Προς το περιεχόμενο

Η Sony στο χορό των tablets με 2 νέα μοντέλα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τις τελευταίες μεγάλες εταιρείες του χώρου που δεν είχαν παρουσιάσει ακόμα tablet υπολογιστή ήταν η Sony η οποία όμως δίνει τέλος στην αναμονή παρουσιάζοντας όχι ένα αλλά δύο νέα μοντέλα.

 

Ο λόγος για τα μοντέλα S1 και S2 τα οποία διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους με κοινό όμως χαρακτηριστικό ότι στηρίζονται στην πλατφόρμα Tegra 2 της Nvidia και «τρέχουν» το Android 3.0 της Google αν και με αρκετές αλλαγές στο γραφικό περιβάλλον από τη Sony.

 

Το Sony S1 διαθέτει οθόνη 9.4' ιντσών και ξεχωρίζει για το σχεδιασμό του στον οποίο κυριαρχεί μια μεγάλη καμπύλη στο άνω μέρος της συσκευής. Περισσότερα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν έχουν γίνει ακόμα γνωστά πέρα από την ύπαρξη δύο καμερών για βιντεοκλήσεις καθώς και υποστήριξη της τεχνολογία DLNA για την ασύρματη μετάδοση εικόνας και ήχου σε συσκευές που την υποστηρίζουν.

 

Το Sony S2 διαφοροποιείται αρκετά αφού διαθέτει 2 οθόνες των 5.5' ιντσών η καθεμία με συνολική ανάλυση 1024x480 και η κατασκευή του μας θυμίζει αρκετά το Nintendo DS αφού μπορεί να αναδιπλωθεί σαν βιβλίο, μειώνοντας αρκετά τις διαστάσεις της συσκευής. Οι δύο οθόνες μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως μία ενιαία αλλά και ως ξεχωριστές με το συνδυασμό εμφάνισης εικονικού πληκτρολογίου στην κάτω οθόνη και κεντρικού περιεχομένου στην πάνω.

 

sonytabletsp2011-04-26.jpg

post-39041-0-58500800-1303807048_thumb.jpgpost-39041-0-40953800-1303807049_thumb.jpgpost-39041-0-02923300-1303807050_thumb.jpgpost-39041-0-90891900-1303807050_thumb.jpg

 

Και τα δύο tablets θα διαθέτουν την έγκριση PlayStation Certified κάτι που σημαίνει ότι θα είναι σε θέση να αναπαράγουν παιχνίδια του πρώτου PlayStation μέσα από το νέο πρόγραμμα της Sony το οποίο θα εγκαινιαστεί με το Xperia Play smartphone. Επιπλέον θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως τηλεχειριστήρια για άλλα μοντέλα της εταιρείας όπως τηλεοράσεις και Blu-ray players ενώ η Sony θα προωθήσει αρκετές από τις υπηρεσίες της όπως τα διαδικτυακά της καταστήματα για κατέβασμα ηλεκτρονικών βιβλίων, ταινιών και φυσικά μουσικής.

 

Θα κυκλοφορήσουν το Φθινόπωρο στις κλασσικές 2 εκδόσεις WiFi και 3G, με τη τιμή τους ακόμα να παραμένει άγνωστη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Από το πρωί περιμένω να γραφτεί εδώ η είδηση για να σχολιάσω... τόση βαρεμάρα να την γράψω εγώ :P)

 

το μπαουλάκι/μικρό ps3/βαρελάκι φαίνεται ενδιαφέρων... πάλι άχρηστη αγορά θα κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Από το πρωί περιμένω να γραφτεί εδώ η είδηση για να σχολιάσω... τόση βαρεμάρα να την γράψω εγώ :P)

 

το μπαουλάκι/μικρό ps3/βαρελάκι φαίνεται ενδιαφέρων... πάλι άχρηστη αγορά θα κάνω

 

Κάτσε να δούμε την τιμή πρώτα γιατί υπάρχει το ιστορικό με το Vaio P που ξεκίνησε με €1000 περίπου και μετά το βρίσκαμε σε προσφορές κάτω από €400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όλα το παιχνίδι για την Sony είναι το PlayStation Certified με τους tegra επεξεργαστές. Αν καταφέρει να το καθιερώσει και να το κάνει συνώνυμο του gaming σε android smartphones και tablets (που ενδεχομένος σημαίνει ότι θα πρέπει να επιτρέψει και άλλες εταιρίες να το χρησιμοποιούν) θα είναι μεγάλη επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όλα το παιχνίδι για την Sony είναι το PlayStation Certified με τους tegra επεξεργαστές. Αν καταφέρει να το καθιερώσει και να το κάνει συνώνυμο του gaming σε android smartphones και tablets (που ενδεχομένος σημαίνει ότι θα πρέπει να επιτρέψει και άλλες εταιρίες να το χρησιμοποιούν) θα είναι μεγάλη επιτυχία.

Ας ελπίσουμε να αποτύχει τότε! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ελπίσουμε να αποτύχει τότε! :)

 

Α, δεν έχω προτίμηση να σου πω την αλήθεια... απλά είναι "παρθένα" η αγορά. Το tegra zone που προσπάθησε να κάνει κάτι ανάλογο δεν έχει ακόμα γίνει hit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έμαθε κανείς απο την αποτυχία του libretto της toshiba ;

Αυτή η Sony απο ποτέ έχει να βγάλει αξιόλογο προϊόν;

Αυτή τη στιγμή 3 είναι τα tablets που αξίζουν, το asus transformer και iPad 1 και 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο λόγο να πάρω αυτό και όχι ipad αν βγουν στην ίδια τιμή ( που κάπου εκεί θα βγουν )

Είδα και την νέα σειρά vaio τα ίδια μηχανήματα ούτε το σασι δεν άλλαξε λίγο. Μου πήρε τα χρωματιστά 14 αρια μου έβαλε τον 380 αντί του 370 ανέβασε 100 € την τιμή και τα έβγαλε στην αγορά. Για μαμακες ψάχνει ακόμα μου φενεται

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα ειναι και το τεραστιο προβλημα, αν κανει οσο το ipad (και ειμαι γενικα μεγαλος anti-apple) δεν νομιζω να εχει καμια ελπιδα. (οχι μονο της sony, οποιοδηποτε tablet)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είχες Sony...τι είχα πάντα.

Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να βάλουν πολυ βαθειά το χέρι στη τσέπη.

Με αλλα λόγια, το δάχτυλο θα φτάσει το προστάτη.

Μα κανείς δεν τους πληροφόρησε ότι μας λείπουν 99 για να σημπληρωσουμε 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που αναδιπλωνει, αν βγει σε ροζ θα γινει επιτυχια, επειδη θα το παρουν πολλες γυναικες.

χωραει σε τσαντακι, και μοιαζει με γυναικειο αξεσουαρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Από το πρωί περιμένω να γραφτεί εδώ η είδηση για να σχολιάσω... τόση βαρεμάρα να την γράψω εγώ :P)

 

το μπαουλάκι/μικρό ps3/βαρελάκι φαίνεται ενδιαφέρων... πάλι άχρηστη αγορά θα κάνω

 

Πωωωωωω... Θα χειροδικήσω. Κάτσε φρόνημα!

 

:P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...