Προς το περιεχόμενο

Αγορα τηλεορασης!!!!!


kjtzemis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα ειναι να αφησεις ως δευτερη επιλογη την πλασμα εφοσον προοριζεται για gaming.

Θα ελεγα να μην κολλας με μια μαρκα, επειδη ενα παλιο μοντελο σου βγηκε καλο, διοτι η sony πλεον εχει αλλαξει απο τοτε ως εταιρεια, ως ποιοτητα και φυσικα οι τηλεορασεις της ειναι λιγο πισω σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

 

Αν επιμενεις σε sony δεν μπορω να σε βοηθησω δεν εχω υποψιν αξιολογα μοντελα σε αυτην την κατηγορια, ισως γνωριζει καποιος συμφορουμιτης καλυτερα απο εμενα.

 

Απο κει και περα στς 42 ιντσες στα 650 ευρω, LED, με IPS panel, full HD, 100hz και διαφορα καλουδια ειναι αυτη εδω: http://www.skroutz.gr/s/322030/Panasonic-TX-L42E30E-42.html

δεν ειναι επειδη μου βγηκε ενα μοντελο καλο...εχω μια ιδιαιτερη προτημηση στις SONY τηλεορασεις...οτι εχω σπιτι ηχοσυστηματα ενυσχιτες dvd ειναι ολα SONY!!επεισης δεν προωριζετε καθαρα για gaming...στο σαλονι θα την εχω την τηλεοραση απλα ειπα οτι θα εχω και συνδεμενο πανω το ps3...σαφως θα χρεισημοποιητε περισσοτερο ως τηλεοραση ή βλεποντα ταινιες...gaming θαναι το πολυ κανα 2 ωρες την ημερα και αν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ειναι επειδη μου βγηκε ενα μοντελο καλο...εχω μια ιδιαιτερη προτημηση στις SONY τηλεορασεις...οτι εχω σπιτι ηχοσυστηματα ενυσχιτες dvd ειναι ολα SONY!!επεισης δεν προωριζετε καθαρα για gaming...στο σαλονι θα την εχω την τηλεοραση απλα ειπα οτι θα εχω και συνδεμενο πανω το ps3...σαφως θα χρεισημοποιητε περισσοτερο ως τηλεοραση ή βλεποντα ταινιες...gaming θαναι το πολυ κανα 2 ωρες την ημερα και αν!

2 ωρες τη μερα gaming, οκ ξεχνα τις plasma καλυτερα.

Η sony δεν ειναι η εταιρεια που ηταν. Καποτε ηταν made in japan, τωρα ειναι made in trexa gireue.

 

Ειδικα στις τηλεορασεις υπαρχουν πλεον πιο αξιολογοι κατασκευαστες (panasonic/samsung), οποτε μην περιοριζεσαι σε εναν κατασκευαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι ο t.s. κατάφερε να με μπερδέψει πρώτος (!) , γράφοντας:

 

"θελω να συνδεσω πανω το ps3 και φυσικα να διχνει τελεια εικονα!!!"

 

Δεν ξέρω γιατί, αλλά δε βγάζω και τόσο σαφές νόημα απ' αυτό. Τον ενδιαφέρει η "τέλεια" εικόνα ειδικά στο ps3 ή γενικώς; Μπορεί εγώ να μην το πιάνω βέβαια...anyway!

 

 

Εγώ κατάλαβα ότι εννοούσε για το ps3 πάντως και για αυτό πρότεινα LED.

Παιδια συγνωμη...εγω φταιω...δεν το διατυπωσα καλα!!οπως ειπα και σε ενα αλλο σχολιο λιγο παραπανω προτεραιοτητα μου ειναι να εχει καλη εικονα γενικοτερα...η τηλεοραση θα μπει στο σαλονι οποτε δεν θα χρεισημοποιητε συνεχως για gaming το πολυ 2-3 ωρες την ημερα και αν!!!ηθελα απλα αν γινοτανε να συνδυασω μια πολη καλη εικονα στις ταινιες με μια καλη εικονα και στο gaming αλλα αυτο δεν ξερω αν γινετε γιαυτο ζητησα και την βοηθεια σας!!!επεισης θα με ενδιεφερε να ειχε και ενα καποιο design...γιαυτο αλλοστε δεν πολυ κοιταζω τις panasonic γιατι μου φαινετε εχουνε ολες πανω κατω το ιδιο καλουπι και δεν μου αρεσουν σαν ομορφια...τωρα δεν γνωριζω αν ειναι καλες ή οχι και ουτε εχω προσεξει καποια σε καποιο καταστημα...οτι εχω δει μονο απο τις φωτογραφιες!!!

 

2 ωρες τη μερα gaming, οκ ξεχνα τις plasma καλυτερα.

