Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft θα επιτρέψει ανεπίσημες εφαρμογές στα Windows Phone 7


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Sony όπως και όλες οι άλλες εταιρείες του είδους τις θα συνεχίσουν να βγάζουν εκατομύρια, δεν σκέφτεσε σωστά φίλε papajo_r.

Το κόστος κατασκευής για μία εταιρεία του μεγέθους τις sony είναι ελάχιστο. Οι μισθοί είναι μισθοί πείνας στην κίνα, η παραγωγή είναι αυτοματοποιημένη με ρομπότ που παράγουνε δεκάδες συστήματα το δευτερόλεπτο, τα περισότερα "εξαρτήματα" παράγονται είτε από την ίδια την sony ή απο θυγατρικές της, η αγοράζονται σε τιμές λίγο πάνω από το κόστος.Γενικά η παραγωγή γίνεται σε τόσο τεράστιο βαθμό που τους κοστίζει ψίχουλα.

Το κόστος της κάθε κονσόλας πέφτει για 2 λόγους, είτε γιατι πέσαν οι πωλήσεις(λόγο ανταγωνισμού η χάσιμο ενδιαφέροντός η λογο κρίσης κ.τ.λ) ή λόγο φτηνότερων πρώτων υλών. (πράγμα πολύ λογικό αν σκεφτείς τα specs του ps3 και πόσο έχει πέσει η τιμή τους)

 

-Βέβαια μια εταιρεία όπως η sony σαφώς και έχει υπολογίσει έναν μέσω όρο αγορών παιχνιδιών σε κάθε κονσόλα στα κέρδη της,όπως έχει υπολογίσει και την πιθανή πειρατία που θα έχει.

 

P.S: Μην συγκρίνεται τις τιμές που αγοράζετε εσείς σκληρούς με τις τιμές που αγοράζει η sony!!! Αμφιβάλω αν τις κοστίζει πάνω απο 10 ευρώ ο κάθε σκληρός της sony. (Και πολλά λέω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σιγα το κοστος, δικα τους κοντεινερ, δικα τους φορτηγα, μεχρι και δικα τους λιμανια ππλεον, ελαχιστο κοστος, οταν εμενα μου ερχεται η οποιαδηποτε παπαρια απο Κινα με μηδεν μεταφορικα, σκεψου πως λειτουργει το συστημα.

 

 

Τα περισσότερα φορτηγά είναι ελληνικά όχι κινεζικα :P τους δικούς μας πληρώνουν δηλαδή.. μονο που οι ελληνικής καταγωγής εφοπλιστές δεν είναι ακριβώς "δικοί" μας περισσότερο δικών τους συμφερόντων είναι παρα οποιονδήποτε εθνικών...

 

Όσο για τα container και αυτά συνήθως τρίτων εταιριών είναι το κόστος όμως δεν είναι σημαντικό γιατί χωράνε πολύ πράμα... και το κόστος του container διαιρείται με τον μεγάλο αριθμό των μονάδων που κουβαλάει

 

Τώρα τα πράγματα που στέλνονται από κίνα δωρεάν Πχ ένα κινητό δεν είναι ακριβώς δωρεάν... δηλαδή η αποστολή έχει κάποια έξοδα.. απλά το κινητό είναι πολύ φτηνό.. πχ κάνει 30 euro στο πουλάει σεσένα 60 και έχει βάλει μέσα και τα πχ 10 euro έξοδα της αποστολής και σου λέει εσένα "δωρεάν"

 

Η Sony όπως και όλες οι άλλες εταιρείες του είδους τις θα συνεχίσουν να βγάζουν εκατομύρια, δεν σκέφτεσε σωστά φίλε papajo_r.

Το κόστος κατασκευής για μία εταιρεία του μεγέθους τις sony είναι ελάχιστο. Οι μισθοί είναι μισθοί πείνας στην κίνα, η παραγωγή είναι αυτοματοποιημένη με ρομπότ που παράγουνε δεκάδες συστήματα το δευτερόλεπτο, τα περισότερα "εξαρτήματα" παράγονται είτε από την ίδια την sony ή απο θυγατρικές της, η αγοράζονται σε τιμές λίγο πάνω από το κόστος.Γενικά η παραγωγή γίνεται σε τόσο τεράστιο βαθμό που τους κοστίζει ψίχουλα.

