Προς το περιεχόμενο

Δυναμική παρουσία του Kinde Fire στην αγορά, το iPad χάνει σε μερίδιο


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

απο το γεγονος οτι το ομολογουν οταν αποκτησουν το ipad!!

Δεν δίνουν όλοι 600 ευρώ για ένα σκατουλάκι :P

Εγώ αν ήθελα tablet (που θέλω :P ), θα έδινα το πολύ 200 ευρώ και θα έπαιρνα ένα ωραίο 10άρι android. Ανάλογα το πως κοστολογεί ο καθένας τις ανάγκες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ειμαρτων ρε εκτορα σε λιγο θα μας πεις να το αγορασουμε με το ζορι. εσυ το πας δε και καλα εκει. ξεκολα δεν ειμαστε ολοι ιδιοι, ο καθενας εχει διαφορετικες αναγκες. ευχαριστουμε για την διαφημιση που κανεις και παρεπιπτοντος τρολλαρεις πολλυ αλλο ειναι το θεμα και αλλα γραφεις ασε που αυτο το κανεις και σε αλλα παρομοια θεματα. ενταξει καταλαβαμε οτι το προιον της διαφημισης σου ειναι το καλυτερο του ειδους του.

Γιατι ρε φιλε να το αγορσεις με το ζορι!

Τοσοι διθυραμβοι εχου γραφτει για το ipad και "οτι ειναι τα καλυτερα","οτι μονο αυτα αξιζουν","για τα ταπλετ πας μονο σε ipad" και αλλα πολλα!

Με εχεις δει να γραψω ποτε οτι αναγκαστικα να παρω ipad,με το ζορι?Να μη λεμε κι οτι θελουμε!!!

 

Υ.Γ.Τη καραμελιτσα,για τρολλ,οταν δε μας αρεσει η γνωμη καποιου,τη πιππιλαμε συχνα απ'οτι βλεπω!Grow up!!!

 

Αγνοώντας τα εντελώς οφτόπικ για ταμπλέτες που δεν κυκλοφορούν ακόμα (πόσο μάλλον με windows 8) και το πόσο υπέροχες είναι σε σχέση με το λειψό iPad (που όσοι το είχαν έστω και για λίγο γούσταραν την κάθε στιγμή μαζί του), να πω ότι θα δούμε και άλλες τέτοιες ειδήσεις με το iPad να χάνει μερίδιο και είναι και λογικό, αφού ουσιαστικά ξεκίνησε να παίζει μπάλα μόνο του. Βεβαίως, μπορεί να χάνει σε μερίδιο αλλά να κερδίζει σε πωλήσεις, κάτι που γίνεται και με το iPhone. Το Kindle Fire δικαίως κατακτά τη θέση που έχει, έχει το κοινό του και με τιμή που σκοτώνει. Οι 7'' όμως είναι λίγες για ταμπλέτα και το σημαντικότερο μειονέκτημα είναι η έλλειψη 3G radio (δεν αναφέρω καν το gps/camera κλπ).

Ποιο δε κυκλοφορα ακομη,το slate7 ή IV που σε κανα δυμηνο θα ειναι στο παζαρι(οι mobile τουλαχιστων)???

Και τα 8 σε λιγες μερες ερχεται η beta,που θα ειναι(ελπιζω) αρκετα λειτουργισιμη!

 

Υ.Γ.Και οσο για τα offtopic,θα περασει ο topic cleaner κ θα τα καθαρισει! :devil:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το λες, νομίζεις. Ειδικά στις ταμπλέτες, δεν υπάρχει καν λόγος σύγκρισης. Για να μην τρελαθούμε εντελώς. Είπαμε να γουστάρουμε το "ελεύθερο" android, την καλή "Google" που μας αγαπάει vs την κακή Apple που μας κατασκοπεύει, :confused: αλλά και ο οπαδισμός έχει τα όριά του.

 

Αγνοώντας τα εντελώς οφτόπικ για ταμπλέτες που δεν κυκλοφορούν ακόμα (πόσο μάλλον με windows 8) και το πόσο υπέροχες είναι σε σχέση με το λειψό iPad (που όσοι το είχαν έστω και για λίγο γούσταραν την κάθε στιγμή μαζί του), να πω ότι θα δούμε και άλλες τέτοιες ειδήσεις με το iPad να χάνει μερίδιο και είναι και λογικό, αφού ουσιαστικά ξεκίνησε να παίζει μπάλα μόνο του. Βεβαίως, μπορεί να χάνει σε μερίδιο αλλά να κερδίζει σε πωλήσεις, κάτι που γίνεται και με το iPhone. Το Kindle Fire δικαίως κατακτά τη θέση που έχει, έχει το κοινό του και με τιμή που σκοτώνει. Οι 7'' όμως είναι λίγες για ταμπλέτα και το σημαντικότερο μειονέκτημα είναι η έλλειψη 3G radio (δεν αναφέρω καν το gps/camera κλπ).

