Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft θα επιτρέψει ανεπίσημες εφαρμογές στα Windows Phone 7


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft σύντομα θα επιτρέψει την εγκατάσταση ανεπίσημων εφαρμογών στην πλατφόρμα Windows Phone 7, δηλαδή εφαρμογές που μπορεί να αναπτύξει οποιοσδήποτε προγραμματιστής χωρίς να είναι διαθέσιμες μέσω του Marketplace.

 

Η εταιρεία ήρθε σε επαφή με τους προγραμματιστές του ChevronWP7, του εργαλείου που ξεκλειδώνει τα WP7 κινητά τηλέφωνα, με σκοπό να βρεθεί μια λύση που θα επιτρέπει την εγκατάσταση μη εγκεκριμένων εφαρμογών στην πλατφόρμα, ενώ παράλληλα δε θα ενθαρρύνει την πειρατεία.

 

Υπενθυμίζεται ότι, εντός ολίγων ημερών η Microsoft πρόκειται να κυκλοφορήσει αναβάθμιση για το WP7 η οποία θα «κλείνει» το κενό ασφαλείας που εκμεταλλεύεται το ChevronWP7.

 

Link.png Site: neowin.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχοντας χασει ολο το εδαφος στην αγορα smartphone ειναι οτι καλυτερο μπορει να κανει για να εχει καποιες παραπανω πωλησεις. Αμα εκανε την πλατφορμα της τελειως κλειστη δεν θα την αγγιζαν καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνει η microsoft... πρέπει να προλάβει του ios και το android και εγώ σαν καταναλωτής έχω όλη την καλή διάθεση να την τιμήσω αν κάνει τέτοιες κινήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον καλεσε απλα, του εδωσε κινητο με WP7 για να αναπτυξει τις δικες του εφαρμογες (και για να παει και κοντρα στην σονυ που του υπεβαλε μηνυση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον καλεσε απλα, του εδωσε κινητο με WP7 για να αναπτυξει τις δικες του εφαρμογες (και για να παει και κοντρα στην σονυ που του υπεβαλε μηνυση).

 

 

Με συγχωρείτε για το off topic αλλα με αφορμή το παραπάνω σχόλιο να πω πως κακός χλευάζουμε όλοι την sony που παρακάλεσε (γιατί δεν ζητάει τιμωρία του GeoHot ούτε χρήματα) το συγκεκριμένο άτομο να σταματήσει να δείχνει στον κόσμο για το πως να σπάσει την κονσόλα...

 

 

Η sony στην προσπάθεια της να ανταγωνιστεί τις δυο άλλες εταιρίες (M$ και Nintendo) στις πωλήσεις - για να συνεχίζουμε να βλέπουμε PS3 δηλαδή να βγαίνουν παιχνίδια και να περιμένουμε PS4-

 

Προσπάθησε να ρίξει το κόστος παραγωγής (και κατά συνέπεια την τελική τιμή της κονσόλας) για να αυξηθούν οι πωλήσεις της... σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που ΧAΝΕΙ λεφτά πωλούντας ένα PS3!!!

 

 

Ακούγεται υπερβολικό αλλα αν τα βάλουμε κάτω δεν είναι.. Πχ τώρα η τιμή πώλησης ενός PS3 είναι 260 euro ... αυτά τα 260 euro δεν τα παίρνει η sony..

 

καταρχήν είναι ο ΦΠΑ 23% (αυτά τα παίρνει το κράτος) αν τον αφαιρέσουμε η τελική τιμή πάει στα 210 περίπου...

 

μετά είναι και το κέρδος του καταστήματος λιανικής (πλαίσιο multirama e-shop κτλ)εγώ σας λέω 15 euro να είστε σίγουροι ότι είναι περισσότερο το κέρδος αλλα εγώ σας λέω 15 μονο... πάμε άμεσος στα 195

 

μετά από τον χονδρέμπορα για να πάνε τα PS3 στην αποθήκη του λιανεμπορα είναι κάποια έξοδα ανά παλέτα.. εγώ σας λέω 3 euro ανά συσκευή.. μαζί με αλλα έξοδα αποθήκευσης κτλ μετά το κέρδος του χονδρέμπορα να μην είναι και αυτό στην ξεφτίλα 10 euro?

 

κόστος συσκευασίας συγκέντρωσης και αποστολής από την sony στον χονδρέμπορα δεν υπάρχει? να μην είναι και αυτό χαλαρα 3 euro ανά συσκευή? πήγαμε λοιπον στα 179 euro... με ΠΟΛΎ επιεικής υπολογισμούς είναι λιγότερα στην πραγματικότητα

 

 

Μια συσκευή με blue ray player, σκληρό δίσκο (που τον αγοράζει από τρίτη εταιρία όπως η seagate) wifi HDMI επεξεργαστή πολλαπλών πυρήνων και μικρής παραγωγής και όλα τα καλούδια αυτά για να κατασκευάστε λέτε να στοιχίζει μονο 170 euro?

 

 

φυσικά και όχι.. αλλα τρελοί είναι στην sony και χαρίζουν PS3?

 

Δεν είναι τρελοί έριξαν τόσο πολύ τις τιμές τους για να αγοράσει ο κόσμος την κονσόλα με απώτερο σκοπό να αγοράσει και παιχνίδια! εκεί ελπίζουνε και μέχρι στιγμής καλά πάνε και εξισορροπούνται οι απώλειες από τις κονσόλες...

 

τώρα αν όμως γεμίσουν πειρατικά λόγο cf που θα είναι και τζάμπα και εύκολα προσβάσιμο με ένα googlαρισμα και μετά free download θα φαλιρίσει το project.. μετά ξεχνάτε metal gear 5 gow 4 GTA6 και όλα αυτά τα ωραία παιχνίδια που θα θέλατε να παίξετε στο μέλλον..