Το κόστος της κάθε κονσόλας πέφτει για 2 λόγους, είτε γιατι πέσαν οι πωλήσεις(λόγο ανταγωνισμού η χάσιμο ενδιαφέροντός η λογο κρίσης κ.τ.λ) ή λόγο φτηνότερων πρώτων υλών. (πράγμα πολύ λογικό αν σκεφτείς τα specs του ps3 και πόσο έχει πέσει η τιμή τους)

 

-Βέβαια μια εταιρεία όπως η sony σαφώς και έχει υπολογίσει έναν μέσω όρο αγορών παιχνιδιών σε κάθε κονσόλα στα κέρδη της,όπως έχει υπολογίσει και την πιθανή πειρατία που θα έχει.

 

P.S: Μην συγκρίνεται τις τιμές που αγοράζετε εσείς σκληρούς με τις τιμές που αγοράζει η sony!!! Αμφιβάλω αν τις κοστίζει πάνω απο 10 ευρώ ο κάθε σκληρός της sony. (Και πολλά λέω)

 

 

Σταματήστε να προσωποποιείται την κατάσταση... τα πράματα είτε σας αρέσει είτε δεν σας αρέσει έτσι είναι.. ο τελευταίος μέτοχος στην sony αλλα και ο οποιοσδήποτε ασχολείται με τα οικονομικά το χρηματιστήριο ξέρει ότι η sony χάνει λεφτά πουλώντας μια κονσόλα PS3... και στρατηγική τις είναι να τα κερδίσει πίσω πουλώντας PS3 games! thats it end of the story... δεν είναι προσωπική μου άποψη έτσι έχουν τα πράματα... εγώ απλά τα ερμήνευσα.

 

Αυτός είναι ένας λόγος που το slim δεν υποστηρίζει την εγκατάσταση αλλου OS! γιατί πολλοί αγοράζανε PS3 και κάνανε φτηνά racks με συστοιχίες PS3 λόγο του πολυπυρήνου CPU τους.. επειδή κάνοντας κάνοντας κάτι τέτοιο αγοράζεις πολλές κονσόλες αλλα δεν αγοράζεις κανένα παιχνίδι η sony χάνει πολλά λεφτά!

 

και γενικότερα γιατί νομίζεις ότι η sony κάνει slim κομμάτια? για να ανταγωνιστεί το nintendo DS στην φορητότητα? όχι για να φτηνύνει την παραγωγή της! γίαυτό το PS2 slim δεν κοστίζει όσο κόστιζε το phat...

 

το κατά ποσο αυξάνεται η μειώνεται το ενδιαφέρον δεν επηρεάζει άμεσα την κατασκευάστρια εταιρία αλλα τους χονδρεμπορους και τους εμπορους λιανικής κυρίως ... και σε δεύτερη φάση την ίδια την κατασκευάστρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην διαβαζω χαζομαρες.....

 

WP7-specific limitations

 

No system-wide file manager

No Bluetooth file transfers

No USB mass storage mode

Limited third-party apps availability

No Flash (nor Silverlight) support in the browser

Too dependent on Zune software for file management and syncing

No video calls

New ringtones available only through the Marketplace

Music player lacks equalizer presets

No multitasking

No copy/paste

No DivX/XviD video support (automatic transcoding provided by Zune software)

No sign of free Bing maps Navigation so far

No internet tethering support

No handwriting recognition support

 

Οταν αυτα διορθωθουν βλεπουμε.....αλλα και παλι ios και android εχουν ηδη την μεριδα του λεοντος...με το τελευταιο επικρατεστερο στο φιναλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα φορτηγά είναι ελληνικά όχι κινεζικα :P τους δικούς μας πληρώνουν δηλαδή.. μονο που οι ελληνικής καταγωγής εφοπλιστές δεν είναι ακριβώς "δικοί" μας περισσότερο δικών τους συμφερόντων είναι παρα οποιονδήποτε εθνικών...

