Προς το περιεχόμενο

Τιμές π.€. (προ €υρώ)


Σούπαφλαϊ Τζίμμι Σνούκα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι τότε τα τσιγάρα είχανε 2 ευρώ

και η βενζίνη ούτε 1

 

431066_177717722331142_101356003300648_186876_1189864199_n.jpg

η παραπάνω εικόνα με έβαλε σε σκέψεις, καθώς πραγματικά δε θυμάμαι καθόλου τις τιμές με δραχμές. Θυμάμαι μόνο πως λίγο πριν έρθει το €, δηλαδή κάτά το 2001 ο Άσσος φίλτρο μαλακό είχε 380δρχ ή μπορεί και να έφτασε 400δρχ (αν και μάλλον όχι...) και τα φθηνά Winston και Pall-Mall πρέπει να 'χαν 420δρχ.

 

Ένα 50ράκι ούζο πρέπει να 'χε 800-1200 φράγκα, όπως και ο σινεμάς...ή μήπως ήταν 500άρικο; μπουρδέλο κάνα πεντοχίλιαρο (από αυτά που λέγανε οι άλλοι)

 

δε θυμάμαι..

 

ο βασικός μισθός;

πόσο είχε μια εφημερίδα;

ένα εισιτήριο λεωφορείου;

ένα αεροπορικό;

ένα λίτρο βενζίνη;

ένα κούρεμα;

 

η εικόνα είναι ακριβής;

 

μιλάμε για περίοδο ένα δυο χρόνια το πολύ πριν το € (2001 δεν μας ήρθε; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

εγώ θυμάμαι όταν πήγαινα δημοτικό, οι γονείς μου μου δείνανε 200 δρχ και με αυτά έπαιρνα μια τυρόπιτα, μια πορτοκαλάδα και μου περίσευαν και ρέστα. Με αυτά τα ρέστα έπερνα τσίχλες ή κάθε 2η μέρα έπερνα πατατάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα σουβλάκι στο χέρι; ή το σάντουιτς;

 

μάλλον το σάντουιτς λες γιατί κι εγώ τόσο το θυμάμαι, και το σουβλάκι καμιά 150δρχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αλλάξαμε απο δραχμές σε ευρώ, το σάντουιτς το πέρναμε 500 δρχ και φαινόταν και ακριβό γιατί πριν είχε 350.

 

Που να δείτε ποσο αυξήθηκαν οι τιμές των προφυλακτικών. :mad: :mad:

 

Προ ευρώ δεν γ@μουσ@.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εμφιαλωμένο νερό είχε 50 δραχμές (και με το ευρώ πήγε στα 50 λεπτά ή 170 δραχμές :X )

 

Γύρος γύρω στις 350

 

Πακέτο τσιγάρα γύρω στις 700

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμερικάνικα κάπνιζες εσύ...Μάλμπουρο κιέτς

 

Ακριβώς :mrgreen:Αλλά το έκοψα την περίοδο που η τιμή του ήταν στα 3.20 €. Πόσο έχει πάει τώρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουλουρι εκανε 100δρχ τωρα κανει 0.50ε

 

Τα αναψυκτικα φαντα,κοκα κολλα εκαναν 150δρχ τωρα ξεκινανε απο 0.70(στα σουπερ μαρκετ)

 

Τα σουβλακια τυλιχτα ειχαν 250-300 τωρα εχουν 1.80 το φθηνοτερο

 

Φυσικα οι μισθοι μειωθηκαν,φυσικα ο μλκας ο Ελλην συνεχιζει να αγοραζει τα παραπανω γιαυτο κ δεν πεφτουν οι τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμαμαι προς το τελους του '90 , αρχες 2000 καλοκαιρι που επαιρνα παγωτο merenda που ειχε 100 ή 150 δραχμες ,ενω ενα αλλο που ηταν πατουσα σχημα που παιρνε η...γιαγια μου ειχε 200 δραχμες! θυμαμαι στο σχολειο (αν και γυρω στο 1997 -2000 θυμαμαι περιπου) που η τυροπιτα στο σχολειο εκανε 150 δραχμες μετα την πηγανε 200 ... θυμαμαι τις κοπιες που αγοραζα στο playstation εκανε 2000 ανα cd , θυμαμαι την ελευθεροτυπια νομιζω ή ελευθερο τυπο που εκανε 350 δραχμες η κυριακατικη εκδοση , θυμαμαι πιτσες που παιρναμε με 2000 δρχ περιπου ...αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...