Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομουν ποσο κοστιζει στο ΚΤΕΛ το πηγαινε-ελα Αθηνα-Θεσσαλονικη


koulouri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον ο πατερας σου ειναι αυτος που ψηφισε μια απο τις 2 κυβερνησεις που καναν την χωρα μπουρδελο και οχι εγω!

Και μου μιλας λες και εγω αποφασισα να κυβερνησει ο Παπανδρεου..πλακα εχεις αληθεια!

Είπα να μην μαλώσω νυχτιάτικα με άγνωστο, αλλά δεν θα το γλιτώσω. Τον πατέρα μου να μην τον ξαναπιάσεις στο στόμα σου γιατί δεν τον φτάνεις ούτε στο μισό του δαχτυλάκι. Θα προτιμούσε να μην φάει 15 μέρες παρά να γίνει ζήτουλας για ένα εισιτηριάκι, για να καταλάβεις ποιος φταίει για την κατάσταση στη χώρα. Το ποιος αποφάσισε να κυβερνήσει ο Παπανδρέου το ξέρουμε όλοι, πάνω από το 40% του ελληνικού λαού που τον ψήφισε.

"

Αρα εχεις μεγαλη σχεση με το επαγγελμα οπως ρωτησα και πριν..Γι αυτο θιγεσαι τοσο!

Μα καμία σχέση, απολύτως; Το μοίρασμα ήταν για να έχω να δίνω δώρα, που δεν το ήξερα. Η μόνη μου σχέση με λεωφορείο ήταν ο γύρος της Ιταλίας 13 χρόνια πριν, και τα αστικά της πόλης μέχρι ν'αγοράσω αμάξι στα 23 μου. Από εκεί και έπειτα, αμφιβάλλω αν έχω μπει 10 φορές σε λεωφορείο τόσα χρόνια. Επειδή γνωρίζω τα έξοδα, δεν πάει να πει ότι είμαι του επαγγέλματος.

 

Επισης η δουλεια μου στην Κρητη ειναι μεχρι Σεπτεμβρη!Τι θα κανω; Θα μεταφερω καθε 3 και λιγο τα εκλογικα μου δικαιωματα παντου;

Στην κατάστασή σου που λες ότι είσαι ανάπηρος και ταλαιπωρείσαι από τόσες ώρες ταξίδι; Φυσικά και θα τα μεταφέρεις αν θέλεις να ψηφίζεις. Αλλιώς θα πληρώνεις εισιτήριο. Και για τις εκλογές ήξερες από τον Δεκέμβρη, αλλά κουμάντο δεν έκανες, παρόλο που γνωρίζεις πολύ καλά την ταλαιπωρία και παρόλο που γνωρίζεις ότι δεν έχεις να φας.

 

Αν πηγαινα τον Δεκεμβρη να κανω τα χαρτια μου για ετεροδημοτης θα με κοιτουσαν σαν εξωγηινο..εσυ τι λες;

Τον Γενάρη; Τον Φλεβάρη; Μάρτη; Και γιατί να σε κοιτάν σαν εξωγήινο, δεν έχει μεταφέρει κανείς άλλος τα δικαιώματά του;

Μην ασχολεισαι γιατι το θεμα το πας αλλου και αρχισες να λες και σαχλαμαρες!

Εγώ λέω τις σαχλαμάρες, σώπα. Δεν λέω σαχλαμάρες, σαχλαμάρες κάνω που κάθομαι και ασχολούμαι μαζί σου, είσαι και 28 χρονών τρομάρα σου...

** Τοση ωρα λες οτι καλα κανουν και βγαζουν λεφτα με ολο αυτο το σκηνικο για να παει και κανεις με αεροπορικο ΤΖΑΜΠΑ.. Aρα μενεις εκτος Ελλαδας

Για αεροπορικά εντός Ελλάδας μιλούσα, δόξα τον Θεό και την Ryanair, με 50 ευρώ πήγαινε έλα την βγάζω, και τον Μάη και τον Ιούνη, παλιά ήταν το πρόβλημα που τα εισιτήρια ήταν 300άρια, τότε απλά δεν κατέβαινα να ψηφίσω..Αν είναι να κάθομαι να παρακαλάω για να μου πληρώσουν 50 ευρώ να έρθω για 2 μέρες να ψηφίσω, δεν πάω να φουντάρω από κανάν γκρεμό καλύτερα;

 

Και μάθε πώς να κάνεις quote, γιατί με καταμπέρδεψες και δεν μπορούσα να καταλάβω τι λες και για ποιον λόγο φάσκεις και αντιφάσεις...δεν είναι τόσο δύσκολο πια, το συννεφάκι πάνω ψηλά είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
Δεν ειναι απο τους φορους που πληρωνω και εγω;;

 

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά ΤΙ φόρους πληρώνεις εσύ όταν λες ότι δεν έχεις να φας και πληρώνεις μισό εισιτήριο? Δηλαγή πχ εγώ ο άσχετος πόσο περίπου εισόδημα να υπολογίσω ότι έχεις ετησίως και τι αναλογικό φόρο πληρώνεις?

