Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα δημιουργίας ψευδωνύμων προσθέτει το Hotmail


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Ακολουθώντας το παράδειγμα του Gmail, το Hotmail δίνει πλέον κι αυτό στους χρήστες του τη δυνατότητα να δημιουργούν «ψευδώνυμα» του e-mail τους. Πιο συγκεκριμένα, με τη λειτουργία “alias”, ο χρήστης μπορεί να δημιουργήσει εναλλακτικές διευθύνσεις που δεν αποτελούν αυτόνομους λογαριασμούς, αλλά ελέγχονται από το κεντρικό inbox. Η χρησιμότητα μιας τέτοιας λειτουργίας έχει να κάνει με τον καλύτερο έλεγχο της ανεπιθύμητης αλληλογραφίας, αφού θα μπορούσε να κάνει εγγραφές σε ιστοχώρους χρησιμοποιώντας το ψευδώνυμο αντί του πραγματικού e-mail.

 

Αξίζει να σημειωθεί ότι το Hotmail διέθετε ήδη παρόμοιο χαρακτηριστικό, αφού επέτρεπε στους χρήστες να δημιουργούν παραλλαγές της διεύθυνσής τους προσθέτοντας το σύμβολο «+» μετά το όνομα τους (π.χ. το [email protected] θα μπορούσε να έχει και το [email protected]). Επρόκειτο ωστόσο για μέθοδο που δεν ήταν σε θέση να κρύψει το πραγματικό e-mail και εύκολα μπορούσε να παρακαμφθεί από spammers. Αντίθετα, με το “alias” είναι πλέον εφικτή η πλήρης απόκρυψη της αρχικής διεύθυνσης.

 

Ο χρήστης έχει το δικαίωμα να φτιάξει 5 διαφορετικά ψευδώνυμα το χρόνο και 15 συνολικά και η δημιουργία τους γίνεται μέσω της διεύθυνσης mail.live.com/?rru=createalias (έχοντας φυσικά προηγουμένως συνδεθεί με τον λογαριασμό του).

 

Link.png Site: Windows Live


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι πολύ καλύτερο από το [email protected].

 

Πολλές ιστοσελίδες δεν επιτρέπανε τον χαρακτήρα + αλλά ακόμα και όταν επιτρεπόταν δεν είναι και πολύ δύσκολο για τους spammers να φιλτράρουν με λίγη REGEX το alias.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω με χαρά τη Microsoft να αρχίζει να παίρνει στα σοβαρά της υπηρεσίες της, έστω κι αν δεν καινοτομεί. Ωστόσο, είναι τόσο πίσω σε σημαντικά πράγματα (ενδεικτικά αναφέρω ταχύτητα και spam filtering)... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το alias, αλλά νομίζω πρωτεύει να κάνουν κάτι με το νέο msn που για nickname παίρνει το πραγματικό σου όνομα από το mail...

 

Για αυτό δεν δίνουμε τα αληθινά στοιχεία :Ρ Ειδικά αν μας ενδιαφέρει να μην φαίνονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω με χαρά τη Microsoft να αρχίζει να παίρνει στα σοβαρά της υπηρεσίες της, έστω κι αν δεν καινοτομεί. Ωστόσο, είναι τόσο πίσω σε σημαντικά πράγματα (ενδεικτικά αναφέρω ταχύτητα και spam filtering)... :(

 

Spam filtering; Είσαι σίγουρος; Το email μου είναι hotmail, με αυτό έχω γραφτεί κυριολεκτικά παντού! Για κάποια χρόνια το είχα σαν το email για όλα τα registrations, αλλά τώρα το χρησιμοποιώ κανονικά. Έρχεται το πολύ 1 την ημέρα, και εννοείται πάει στον spam folder. Είμαι full ευχαριστημένος με το hotmail στο θέμα του spam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω με χαρά τη Microsoft να αρχίζει να παίρνει στα σοβαρά της υπηρεσίες της, έστω κι αν δεν καινοτομεί. Ωστόσο, είναι τόσο πίσω σε σημαντικά πράγματα (ενδεικτικά αναφέρω ταχύτητα και spam filtering)... :(

Θα συμφωνήσω και εγώ για το spam ,θέλει δουλειά ακόμα.