Η sony δεν ειναι η εταιρεια που ηταν. Καποτε ηταν made in japan, τωρα ειναι made in trexa gireue.

 

Ειδικα στις τηλεορασεις υπαρχουν πλεον πιο αξιολογοι κατασκευαστες (panasonic/samsung), οποτε μην περιοριζεσαι σε εναν κατασκευαστη.

τις προαλλες διαβασε ενα τοπικ σε ενα λινκ που ελεγε τις διαφορες αναμεσα στους 3 τυπους τηλεορασεων (lcd,led,plasma) αυτο που καταλαβα ηταν οτι οι πλασμα τηλεορασεις εχουν καλυτερη εικονα στις ταινιες!!φυσικα περισσοτερο βαση θα δωσω στις ταινιες παρα στο gaming μιας και δεν θα παιζω πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πρόσφατα τη Samsung 40D5800 (LED, 100Hz, SmartTV) στα 500€. Απίστευτη εικόνα για την κατηγορία τιμής της (και όχι μόνο). Δες τις εξής από τη Samsung: 40D5500, 40D58000 και 40D6000 (αυτή είναι και 3D).

Πήγαινε κάπου και δες από κοντά τις τηλεοράσεις που θες για να συγκρίνεις εικόνα και να αποφασίσεις!

(Οι δικές μου επιλογές ήταν Samsung ή Philips. Η εικόνα των Sony δεν μου άρεσε απλά καθόλου!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πρόσφατα τη Samsung 40D5800 (LED, 100Hz, SmartTV) στα 500€. Απίστευτη εικόνα για την κατηγορία τιμής της (και όχι μόνο). Δες τις εξής από τη Samsung: 40D5500, 40D58000 και 40D6000 (αυτή είναι και 3D).

Πήγαινε κάπου και δες από κοντά τις τηλεοράσεις που θες για να συγκρίνεις εικόνα και να αποφασίσεις!

(Οι δικές μου επιλογές ήταν Samsung ή Philips. Η εικόνα των Sony δεν μου άρεσε απλά καθόλου!)

οταν λες οτι αυτη ειναι και 3D τι εννοεις??λειτουργει και ως κανονικη τηλεοραση αλλα και ως 3D?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς.

και σε κανονικη και σε 3d βγαινει η samsung 40D6000 ή και αυτη που πηρες εσυ???

τα γυαλια τα πληρωνεις εξτρα?

 

Αυτό ακριβώς.

κατι ακομα...ειδα στα χαρακτηριστικα λεει οτι ειναι και lcd&led τελικα ειναι δυο διαφορετικες κατηγοριες τηλεορασεων ή ειναι η ιδια???το εχω δει και σε καποιες αλλεσ!!!με μπερδεψε :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε αυτη http://www.skroutz.gr/s/330949/LG-42LV4500-42.html?keyphrase=lg+42lv4500

Πολυ καλη τιμη και ειναι αριστη με το PS3, την εχω 2 μερες και εχω μεινει εκπληκτος με το ποσο εχουν προχωρησει οι τηλεορασεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε αυτη http://www.skroutz.gr/s/330949/LG-42LV4500-42.html?keyphrase=lg+42lv4500

Πολυ καλη τιμη και ειναι αριστη με το PS3, την εχω 2 μερες και εχω μεινει εκπληκτος με το ποσο εχουν προχωρησει οι τηλεορασεις!

φιλε μπορεις να μου εξηγησεις ειτε εσυ ειτε καποιος αλλος που ξερει τι σημαινουν αυτα τα νουμερα και σε τι χρεισημευουν?

Μέγιστη Αντίθεση 4000000 :1

Refresh rate 100 Hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μπορεις να μου εξηγησεις ειτε εσυ ειτε καποιος αλλος που ξερει τι σημαινουν αυτα τα νουμερα και σε τι χρεισημευουν?

Μέγιστη Αντίθεση 4000000 :1

Refresh rate 100 Hz

 

Μπορώ να σου εξηγήσω για το δεύτερο. Refresh Rate είναι η συχνότητα ανανέωσης της εικόνας. Όσο πιο μεγάλο τόσο το καλύτερο. Συνήθως φαίνεται η διαφορά σε σκηνές όπου οι εικόνες εναλλάσσονται γρήγορα όπως για παράδειγμα αγώνες, και ταινίες δράσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατι ακομα...ειδα στα χαρακτηριστικα λεει οτι ειναι και lcd&led τελικα ειναι δυο διαφορετικες κατηγοριες τηλεορασεων ή ειναι η ιδια???το εχω δει και σε καποιες αλλεσ!!!με μπερδεψε :S

 

ΟΛΕΣ οι LED ειναι LCD. Το LED αναφερεται στον διαφορετικο τυπου οπίσθιο φωτισμο. Απλα πλασαρονται με το ονομα LED

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κ καλή χρονιά!