 

Όσο για τα container και αυτά συνήθως τρίτων εταιριών είναι το κόστος όμως δεν είναι σημαντικό γιατί χωράνε πολύ πράμα... και το κόστος του container διαιρείται με τον μεγάλο αριθμό των μονάδων που κουβαλάει

 

Τώρα τα πράγματα που στέλνονται από κίνα δωρεάν Πχ ένα κινητό δεν είναι ακριβώς δωρεάν... δηλαδή η αποστολή έχει κάποια έξοδα.. απλά το κινητό είναι πολύ φτηνό.. πχ κάνει 30 euro στο πουλάει σεσένα 60 και έχει βάλει μέσα και τα πχ 10 euro έξοδα της αποστολής και σου λέει εσένα "δωρεάν"

 

 

http://cgi.ebay.com/Smallest-USB-2-0-Mini-Bluetooth-V2-0-EDR-Dongle-Adapter-/280482160949?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item414e0a2135

 

Αυτο το πραγμα εχει 1 ευρω με δωρεαν μεταφορικα. Κι 1000 τετοια να παραγγειλω, παλι μηδεν μεταφορικα θα εχω.

Σιγουρα μεταφορικα υπαρχουν, ακομη και μεσα στο 1 ευρω, αλλα ειναι τοσο λιγα, που δεν θα επηρρεασουν την τελικη τιμη. Αυτο ηθελα να πω στο πρωτο μου μηνυμα απαντωντας στο Luffy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην διαβαζω χαζομαρες.....

WP7-specific limitations

 

No system-wide file manager

No Bluetooth file transfers

No USB mass storage mode

Limited third-party apps availability

No Flash (nor Silverlight) support in the browser

Too dependent on Zune software for file management and syncing

No video calls

New ringtones available only through the Marketplace

Music player lacks equalizer presets

No multitasking

No copy/paste

No DivX/XviD video support (automatic transcoding provided by Zune software)

No sign of free Bing maps Navigation so far

No internet tethering support

No handwriting recognition support

Οταν αυτα διορθωθουν βλεπουμε.....

 

Πολλά από αυτά δεν υπάρχουν ούτε τώρα στο iphone αλλά δεν βλέπω την ίδια ευαισθησία από την κοινότητα.

 

Video call, New ringtones available only through the Marketplace, multitasking, copy/paste, internet tethering, δεν μπήκαν παρά μόνο στις μεταγενέστερες εκδόσεις του ios

 

Flash, USB mass storage, Bluetooth file transfers, DivX/XviD video support handwriting recognition δεν έχει ούτε καν τώρα αν δεν βάλουμε το παράγοντα jailbrake μέσα.

 

Αν αυτά δεν ενοχλούν τόσα εκατομμύρια ios χρήστες τότε είναι υποκρισία να ενοχλούν που λείπουν στα wp7. Και εγώ που είμαι από το πρώτο iphone ios χρήστης έχω βρει τον τρόπο και κάνω την δουλειά μου με το παραπάνω σε αυτό. Είναι θέμα καλής διάθεσης και να σκεφτεί κανείς ότι είναι 3-4 μήνες στην πιάτσα.

 

Το ότι υπάρχουν στο android είναι καλό για να υπάρχει ανταγωνισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην διαβαζω χαζομαρες.....

 

WP7-specific limitations

 

No system-wide file manager

No Bluetooth file transfers

No USB mass storage mode

Limited third-party apps availability

No Flash (nor Silverlight) support in the browser

Too dependent on Zune software for file management and syncing

No video calls

New ringtones available only through the Marketplace

Music player lacks equalizer presets

No multitasking

No copy/paste

No DivX/XviD video support (automatic transcoding provided by Zune software)

No sign of free Bing maps Navigation so far

No internet tethering support

No handwriting recognition support

 

Οταν αυτα διορθωθουν βλεπουμε.....αλλα και παλι ios και android εχουν ηδη την μεριδα του λεοντος

 

Κοίτα είναι νέο λειτουργικό, σιγά σιγά με τα updates θα γίνετε καλύτερο, έχει καλές βάσεις καταρχήν και είναι from scratch, εγώ το έχω καμια βδομάδα στο HD2 με χακιά και είμαι ευχαριστημένος αν και δεν υπάρχει marketplace προς το παρόν για την χώρα μας αυτό θα αλλάξει συν κάποιες ελλείψεις, θυμήσου πως το iOS όταν πρωτοβγήκε δεν είχε καν appstore και δες που έφτασε, φαντάσου το λειτουργικό αυτό που βγήκε και με appstore και με απ όλα - λίγο απ' όλα οφείλω να ομολογήσω αλλά σίγουρα θα βελτιωθεί γιατι παίζει χρήμα στη μέση δεν θα το αφήσουν έτσι.

