Προς το περιεχόμενο

Google και ARM σχεδιάζουν προτυποποίηση για τις πλατφόρμες Android/ARM


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με πηγές της βιομηχανίας, η Google στην προσπάθειά της να εξαλείψει τα τρέχοντα μειονεκτήματα του Android 3.0, εξετάζει το ενδεχόμενο να εφαρμόσει προτυποποίηση στο λειτουργικό σύστημα και να συνεργαστεί με την ARM για την εφαρμογή της προτυποποίησης αυτής σε συσκευές με επεξεργαστές αρχιτεκτονικής ARM.

 

Αυτήν τη στιγμή, οι ταμπλέτες που βασίζονται σε Android 3.0 υποφέρουν από προβλήματα στη γραφική διεπαφή χρήσης καθώς και από έλλειψη εφαρμογών που να τις υποστηρίζουν. Μπορεί το Android Market να διαθέτει περίπου 250.000 εφαρμογές, αλλά οι περισσότερες από αυτές είναι σχεδιασμένες για smartphones και ελάχιστες μπορούν να εκτελεστούν αποδοτικά σε συσκευές με μεγαλύτερα μεγέθη οθόνης όπως είναι οι ταμπλέτες. Επιπλέον, με την υπηρεσία Google Books να διατίθεται μόνο στις Η.Π.Α. και την υπηρεσία Google Music να βρίσκεται ακόμη στα σκαριά, η έλλειψη περιεχομένου είναι ένας ακόμη παράγοντας που κρατά πίσω την εξάπλωση του Android 3.0.

 

Η εφαρμογή προτυποποίησης σε αυτές τις πλατφόρμες αναμένεται επίσης να μειώσει τα προβλήματα που εμφανίζονται κατά τις αναβαθμίσεις, να μειώσει τον απαιτούμενο χρόνο ανάπτυξης λογισμικού από συνεργάτες καθώς και να διατηρήσει σε υψηλό επίπεδο την ποιότητα.

 

Από την άλλη, υπάρχουν φόβοι πως η αυστηρή προτυποποίηση στο Android 3.0 θα οδηγήσει την Google στο να γίνει «μία ακόμη Microsoft». Ήδη έχουν ανακύψει προβλήματα που η Google προσπαθεί να λύσει όπως με τον ανοικτό κώδικα του Android, αλλά οι πηγές πιστεύουν πως η προτυποποίηση θα επιτρέψει στη Google να ανταγωνιστεί τη Microsoft.

 

Προκειμένου να βελτιώσει το Android 3.0, η Google πρόσφατα ανακοίνωσε πως θα αναστείλει τη διάθεση του Android ως ανοικτό κώδικα. Ορισμένοι παρατηρητές της αγοράς θεωρούν πως η κίνηση αυτή της Google έγινε για να εμποδίσει την χρήση Android 3.0 σε smartphones και netbooks, κάτι που θα έπληττε σημαντικά την ανάπτυξη second-tier και white-box/unbranded ταμπλετών από εταιρείες του χώρου.

 

 

Link.png Site: Digitimes


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη φάση γύρω από το android ανέκαθεν μου φαινόταν υπερβολικά φλου. Τόσες εκδόσεις, τόσες εμπλεκόμενες εταιρίες, τόσες εφαρμόγές, τόση ποικιλία hardware, μεγάλη αναρχία. Είμαστε σίγουροι λοιπόν ότι η τόση ελευθερία και η τόση προσφορά είναι πάντα καλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη φάση γύρω από το android ανέκαθεν μου φαινόταν υπερβολικά φλου. Τόσες εκδόσεις, τόσες εμπλεκόμενες εταιρίες, τόσες εφαρμόγές, τόση ποικιλία hardware, μεγάλη αναρχία. Είμαστε σίγουροι λοιπόν ότι η τόση ελευθερία και η τόση προσφορά είναι πάντα καλή;

 

Εννοείται πως ναι.

Προτιμάς να σε δεσμεύει μια εταιρία σε ότι hardware και ότι software θέλει;

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως ναι.

Προτιμάς να σε δεσμεύει μια εταιρία σε ότι hardware και ότι software θέλει;

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

αν ειναι να παιξω παιχνιδια ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως ναι.

Προτιμάς να σε δεσμεύει μια εταιρία σε ότι hardware και ότι software θέλει;

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Εσυ παντος απ' οτι φαινεται το προτιμας όντας χρηστης iPhone, ε? ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμάς να σε δεσμεύει μια εταιρία σε ότι hardware και ότι software θέλει;

 

Προσωπικά ναι. Προτιμώ να έχω τρεις-τέσσερεις εταιρίες, που η καθεμιά να μου προσφέρει το software της και 3-4 διαφορετικά hardware. Να ξέρω ποιός είναι υπεύθυνος για αυτό που κρατάω στα χέρια μου και να είμαι σίγουρος -όσο γίνεται- ότι το hardware ανταποκρίνεται στο software και το αντίστροφο.