 

Από χυδαιότητα η Ελλάς είναι πρώτος βασιλιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να μην μαλώσω νυχτιάτικα με άγνωστο, αλλά δεν θα το γλιτώσω. Τον πατέρα μου να μην τον ξαναπιάσεις στο στόμα σου γιατί δεν τον φτάνεις ούτε στο μισό του δαχτυλάκι. Θα προτιμούσε να μην φάει 15 μέρες παρά να γίνει ζήτουλας για ένα εισιτηριάκι, για να καταλάβεις ποιος φταίει για την κατάσταση στη χώρα. Το ποιος αποφάσισε να κυβερνήσει ο Παπανδρέου το ξέρουμε όλοι, πάνω από το 40% του ελληνικού λαού που τον ψήφισε.

"

 

Μα καμία σχέση, απολύτως; Το μοίρασμα ήταν για να έχω να δίνω δώρα, που δεν το ήξερα. Η μόνη μου σχέση με λεωφορείο ήταν ο γύρος της Ιταλίας 13 χρόνια πριν, και τα αστικά της πόλης μέχρι ν'αγοράσω αμάξι στα 23 μου. Από εκεί και έπειτα, αμφιβάλλω αν έχω μπει 10 φορές σε λεωφορείο τόσα χρόνια. Επειδή γνωρίζω τα έξοδα, δεν πάει να πει ότι είμαι του επαγγέλματος.

 

 

Στην κατάστασή σου που λες ότι είσαι ανάπηρος και ταλαιπωρείσαι από τόσες ώρες ταξίδι; Φυσικά και θα τα μεταφέρεις αν θέλεις να ψηφίζεις. Αλλιώς θα πληρώνεις εισιτήριο. Και για τις εκλογές ήξερες από τον Δεκέμβρη, αλλά κουμάντο δεν έκανες, παρόλο που γνωρίζεις πολύ καλά την ταλαιπωρία και παρόλο που γνωρίζεις ότι δεν έχεις να φας.

 

 

Τον Γενάρη; Τον Φλεβάρη; Μάρτη; Και γιατί να σε κοιτάν σαν εξωγήινο, δεν έχει μεταφέρει κανείς άλλος τα δικαιώματά του;

 

Εγώ λέω τις σαχλαμάρες, σώπα. Δεν λέω σαχλαμάρες, σαχλαμάρες κάνω που κάθομαι και ασχολούμαι μαζί σου, είσαι και 28 χρονών τρομάρα σου...

 

Για αεροπορικά εντός Ελλάδας μιλούσα, δόξα τον Θεό και την Ryanair, με 50 ευρώ πήγαινε έλα την βγάζω, και τον Μάη και τον Ιούνη, παλιά ήταν το πρόβλημα που τα εισιτήρια ήταν 300άρια, τότε απλά δεν κατέβαινα να ψηφίσω..Αν είναι να κάθομαι να παρακαλάω για να μου πληρώσουν 50 ευρώ να έρθω για 2 μέρες να ψηφίσω, δεν πάω να φουντάρω από κανάν γκρεμό καλύτερα;

 

Και μάθε πώς να κάνεις quote, γιατί με καταμπέρδεψες και δεν μπορούσα να καταλάβω τι λες και για ποιον λόγο φάσκεις και αντιφάσεις...δεν είναι τόσο δύσκολο πια, το συννεφάκι πάνω ψηλά είναι..

 

Παρατα το γιατι απαντας σαχλαμαρες και βγαινεις εκτος θεματος!

Μπορω να σου απαντησω σε ολα για να στο αποδειξω αλλα δεν αξειζεις με το μυαλο που δειχνεις να εχεις..

Λες κατι και μετα προσπαθεις να το μαζεψεις με πιο μεγαλες σαχλαμαρες..

Αν δεν θελεις να ασχολουμαστε με τον μπαμπα σου να μην τον αναφερεις!

Αναφορα στην αναφορα σου εκανα!!

