Προς το περιεχόμενο

Τι παίζει με το xsubs.tv;


gokuthelegend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι επιθέσεις έχουν σταματήσει εδώ και 2 μέρες. Κανονικά το site θα έπρεπε να ήταν online απο χθες το βράδυ.

Ή ο server έπεσε με τις επιθέσεις και χρειάζεται restart, ή πολύ απλά δεν άντεξε και χάλασε.

Αν και αυριο είναι παλι down, θα πρέπει τότε να αγοράσετε νεο server.

Με τα spam στο tvsubtitles.net δεν έχουμε καμία σχέση!

Κοιμάστε πλέον καλύτερα με την πιθανότητα ο σέρβερ να χάλασε;

Είστε περήφανοι; Θα το βάλετε και στο βιογραφικό σας αν όντως αυτό έχει συμβεί;

Αποδείξατε σε όλη την υφήλιο πως είστε μάγκες(έστω και τζάπα);

 

Μου αρέσει που έχετε και τα μούτρα να βγαίνετε και να το λέτε αυτό με τόση άνεση.

Είστε δειλοί με όλη την σημασία της λέξης. Δεν έχετε τα κότσια να πείτε ούτε πιο ήταν

το υποτιθέμενο σάιτ σας, το οποίο απλά ΔΕΝ υπάρχει καθώς ούτε στοιχεία για να αποδείξετε την δήθεν

πράξη του taokla. Είχα σκοπό να μην ασχοληθώ ξανά με αυτό το θέμα αλλά μετά και από αυτήν την δήλωση

δεν γινόταν. Και όσο για το σπαμ στο tvsubtitles.net, ακόμα και να μην ευθήνεστε(δεν τίθεται θέμα) με την

όλη συμπεριφορά σας αποδεικνύετε το αντίθετο και παίρνετε στον λαιμό σας και το subz.tv από την στιγμή που

δεν έχετε δώσει απαντήσεις σχετικά με το ποια ήταν η περιβόητη σελίδα και τα ανύπαρκτα στοιχεία.

 

Μπράβο τζάπα μάγκες του πληκτρολογίου. Κάνατε και πάλι τους εαυτούς σας περήφανους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλως ήρθες στο insomnia. Είναι ευχαριστο που γράφτηκες για να πεις τη γνώμη σου.

Ευχαριστώ. Μη σε παραξενεύει που εγώ και άλλοι γραφτήκαμε στο φόρουμ γι' αυτόν τον λόγο. Πρώτον, το θέμα υπότιτλοι ενδιαφέρει εκατοντάδες χιλιάδες κόσμο. Και δεύτερον, όποιος ψάξει στο Google (όπως εγώ) για να δει τι τρέχει με το xsubs πέφτει κατευθείαν σε αυτή τη συζήτηση.

 

Και πολλούς μας εξέπληξε ( ;;; ) οτι υποτιτλοι του xsubs ανέβηκαν στο tvsubs και μετά απο λίγο αρχίσανε τα αντίγραφα απο το subz.

Ακόμα και έτσι να είναι (δεν το έχω ψάξει) τι σχέση έχει με αυτό που έγραψα; Εγώ απλώς επιδοκίμασα τη διάθεση κάποιων μεταφραστών του subz να ασχοληθούν και με παλιότερες κλασικές σειρές, εκτός από τις σύγχρονες.

 

Θα ήταν πιο ώριμο κάποιοι να σταματήσουν τις «κατινιές» (επιθέσεις, troll, spam, αντιγραφές, κλπ) και να επενδύσουν στη δουλειά τους. Μόνο έτσι θα προσελκύσουν μεταφραστές (αυτά τα κορόιδα -όπως τους αντιμετωπίζετε- που κάνουν το χόμπι τους για το κοινό καλό) και θα ξεκολλήσουν απο την ουρά.

Επαναλαμβάνω ότι δεν ξέρω ποια από τα παραπάνω ισχύουν και ποια όχι. Προσωπικά πάντως σέβομαι τη δουλαιά και τον χρόνο κάθε εθελοντή μετφραστή, ανεξάρτητα από τον χώρο που φιλοξενεί τη δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Μη σε παραξενεύει που εγώ και άλλοι γραφτήκαμε στο φόρουμ γι' αυτόν τον λόγο. Πρώτον, το θέμα υπότιτλοι ενδιαφέρει εκατοντάδες χιλιάδες κόσμο. Και δεύτερον, όποιος ψάξει στο Google (όπως εγώ) για να δει τι τρέχει με το xsubs πέφτει κατευθείαν σε αυτή τη συζήτηση.