Άπλωσε υπερβολικά η google με το adroid και κοντεύει να ξεχειλώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ναι. Προτιμώ να έχω τρεις-τέσσερεις εταιρίες, που η καθεμιά να μου προσφέρει το software της και 3-4 διαφορετικά hardware. Να ξέρω ποιός είναι υπεύθυνος για αυτό που κρατάω στα χέρια μου και να είμαι σίγουρος -όσο γίνεται- ότι το hardware ανταποκρίνεται στο software και το αντίστροφο.

Άπλωσε υπερβολικά η google με το adroid και κοντεύει να ξεχειλώσει.

 

Συμφωνώ. Τα μοναδικά τηλέφωνα που ανταποκρίνονται σε αυτή τη λογική στο "στρατόπεδο" του Android είναι τα Nexus. Εκεί μπορείς να πεις ότι το hardware και το λειτουργικό ελέγχονται πλήρως από μία εταιρία, αφού μιλάμε για "pure" Android. Ίσως θα έπρεπε να διευρίνει η Google τη γκάμα της και σε πιο mid range κατηγορίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να αναστείλει το android ως ανοιχτό κώδικα νομίζω δεν μπορεί να το κάνει καθώς ο πυρήνας που χρησιμοποιεί είναι ο open source linux kernel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να αναστείλει το android ως ανοιχτό κώδικα νομίζω δεν μπορεί να το κάνει καθώς ο πυρήνας που χρησιμοποιεί είναι ο open source linux kernel

Ναι, αλλα μπορεί να δωσει τα τμήματα που αντιστοιχουν στον android kernel (που προήθλε απο τον linux kernel) και να κρατησει κλειστα τα παντα απο το UI και πανω, δηλαδη αυτα που εχουν σημασια. Οπως ακριβώς κανει η HTC με το Sense.

 

Ας επλίσουμε οτι δεν θα γινει κατι τετοιο, και οτι απλά η google περιμενει να γινει η προτυποποίηση, ωστε η open sourced εκδοση του 3.0 να ειναι πλήρως συμβατη.

 

Συμφωνώ. Τα μοναδικά τηλέφωνα που ανταποκρίνονται σε αυτή τη λογική στο "στρατόπεδο" του Android είναι τα Nexus. Εκεί μπορείς να πεις ότι το hardware και το λειτουργικό ελέγχονται πλήρως από μία εταιρία, αφού μιλάμε για "pure" Android.

Το οποιο ομως ειναι διαθέσιμο στην Ελλάδα; Και αν ναι, υποστηρίζει γράψιμο στα Ελληνικά και την Ελληνική γλώσσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Τα μοναδικά τηλέφωνα που ανταποκρίνονται σε αυτή τη λογική στο "στρατόπεδο" του Android είναι τα Nexus. Εκεί μπορείς να πεις ότι το hardware και το λειτουργικό ελέγχονται πλήρως από μία εταιρία, αφού μιλάμε για "pure" Android. Ίσως θα έπρεπε να διευρίνει η Google τη γκάμα της και σε πιο mid range κατηγορίες...

 

 

Ούτε αυτό είναι pure android όμως...

 

απο την άλλη, αυτό είναι. http://android.git.kernel.org/

 

0 apps, 0 googla apps ούτε market ούτε gmail ούτε syns με Google ούτε το "backdoor" όπως το λένε μερικοί για

να βάζει χέρι η Google στα apps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ναι. Προτιμώ να έχω τρεις-τέσσερεις εταιρίες, που η καθεμιά να μου προσφέρει το software της και 3-4 διαφορετικά hardware. Να ξέρω ποιός είναι υπεύθυνος για αυτό που κρατάω στα χέρια μου και να είμαι σίγουρος -όσο γίνεται- ότι το hardware ανταποκρίνεται στο software και το αντίστροφο.

Άπλωσε υπερβολικά η google με το adroid και κοντεύει να ξεχειλώσει.

 

Συμφωνώ 10000000% ! Έχω καλύτερα να κάνω, παρα να παίζω με το Root και ανα 2 μήνες να έχει βγη και καλητερο Hardware και καινούριο Software με Facelift etc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει χαθεί το νόημα από ορισμένους.

 

Τι σχέση έχει η προτυποποίηση με το monobrand?

 

Ορισμένοι διαβάσατε τη λέξη "microsoft" και αρχίσατε το φλαμάρισμα χωρίς να έχετε καταλάβει καν το θέμα..

 

Δεν υπάρχει σοβαρό software στο οποίο αφήνεις τον καθένα να κάνει ότι γουστάρει (ακόμα και στον kernel).

 

Μεγαλύτερη βλακεία δεν έχω ξανακούσει, και απορώ πως δεν το είχαν πάρει χαμπάρι μέχρι τώρα οι φωστήρες της google.

 

Δώσε API, δώσε κατευθύνσεις, αλλά κάπου πρέπει να υπάρχουν συγκεκριμένα guidelines για να μην κάνει ο καθένας ότι γουστάρει..

 

Τι update να βγάλεις μετά αν έχει πάρει τον κώδικα ο άλλος και τον έχει κάνει μαντάρα;

 

Τι debugging να κάνεις ;

 

Ο καθένας θα κάνει debugging τη δική του υλοποίηση , και στο τέλος θα καταλήξουν εφτακόσιες διαφορετικές εκδόσεις χωρίς κατεύθυνση.

Κάτι σαν τις χιλιάδες διανομές του Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...