 

κάπως έτσι έχασε το παιχνίδι και η sega.. και τώρα πάει ο Sonic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τον πάτο που έπιασαν τα win phone 7, παίζει το τελευταίο της χαρτί.

 

Ούτε κάν- κάν...

 

τώρα ξεκινάνε και είναι σε εμβρυακό επίπεδο. Δυνατότητες έχουν πάρα πολύ μεγάλες. Και δυνατές πλάτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνει η microsoft... πρέπει να προλάβει του ios και το android και εγώ σαν καταναλωτής έχω όλη την καλή διάθεση να την τιμήσω αν κάνει τέτοιες κινήσεις

 

Εγώ πάλι δεν έχω καμία καλή διάθεση να την ... τιμήσω. Δε θέλει τις τιμές σου. Τα λεφτά σου θέλει. Παρεμπιπτόντως πες μας γιατί θα την τιμήσεις αντί του "free & open source" android που προσφέρει καλύτερη λειτουργικότητα και περισσότερες εφαρμογές. Το τρένο έχει φύγει από το σταθμό και η Microsoft ακόμα το περιμένει.

 

τώρα ξεκινάνε και είναι σε εμβρυακό επίπεδο.

 

Τα mobile λειτουργικά της MS υπάρχουν εδώ και πολύ καιρό. Δεν είναι σε κανένα εμβρυικό στάδιο. Κατά τη δική σου λογική και το Android 2.3 είναι σε εμβρυικό στάδιο. Τα win phone ακόμα και αν πάρουν ένα κομμάτι της πίτας δε θα μπορέσουν να ανταγωνιστούν τους ρυθμούς ανάπτυξης του open source android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά είναι και το κέρδος του καταστήματος λιανικής (πλαίσιο multirama e-shop κτλ)εγώ σας λέω 15 euro να είστε σίγουροι ότι είναι περισσότερο το κέρδος αλλα εγώ σας λέω 15 μονο... πάμε άμεσος στα 195

 

μετά από τον χονδρέμπορα για να πάνε τα PS3 στην αποθήκη του λιανεμπορα είναι κάποια έξοδα ανά παλέτα.. εγώ σας λέω 3 euro ανά συσκευή.. μαζί με αλλα έξοδα αποθήκευσης κτλ μετά το κέρδος του χονδρέμπορα να μην είναι και αυτό στην ξεφτίλα 10 euro?

 

κόστος συσκευασίας συγκέντρωσης και αποστολής από την sony στον χονδρέμπορα δεν υπάρχει? να μην είναι και αυτό χαλαρα 3 euro ανά συσκευή? πήγαμε λοιπον στα 179 euro... με ΠΟΛΎ επιεικής υπολογισμούς είναι λιγότερα στην πραγματικότητα

 

 

Μια συσκευή με blue ray player, σκληρό δίσκο (που τον αγοράζει από τρίτη εταιρία όπως η seagate) wifi HDMI επεξεργαστή πολλαπλών πυρήνων και μικρής παραγωγής και όλα τα καλούδια αυτά για να κατασκευάστε λέτε να στοιχίζει μονο 170 euro?

 

Με συγχωρεις, αλλα ειναι δυνατον πρωτα πρωτα να βγαζει απο ενα ps3 το καθε καταστημα 15€; Και ο χονδρεμπορας 10€;

Και επισης δεν νομιζω με τοσο που εχουν πεσει οι τιμες να αγοραζει η sony ολα αυτα τα υλικα που λες στις τιμες λιανικης που πωλουνται... μην τρελαθουμε κιολας...

 

Εδω το iphone που πωλειται 600€ και εχει κοστος κατασκευης ~180$ αν θυμαμαι καλα.

Σαν υλικα κτλ αντε να κοστιζει 70-80€ το ps3 (στην sony και με τις τιμες που αγοραζει αυτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν έχω καμία καλή διάθεση να την ... τιμήσω. Δε θέλει τις τιμές σου. Τα λεφτά σου θέλει. Παρεμπιπτόντως πες μας γιατί θα την τιμήσεις αντί του "free & open source" android που προσφέρει καλύτερη λειτουργικότητα και περισσότερες εφαρμογές. Το τρένο έχει φύγει από το σταθμό και η Microsoft ακόμα το περιμένει.

 

Άποψη σου και μάλιστα όχι τεκμηριωμένη...

Εγώ έχω δοκιμάσει android και βρήκα κάποια πράγματα να με ενοχλήσουν όπως και στο ios που έχω τώρα και φυσικά και στο wp 7 που επίσης δοκίμασα... εσύ έχεις δοκιμάσει wp7 και μιλάς για τρένα ή απλά βγάζεις λόγους;

 

Τα mobile λειτουργικά της MS υπάρχουν εδώ και πολύ καιρό. Δεν είναι σε κανένα εμβρυικό στάδιο. Κατά τη δική σου λογική και το Android 2.3 είναι σε εμβρυικό στάδιο. Τα win phone ακόμα και αν πάρουν ένα κομμάτι της πίτας δε θα μπορέσουν να ανταγωνιστούν τους ρυθμούς ανάπτυξης του open source android.

 

Τα wp7 δεν είναι windows mobile 6.5 ... είναι εντελώς διαφορετικό λειτουργικό. Τα wp7 βγήκαν τον Οκτώβριο, έχουν δηλαδή 3 μήνες στην πιάτσα. Το android έχει χρόνια στην πιάτσα, do the math.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...