Προς το περιεχόμενο

Οι γυναίκες αποτελούν την πλειοψηφία των κατόχων eReader συσκευών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ύστερα από την ευρεία αποδοχή που είχανε σε ενήλικες άνδρες οι ηλεκτρονικοί αναγνώστες (eReaders) και τα tablets στην Αμερική, ήρθε ο καιρός οι συσκευές αυτές να γίνουν αποδεκτές στις γυναίκες αλλά και στις μεγαλύτερες ηλικίες.

 

nielsen-demographics-2.png

 

Οι γυναίκες φαίνεται ότι δείχνουν μεγάλη αγάπη προς τους eReaders σύμφωνα με στατιστικά της ιστοσελίδας Nielsen. Το 61% των κατόχων eReader είναι γυναίκες, σε αντίθεση με το αντίστοιχο περσινό ποσοστό που άγγιζε το 46%. Αυτό δικαιολογείται και από τα στατιστικά που δημοσιεύουν τα ηλεκτρονικά γυναικεία περιοδικά, τα οποία κάνουν αναφορά για αυξημένες πωλήσεις των τευχών τους στο Nook eReader απ’ ότι στο iPad.

 

Όσον αφορά τη χρήση smartphones, τόσο για τους άντρες όσο και για τις γυναίκες οι αριθμοί είναι μοιρασμένοι στη μέση. Στην αγορά των tablet κυρίαρχο είναι το ποσοστό των αντρών με 67% αν και το αντίστοιχο ποσοστό πριν από λιγότερο από ένα χρόνο ανερχόταν στο 71%.

 

nielsen-demographics.png

 

Η μεγαλύτερη αλλαγή στα δημογραφικά στατιστικά των κατόχων tablet, αφορούν τις ηλικίες. Πριν από ένα περίπου χρόνο το 62% των κατόχων tablet ήταν κάτω των 34 ετών ενώ ένα μόλις 10% άνω των 55 ετών. Σύμφωνα με τα τελευταία στατιστικά το 46% στην ίδια αγορά είναι κάτω των 34 ετών, ενώ το περσινό 10% των κατόχων tablet συσκευής έχει γίνει πλέον 29% σε ηλικίες μεγαλύτερες των 55 ετών.

 

Link.png Site: mashable.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

υποθετω η πλειωψηφια τον γυναικων το κανει , επιδη το διαβασμα ειναι μια αρκετα ευκολη προιστορικη δυνατοτητα , ενω οι αντρες μπαινουν στο παιχνιδι με ποιο "δυναμικεα" πραματα XD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό έτσι που πλασάρονται και φυσικά είναι συσκευές που δεν έχουν το προφιλ του high teck gadget(όπως οι ταμπλέτες) ώστε να προσελκύσουν περισσότερους άντρες.

Όπως και να έχει μια από τις ποιο χρήσιμες συσκευές που βγάλανε τα τελευταία χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε π..στη, σε τι χάλι έχει πέσει αυτό το forum; Διαβάζω σχόλια και σκέφτομαι 'δε μπορεί, συνεννοημένοι πρέπει να είναι όλοι, δεν γίνεται να έσκασε τόση γλίτσα μαζεμένη ταυτόχρονα..'. Ρε μάγκες ωραία, μισογυνιστικά αστεία και εγώ μέσα, πάμε να βγάλουμε γέλιο. Αλλά ένα αστείο το τρίμηνο και πολύ είναι ρε φίλε, όχι 10 μέσα σε 2 ώρες.. εμετός απο τη μύτη πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αντράς....(έτσι λένε όλοι) και προτιμώ να διαβάζω τα βιβλία σε hardcopy. Απλά νομίζω πως οι γυναίκες

1) τους αρέσουν πραγματικά να έχουν ότι είναι της μόδας (συμβαίνει και σε άντρες στην ζώνη της τεχνολογίας όμως)

2) οι εταιριες τα κάνουν έτσι που να είναι "γλυκούλια"...

 

Και συμφωνώ με τον Fandom...πολύ μισογυνισμός έπεσε ρε παιδιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αντράς....(έτσι λένε όλοι) και προτιμώ να διαβάζω τα βιβλία σε hardcopy.

 

εγω που προτιμω τα audiobook

ειμαι περισσοτερο ανδρας...?

:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...