 

Και στην τελική η γκρίνια απ' ότι μας δίδαξε το iOS και η Apple είναι ο καλύτερος σύμμαχος των εταιριών γιατί ο ντόρος κάνει καλό στην αναγνωρισιμότητα.

Θέλω να πω, ότι την επιδιώκουν την γκρίνια, πάρε παράδειγμα το Ipad που δεν έχει κάμερα, στο ipad 2 θα βάλουν αλλά γιατί δεν έβαλαν απο την πρώτη στιγμή; δεν υπήρχε μήπως η τεχνολογία; όχι βέβαια γιατί όσο θα κλαίγονται αυτοί που δώσανε τα λεφτάκια τους για να πάρουν πρώτοι το ipad 1 άλλο τόσο η apple θα κερδίζει από τον ντόρο.

Έχει γίνει και με το iphone το ίδιο σκηνικό, το πρωτο δεν τραβουσε βιντεο ουτε το δευτερο στο 3gs έβαλαν βίντεο, μετά απο 3 κινητά κύριοι 3 όχι 2 αλλά 3, πούλησαν όμως όλα σαν τρελά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωην χρηστης iphone και τωρα με android...τα κανει σχεδον ολα και συμφερει(οταν εχεις ενα blade των 159€).

 

δεν μπορείς να μην παραδεχθείς ότι είναι όπως σε όλα τα πράγματα, ανάλογα με τα γούστα... εγώ πχ δεν μπορώ το ανεμούριο με τις εκδόσεις του android. Προτιμώ ένα κύριο λειτουργικό και μία homebrew σκηνή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://cgi.ebay.com/Smallest-USB-2-0-Mini-Bluetooth-V2-0-EDR-Dongle-Adapter-/280482160949?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item414e0a2135

 

Αυτο το πραγμα εχει 1 ευρω με δωρεαν μεταφορικα. Κι 1000 τετοια να παραγγειλω, παλι μηδεν μεταφορικα θα εχω.

Σιγουρα μεταφορικα υπαρχουν, ακομη και μεσα στο 1 ευρω, αλλα ειναι τοσο λιγα, που δεν θα επηρρεασουν την τελικη τιμη. Αυτο ηθελα να πω στο πρωτο μου μηνυμα απαντωντας στο Luffy

 

 

Αυτό το πράμα έχει ""δωρεάν"" μεταφορικά γιατί είναι 3 γραμμάρια σε βάρος και 1CMx0,5 σε διαστάσεις οποτε τα έξοδα αποστολής του σε φακελάκι άντε να είναι 30 cent (για να σου έρθει τον επόμενο μηνα)

 

Αν παραγγείλεις 1000 τέτοια όμως θα πληρώσεις και μεταφορικά και φπα... ο αλγόριθμος που εκτελεί το ebay μπορεί να μην στο βγάλει.. αλλα ο κινέζος θα σου πει ότι δεν μπορεί να στα στείλει τζάμπα...

 

Γιατί άλλο είναι να στελνεις 1000 φακελάκια σε ξεχωριστούς ιδιώτες και άλλο να στείλεις μια παλέτα σε έναν ιδιώτη θεωρείται εισαγωγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορείς να μην παραδεχθείς ότι είναι όπως σε όλα τα πράγματα, ανάλογα με τα γούστα... εγώ πχ δεν μπορώ το ανεμούριο με τις εκδόσεις του android. Προτιμώ ένα κύριο λειτουργικό και μία homebrew σκηνή

 