 

 

Ακόμα και έτσι να είναι (δεν το έχω ψάξει) τι σχέση έχει με αυτό που έγραψα; Εγώ απλώς επιδοκίμασα τη διάθεση κάποιων μεταφραστών του subz να ασχοληθούν και με παλιότερες κλασικές σειρές, εκτός από τις σύγχρονες.

 

 

Επαναλαμβάνω ότι δεν ξέρω ποια από τα παραπάνω ισχύουν και ποια όχι. Προσωπικά πάντως σέβομαι τη δουλαιά και τον χρόνο κάθε εθελοντή μετφραστή, ανεξάρτητα από τον χώρο που φιλοξενεί τη δουλειά του.

 

Φίλε μην σου κάνει εντύπωση ο isay. Είναι ο “σερίφης” της συζήτησης. Εγκρίνει ή όχι όποιον μετέχει σε αυτή. Μιλάει για κατινιές, επιθέσεις, troll, spam, αντιγραφές και ο ίδιος επαναλαμβάνει συνέχεια τα ίδια, επιτίθεται συνέχεια και κάνει spam. Είναι ο μεροληπτικά αμερόληπτος υπέρ του ενός. Νοοτροπίες σαν αυτές μας έφτασαν εδώ. Αντί να αφήσουν μια συζήτηση να εξελιχθεί από μόνη της θέλουν να τη κατευθύνουν και να λένε τα ίδια και τα ίδια. Δυστυχώς οι λίγοι αμαυρώνουν τους πολλούς. Νομίζουν έτσι ότι “προστατεύουν” τα sites “τους”. Αλλά εκτίθενται. Όχι τα sites αλλά οι ίδιοι.

Μακάρι να λυθεί το πρόβλημα. Όσα περισσότερα sites τόσο το καλύτερο.

Τι να κάνουμε αν χαλάει κάποιους που τους αρέσει το μονοπώλιο?

Και ο καλύτερος κριτής ενός προϊόντος είναι αυτός που το χρησιμοποιεί. Όχι ο κατασκευαστής. Ο σωστός κατασκευαστής αφήνει τους άλλους να τον κρίνουν. Δεν περιαυτολογεί συνέχεια.

Καλή συνέχεια στους “σωστούς” από όποιο site και αν προέρχονται. Συνεχίστε την καλή δουλειά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Φίλε μην σου κάνει εντύπωση ο isay. Είναι ο “σερίφης” της συζήτησης. Εγκρίνει ή όχι όποιον μετέχει σε αυτή. Μιλάει για κατινιές, επιθέσεις, troll, spam, αντιγραφές και ο ίδιος επαναλαμβάνει συνέχεια τα ίδια, επιτίθεται συνέχεια και κάνει spam. ...

Η κριτική (με γιώτα) σκέψη και φωνή πάντα ενοχλεί.

 

Αν θεωρείς οτι τα γραφόμενα μου σε θίγουν, κατω αριστερα έχει ενα κουμπάκι που λεει αναφορα. Πάτα το και γράψε στον mod το παραπονο σου.

 

 

Αρχικά κάποιος και στο πρώτο του μήνυμα είχε πει

Παλι καλά έχει μείνει το www.subz.tv να κατεβαζουμε καναν υπότιτλο για να βλέπουμε σειρές!!!

 

και μετά είπε

...

Τι να κάνουμε αν χαλάει κάποιους που τους αρέσει το μονοπώλιο?

...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Η κριτική (με γιώτα) σκέψη και φωνή πάντα ενοχλεί.

 

Αν θεωρείς οτι τα γραφόμενα μου σε θίγουν, κατω αριστερα έχει ενα κουμπάκι που λεει αναφορα. Πάτα το και γράψε στον mod το παραπονο σου.

 

 

Αρχικά κάποιος και στο πρώτο του μήνυμα είχε πει

 

 

και μετά είπε

 

 

 

 

οπωs εκανεs και εσυ αλλωστε ετσι??παω να ωριμασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

isay έγραψα την αποψή μου για τα sites! Οτι μακάρι να υπάρχουν πολλά! Και δεν κατέκρινα κανένα site. Το οτι έγραψα πάλι καλά που υπάρχει το subz.tv κακό είναι? To ίδιο έλεγα και όταν έιχε κλεισει το subs.gr για το xsubs.tv.

Που είναι το κακό;

 

Απλώς μάλλον είσαι του ενός site και κολλημένος στο μυαλό με πρώτους δεύτερους και τρίτους!