Πάντως για τα ψευδώνυμα καλή κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να είναι ευχαριστημένος κάποιος με το σπαμ φιλτερ όταν έρχονται email τα οποία είναι από το ίδιο το hotmail.com.Σίγουρα θα σας έχουν έρθει email από [email protected] ή κάτι αντίστοιχο.Εκεί τι κάνεις βάζεις σε junk το hotmail.com?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να είναι ευχαριστημένος κάποιος με το σπαμ φιλτερ όταν έρχονται email τα οποία είναι από το ίδιο το hotmail.com.Σίγουρα θα σας έχουν έρθει email από [email protected] ή κάτι αντίστοιχο.Εκεί τι κάνεις βάζεις σε junk το hotmail.com?

 

Το spam δεν δουλεύει με το να κοιτάς και να κοιτάς το domain από το οποίο έρχεται το email. Σε περιπτώσεις τέτοιες που λες, μπαίνει το συγκεκριμένο email στη λίστα με τους αποκλεισμένα email. Η δική μου λίστα π.χ. έχει blocked κάποια ολόκληρα domain, αλλά τα περισσότερα είναι συγκεκριμένα email. Επίσης, αν κάποιος σπαμάρει με hotmail λογαριασμό, την επόμενη μέρα ο λογαριασμός αυτός κλείνει.

 

 

Sorry πάντως για το offtopic...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το spam δεν δουλεύει με το να κοιτάς και να κοιτάς το domain από το οποίο έρχεται το email. Σε περιπτώσεις τέτοιες που λες, μπαίνει το συγκεκριμένο email στη λίστα με τους αποκλεισμένα email. Η δική μου λίστα π.χ. έχει blocked κάποια ολόκληρα domain, αλλά τα περισσότερα είναι συγκεκριμένα email. Επίσης, αν κάποιος σπαμάρει με hotmail λογαριασμό, την επόμενη μέρα ο λογαριασμός αυτός κλείνει.

 

 

Sorry πάντως για το offtopic...

και τελειώνω το offtopic εδώ λέγοντας ότι κάθε φορά τα emails που είναι spam είναι από το @hotmail.com domain αλλά με διαφορετικό χρήστη.Κοινός έχουν βρει botaki για να φτιάχνει spam mails.Οπότε και να κάνω block τον συγκεκριμενο χρήστη το επόμενο mail θα είναι από άλλον αλλά στο ίδιο domain...

Άρα hotmail you failed with bots :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να κλεισω εγω το offtopic, συμφωνω με Xvipes, ακριβως αυτο γινεται...ομως οντως υπαρχει βελτιωση, το πολυ ενα την ημερα, πριν 2-3 χρονια ηταν 5-10 την ημερα...να ανοιξω ενα καινουριο offtopic? υπαρχει δυνατοτητα, ή εστω προκειται στο μελλον να υπαρχει φορητοτητα στα mail, οπως στην κινητη τηλεφωνια? δλδ θα μπορουμε τον λογαριασμο π.χ. [email protected] να τον παμε στο gmail και να παραμεινει ιδιος φυσικα...και ολο αυτο επειδη θα τον ξερουν 500 επαφες μας και δεν θα ναι ευκολο να αλλαξεις ονομα κ.λ.π....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το alias, αλλά νομίζω πρωτεύει να κάνουν κάτι με το νέο msn που για nickname παίρνει το πραγματικό σου όνομα από το mail...

Η απάντηση σ' αυτό βρίσκεται εδώ (τουλάχιστον όσον αφορά το επώνυμο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...