 

 

Νομιζω παλι οτι αυτοανερεισαι με αυτα που γραφεις. Εγω εξεφρασα μια γνωμη γιατι στα site που περιηγουμαι βλεπω screenshots εκδοσεων και για τις δυο πλατφορμες και πλεον δεν παρατηρω την τραγικη διαφορα που υπηρχε. Επισης το ICS φερνει εννοποιηση και οι ταμπλετες τωρα θα αρχισουν να ακμαζουν. Οποτε για ποιον οπαδισμο μιλας την ιδια ωρα που σε εκφραζει στο μεγιστο απ΄οτι φαινεται στα μηνυματα σου???

 

Και για να ξεκαθαρισω την θεση μου... Εμενα μου αρεσει πολυ το GUI του iOS και φυσικα το πληθος και η ποιοτητα των εφαρμογων. Οι δυνατοτητες ομως του android σε επιπεδο εκμεταλλεσης του υλισμικου ειναι και θα ειναι παντα αξεπεραστες (εφοσον εννοειται δεν αλλαξει νοοτροπια η apple). Οσο συνδεω flash driver και βλεπω ταινιες με υποτιτλους, μεταφερω αρχεια ετσι απλα, και επισης συνδεω το vodafone mobile internet dongle στο tablet μου ολα τα αλλα ειναι ψιλα γραμματα. Απο κατω σε εικονα η αποδειξη της υπεροχης... Οχι μονο "παραθυρα" για παραλληλως ανοικτα προγραμματα αλλα και διπλο hardware decoding........

post-115778-0-35151200-1329682419_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η εμπειρία μου από την alpha ICS στο Galaxy Tab είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητική. Το αναμενόμενο 7αρι της Asus με tegra3 και ICS στα 250€ θα ρίξει ακόμα περισσότερο τα ποσοστά του iPad. O κόσμος θέλει απλά μια καλη ταμπλετα σε λογική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας το λέει όπως θέλει, εγώ το λέω άποψη ή εκτίμηση και είναι ένας από τους βασικότερους λόγους ύπαρξης των forums παγκοσμίως, ο καθένας μας λέει το μακρύ του και το κοντό του ;-)

 

Επί του θέματος δεν πιστεύω η Apple να βγάλει ταμπλέτα στα 250 ντολαρς λόγο πολιτικής, εκτός κι αν μου ξεφεύγει κάτι. Και η είδηση αυτή μας δείχνει ξεκάθαρα πως ο κόσμος θέλει κάτι σε αυτά τα λεφτά. Άρα ένα quadcore tampletακι με παγωτό 1gb ram, 1280x800 ανάλυση είναι κάτι παραπάνω από wishful thinking, φυσικά και ο χρόνος θα δείξει αλλά μέχρι τότε ας καταναλώσουμε bandwidth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως και δεν αρχισε ηδη τις μηνυσεις για κλοπη πατεντων, η Apple κατα της Amazon?

 

 

Γιατί δεν έκανε πλήρης αντιγραφή στα πάντα όπως έκανε η samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα η είδηση είναι η πορεία του Kindle Fire, όχι οτι το iPad χάνει μερίδιο αγοράς.

Αυτό είναι απόλυτα λογικό και εξηγούμαι:

 

Το iPad δημιούργησε την αγορά των tablets οπότε λογικό ήταν να έχει το 100% της αγοράς. Όσο η αγορά ανοίγει και εμφανίζονται συνεχώς νέα μοντέλα (android tablets, σε λίγο win-tablets κλπ) αυτά θα κλέβουν ενα ποσοστό πωλήσεων. Άρα το ποσοστό του iPad θα μειώνεται συνεχώς.\

 

Αυτό που έχει σημασία είναι οι συνολικές πωλήσεις του. Χωρίς να έχω δει νούμερα, είμαι σίγουρος οτι έχει περισσότερες πωλήσεις με το 60% της σημερινής αγοράς απ' ότι είχε όταν είχε το 100%. Απλά έχει μεγαλώσει η αγορά.

 

Τα ποσοστά είναι ο καλύτερος τρόπος να δημιουργήσει κανείς εντυπώσεις. Μη μασάτε.