 

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά ΤΙ φόρους πληρώνεις εσύ όταν λες ότι δεν έχεις να φας και πληρώνεις μισό εισιτήριο? Δηλαγή πχ εγώ ο άσχετος πόσο περίπου εισόδημα να υπολογίσω ότι έχεις ετησίως και τι αναλογικό φόρο πληρώνεις?

 

Από χυδαιότητα η Ελλάς είναι πρώτος βασιλιάς.

 

Τι λες ρε ανθρωπε που πεταγεσαι απο το πουθενα

( αλλος ενας με 0 μηδεν post που λεει κατι ασχετο απο το αρχικο post )

και με ρωτας ποσους φορους πληρωνω!

Οσους και εσυ και πιο πολλους!

Ικανοποιηθηκες ή θελεις και το Ε9 μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης Το παλικάρι έλεγε για τα κόμματα οτι πάνε να βγάλουν όχι για το κτελ.

 

Από πότε τα κόμματα έχουν δικά τους λεωφορεία ?

Δηλαδή αυτός που θα μισθώσει το λεωφορείο στο κόμμα δε πρέπει να βγάλει κέρδος ?

 

30 ευρώ πήγαινε-έλα θεσσαλονίκη είναι καλή τιμή.

 

μάνι μάνι 23% είναι ο ΦΠΑ άρα μένουν 24,4 ευρώ ανά εισητήριο (12,2 ανα διαδρομή) και από αυτό αρχίζεις και βγάζεις

 

- πιθανές κρατήησεις υπέρ τρίτων

- Καύσιμα

- Διόδια

- Συντηρήσεις

- Τέλη κυκλοφορίας

- Μισθούς, αμοιβές εξ. συνεργατών

- Ασφαλιστικές εισφορές

- Φόρους εισοδήματος

- πλέον και "έκτακτες" εισφορές

 

και φυσικά πρέπει να μείνει ένα ποσοστό κέρδους στον ιδιοκτήτη του λεωφορείου άσχετα αν αυτό έχει μισθωθεί από κόμμα, ομάδα, τουριστικό, γραφείο, εκκλησία, την μητέρα Τερέζα ή όποιον άλλο.

 

 

Τα λεωφορεια που εχουμε ειναι σχεδον ΟΛΑ αγορασμενα απο δευτερο χερι απο Ευρωπη ( γνωριζω απο οικογενειακο φιλο που δουλευει τελωνης! )

και τα κραταμε αλλα 30 χρονια στην Ελλαδα..οποτε ΣΙΓΟΥΡΑ εχουν κανει αποσβεση...

 

Ντοοιιιιιινγκ !!!

 

Πρόσεχες πως τα πετάς ρε φίλε, θα φας κανα χριστιανό !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τι λες ρε ανθρωπε που πεταγεσαι απο το πουθενα

( αλλος ενας με 0 μηδεν post που λεει κατι ασχετο απο το αρχικο post )

και με ρωτας ποσους φορους πληρωνω!

Οσους και εσυ και πιο πολλους!

Ικανοποιηθηκες ή θελεις και το Ε9 μου;

 

Φορολογική δήλωση τώρα να δούμε αν θα πρέπει να σου βάλουν και κόκκινα χαλιά στη δουλειά από τις πολλές συνεισφορές.

 

Ο μέσος Έλληνας κομπλεξικός με τα πάντα και στόχος του να ταπεινώσει ο,τιδήποτε διαφορετικό. Άποψη του βέβαια.

Και άποψη μου ότι είναι μια θρασύτατα χυδαία ύπαρξη που θα επικαλεστεί επιχειρήματα του πισινού για να δικαιολογήσει τον ισοπεδωτικό σκοπό του. Φυσικά είναι απόλυτα γνωστόν ότι ο κράχτης είναι σε απίστευτο βαθμό ορθός, αλάνθαστος και ηθικός δίνοντάς του το δικαίωμα να κατακρεουργεί τον απέναντι.

 

Για να σε προλάβω, όχι δεν ήμουν 100% έντιμος όσο βρισκόμουν στην Ελλάδα. Μάλιστα, ήμουν και παιδί των γονιών αφού εκείνοι (καλά να'ναι οι άνθρωποι) άνηκαν στις κατηγορίες ανθρώπων που δεν τα έξυναν αλλά δούλευαν πολύ για να υπάρχουν ανέσεις.

Σου έδωσα δύο λουκουμαδάκια να τα μασήσεις μαζί με το κτελ για να φύγει η κάψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλληνας 10:45 - "Αίσχος, τα κόμματα σπαταλάνε τα λεφτά των επιχορηγήσεων. Τα μειωθούν οι χρηματοδοτήσεις των κομμάτων άμεσα"

 

Έλληνας 11:13 - "Γιατί πρέπει να πληρώσω για το εισητήριό μου, να το πληρώσει το κόμμα, τόσα λεφτά παίρνουν από τις επιχορηγήσεις, από τους δικούς μου φόρους !!!"