Κρίμα! Γράφε όταν έχεις κάτι να πεις! Στα 20 μηνύματα που έχεις γράψει τα ίδια και τα ίδια αναφέρεις! Μάλλον είσαι η AGB των sites. Μην εκτίθεσαι άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεε μέχρι και που ξαναενεργοποίησα τον λογαριασμό μου για να γράψω.

Γατάκια καλές οι αντιπαραθέσεις, σας κρατάνε σε εγρήγορση. Όπως επίσης καλό θα είναι τις κόντρες σας να τις περιορίζεται σε ένα βωμολοχικό επίπεδο μεταξύ σας.

Τις γνώσεις σας χρησιμοποιήστε τις κάπου που θα κάνατε τους πάντες να χαίρονται και όχι σε μια επίθεση κατωτάτου επιπέδου σε ένα site πιο αρχαίο από τα χρόνια σας με ένα LOIC 3 άτομα.

Οι υπόλοιποι παιδιά εδώ μέσα δεν χρειάζετε να παίρνετε θέση ανάλογα με την συμπάθεια που έχετε σε κάποιο site διότι πιθανότατα όπως και εγώ διαβάζουν μεταφραστές και κάποια άλλα άτομα που έχουν λιγότερη υπομονή από ότι εγώ, και η απογοητεύονται η απαξιούν να ξανασχοληθούν αν με καταλαβαίνετε.

Προς τους μεταφραστές και τα sites τώρα, δεν με ενδοιαφέρει αν θα ξανασήκωθει το οποιοδήποτε site επειδή αργά η γρήγορα θα καταλάβετε ότι ουδείς αναντικατάστατος, αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτοί που αντιπαθείτε περισσότερο είναι και αυτοί που θα σας λείψουν περισσότερο αν αποσυρθούν. Όπως και εγώ κάποτε σταμάτησα να μεταφράζω όταν σταμάτησε αυτός που μπινελικιαζόμασταν περισσότερο (καλά να είναι ο άνθρωπος)

Όποτε αποκαταστήστε τα τραύματα σας και πάμε ξανά να περιμένουμε κάποιο σοβαρό λαμόγιο τύπου ΕΠΟΕ και AEPI να κάνει ζημιά... μην νομίζετε ότι δεν θα υπάρξει, τέτοια διασπαστικά φαινόμενα περιμένουν.

byez από ένας τέως εξ ακοής μεταφραστή :)

 

Υ.Γ Και αν δεν καταλαβαίνετε... δεν πειράζει, ασχολειθείτε με κανένα χωράφι. (όπως έλεγα πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές οι αντιπαραθέσεις, αλλά ξέρει κανείς τι θα γίνει τελικά με τη σελίδα κι αν ισχύει τίποτα από όσα υπόθηκαν τις τελευταίες μέρες;

Tzot αν έχεις κανένα νέο μοιράσου το μαζί μας! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απείχα, επειδή (αναμενόμενα, δυστυχώς) η συζήτηση εξελίχθηκε σε σκυλοκαβγά. Είπαμε, ψυχραιμία. Υπενθυμίζω ότι, μέχρι να (και αν) πουν οι CyberzTeam από πού είναι, δεν ξέρουμε, οπότε ας εκλείπουν οι κατηγορίες προς το subz.tv . Ακόμα κι από εκεί να είναι οι CyberzTeam, είμαι σίγουρος πως το 99% των μεταφραστών/χρηστών του subz δεν το ξέρει, και το μόνο που εκλαμβάνει από τη συζήτηση είναι (αδικαιολόγητη έως και μικρόψυχη, όπως το βλέπουν) εχθρότητα που διαιωνίζει άσχημα αισθήματα. (Υπάρχουν και πολλές ενδιαφέρουσες ιστορίες που μπορούμε να πούμε, ίσως όχι εδώ, που ενδεχομένως να ήταν διαφωτιστικές για πολύ κόσμο και από εδώ και από εκεί, αλλά οι αντιδράσεις εξαρτώνται τόσο πολύ από την όποια προκατάληψη έχει ο καθένας, και γι' αυτό δεν είμαι σίγουρος αν οι ιστορίες αξίζουν τον κόπο).