Ενα λειτουργικο οφειλει να εχει βελτιωσεις και αυτο γινεται με τις release που βγαινουν. ΟΚ δεν γινεται με τον καλυτερο τροπο στην περιπτωση του android αλλα εχει πολυ μεγαλη βελτιωση και σαν πρωην χρηστης ios το προτιμω. Τωρα φοραω froyo ειμαι πολυ ικανοποιημενος(και υπαρχει και συνεχεια) χωρις τα ανοητα limitation του ios....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα λειτουργικο οφειλει να εχει βελτιωσεις και αυτο γινεται με τις release που βγαινουν. ΟΚ δεν γινεται με τον καλυτερο τροπο στην περιπτωση του android αλλα εχει πολυ μεγαλη βελτιωση και σαν πρωην χρηστης ios το προτιμω. Τωρα φοραω froyo ειμαι πολυ ικανοποιημενος(και υπαρχει και συνεχεια) χωρις τα ανοητα limitation του ios....

 

Σαφέστατα και οφείλει να έχει βελτιώσεις... αλλά όταν βγαίνουν android με htc sense, με lg flavor, με samsung taste κτλ η μόνη μου λύση για να έχω καθαρόαιμο και up to date android κινητό είναι να πάρω το εκάστοτε nexus. Όλα τα υπόλοιπα και τα χειροκίνητα πειράγματα εμένα δεν μου αρέσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν τίθεται θέμα αν κάνω η δεν κάνω λάθος ... Η ίδια η sony το έχει δηλώσει και ο καθένας μπορεί να δει τα οικονομικά της στοιχεια... οποτε εξαρχής είναι δεδομένο ότι αυτό συμβαίνει, δεν είναι δικη μου θεωρία με λίγα λόγια... εγώ απλά την αιτιολόγησα.

 

Κατά δεύτερον μπερδεύεις την βούρτσα με ... το σκουπόξυλο τι δουλειά έχει το ότι εσύ κανεις τα δικά σου custom CD σε μεγάλες ποσότητες με την δημιουργία μιας κονσόλας την μαζική παραγωγή και την προώθηση της στην αγορά... πραγματικά δεν ξέρω πως τα συγχέεις.. είναι η μέρα με την νύχτα!

 

Τώρα στο δεύτερο σκέλος που συγκρίνεις τα δικά σου έξοδα με αυτά της δισκογραφικής... καταρχήν η δισκογραφική δεν "καίει" δισκάκια και ούτε εκτυπώνει χαρτί A4 με τον injekt εκτυπωτή της...

 

Τα έξοδα μιας δισκογραφικής είναι μεγαλύτερα από τα δικά σου σε όλα τα φάσματα.. γιατί?

 

Για να καταλάβεις πες μου σε πόσες μέρες μπορείς να κάψεις 10.000 δίσκους να τυπώσεις στην επιφάνεια τους ένα logo να εκτυπώσεις όλα τα περιεχόμενα και να τα πακετάρεις?

 

Η δισκογραφική το κάνει μέσα σε μια μέρα βασικά σε μερικές ώρες της ημέρας εκείνης. Γιατί δεν έχει PC που καίνε δισκάκια αλλα έχει ένα CD μήτρα και παίρνει την λία επιφάνεια ενός CD και συμπιέζει πάνω του την μήτρα με αποτέλεσμα να αποτυπωθεί ένας κλώνος της μητρας πανω στο δευτερο CD

όλο αυτό γίνεται σε ένα δευτερόλεπτο όχι σε 4 -10 λεπτά που χρειάζεσαι εσύ για να το κάψεις...

 

Το μηχάνημα που παίρνει χιλιάδες δισκάκια και συμπιέζει με ακρίβεια νάνο την μήτρα πάνω στην επιφάνεια του άδειου CD κάνει εκατομμύρια... και είναι τεράστιο το ίδιο μηχάνημα μπορεί να πακετάρει σε δευτερόλεπτα τα έτοιμα CD και να τα βάλει πχ στις θήκες τους και μετά ας πούμε δέκα δέκα σε χαρτόκουτα για να είναι έτοιμα να μεταφερθούν

 

Πιο πριν η εκτύπωση για να γίνει χρειάζεται ειδικό μηχάνημα που αφήνει στρώσεις χρωμάτων πάνω στο CD και βγάζει το ειδικό αποτέλεσμα που είναι ανεξίτηλο... δεν μιλάμε για εκτύπωση inkjet... και αυτό το μηχάνημα εκτυπώνει σε δευτερόλεπτα και είναι πανάκριβο...

