Προς το περιεχόμενο

Τι παίζει με το xsubs.tv;


gokuthelegend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα δηλαδή είναι οι υπότιτλοι και όχι τα site που έχουν τη σειρά ή την ταινία? δε στέκει το σκεπτικό αυτό. Ούτως η άλλως το Ίντερνετ είναι λερναία ύδρα. Όλοι το ξέρουν αυτό. Κόβεις ένα κεφάλι βγαίνουν δέκα. Είναι ότι χειρότερο και έχει αποδειχθεί αρκετές φορές αυτό στο παρελθόν.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στενοχωρήθηκα πάρα πολύ. Πραγματικά.

Μετά το GreekTVSubs, την πρώτη μου επαφή με forums το 2007, κάποιοι αχαρακτήριστοι προσβάλλουν και το XSubs. :mad:

Ο νους μου δεν μπορεί να συλλάβει τον παραλογισμό αυτών των ανθρώπων και το φθόνο που τους διακατέχει. Και λέω "παραλογισμό", γιατί μετά την επίθεση, βγήκαν και να κλαφτούν, χρησιμοποιώντας μια κουτή δικαιολογία, που ούτε νήπιο δε θα έχαβε, αλλά και να κάνουν επίδειξη δύναμης, για να μην τολμήσει κανείς να εναντιωθεί μαζί τους.

Πριν το άνοιγμα του XSubs, αναρωτιόμουν πώς θα καλυφθεί το κενό παροχής υποτίτλων που άφησε το gtvs. Όταν άνοιξε, έμεινα άφωνος με την εκπληκτική δουλειά που είχε γίνει και που εξακολουθούσε να γινόταν μέχρι πριν 1 μήνα. Η δε ποιότητα των υποτίτλων, παραπάνω από εξαιρετική. Μια άψογη, αφιλοκερδής εργασία.

Τελικά, κάποιοι "άνθρωποι" είναι πολύ μικροπρεπείς.

Δεν πειράζει.

Εγώ εξάλλου, μιας και αδυνατώ να συλλάβω ποιος ακριβώς κρύβεται πίσω απ' όλ' αυτά και γιατί το XSubs, είναι το μόνο ελληνικό site που έχει βαλθεί, παρακολουθώ τις σειρές με αγγλικούς υπότιτλους. Ο υπότιτλος δεν είναι ένα απλό srt, κατ' εμέ. Πραγματικά θαυμάζω τα παιδιά που μεταφράζουν τις σειρές που παρακολουθώ και χαίρομαι να διαβάζω τα σχετικά usernames στα credits.

Από πλευράς μου, ευχαριστώ όλα τα παιδιά που τόσα χρόνια κοπίαζαν, για να απολαμβάνουμε εμείς. Ξέρω, ένα ευχαριστώ, δεν είναι αρκετό, αλλά δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια το πώς ακριβώς νιώθω γι' αυτό το site.

gtvs, bw, xsubs είναι για πάντα στην καρδιά μας. :wub: :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολους οσους συνεβαλλαν στην μεταφραση καθε σειρας.

 

Προσωπικά λατρεψα τη μεταφραση (ιδιαιτερα τον τροπο μεταφρασης) 2 αγαπημενων σειρων,των Desperate Housewives(8 χρονια την εβλεπα χαρη σε εσας!!!) και How I met your Mother (αν και ημουν λιγο αντιθετη στη χρηση ορισμενων λεξεων).

Ειδικά η μεταφραση της 2ης σειρας, ηταν ωρες-ωρες πιο απολαυστικη και απο το ιδιο το επεισοδιο!!!

 

Ευχομαι να γινει μια καινουργια προσπαθεια και να ξαναδουμε την "κληρονομια" καπου αλλου .

 

Thaaaaaaaaaaanks!!!!!!!!!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δηλαδή είναι οι υπότιτλοι και όχι τα site που έχουν τη σειρά ή την ταινία? δε στέκει το σκεπτικό αυτό. Ούτως η άλλως το Ίντερνετ είναι λερναία ύδρα. Όλοι το ξέρουν αυτό. Κόβεις ένα κεφάλι βγαίνουν δέκα. Είναι ότι χειρότερο και έχει αποδειχθεί αρκετές φορές αυτό στο παρελθόν.

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Εννοείται ότι είναι και τα σάιτ που ανεβάζουν τις ταινίες!

Αλλά αν εχεις ένα επεισόδιο χωρίς υπότιτλους και δεν ξέρεις αγγλικά τι να το κάνεις?