 

υ.γ. Επίσης θα ήθελα να δω τα νούμερα πραγματικών πωλήσεων του kindle fire. Ή αν δεν υπάρχουν αυτά, θα ήθελα να δω εαν θα συνεχίσει να στέλνει κομμάτια στα μαγαζιά με τους ίδιους ρυθμούς. Το ότι έστειλε κάποια εκατομμύρια κομμάτια στα καταστήματα με το που βγήκε δε σημαίνει απαραίτητα κάτι. Αυτό που μετράει είναι να πουληθούν αυτά τα κομμάτια και αυτό θα φανεί εαν θα υπάρξει συνέχεια στις αποστολές προς τα καταστήματα στους επόμενους μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο καθένας το λέει όπως θέλει, εγώ το λέω άποψη ή εκτίμηση και είναι ένας από τους βασικότερους λόγους ύπαρξης των forums παγκοσμίως, ο καθένας μας λέει το μακρύ του και το κοντό του ;-) [...]

 

Μην εκνευρίζεσαι, αντίστοιχα κι εγώ εκτίμηση έκανα. Όπως την έγραψες εσύ, αντίστοιχα την εξέφρασα και εγώ... :)

 

Επί του θέματος δεν πιστεύω η Apple να βγάλει ταμπλέτα στα 250 ντολαρς λόγο πολιτικής, εκτός κι αν μου ξεφεύγει κάτι. Και η είδηση αυτή μας δείχνει ξεκάθαρα πως ο κόσμος θέλει κάτι σε αυτά τα λεφτά. Άρα ένα quadcore tampletακι με παγωτό 1gb ram, 1280x800 ανάλυση είναι κάτι παραπάνω από wishful thinking, φυσικά και ο χρόνος θα δείξει αλλά μέχρι τότε ας καταναλώσουμε bandwidth

Επί του θέματος, κανείς δεν είπε ότι η Apple θα βγάλει "φτηνό" tablet, για πολλούς και διάφορους και σωστούς (κατά την εκτίμησή μου) λόγους.

Η είδηση όντως μας δείχνει κάτι, αλλά εκτιμώ ότι δεν είναι αυτό που νομίζεις: μας δείχνει ότι εάν προσφέρεις κάτι πολύ φτηνά, ο κόσμος θα πάει να το πάρει, ακολουθώντας τη λογική του "ας το πάρω κι ας χάσω και μερικά λεφτά" - βλέπε τον χαμό που έγινε με το HP Touchpad όταν η τιμή του πήγε στα 99 δολάρια, την ίδια στιγμή που η HP είχε ανακοινώσει ότι διακόπτει την παραγωγή του!

 

Το Kindle Fire, περί ου ο λόγος, είναι ένα 'κουτσουρεμένο' tablet, με δικό του Marketplace (και όχι το επίσημο Android Marketplace) το οποίο αγοράζεται επειδή είναι φτηνό, όχι επειδή είναι ανταγωνιστικό. Ο καταναλωτής που θα αγόραζε iPad για πιο 'σοβαρές' δουλειές, δεν θα στραφεί στο Fire. Όσο για το Android στα tablet, δες τη μέχρι τώρα πορεία του και μετά βλέπουμε τι είναι και τι δεν είναι wishful thinking... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@paredwse

Δεν εκνευρίζομαι καθόλου, δεν είδες το emotion; Για πιο λόγο να εκνευριστώ εξάλλου; Προσωπικά κουβέντα κάνω και δεν έχω καμία όρεξη για e-ξεκατινιάσματα tongue.gif

Πάντως εκτιμάω ότι σχεδόν κανένας δεν παίρνει ταμπλέτα για 'σοβαρές' δουλειές, προσωπικά με έχει βολέψει σε διακοπές και σεφάρισμα όταν βαριέμαι να σηκωθώ από το κρεβάτι (δηλαδή συχνά)

Εγώ αυτό που λέω είναι ότι το παγωτό προσφέρει εξαιρετική εμπειρία και διορθώνει τα παιδικά προβλήματα του honeycomp άρα έχει λαμπρό μέλλον.

 

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις, δεν τα πάνε καθόλου άσχημα για αρχή οι ταμπλέτες του Android σύμφωνα με τα νούμερα.

http://www.engadget....et-but-android/

 

cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικά δεν το χρειάζομαι το kindle χρειάζομαι το iPad. Τισ εφαρμογές που δουλεύει το iPad δεν τις βρίσκεις πουθενά αλλού σε ίδια ποιότητα ( Keynote, Pages Osiris ) ούτε ποιοτικές παρουσιάσεις μπορεί να κάνει ούτε αναγνώριση φωτογραφιών αξονικου τομογραφου. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα πια....

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Πες μου ότι γράφεις και χωρίς Dock με το visual keyboard εργασίες σε word και τα είδα όλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...