 

 

Μετά πρέπει να αγοραστεί μια αποθήκη για να βάλεις όλα τα CD να προσληφθεί προσωπικό να τα τακτοποιεί και security για να τα προσέχει όλοι αυτοί πληρώνονται κανονικά με τον μηνα.. τέλος πρέπει κάπως να διανεμηθούν τα CD αυτά η εταιρία που αναλαμβάνειτην μεταφορά πρέπει να πληρωθεί..

 

μετά θα πάνε στο δισκάδικο.. το δισκάδικο πληρώνει ΦΠΑ τεβε ρεύμα πολίτη... Τέλος ο τραγουδιστής να μην πάρει κάτι ανά CD? η εταιρία που τον ηχογράφησε? κτλ κτλ... είναι μια μεγάλη διαδικασία..

 

αν ήταν έτσι να κάνουμε cd με 10 cent και να τα πουλάμε με 20 euro όλοι πλούσιοι θα γινόμασταν...

 

 

 

Αφού έπεσες τόσο έξω στο σχετικό παράδειγμα της δισκογραφικής φαντάσου ποσο έξω πέφτεις στην παραγωγή μιας κονσόλας που είναι εντελώς άσχετο...

το ίδιο ισχύει και με τους σκληρούς δίσκους... άκου εκεί 2,3 euro ένας δίσκος.. καταρχήν μονο τα υλικά κατασκευής σίγουρα κοστίζουν μες στο νερό πάνω από 5 με 10 euro! και για να φτιαχτεί ένας σκληρός δίσκος χρήζοντα όπως είπα πριν επενδύσεις εγκαταστάσεις

 

 

Ποιός σου είπε ότι τα cd φτιάχνονται στο σπίτι; Ποιός μίλησε για inkjet ? Είπα εγώ ότι θα κάτσω να κάψω εγώ 1000 cd ;

Για κανονική επαγγελματική δουλειά μιλάω.

 

http://www.copyright.com.gr/index.php?page=cd_packaging ελληνική εταιρία που σου βγάινει 2,6 ευρώ το cd αν παράγεις 1000 κομμάτια. Φαντάσου να παράγεις 1.000.000 κομμάτια

 

Σιγά μη δίνει 30 ευρώ για κάθε σκληρό η sony.

Μην είσαι σε παρακαλώ απόλυτος, οι γραμμές παραγωγής και γενικά η τυποποίηση έγινε για να μπορούν να κατασκευάζουν φθηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα εγώ νομίζω ότι η sony ΚΕΡΔΙΖΕΙ (δηλαδή δεν έχει κόστος παραγωγής) λεφτά κάθε φορά που παράγει ένα προιόν. Μηδενικό κόστος παραγωγής, μηδενικό κόστος μεταφοράς. Όλα στο μηδέν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός σου είπε ότι τα cd φτιάχνονται στο σπίτι; Ποιός μίλησε για inkjet ? Είπα εγώ ότι θα κάτσω να κάψω εγώ 1000 cd ;

Για κανονική επαγγελματική δουλειά μιλάω.

 

http://www.copyright.com.gr/index.php?page=cd_packaging ελληνική εταιρία που σου βγάινει 2,6 ευρώ το cd αν παράγεις 1000 κομμάτια. Φαντάσου να παράγεις 1.000.000 κομμάτια

 

Σιγά μη δίνει 30 ευρώ για κάθε σκληρό η sony.

Μην είσαι σε παρακαλώ απόλυτος, οι γραμμές παραγωγής και γενικά η τυποποίηση έγινε για να μπορούν να κατασκευάζουν φθηνά.

 

 

δεν είναι συνεργείο μαζικής παραγωγής αυτό καίνε τα CD είμαι σίγουρος... και ΝΑΙ το να κανεις 1000 CD την εβδομάδα ίσως κοστίζει 2,6 euro το να κανεις 1.000.000 cd την ημερα κοστίζει πολύ παραπάνω όμως... γιατί χρειάζεσαι εντελώς διαφορετική διαδικασία και μεσα..

