Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση ΠΟΥ?


koszyg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για οσους εχουν βγει εξω για καποιον που θα παει και θα ξεκινησει μονος σου τι ποσο περιπου χρειαζεται για να τη βγαλει 2 μηνες περιπου?

Mε τιποτα κατω απο 2-3κ ευρω. Απο κει και περα οι τιμες ανεβαινουν αναλογως τη χωρα/τα εξοδα σου/τις αναγκες σου.

 

Ενδεικτικα

-Καμια 150-250 το εισητηριο με αεροπλανο

-Καμια 300ρα ευρω οι διανυκτερευσεις σε ξενοδοχειο τελευταιας κατηγοριας μεχρι να βρεις σπιτι

-Καμια 700ρα ευρω προκαταβολη για το σπιτι που θα νοικιασεις (αυτο διαφερει απο χωρα σε χωρα ομως, οπως και τα ενοικια. Εγω μιλαω για μια χωρα οπως η Ελλαδα, για ενα διαμερισμα των 350 ευρω που χρειαζεται 700 ευρω μπροστα -και δε θα βρεις πολυ φθηνοτερα ενοικια θαρρω-).

-Φαγητα, τηλεφωνα, μετακινησεις για 2 μηνες, νοουμενου οτι καθημερινα θα ψαχνεσαι για δουλεια: 600 ευρω plus και λιγα βαζω, μιλαμε για διαιτα φαση :-D

 

Ηδη εισαι στα 2κ ευρω, και παιζουν σιγουρα και διαφορα προσθετα εξοδα. Πχ σουπερ μαρκετς, τσιγαρα αν καπνιζεις, διαφορα μικροπραγματα που θα χρειαστει να ψωνισεις για το σπιτι σου, ρουχα, λογαριασμοι κλπ.

 

Και νοουμενου οτι θα νοικιασεις full επιπλωμενο διαμερισμα. Αλλιως βαλε και εξοπλισμο διαμερισματος στο budget.

 

Εχε υποψιν οτι αν βρεις δουλεια στο 2ο μηνα, πρεπει να εχεις κανονισμενο μπατζετ για 3 μηνες, καθως συνηθως πληρωνουν στο τελος του μηνα. Αρα θα πρεπει να αντεξεις με δικα σου χρηματα και τον 1ο μηνα εργασιας σου (3ο μηνα παραμονης σου στη χωρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα, για να μην βρεθω δηλαδη προ εκπληξεων θα πρεπει να εχω 5000 ευρω πλατη ας πουμε για σιγουρια. Καλοκαιρι δεν μπορεσα να μαζεψω τιποτα αλλα τωρα που θα αρχισουν τα κρυα πιστευω οτι θα μπορεσω να μαζεψω τοσα ως τον Φεβρουαριο για να την κανω σιγα σιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kλιμα, διαρκεια ημερας κλπ

Βασικα λογω καιρου, κλιματος, που εχουν επηρεασει τον τροπο ζωης και επικοινωνιας (οπως εμας ο ηλιος)

Μικροτερες παρεες, λιγες συναναστροφες, πολυ εσωστρεφεια και κλεισουρα

 

Δεν το κατηγορω, απλα ειναι διαφορετικο, αλλα οι περισσοτεροι που ανεβηκαν, για τα πρωτα χρονια καναν παρεα με ανθρωπους κυριως απο νοτια Ευρωπη γιατι οι Βορειοι ειναι εντελως αλλιως

 

Δεδομενου οτι δεν εχει τις ξεπετες της Αραβιας, αρα θα πρεπει να κατσεις καποια σεβαστα χρονια, πρεπει να εισαι σιγουρος οτι δεν θα αυτοκτονησεις με τα χρηματα που θα βγαλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζω στο Λονδινο εδω και 6 χρονια. Σε αυτους που σκεφτονται να ερθουν προς τα εδω. εχω να πω τα εξης. το λονδινο εχει πολλες ευκαιριες και κυκλοφορει πολυ χρημα για οσους εχουν τα αναλογα προσοντα. Να τονισω ομως οτι υπαρχει τρελος ανταγωνισμος. οσοι ερθουν εδω και σκεφτονται ελλαδα, παραλιες και καφεδακια δεν θα τιν παλεψουν. το λονδινο ειναι πολη σκληρη πολη και ακομα περισσοτερο η καθημερονητητα, ο καιρος κλπ.επισης οποιος ερθει εδω και κανει παρεα αποκλειστικα με ελληνες και προσπαθει να μεταφερει τον ελληνικο τροπο ζωης του εδω δεν θα τιν παλεψει επισης. δεν ειναι μελβουρνη εδω. θελει ανοιχτα μυαλα και να δεχεσαι τις αλλες κουλτουρες ειδικα στην δουλεια σου. απο διασκεδαση εχει απειρες επιλογες αν δεχτεις τον τροπο ζωης του λονδινου. οι περισσοτερες γνωριμιες γινονται μεσω της δουλειας σου οσον αφορα κοινωνικη ζωη. αν εισαι ανθρωπος της καλοπερασης και μονο το λονδινο δεν ειναι για σενα πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

koszyg, μη το σκεφτεσαι..εφοσον εχεισ συγγενη φυγε.. εμεισ ψαχνουμε τροπο και εσυ που τον εχεισ δεν τον εκμεταλευεσαι?