 

Από ό,τι ξέρω, από τον hosting provider η τελευταία αναφορά για επίθεση που είχαμε ήταν προχθές (δεν έχει σημασία που ήταν πηγμένος ή πεσμένος ο server, οι επιθέσεις συνεχίζουν και τρώνε bandwidth). Νομίζω είμαστε στη φάση που δεν γίνεται απλά να σηκωθεί ο server, πρέπει να πειστεί με κάποιο τρόπο ο hosting provider ότι δεν θα ξανασυμβεί κάτι αντίστοιχο, αλλά δεν είμαι σίγουρος πώς μπορεί να γίνει αυτό (οι CyberzTeam είπαν ότι θα διακόψουν τις επιθέσεις, αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, αφού θεωρούν πιο σημαντικό να πουν ότι «δεν έχουμε σχέση με το subz.tv» παρά να φέρουν αποδεικτικά στοιχεία για τις κατηγορίες τους ώστε να επιλυθεί το θέμα άμα με το καλό ανέβουμε). Από τα λίγα που είδα, το botnet που χρησιμοποιήθηκε ήταν βαρβάτο, με hacked (αλλά ενδεχομένως και dedicated) servers του εξωτερικού που έχουν καλές συνδέσεις στο διαδίκτυο (dedicated game servers, κάνα-δύο πανεπιστήμια, ανθυποΐντερνετ providers κτλ). Τα παιδιά στο CyberzTeam είτε έχουν καλές γνωριμίες, είτε αρκετά φράγκα για ξόδεμα :)

 

Τώρα, για τους υπότιτλους από X-teams που ανέβηκαν σε tvsubtitles.net και κατέβηκαν, ε, κάποιοι βλάκες υπάρχουν παντού (και σ' εμάς, και στους άλλους, και στους παράλλους, και γενικώς :) ) Σάμπως ξέρουν οι τύποι στο tvsubtitles.net ελληνικά για να κρίνουν τον υπότιτλο; Άμα τους κάνουν δυο-τρεις “report bad”, τι να κάνουν, θα το κατεβάσουν. Τουλάχιστον θέλω να ελπίζω πως από τη μεριά του xsubs δεν έχουμε χρήστες που να κάνουν το ίδιο σε υπότιτλους του subz ή όπου αλλού πιστεύουν ότι ανήκουν οι ανεγκέφαλοι.

 

Και προς τους «δικούς μου»: αν οι μη εμπλεκόμενοι χρήστες του insomnia κρατούν αποστάσεις και είναι επιφυλακτικοί, καλά κάνουν. Πιθανώς κι εσείς το ίδιο θα κάνατε στη θέση τους. Εγώ είχα εγκαταλείψει τη συζήτηση με τους CyberzTeam μέσω PM στο xsubs, επειδή εξαρχής και από το πουθενά μού ανακοίνωσαν ότι θα πληρώσουμε για ό,τι τους κάναμε, ρώτησα γιατί, δεν είπαν τίποτα παρά περιέγραψαν περισσότερο το μαύρο κι άραχλο μέλλον που περιμένει το xsubs, μετά έκαναν την πρώτη βαρβάτη επίθεση, όταν ξανανέβηκε ο server μου έστειλαν ένα PM του τύπου «τι σου έκανα μάνα μ', σ' άρεσ'», οπότε διαπίστωσα ότι ο συνομιλητής μου ήταν ανώριμος και δεν θα είχε αποτέλεσμα η περαιτέρω κουβέντα μαζί του και του ευχήθηκα καλή τύχη στο θεάρεστο έργο του. Είπαμε, αν έχεις γνωριμίες ή λεφτά, όλα γίνονται, οπότε η επιτυχία τους ψιλοήταν εγγυημένη. Τώρα ευελπιστώ να προχωρήσουμε, αλλά και να χάσουμε το xsubs, θα επιζήσουμε. (Υπάρχει και ζωή έξω από τους υπολογιστές :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απείχα, επειδή (αναμενόμενα, δυστυχώς) η συζήτηση εξελίχθηκε σε σκυλοκαβγά. Είπαμε, ψυχραιμία. Υπενθυμίζω ότι, μέχρι να (και αν) πουν οι CyberzTeam από πού είναι, δεν ξέρουμε, οπότε ας εκλείπουν οι κατηγορίες προς το subz.tv . Ακόμα κι από εκεί να είναι οι CyberzTeam, είμαι σίγουρος πως το 99% των μεταφραστών/χρηστών του subz δεν το ξέρει, και το μόνο που εκλαμβάνει από τη συζήτηση είναι (αδικαιολόγητη έως και μικρόψυχη, όπως το βλέπουν) εχθρότητα που διαιωνίζει άσχημα αισθήματα. (Υπάρχουν και πολλές ενδιαφέρουσες ιστορίες που μπορούμε να πούμε, ίσως όχι εδώ, που ενδεχομένως να ήταν διαφωτιστικές για πολύ κόσμο και από εδώ και από εκεί, αλλά οι αντιδράσεις εξαρτώνται τόσο πολύ από την όποια προκατάληψη έχει ο καθένας, και γι' αυτό δεν είμαι σίγουρος αν οι ιστορίες αξίζουν τον κόπο).