 

Θέλουν οι δικοί μου να αγοράσουν τηλεόραση κ έχω αναλάβει εγώ το ψάξιμο. Δεδομένου ότι είμαι τελείως άσχετος από τηλεοράσεις θα ήθελα μερικές απαντήσεις:

 

Σκέφτομαι για πλάσμα καθώς όποιον έχω ρωτήσει μου έχει πει ότι έχουν την καλύτερη απόδοση. Βασικά, οι δυνατότητες της τηλεορασης θα αξιοποιούνται στους αγώνες ή σε καμιά ταινία, οπότε ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή?

 

Επίσης, μπορεί κάποιος να εξηγήσει πως δουλεύει το 3D? Δλδ, χρειάζεται έξτρα εξοπλισμός για να δεις 3d ταινίες? Οι αγώνες αναμεταδίδονται σε 3D?

 

Ακόμα, ξέρω ότι όλες οι καινούριες έχουν υποδοχή usb. Αυτό σημαίνει ότι εάν συνδέσω επάνω έναν εξωτερικό σκληρό θα μπορώ να βλέπω ταινίες από εκεί? Υποστηρίζουν όλες τις μορφές αρχείων?

 

ΣΣ: Μέγεθος περίπου 40 ίντσες. Έχω ήδη βρει μία κ σε προσφορά: http://www.multirama.gr/products/product?pid=0591189&catid=060100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κ καλή χρονιά!

 

Θέλουν οι δικοί μου να αγοράσουν τηλεόραση κ έχω αναλάβει εγώ το ψάξιμο. Δεδομένου ότι είμαι τελείως άσχετος από τηλεοράσεις θα ήθελα μερικές απαντήσεις:

 

Σκέφτομαι για πλάσμα καθώς όποιον έχω ρωτήσει μου έχει πει ότι έχουν την καλύτερη απόδοση. Βασικά, οι δυνατότητες της τηλεορασης θα αξιοποιούνται στους αγώνες ή σε καμιά ταινία, οπότε ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή?

 

Επίσης, μπορεί κάποιος να εξηγήσει πως δουλεύει το 3D? Δλδ, χρειάζεται έξτρα εξοπλισμός για να δεις 3d ταινίες? Οι αγώνες αναμεταδίδονται σε 3D?

 

Ακόμα, ξέρω ότι όλες οι καινούριες έχουν υποδοχή usb. Αυτό σημαίνει ότι εάν συνδέσω επάνω έναν εξωτερικό σκληρό θα μπορώ να βλέπω ταινίες από εκεί? Υποστηρίζουν όλες τις μορφές αρχείων?

 

ΣΣ: Μέγεθος περίπου 40 ίντσες. Έχω ήδη βρει μία κ σε προσφορά: http://www.multirama.gr/products/product?pid=0591189&catid=060100

 

Μια χαρά επιλογή είναι για αυτά που ζητάς η plasma. Το 3D στις plasma δεν ξέρω πόσο καλό είναι για να σου πω. Πάντως σε όλες τις τηλεοράσεις χρειάζεσαι επιπλέον εξοπλισμό δηλαδή 3D γυαλιά. Αν είστε πολλά άτομα στην οικογένεια τότε το 3D να ξέρεις θα σου κοστίσει αρκετά μιας και κάθε ζευγάρι γυαλιών έχει 50+ ευρώ. Οι μόνες οικονομικές λύσεις για 3D είναι οι LG που προσφέρουν passive 3D glasses με το πολύ 10 ευρώ το γυαλί αλλά μπορείς και να χρησιμοποιήσεις τα γυαλιά του κινηματογράφου! Κάτι τέτοιο σε plasma όμως λίγο δύσκολο να βρεις.

 

Επίσης για το media player που είπες να ξέρεις πως κάθε τηλεόραση υποστηρίζει διαφορετικά formats οπότε πρέπει να κοιτάξεις για την καθεμία τι έχει.

 

Την τηλεόραση που ανέφερες δεν θα την συνιστούσα μιας και δεν είναι Full HD. Πόσα χρήματα διαθέτεις και τι ίντσες ζητάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από όσο έχω ακουστά πρέπει να υπάρχουν αλλα πρέπει να ειναι λίγα και δεν ειναι από τα ελληνικά τα οποία τα βρείτε κάθε χρήστης.(λόγικα πρέπει να έχει η nova αλλα δεν ειμαι σίγουρος.). σε κάποιες τηλεοράσεις έχεις την δυνατότητα να μετατρεπεις το 2d περιεχόμενο σε 3d αλλα μην περιμένεις να δεις κάτι το εντυπωσιακό. το 3d μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κυρίως για ταινίες και για gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...