Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση, νομιμη η παρανομη?


logizagor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια στην περιπτωση μου που τσακωθηκα με εναν Μ@%!&@ που εχουμε στην οικογενεια και ο δειλος με ηχογραφησε με videocamera τι ισχυει? (σε σπιτι εγινε η φασαρια)

Τι εννοεις τι ισχυει?

Το προβλημα ποιο ειναι δεν καταλαβα, περαν του τσακωμου.

Χρησιμοποιει σε βαρος σου την ηχογραφηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι εννοεις τι ισχυει?

Το προβλημα ποιο ειναι δεν καταλαβα, περαν του τσακωμου.

Χρησιμοποιει σε βαρος σου την ηχογραφηση ?

ειναι νιμιμο αυτο που εκανε? αυτο θελω να ξερω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιμο ξενόμιμο, δε μπορείς να του κάνεις κάτι. Στην τραβηγμένη περίπτωση που είναι παράνομο και έχεις μάρτυρες να ισχυριστούν ότι όντως σε βιντεοσκόπησε, απλά εξαφανίζει το βίντεο. Εγώ δεν καταλαβαίνω, εάν είχες δίκιο, ποιο είναι το πρόβλημά σου με το να σε βιντεοσκοπήσει; Τον εαυτό του βλάπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

 Εξαίρεση από τον, συνταγματικής ισχύος, κανόνα της απαγορεύσεως των εν λόγω αποδεικτικών μέσων ισχύει μόνο χάριν της προστασίας συνταγματικά υπέρτερων έννομων αγαθών, όπως είναι η ανθρώπινη ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις διαλέξεις στο Πανεπιστήμιο στην Αγγλία, ηχογραφούσε πολύς κόσμος κανονικά. Μάλιστα αυτοί που το έκαναν, κάθονταν στις μπροστινές θέσεις. Κι εγώ όσο ήμουν εκεί πάντα επέτρεπα να με ηχογραφούν (το έλεγα στην πρώτη διάλεξη) από τότε που ξεκίνησα να δουλεύω. Βέβαια, εκεί το σύστημα είναι διαφορετικό γιατί δίνουμε μόνο μια λίστα με references, κι αν ο άλλος αργει να κρατήσει σημείωσεις, είναι δύσκολο να βρει τα όσα ειπώθηκαν στα βιβλία στη βιβλιοθήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που τράπεζες και αλλες εταιρίες χρησιμοποιουν την ηχογράφηση λογικά είναι νόμιμη εφόσον γνωστοποιηθεί στον άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Ξεθάβω το τόπικ (μια που ο γουγλις το βρηκε πάνω πάνω για να ρωτήσω)

'Εστω οτι γνωρίζω πως κάποιος με βριζει συνεχως. Τον πετυχαίνω λοιπόν στον δρόμο και ξεκινάω να ηχογραφώ τον διάλογό μας, εν άγνοιά του φυσικά, με σκοπό να χρησιμοποιήσω την ηχογράφιση ως τεκμήριο για τις προσβολές του.

 

Περνάει η ηχογράφηση δικαστικά ή θα βρεθω εγω μπλεγμένος (όπου "εγω", βαλτε τον οποιονδήποτε...δεν ειναι προσωπικό το θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ξεθάβω το τόπικ (μια που ο γουγλις το βρηκε πάνω πάνω για να ρωτήσω)

'Εστω οτι γνωρίζω πως κάποιος με βριζει συνεχως. Τον πετυχαίνω λοιπόν στον δρόμο και ξεκινάω να ηχογραφώ τον διάλογό μας, εν άγνοιά του φυσικά, με σκοπό να χρησιμοποιήσω την ηχογράφιση ως τεκμήριο για τις προσβολές του.

 

Περνάει η ηχογράφηση δικαστικά ή θα βρεθω εγω μπλεγμένος (όπου "εγω", βαλτε τον οποιονδήποτε...δεν ειναι προσωπικό το θέμα)

 

Μόλις βγάλεις από την τσέπη σου την ηχογράφηση και πατήσεις το play, θα σε βουτήξουν για κακούργημα. Είναι παράνομη η ηχογράφηση συνομιλίας χωρίς την συγκατάθεση όλων των μερών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις βγάλεις από την τσέπη σου την ηχογράφηση και πατήσεις το play, θα σε βουτήξουν για κακούργημα. Είναι παράνομη η ηχογράφηση συνομιλίας χωρίς την συγκατάθεση όλων των μερών. 

Και ο Βαξεβάνης πως δουλεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Βαξεβάνης πως δουλεύει;

 

 

Έχει καλούς δικηγόρους. Κι ο φόνος παράνομος θεωρείται εκτός αν πλασαριστεί σαν αυτοκτονία. You got my point...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μόλις βγάλεις από την τσέπη σου την ηχογράφηση και πατήσεις το play, θα σε βουτήξουν για κακούργημα. Είναι παράνομη η ηχογράφηση συνομιλίας χωρίς την συγκατάθεση όλων των μερών. 

Και ο Βαξεβάνης πως δουλεύει;
Ή ο Μάκης που είχε κάμερες στα κουμπιά του παλτου του;Νομίζω ότι παίζει παραθυράκι με το δημοσιογραφικό απόρρητο. Ότι δηλαδή έχει το δικαίωμα να μην αποκαλύψει τις πηγές του. Δηλαδή λέει: Δεν έκανα εγώ την καταγραφή, αλλά δεν είμαι και υποχρεωμένος να σας πω ποιος το έκανε και μου το έδωσε.Κάπως έτσι, με μία επιφύλαξη να λέω κοτσάνες λόγω ημιμάθειας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μόλις βγάλεις από την τσέπη σου την ηχογράφηση και πατήσεις το play, θα σε βουτήξουν για κακούργημα. Είναι παράνομη η ηχογράφηση συνομιλίας χωρίς την συγκατάθεση όλων των μερών. 

Και ο Βαξεβάνης πως δουλεύει;
Ή ο Μάκης που είχε κάμερες στα κουμπιά του παλτου του;Νομίζω ότι παίζει παραθυράκι με το δημοσιογραφικό απόρρητο. Ότι δηλαδή έχει το δικαίωμα να μην αποκαλύψει τις πηγές του. Δηλαδή λέει: Δεν έκανα εγώ την καταγραφή, αλλά δεν είμαι και υποχρεωμένος να σας πω ποιος το έκανε και μου το έδωσε.Κάπως έτσι, με μία επιφύλαξη να λέω κοτσάνες λόγω ημιμάθειας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...