέρχεται στα 1.011.318 ευρώ.

 

Η λίστα συμπεριλαμβάνει και ιστοσελίδες δήμων το κόστος των οποίων κάθε άλλο παρά λογικό είναι. Ο λόγος για τους δήμους Αθηναίων, Περιστερίου και Νέας Σμύρνης των οποίων οι διαδικτυακοί τόποι στοίχισαν 942.105 ευρώ, 501.800 ευρώ και 479.750 ευρώ αντίστοιχα, σύμφωνα με το περιοδικό. Μικρότεροι δήμοι φαίνεται να έχουν ακολουθήσει παρόμοιες πρακτικές, αφού ο δήμος Κεφαλλονιάς δαπάνησε 405.709 ευρώ για την ηλεκτρονική του σελίδα, ενώ ο δήμος Δράμας αρκέστηκε στη σπατάλη 379.700 ευρώ. Σε παρόμοιο κλίμα ήταν και η είδηση του περασμένου καλοκαιριού που αποκάλυπτε τη δαπάνη 22.000.000 ευρώ για την κατασκευή τριών ιστοσελίδων μετά από συμφωνία της Εταιρίας Κοινωνίας της Πληροφορίας με εταιρία αγνώστων στοιχείων, που δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα της κυβερνήσεως.

 

Δημοσίευμα της «Καθημερινής» αναφέρεται με λεπτομέρεια στο πραγματικό κόστος μιας ηλεκτρονικής σελίδας που είναι μακράν πιο σύνθετη από τις αντίστοιχες υπουργείων και των οργανισμών: «Ενδεικτικά, η ολοκληρωτική κατασκευή ενός μεγάλου (για τα ελληνικά δεδομένα) site γνωριμιών με πολλαπλές λειτουργίες μπορεί να φτάσει μέχρι και τα 50.000 €». Τα παραπάνω στοιχεία αποτελούν απόδειξη της κοινής λογικής που αποκτά όποιος διαβάζει τα παραπάνω νούμερα: μεγάλο μέρος από αυτά τα ποσά που δαπανήθηκαν, καταχράστηκαν από τους εκάστοτε «αρμοδίους», εταιρείες και όσους ενεπλάκησαν στην κατανομή των κονδυλίων που αφορούσαν την κατασκευή ιστοσελίδων δημόσιων υπηρεσιών.

 

Source.png Πηγή: tvxs.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πω ρε φιλε,

και τα 500-600 ευρω που ζηταω εγω με μιση καρδια γιατι ουτε τοσο αξιζει τυπικα μια απλη σελιδα μονο με πληροφοριες. αντε να μου ερθει κανενας του δημοσιου να μου ζητησει να φτιαξω κανα e-shop να βγαλω κανα εκκατομυριακι και εγω σαν ανθρωπος! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πω ρε φιλε,

και τα 500-600 ευρω που ζηταω εγω με μιση καρδια γιατι ουτε τοσο αξιζει τυπικα μια απλη σελιδα μονο με πληροφοριες. αντε να μου ερθει κανενας του δημοσιου να μου ζητησει να φτιαξω κανα e-shop να βγαλω κανα εκκατομυριακι και εγω σαν ανθρωπος! :mrgreen:

Πας καλά; Ποιός είσαι εσύ που θα χαλάρεις την πιάτσα; Εδώ για τις απλές σελίδες η χρέωση ήταν κανά 900άρι χιλιάδες, απ' ότι φαίνεται. Για e-shop, τουλάχιστον 2 εκατομμύρια να χρεώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλα κανουνε! Κακως! Εγω στην θεση τους θα χρεωνα 45 εκατομμυρια ευρω το site!

Κανεις δεν θα παθαινε τιποτα. Τι λεω , αυριο να χρεωσουνε 250.000 ευρω το kilobyte για νεο ιστοτοπο ποσοι πιστευετε θα εχουνε κυρωσεις; (σοβαρα, ποιο ειναι το οριο;) Και ετσι για να γουσταρουμε θα εριχνα το φταιξιμο στα μυστηρια ξενα συμφεροντα, και θα μου εδινα και αυξηση!

 

ποση αηδια, πια! καλυτερα να μην τα μαθαινουμε, οσο γυναικουλιστικο και αν ακουγεται, το μου θυμιζουνε οτι ειμαστε αδιαφορος λαος που δεν αντιδραει σε καμια προκληση μονο την ψυχολογια μας γ@μα3ι. Σορρυ που φαινεται κομματικοποιημενο το σχολιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα είναι σίγουρο. Τα ποσά είναι εντελώς νόμιμα και κανένας τους δεν 'έφαγε' τίποτα. Όλα έγιναν με διαφάνεια, ειλικρίνεια και πίστη στους θεσμούς της Δημοκρατίας. Συγχαρητήρια για το ποϊόν των ελλήνων. Αυτή η χώρα θα πάει μπροστά...

 

Σε άλλα νέα, βουλευτής των Εργατικών στην Βρεττανία καταδικάστηκε σε 18-μηνη φυλάκιση και μόνιμη αποπομή από το δικαίωμα ψήφου και εκλογής στα δημόσια με την κατηγορία οτί καταχράστηκε 12.000 λίρες (15.000 ευρώ) από το 2002 μέχρι το 2008. Το ποσό αυτό χρησιμοποιήθηκε για να πληρώσει λογαριασμούς και δημοτικά τέλη σε εξοχική κατοικία που διέθετε η γυναίκα του.

 

Ας έτρωγαν και στην Ελλάδα μόνο 15.000 ευρώ ο καθένας ανά 6 χρόνια και θα τους συγκρίναμε με τον Περικλή και τον Σόλωνα... άκους εκεί φυλακή και μόνιμη αποπομπή απο το εκλέγειν και εκλέγεσθαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αριστούργημα των 1.7 εκ :-(

 

Link

 

Για να μαθαίνετε οι web designers!

 

 

δεν καταλαβες καλα.το site δεν ειναι που κοστιζει.ξερεις ποσα λεφτα κοστιζει η ψυχικη ηρεμια που σου προσφερει αυτη η εικονα με το δασος πανω.αυτη και μονο αξιζει 1,7 εκατομμυρια.:P

 

 

Oxi απλα κρεμασμα θελουν.Για μενα πρεπει να επιτραπουν τα βασανιστηρια σε στυλ σε βλεπω η για αυτους που το εχουν ψαξει παραπανω να επιτραπουν τα βασανιστηρια που αναγραφονται στο βιβλιο "ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκατά να φάνε πια

κόβουν λεφτά απ'όποιον βρουν στον δρόμο τους και δεν κόβουν τις δαπάνες

απορώ ποιος τους ψηφίζει...

Μα φυσικά τα κομματόσκυλα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μία ακόμη φορά κατηγορούμε τον ΑΕΡΑ...

Να ξεκινήσουν οι δημοσιογράφοι και όσοι μπορούν να μας πουν ΠΟΙΟΣ υπέγραψε τις συμβάσεις και σε ΠΟΙΟΥΣ ανήκουν οι εταιρείες που πήραν τις εργολαβίες!!!

Έχω βαρεθεί τις αοριστίες σε αυτή τη χώρα.

ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΝΟΜΑΤΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...