 

Παραλογοοοοοοοοο ... δεν απαντά, άρα λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μασησω τα λουκουμαδακια, το ΚΤΕΛ, μπορεί καμιά πινακίδα και άμα σταματήσουμε σε κανένα φανάρι μπορεί να μασησω και το φανάρι..

Όλοι απαντάτε όπως ως κλασσικοί insomniacs..

Αν σας πούνε ότι ο ήλιος δίνει Ζωή στον πλανήτη θα προσπαθείτε με χίλιους δύο τρόπος να αποδείξετε ότι δεν τον χρειαζόμαστε..

Τα 50 εκατομμύρια που παίρνει το κόμμα για τις εκλογές τι τα κάνει αν δε μπορεί να εξυπηρετήσει τους πολίτες;;

Επειδή είστε άσχετοι και απλά λέτε

ΝΤΟΙΝΓΚ...

Ένα μεταχειρισμένο λεωφορείο κάνει απόσβεση σερ λιγότερο από πεντε χρόνια ΑΝΕΤΑ σε δρομολόγιο Αθήνα-Θεσσαλονίκη

(έχω κολλητό οδηγό λεωφορείου, γι αυτό ξέρω τιμές διοδίων και πόσο καίει το λεωφορείο )

Όλα τα έξτρα έξοδα που βάζετε δεν είναι ανάγκη να τα βγάλει από ένα δρομολόγιο..

Εκτός αν είστε ειδικοί όλοι σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατα το γιατι απαντας σαχλαμαρες και βγαινεις εκτος θεματος!

Μπορω να σου απαντησω σε ολα για να στο αποδειξω αλλα δεν αξειζεις με το μυαλο που δειχνεις να εχεις..

Λες κατι και μετα προσπαθεις να το μαζεψεις με πιο μεγαλες σαχλαμαρες..

Αν δεν θελεις να ασχολουμαστε με τον μπαμπα σου να μην τον αναφερεις!

Αναφορα στην αναφορα σου εκανα!!

 

 

Καλά, μόνο από τον τρόπο που απαντάς και τη γλώσσα που χρησιμοποιείς φαίνεται πολύ καλά τι είδους άνθρωπος είσαι..

Λυπάμαι αυτόν που σε έχει στη δουλειά του, ή όχι μάλλον τον θαυμάζω για την υπομονή που κάνει μέχρι να σε διώξει. Τους γονείς σου λυπάμαι που δεν μπορούν να σ'αλλάξουν με κάποιον όχι καλύτερο, απλά άνθρωπο.

 

Προσφορά ένα τρίτο λουκουμαδάκι και από μένα μαζί με τα δύο του triapoulakiakathontan...έτσι όπως πας θα γεμίσεις ζαχαροπλαστείο στο τέλος, να βγάλεις και κέρδος από το ταξίδι.

 

Τα 50 εκατομμύρια που παίρνει το κόμμα για τις εκλογές τι τα κάνει αν δε μπορεί να εξυπηρετήσει τους πολίτες;;

Επειδή είστε άσχετοι και απλά λέτε

ΝΤΟΙΝΓΚ...

Ένα μεταχειρισμένο λεωφορείο κάνει απόσβεση σερ λιγότερο από πεντε χρόνια ΑΝΕΤΑ σε δρομολόγιο Αθήνα-Θεσσαλονίκη

(έχω κολλητό οδηγό λεωφορείου, γι αυτό ξέρω τιμές διοδίων και πόσο καίει το λεωφορείο )

Προειδοποίησε πρώτα ρε συ, πώς τα πετάς έτσι; Θα πίνει κανάς που σε διαβάζει νερό και θα τον πνίξεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΤΟΙΝΓΚ...

Ένα μεταχειρισμένο λεωφορείο κάνει απόσβεση σερ λιγότερο από πεντε χρόνια ΑΝΕΤΑ σε δρομολόγιο Αθήνα-Θεσσαλονίκη

(έχω κολλητό οδηγό λεωφορείου, γι αυτό ξέρω τιμές διοδίων και πόσο καίει το λεωφορείο )

 

Dear Sir,

 

Please be informed that buying a used bus does not mean it carries no depreciable value.

Furthermore please be informed that according to Greek tax law the depreciation rate for buses is (I think) between 15-20%.