 

είναι ΣΧΕΔΌΝ σαν το παραπάνω παράδειγμα με τα φακελάκια... άλλο είναι να στέλνεις 1000 USB σε φακελάκια ξεχωριστά και άλλο 1000 USB μαζεμένα σε ένα άτομο... αλλάζει εντελώς το σκηνικό! Και αν αλλάζει σε κάτι τόσο απλό φαντάσου πως αλλάζει στο δικό σου παράδειγμα.

 

Δεν ξέρω ποσο αγοράζει τον σκληρό η sony πάντως σίγουρα τόσο περίπου τον παίρνει γιατί δεν τον κατασκευάζει η ίδια τον αγοράζει έτοιμο σε ΣΧΕΤΙΚA μεγάλες ποσότητες από την Seagate... η οποια εκτος από τα έξοδα κατασκευής θέλει να έχει και ένα κέρδος!

 

Μπα εγώ νομίζω ότι η sony ΚΕΡΔΙΖΕΙ (δηλαδή δεν έχει κόστος παραγωγής) λεφτά κάθε φορά που παράγει ένα προιόν. Μηδενικό κόστος παραγωγής, μηδενικό κόστος μεταφοράς. Όλα στο μηδέν είναι.

 

Aσε φιλε μου με αυτά που ακούω και εγώ αυτό θα αρχίσω να πιστεύω ότι το PS3 κοστίζει 10 euro στην sony και τα υπόλοιπα 290 είναι καθαρό κέρδος. αν είναι έτσι να ανοίξω και εγώ μια εταιρία έχω 15.000 euro στην άκρη φτάνουν δηλαδή για 1500 κονσόλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι συνεργείο μαζικής παραγωγής αυτό καίνε τα CD είμαι σίγουρος... και ΝΑΙ το να κανεις 1000 CD την εβδομάδα ίσως κοστίζει 2,6 euro το να κανεις 1.000.000 cd την ημερα κοστίζει πολύ παραπάνω όμως... γιατί χρειάζεσαι εντελώς διαφορετική διαδικασία και μεσα..

 

είναι ΣΧΕΔΌΝ σαν το παραπάνω παράδειγμα με τα φακελάκια... άλλο είναι να στέλνεις 1000 USB σε φακελάκια ξεχωριστά και άλλο 1000 USB μαζεμένα σε ένα άτομο... αλλάζει εντελώς το σκηνικό! Και αν αλλάζει σε κάτι τόσο απλό φαντάσου πως αλλάζει στο δικό σου παράδειγμα.

 

Δεν ξέρω ποσο αγοράζει τον σκληρό η sony πάντως σίγουρα τόσο περίπου τον παίρνει γιατί δεν τον κατασκευάζει η ίδια τον αγοράζει έτοιμο σε ΣΧΕΤΙΚA μεγάλες ποσότητες από την Seagate... η οποια εκτος από τα έξοδα κατασκευής θέλει να έχει και ένα κέρδος!

 

 

 

Aσε φιλε μου με αυτά που ακούω και εγώ αυτό θα αρχίσω να πιστεύω ότι το PS3 κοστίζει 10 euro στην sony και τα υπόλοιπα 290 είναι καθαρό κέρδος. αν είναι έτσι να ανοίξω και εγώ μια εταιρία έχω 15.000 euro στην άκρη φτάνουν δηλαδή για 1500 κονσόλες!

 

 

Η εταιρία που έδειξα ήταν ένα παράδειγμα.

Συνήθως για να κάνεις 1000 κομμάτια τα κάνεις replication δηλαδή φτιάχνει η εταιρία ένα glass master του δίσκου και τυπώνει απευθείας το cd.

Αυτό που λές εσύ λέγεται duplication και ουσιαστικά καις δισκάκια. Οι τιμές που αναφέρω εγώ είναι για replication.

Φαντάσου ότι αν στείλω τη δουλειά μου Βουλγαρία ή Τσεχία μπορώ να πετύχω περίπου στα 1,8 ευρώ το cd.

Φαντάσου να τύπωνα 10.000.000 πόσο θα μου κόστιζε το κομμάτι.

Και είμαι σίγουρος ότι ο σκληρός στη σονυ κοστίζει κάτω από 10 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...