 

Από ό,τι ξέρω, από τον hosting provider η τελευταία αναφορά για επίθεση που είχαμε ήταν προχθές (δεν έχει σημασία που ήταν πηγμένος ή πεσμένος ο server, οι επιθέσεις συνεχίζουν και τρώνε bandwidth). Νομίζω είμαστε στη φάση που δεν γίνεται απλά να σηκωθεί ο server, πρέπει να πειστεί με κάποιο τρόπο ο hosting provider ότι δεν θα ξανασυμβεί κάτι αντίστοιχο, αλλά δεν είμαι σίγουρος πώς μπορεί να γίνει αυτό (οι CyberzTeam είπαν ότι θα διακόψουν τις επιθέσεις, αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, αφού θεωρούν πιο σημαντικό να πουν ότι «δεν έχουμε σχέση με το subz.tv» παρά να φέρουν αποδεικτικά στοιχεία για τις κατηγορίες τους ώστε να επιλυθεί το θέμα άμα με το καλό ανέβουμε). Από τα λίγα που είδα, το botnet που χρησιμοποιήθηκε ήταν βαρβάτο, με hacked (αλλά ενδεχομένως και dedicated) servers του εξωτερικού που έχουν καλές συνδέσεις στο διαδίκτυο (dedicated game servers, κάνα-δύο πανεπιστήμια, ανθυποΐντερνετ providers κτλ). Τα παιδιά στο CyberzTeam είτε έχουν καλές γνωριμίες, είτε αρκετά φράγκα για ξόδεμα :)

 

Τώρα, για τους υπότιτλους από X-teams που ανέβηκαν σε tvsubtitles.net και κατέβηκαν, ε, κάποιοι βλάκες υπάρχουν παντού (και σ' εμάς, και στους άλλους, και στους παράλλους, και γενικώς :) ) Σάμπως ξέρουν οι τύποι στο tvsubtitles.net ελληνικά για να κρίνουν τον υπότιτλο; Άμα τους κάνουν δυο-τρεις “report bad”, τι να κάνουν, θα το κατεβάσουν. Τουλάχιστον θέλω να ελπίζω πως από τη μεριά του xsubs δεν έχουμε χρήστες που να κάνουν το ίδιο σε υπότιτλους του subz ή όπου αλλού πιστεύουν ότι ανήκουν οι ανεγκέφαλοι.

 

Και προς τους «δικούς μου»: αν οι μη εμπλεκόμενοι χρήστες του insomnia κρατούν αποστάσεις και είναι επιφυλακτικοί, καλά κάνουν. Πιθανώς κι εσείς το ίδιο θα κάνατε στη θέση τους. Εγώ είχα εγκαταλείψει τη συζήτηση με τους CyberzTeam μέσω PM στο xsubs, επειδή εξαρχής και από το πουθενά μού ανακοίνωσαν ότι θα πληρώσουμε για ό,τι τους κάναμε, ρώτησα γιατί, δεν είπαν τίποτα παρά περιέγραψαν περισσότερο το μαύρο κι άραχλο μέλλον που περιμένει το xsubs, μετά έκαναν την πρώτη βαρβάτη επίθεση, όταν ξανανέβηκε ο server μου έστειλαν ένα PM του τύπου «τι σου έκανα μάνα μ', σ' άρεσ'», οπότε διαπίστωσα ότι ο συνομιλητής μου ήταν ανώριμος και δεν θα είχε αποτέλεσμα η περαιτέρω κουβέντα μαζί του και του ευχήθηκα καλή τύχη στο θεάρεστο έργο του. Είπαμε, αν έχεις γνωριμίες ή λεφτά, όλα γίνονται, οπότε η επιτυχία τους ψιλοήταν εγγυημένη. Τώρα ευελπιστώ να προχωρήσουμε, αλλά και να χάσουμε το xsubs, θα επιζήσουμε. (Υπάρχει και ζωή έξω από τους υπολογιστές :) )

Απλά προσκυνώ και συνεχίζω να περιμενω τους υπότιτλους με σωστα ελληνικά και όχι μονο από το αγαπημένο μου site!!

Ευχαριστώ πάντως για τα τόσα χρόνια δουλειάς και για τα 2 χρόνια συνεργασίας που ειχα με τον greektvsubs!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...