 

 

Στο θέμα μας ...

 

Φυσικά και οι αποσβέσεις δεν θα πάνε όλες σε ένα δρομολόγιο, όπως όμως και αυτό το δρομολόγιο δε θα έχει να καλύψει τα κόστη μόνο αυτού του δρομολογίου.

 

Το "έχω ένα κολλητό" είναι φαντάζομαι η εγκυρότερη και ακριβέστερη μέθοδος κοστολόγησης μιας υπηρεσίας.

 

Εν τέλει ... για ποιό λόγο δε πρέπει να βγάλουν κέρδος τα λεοφωρεία δε το κατάλαβα.

 

Δε ξέρω που ρίχνουν τα κόμματα τα λεφτά των επιχορηγήσεων αλλά δε περιμένω από κόμματα να σου βάζουν τα εισητήρια, και αν το κάνουν θα το κάνουν παράνομα αφού (ελπίζω) τα κόμματα δεν παίρνουν χρήματα για να τα κάνουν ότι θέλουν αλλά για προβλεπόμενες δαπάνες (ενημέρωση ψηφοφόρων, λειτουργικά έξοδα, καμπάνιες κλπ)

 

Βάλε τον κολλητό να σου δώσει τζάμπα εισιτήρια

 

Το αυτό.

 

Στη τελική γιατί να πληρώσω εγώ (από τους φόρους μου όπως λες προέρχονται οι επιχορηγήσεις) τα εισητήριά σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το βλέπω διαφορετικά. Το κόμμα ΔΕΝ πλήρωσε μια στο λεωφορείο. Είναι άλλωστε γνωστό πως στα κόμματα δεν υπάρχει σάλιο.

 

Απλά έκανε συμφωνία για έξτρα δρομολόγιο, με μικρότερη χρέωση. Πόσο κακό είναι? Είναι η καλύτερη προσφορά που μπορείς να βρεις είτε είσαι ψηφοφόρος είτε όχι. Ουσιαστικά πληρώνεις μόνο τη μία διαδρομή και η επιστροφή είναι τσάμπα. Αν δεν γυρίσεις γιατί βαρέθηκες, απλά δεν χάνεις τίποτα. Αν γυρίσεις, το κάνεις τσάμπα.

 

Απο κει και πέρα τα του κέρδους είναι σχετικά με τα ΚΤΕΛ. ΔΕΝ σημαίνει πως ενώ είναι κερδοφόρο το Αθήνα - Θεσσαλονικη, είναι και όλα τα υπόλοιπα δρομολόγια. Το ίδιο ισχύει και με τα καράβια. Γενικά σε οποιαδήποτε εταιρία, δεν μπορείς να κρατάς μόνο τα κερδοφόρα τμήματα. Απλά βγάζεις στο τέλος κέρδη και ζημιές απο το σύνολο των εργασιών της εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 50 εκατομμύρια που παίρνει το κόμμα για τις εκλογές τι τα κάνει αν δε μπορεί να εξυπηρετήσει τους πολίτες;;

Η κρατική χρηματοδότηση των κομμάτων ΔΕΝ προορίζεται για να πληρώνουν τα εισιτήρια ψηφοφόρων. Αν ήταν έτσι, θα έμεναν εξαρχής στο κράτος και θα είχαν όλοι οι ψηφοφόροι δωρεάν μετακινήσεις για τις εκλογές. Η "διευκόλυνση" ψηφοφορων είναι ο ορισμός της πελατειακής σχέσης.

Καλό είναι να ξέρετε επίσης -όσοι δεν το ξέρετε ήδη- ότι τα ελληνικά κόμματα χρωστάνε εκατομμύρια στις τράπεζες και έχουν βάλει ως εγγύηση τις χρηματοδοτήσεις που θα πάρουν από το κράτος μέχρι το 2020 (ή κάπου εκεί). Αυτό σημαίνει ότι οι τράπεζες, αν δε θέλουν να φάνε πιστόλι δεκάδων εκατομμυρίων, έχουν κάθε συμφέρον να παίρνουν υψηλά ποσοστά τα υπάρχοντα χρεωμένα κόμματα για άλλα 10 χρόνια. Κάθε ευρώ που ξοδεύει το κόμμα για σένα είναι ένας κρίκος στις αλυσίδες που κάνουν τα κόμματα υπηρέτες των τραπεζιτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χλωμό να πάρουν οι τράπεζες, ειδικά η Αγροτική, ποτέ τα λεφτά τους πίσω.

Άλλη μια μαύρη τρύπα που θα πληρώσουν οι φορολογούμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...