 

Ξερουμε τι παιζει με σπουδες στην αμερικη γενικοτερα? εχω ακουσει οτι ειναι πολλα τα διδακτρα..κ μαστερ και μπατσελορ..

 

οσο για την αγγλια κα εγω τη σκεφτομαι αλλα νομιζω πως εχει χασει καπως την αιγλη της...καποτε αξιζε ο κοποσ αλλα τωρα πια?

 

οσο για αυστραλια υπαρχει καποιοσ που να ξερει τπτ σχετικα με εργασια ή σπουδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα και εγω εχω κονε για αμερικη αλλα το θεμα ειναι οτι δεν παιρνεις πρασινες καρτες και βιζα για κανεναν λογο επισης η οικονομια της ειναι σκατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια χαρα ειμαι πολιτικος μηχανικος τα τελευταια 2 χρονια εχω κανει εξαιρετικη προοδο με τα αγγλικα μου τον Δεκεμβρη ισως δοσω και Proficiency καθως ειχα μερχι τωρα μονο lower.Θα με ενδιεφερε η προοπτικη να μετακινηθω στα Εμιρατα για δουλεια.Εχω 4 χρονια πορυπηρεσια.Δεν εχω ταξιδεψει ποτε στο εξωτερικο που θα μου συστηνατε να παω;Επισης που ειναι συγκεντρωμενη η περισοτερη ομογενεια απο Ελληνες ; Περα απο το Ντουμπαι που υπαρχει περισοτερη ελευθερια ;Με ενδιαφερει εκει που θα παω να μην εχω περιορισμους ως προς τα ανθρωπινα δικαιωματα κλπ οποιος γνωριζει ας στιλει ευχαριστω για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι το αντικειμενο σου "φωναζει" για Αραβια γενικοτερα....Απο τα λιγα που ξερω απο πρωην συναδελφο του αδερφου μου που εχει παει Καταρ ή Εμιρατα, εχει παρα πολλα λεφτα και ελαχιστα εξοδα αναλογα και την εταιρια βεβαια (τα καυσιμα ειδικα ειναι προκλητικα φθηνα). Τωρα απο ποιοτητα ζωης και δικαιωματα εκει μην περιμενεις και πολλα, συνηθως πας με το σκεπτικο να θυσαυρισεις για λιγα χρονια να μαζεψεις κεφαλαιο και μετα να γυρισεις να κανεις κατι δικο σου.
Περισσοτεροι Ελληνες φανταζομαι Γερμανια και Αμερικη μερια...

Αυτα τα ελαχιστα απο μενα, περιμενε και κανενα αλλο πιο εμπειρο μελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι το αντικειμενο σου "φωναζει" για Αραβια γενικοτερα....Απο τα λιγα που ξερω απο πρωην συναδελφο του αδερφου μου που εχει παει Καταρ ή Εμιρατα, εχει παρα πολλα λεφτα και ελαχιστα εξοδα αναλογα και την εταιρια βεβαια (τα καυσιμα ειδικα ειναι προκλητικα φθηνα). Τωρα απο ποιοτητα ζωης και δικαιωματα εκει μην περιμενεις και πολλα, συνηθως πας με το σκεπτικο να θυσαυρισεις για λιγα χρονια να μαζεψεις κεφαλαιο και μετα να γυρισεις να κανεις κατι δικο σου.

Περισσοτεροι Ελληνες φανταζομαι Γερμανια και Αμερικη μερια...

 

Αυτα τα ελαχιστα απο μενα, περιμενε και κανενα αλλο πιο εμπειρο μελος.

Aπο Ελληνες τι ακριβως γινεται εκει;Απο θεμα διασκεδασης πως ειναι;Τι να κανω να βγαζω εκατομμυρια και να μην εχω τροπο να τα "φαω"? :) ..αστειεύομαι φυσικά.Ποιο πολυ δεν με απασχολουν τοσο τα χρηματα οσο η ποιοτητα ζωης περα της δουλειας.Σιγουρα θα προτιμουσα να εχω επαφη με ελληνικο στοιχειο στην αρχη . Ειναι πολυ συμαντικο για μενα σχετικη ελευθερια  και ποιοτητα ζωης πχ να μιλας και με κανεναν ανθρωπο και να μην εισαι μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω και γω 2 πραματάκια για μετανάστευση στην Αμερική. Έχω τον θείο μου που μένει εκεί και έχει ένα εστιατόριο. απ ότι έχω καταλάβει να με καλέσει σαν συγγενή δεν μπορεί γιατί δεν είναι συγγενής πρώτου βαθμού. λέγαμε να με καλέσει σαν εργοδότης να δουλέψω στο εστιατόριο του αλλα απ ότι λέτε ούτε αυτό έχει τύχη γιατί δεν είναι δουλειά που θέλει πανεπιστημιακό πτυχίο. θέλω να ρωτήσω αν γίνεται όμως κάτι άλλο. Αν μπορεί ο θείος μου να καλέσει πρώτα την μητέρα μου που είναι αδέλφια και μόλις δεχτούν την μητέρα μου αυτή να καλέσει άμεσος εμενα. αυτό μπορεί να γίνει ? και ποσο χρόνο λέτε να πάρει αυτό ? την μητέρα μου λέτε να την δεχτούν άμεσος ? να τονίσω ότι εγώ είμαι πάνω από 21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...