Και είπα ότι έτσι πολλοί απο αυτούς που μεταφράζουν ίσως τα παρατήσουν διότι δεν θα τους κάνει κέφι να τα ανεβάζουν αλλού.

Και για τη λερναία ύδρα συμφωνώ, αλλά χωρίς πολλούς μεταφραστές όσα σάιτ και να ανοίξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα 48 σελίδες, μια που σήμερα πήρα χαμπάρι, ότι το καλύτερο σάιτ υποτίτλων, έκλεισε. (ο υιος, δεν αφήνει πολλά περιθώρια ελευθερου χρόνου, αλλά η μανα μου αρχισε να ζητάει σειρές, υπότιτλους κλπ...)!

θεωρώ ΑΠΙΘΑΝΟ και τρισάθλιο,να είναι πισω απο τις επιθέσεις το subz.

Θεωρώ πολύ "στημένο" το "επεισόδιο" με το χρηστη/μεταφραστη,καθώς και το ότι του όνομα του cybergeek εμπεριέχει "κατα τύχη" το γραμμα Ζ.

 

Τα παιδιά που τόσα χρόνια ασχολούνται με τους υπότιτλους, εχουν την τεραστια ευγνωμοσύνη μου, γιατι για Χ ωρες διασκέδασης δικής μου, αυτοί έχουν σπαταλήσει Χ εις τη Ν ώρες από τις ζωές τους.

 

Δεν ξέρω αν αξίζει να ξαναστήσουν κάτι, (για τη δική τους ψυχολογία), αν αξίζει να ξανα-μοχθήσουν. Αν όμως το κάνουν, θα τους ξανα-ευχαριστησω. Αν όχι? Να στε καλά!

 

ΥΓ: Αξιολογότατα μέλη, όπως ο digekas, πρέπει να επιστρέψουν στην κοινότητα...

ΥΓ2: Ευχολόγιο το βρίσκω τη συννενόηση μεταξύ των διαφορων ομάδων/sites, αλλά αν συνέβαινε, σκεφτείτε ΠΟΣΕΣ σειρές θα μπορούσαν να μεταφραστούν!!!

ΥΓ3: Πιστεύω ότι όλο αυτο το παιχνίδι, στήθηκε από κάποιο "μεγαλυτερο ψάρι", όπως πχ nova,κλπ. Δεν ξέρω όμως από ποιον, ούτε μπορώ να βρω την προφανή αιτία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Να πω κάτι γιατί πραγματικά σε τέτοιους καιρούς δεν είμαστε για τέτοια.

 

 

Ρε παιδιά δηλαδή κάθε φορά η ίδια ιστορία θα γίνετε?

Για να στηθεί ένα site χρειάζονται λεφτά, κανείς μας αυτό το καιρό δεν έχει λεφτά.

Μπορεί να δημιουργηθεί άλλο site μπορεί και όχι δε ξέρω...

Αλλά προσωπικά πιστεύω πραγματικά ότι ο καθένας (ή πολλοί) που ΑΝ φτιάξουν/έι ένα site σαν το χ, θα χρειαστούν να πληρώσουν αρκετά χρήματα δεν είναι αστείο να στήνεις κάτι τέτοιο με τέτοια προστατευτικά μέτρα... Καταρχήν θέλει πολλά κότσια (στα σίγουρα! ) Και δεύτερον θέλει και άπειρες ώρες δουλειάς. Φυσικά ο κάθε ένας που στήνει ένα σιτε το ξέρει αυτό.

 

 

Δεν είναι εύκολο, Κ α θ ό λ ο υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δυστυχώς συγκεκριμένα μέλη τα οποία, παρά τις επανειλημμένες συστάσεις που τους έχουν γίνει και σε αυτό το forum, έχουν συνηθίσει να τα βάζουν με αόρατους εχθρούς, προσπαθούν να μετατρέψουν το παρόν thread σε πεδίο προσωπικής αντιπαράθεσης. Κάτι τέτοιο δεν θα επιτρέψουμε να γίνει εδώ, αρκετά προβλήματα έχουν δημιουργήσει σε άλλα fora. Για το λόγο αυτό, αφαιρέθηκαν οκτώ (8) μηνύματα προσωπικής αντιπαράθεσης.

 

Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας, ευχόμαστε ό,τι καλύτερο στην ομάδα του xsubs.tv.

 

Το θέμα ολοκλήρωσε την πορεία του εδώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...